درباره تفلیس

درباره تفلیس

تفلیس یکی از زیباترین و زنده ترین شهرهای اروپایی با ترکیب فرهنگ شرق و غرب است در کوچه پس کوچه های این شهر، معماری اسلامی و مسیحی خودنمایی می کند. در هر گوشه و کنار آن، دکه ای و کافه ای وجود دارد تا گرجی های سرحال، عصر به عصر دورهم جمع شده و فنجان قهوه بنوشند و گپی بزنند، در حالی که نسیم خنک کوه و رطوبت رودخانه کولری نفس شهرشان را تطیف می سازد تفلیس از قرن ۵ میلادی تاکنون پابرجاست و تاریخ را در قصه های قدیمی، حمام های پارسی، مجسمه های سنگی، خانه های ایوان دار و شیروانی و کوچه های بسیار باریک روایت می کند. پا به ده ها موزه و گالری آن بگذارید تا فرهنگ قفقازی را در معماری و هنر «اوراتوبی» مشاهده کنید.

تفلیس شهری است که با وجود ویران های تاریخی فراوان همچنان الماسی بر انگشتر گرجستان است تا گردشگران را با تمدن این سرزمین با شکوه آشنا کند.

تفلیس

براساس داستان های قدیمی زمانی که پادشاه و ختانگ اول برای شکار به منطقه کنونی تفلیس رفته بود شاهین او به یک کبک حمله کرد و هر دوی آن ها به درون یک چشمه آب گرم افتادند آب چشمه چنان گرم بود که هر دوی آن ها سوختند و پادشاه تصمیم گرفت که شهری در کنار این چشمه های آب گرم بنا کند. نام تفلیس که در زبان گرجی به معنی گرم است از همین چشمه ها ریشه دارد این شهر نمادی از طبیعت زیبای گرجستان و مردم خون گرم آن است

تفلیس شهری چند فرهنگی است که این تنوع قومیتی جاذبه های این شهر را بیشتر کرده است منطقه تاریخی شهر تفلیس حکایت از فراز و نشیب های این شهر در طول تاریخ دارد منطقه ای که خیابان های قدیمش انسان را از زندگی پرهیاهیوی شهری دور می کند و به قلب تاریخ می سپازد.

در چه فصلی؟

سردترین فصل های تفلیس دسامبر، ژانویه و فوریه است که معمولاً گردشگران کمی در این فصول به این شهر می آیند ماه های جولای و آگوست ماه های گرم و شلوغ تفلیس هستند که بیشتین گردشگر را به این شهر جذب می کنند حداکثر دمای هوا در این ماه ها ۳۰ درجه سانتی گراد است هرچند که در این فصل بارش باران ممکن است امکان بازدید از برخی از مناطق شهر راسخت کند.

جشنواره ها و رویدادها

  1. جشنواره موسیقی اپن ایر (Open Air Music Festival) این جشنواره یکی از بزرگترین جشنواره های موسیقی گرجستان است و معمولاً هر ساله در ماه ژوئن برگزار می شود این جشنواره معمولاً به مدت دو یا سه روز برگزار می شود و محل هنرنمایی هنرمندان داخلی و خارجی است و هزاران گردشگر را به خود جذب می کند
  2. جشنواره بزرگ تفلیس (Tbillisoba) این جشنواره که هر ساله در ماه اکتبر برگزار می شود یکی از بزرگترین جشنواره های گرجستان است این جشنواره بر محور تاریخ و فرهنگ گرجستان برپا می شود و شامل برنامه های فرهنگیو هنری زیادی است که معمولاً در منطقه قدیمی شهر تفلیس برگزار می شود.

این جشنواره از سال ۱۹۷۹ هرساله در تفلیس برگزار می شود و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می کند.

دیدنی ها

  1. شهر قدیمی (Old Town) 2. دژ ناریکالا ۳٫ معبد امتانسمیندا (Mtatsminda Pantheon) 4. پل پیس (the Birdge of Peace) 5. کلیسای اسمیندا سامبا (Tsminda Saneba Cathedral) 6. کلیسای سیونی(Sioni Cathedral) 7. موزه ملی گرجستان (Georgian Natioal Museum) 8. کلیسای متخی (Metekhi) 9. یادبود شاه وختانگ (of King Vakhtang Monument) 10. کلیسای کاشوتی (Kashveti Church)

خوردنی ها

  1. نان سنتی (Tonis Puri) 2. پنیر محلی (Sulguni) 3. ماست گرجی (Matsoni) 4. پیراشکی گرجی (Khachapuri) 5. راویولی گوشت (khinkali) 6. خوراک جوجه با طعم سیر (Shkmerull) 7. خوراک بادمجان و گردو (Badrijani Nigvzit)؛ ۸٫ کباب گوشت (Mtsvadi)؛ ۹٫ خوراک لوبیا (Lobio)؛ ۱۰٫ کباب کوبیده (Qababi)؛ ۱۱٫ لواشک آجیل (Churchkhela)

خریدنی ها

  1. لیوان نوشیدنی ساخته شده از شاخ حیوانات (Kantsi)؛ ۲٫ روغن زیتون؛ ۳٫ سفال؛ ۴٫ کلاه های پشمی (Papakhi)؛ ۵٫ زیورآلات؛ ۶٫ شال؛ ۷٫ قلاب بافی؛ ۸٫ ظروف شیشه ای؛ ۹٫ کتاب

مراکز خرید برتر

  1. گالری ۲۷ (Gallery 27)؛ ۲٫ بازار درای بریج (Dry Bridge)؛ ۳٫ خیابان روستاولی(Rustaveli Avenue)؛ ۴٫ خیابان مرجان ایشویلی (Marjanishvili Avenue)؛ ۵٫ مرکز خرید تفلیس (Teflis Mall)؛ ۶٫ مرکز خرید لیلو (Lilo Mall)؛ ۷٫ مرکز خرید کارواسلا (Karvasla Shopping Mall)

مراکز تفریحی برتر

  1. تراموای همایی (Aerial Tramway)؛ ۲٫ تئاتر رزو گادریادره مرینت (Rezo Gabriadze Marionette)؛ ۳٫ حمام های آبانوتویانی (Abanotubani)؛ ۴٫ خیابان روستاولی (Rustaveli Avenue)؛ ۵٫ دریاچه ترتل (Turtle Lake)؛ ۶٫ شهربازی امنانسمیندا (Matasminda Amusement Park)؛ ۷٫ باغ گیاه شناسی ملی (National Botanical Garden)؛ ۸٫ دریاچه لیسی (Lisi Lake)؛ ۹٫ خانه اپرای پالیاشویلی (Paliashvili)؛ ۱۰٫ پارک رایک (Rike Park

پروازهایی که به تفلیس می روند! …

پرواز مستقیمی از تهران به تفلیس وجود ندارد. شرکت های هوایی ترکیش اپرلاین، آذربایجانی، پگاسوس، ائروفلوت و اطلس جت یا یک توقف از تهران به تفلیس پرواز می کنند.

نشریه مسافرت

ردیفهزینه های زندگیقیمت
۱یک وعده غذای ارزان قیمت۴٫۴۵
۲یک وعده غذای دو نفره با مخلفات (در رستوران متوسط)۱۶٫۱۵
۳ساندویچ با مخلفات۶٫۰۰
۴نوشابه قوطی$ ۰٫۴۰
۵آب (۰٫۳۳ لیتر)$ ۰٫۲۰
۶قیمت بلیط اتوبوس / مترو یک طرفه$ ۰٫۲۰
۷ورودیه تاکسی$ ۰٫۸۰
۸بهای تاکسی به ازای هر کیلومتر مسافت طی شده $ ۰٫۲۵
۹بلیت سینما$ ۲۵٫ ۴
۱۰سیب (یک کیلو)$ ۰٫۶۰
۱۱یک پاکت سیگار$ ۱٫۲۰

 

اطلاعات کاربردی
ویزانیاز دارد
جمعیت۱٫۱۷ میلیون
واحد پول GEL-Georgian Lari
برابری پول با دلار۱٫۰۰ USD 2.28 GEL
ساعت رسمی۳۰ دقیقه عقب تر از تهران
آب لوله کشیغیرقابل آشامیدن

 

تفلیس

تفلیس

درباره تفلیس

درباره تفلیس

درباره تفلیس

درباره تفلیس

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *