درباره کوچ سرفینگ؛ هتل رایگان! هر جای دنیا که بخواهید

درباره کوچ سرفینگ؛ هتل رایگان! هر جای دنیا که بخواهید

به گزارش ویرلن؛ کوچ سرفینگ عنوان یکی از معروف ترین پرتال های گردشگری در اینترنت هست که در ده سال اخیر تلاش کرده تا فرصت اقامت رایگان را برای صدها هزار نفر در سراسر جهان فراهم کند. گفتار امروز ،نگاهی دارد به داستان کوچ سرف ها!
فناوری اطلاعات و ارتباطات در دهکده جهانی امروز، فرصت های بسیاری را برای علاقمندان به گردشگری ایجاد کرده است تا از طریق این قابلیت ها، بتوانند راحت تر سفر کنند و با هزینه کم تر، لذت بیشتری از گردش را تجربه کنند.

یکی از سایت های محبوب گردشگری اینترنت که اتفاقا چند سالی هست که بین ایرانیان به محبوبیت قابل توجهی دست یافته است، پرتال کوچ سرفینگ یا couchsurfing.com می باشد که خلاقیت و نوآوری جالبی در عرصه گردشگری مجازی (e-tourism) می باشد و از جنبه کسب و کار نیز، یکی از نمونه های موفق کارآفرینی دیجیتالی (Digital Entrepreneurship) است.

کوچ سرفینگ نام یک شبکه اجتماعی «مهمان‌نوازی رایگان» است. افراد با عضو شدن در این سایت و مشخص‌کردن محل سکونت خود، اعلام آمادگی می‌کنند که جای خواب رایگانی را برای یک یا چند نفر در خانه‌شان آماده کنند. میزبانان موظف به انجام کارهایی از قبیل درست کردن غذا، دادن حوله تمیز و خدماتی از این دست نیستند.

اگر میزبان مهمانان خود را به گردش دور شهر ببرد یا برای آن‌ها صبحانه درست کند، تنها از روی میل شخصی است و در اصل نوعی لطف کردن در حق آن‌هاست. بیش از هزاران صفحه در اینترنت، درباره ظرفیت های گردشگری پرتال کوچ سرفینگ، مطالب جالبی را ارائه می کند که نشان از اهمیت و جایگاه این پرتال در عرصه گردشگری مجازی می باشد. کارآفرینی دیجیتالی در عرصه گردشگری یعنی این که شما پرتالی ایجاد کنید که از طریق آن، گردشگران یا علاقمندان به گردشگری، بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

دنیای کوچ سرفینگ

کوچ سرفینگ، در واقع هیچ یک از خدمات بالا را ارائه نمی دهد، بلکه کاری که می کند آن هست که شما را با بیش از چند میلیون نفر که حاضر هستند یک اتاق، یک سوئیت و یا یک تخت برای خوب به رایگان ارائه دهند، آشنا می کند. وقتی شما برای خوابیدن و استراحت کردن در شهر و کشور مورد نظر خود، با مشکل رو به رو نشوید، هم در هزنیه صرفه جویی می کنید و هم این که از یک تور لیدر آشنا و رایگان برای سفر خود بهره می گیرد که یک امتیاز بزرگ هست.

کوچ سرفینگ کلیه خدماتی که به اعضایش ارائه می کند رایگان هست و تنها از کسانی که تبلیغ در این سایت می کنند، هزینه هایی دریافت می کند. چند میلیون نفر عضو سایت هستند که در بیش از چندهزار شهر دنیا در کشورهای مختلف، فرصت های اقامت رایگان را در اختیار کاربران این سایت قرار می دهند. یکی دیگر از خدمات جالب این پرتال ،امکان تعریف و مدیریت یک رویداد یا به اصطلاح (event management) هست.

یعنی این که شما می توانید بگویید که قصد دارید یک گالری گردی در روز جمعه در شهر خود ( در هر نقطه ای از دنیا که هستید) ترتیب داده و هر کسی مایل به همراهی با شما هست، علاقمندی خود را اعلام کند. بعضی ها پا را فراتر گذاشته و سفرهای دسته جمعی برون شهر و بعضا برون مرزی را ترتیب می دهند که قطعا خاطره خوشی برای آن ها به همراه دارد. یکی از امکان جالب دیگر این سایت، جست و جو برای اعضای سایت در شهر و کشور مورد نظر هست که در ارتباط علاقمندان به گردشگری جهت ارتباط با شهروندان مقیم کشور مورد نظر، نقش بسزایی دارد. هم چنین اگر فردی قصد داشته باشد به کشور خاصی سفر کند، تاریخ و زمان حرکت را در سایت اعلام می کند و افراد مختلف می توانند پیشنهاد میزبانی (Host Offer) به وی بدهند و در صورت تایید ایشان، شما یک مهمان کوچ سرفی خواهید داشت! ظرف چند سال اخیر، ایران شاهد حضور هزاران کوچ سرف باز گردشگر از سراسر جهان به مقصد شهرهای ایران هست که البته با استقبال خوب میزبان های رایگان ایرانی نیز مواجه شده‌اند.

اعتماد به کوچ سرف ها

برای این که به مطالبی که اعضای سایت در این سایت می گذارند اعتماد کنید، بهتر هست در داخل پروفایل هر کاربر، به بخش رفرنس ها (Reference) و تاریخ عضویت توجه کنید. کاربرانی که تاریخ عضویت قدیمی داشته و توانسته باشند، میزبانی رایگان گردشگران خارجی مختلف را در زمان های گوناگون در اختیار بگیرند، با رفرنس مثبت (Positive Reference) مواجه می شوند که این رفرنس های مثبت، در افزایش اعتماد کاربران تاثیر بسزایی دارد. اگر احیانا کاربری، از روی غرض ورزی، رفرنس منفی به یک کاربر بدهد، این قضیه از طریق مدیر سایت قابل بررسی و پیگیری هست و در صورت اثبات عدم واقعی بودن رفرنس یک کاربر به دیگران، پروفایل وی حذف می شود.

کوچ سرفینگ، یک سایت گردشگری مجازی خوب برای پیدا کردن افرادی هست که مشتاق میزبانی رایگان از گردشگران در سراسر جهان هستند. این یک سایت دوستیابی یا چت صوتی و تصویری نیست و امکانات یک شبکه اجتماعی قوی مانند فیس بوک یا اینستاگرام را ندارد. کافی است با این توضیحات، مدتی در این پرتال فعال باشید و از امکاناتش استفاده کنید.

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *