درسدن آلمان

درسدن آلمان

درسدن آلمان (Dresden )، مرکز ایالت ساکسونی، آلمان در حاشیه رود البِ در نزدیکی مرز جمهوری چک قرار گرفته است. شهر درسدن یکی از زیباترین شهرهای آلمان است.  هر ساله در حدود ۴/۷ میلیون نفر گردشگر از درسدن دیدن می کنند. مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی درسدن برای گردشگران و بازدید کنندگان بسیار جذاب می باشد.

طبیعت درسدن از یک سو و بناهای زیبایی که به وسیله پادشاهان گذشته ساخته شده اند از سوی دیگر، این منطقه را به یکی از دیدنی ترین شهرهای آلمان تبدیل کرده است. اگر چه جنگ جهانی دوم صدمات زیادی به این شهر وارد کرد اما مردم آن با بازسازی شهر شکوه گذشته را به آن برگردانده اند. درسدن شهری سرسبز است که بیش از ۶۰ درصد آن را مناطق سبز و جنگلی تشکیل داده است.

به شهر درسدن، نه به چشم یک شهر صنعتی، بلکه به چشم یک شهر سلطنتی باید نگریست، شهری که روزگاری محل زندگی و تفرجگاه اشرافیان آلمانی بوده است. بناهای باشکوه با معماری منحصر به فرد باعث شده تا به این شهر لقب جعبه جواهر را بدهند. لقبی که شاید مناسب تر از آن را نتوان برای این شهر افسانه ای یافت. این شهر از ابتدا همواره دارای جذابیت های فرهنگی و هنری باشکوهی بوده است.

اهمیت فرهنگی درسدن را از روی این واقعیت می توان سنجید که دره البِ از سوی کمیته میراث جهانی یونسکو برای مدت پنج سال به رسمیت شناخته شد. حتی این شهر در سال ۲۰۰۶ میلادی در زمره مکان های میراث جهانی در معرض خطر قرار گرفت. چهره غمناک و تیره شهر که از وجود بناهای تخریب شده و سوخته حاصل از جنگ ناشی می شود، یکی از دلایل عمده جلب توجه گردشگران به شمار می رود چراکه در هیچ نقطه دیگری از اروپا نمی توان آثار و شواهد برجای مانده از جنگ جهانی دوم را بدین شکل از نزدیک مشاهده و لمس کرد.

 

درباره درسدن

پیشینه درسدن در این واقعیت نهفته است که این شهر در ابتدا محل سکونت قبایل متعلق به تمدن سفالینه های خطی، بوده است. نام این شهر از واژه کهن صربی به معنای مردم ساکن در جنگل حاشیه رودخانه، گرفته شده است. این شهر پس از قرار گرفتن به عنوان مرکز ایالت ساکسونی، گسترش یافت.

درسدن در سال ۱۲۰۶ میلادی تأسیس شد و از همان ابتدا محل زندگی پادشاهان و ملکه های «ساکسون» بوده است. درسدن نیز مانند دیگر شهرهای آلمان از آسیب های جنگ دوم جهانی در امان نماند و حدود ۷۵ درصد مناطق تاریخی این شهر در این جنگ از بین رفت و حدود سی هزار سکنه این شهر را بمباران های مهیب آن زمان به کام مرگ کشاند، لیکن با تلاش فراوان مردم این شهر، بسیاری از بناهای آسیب دیده این شهر مرمت و بازسازی شد و به ظاهر اصلی خود بازگشت. شهر درسدن که در نزدیکی مرز جمهوری چک قرار دارد هرساله حدود ۱۰میلیون گردشگر را به خود جذب می کند. معماری درسدن انسان را به یاد بناهای تاریخی وین و رم می اندازد. معماری که نه برای سلیقه افراد عادی بلکه منحصرا برای اشراف زادگان آلمانی طراحی شده بود. طراحی منحصر به فردی که نام این شهر را به رخ جهانیان کشیده است.

 

درچه فصلی؟
درسدن از آب و هوای نسبتاً سرد تا اقیانوسی برخوردار است تابستان ها در این شهر بسیار گرم و زمستان های آن سرد می باشد. میانگین سالیانه دما در این شهر ۲/۱۰ درجه سانتیگراد است.

اما این شهر با آب و هوایی معتدلی که دارد و تقریبا تمام فصل های سال، زمان مناسبی برای سفر به این شهر باشکوه است. هر چند فصل گردشگری درسدن از ماه می تا اکتبر است که هوا بسیار ملایم و مطبوع است.

در هر فصل از سال، شهر درسدن رویدادها و جشنواره های خاص خود را دارد و باید قبل از سفر، تصمیم بگیرید که می خواهید از کدام جاذبه گردشگری و رویدادهای این شهر نهایت استفاده را بکنید. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که اگر قصد سفر در فصل شلوغ و پرتقاضای درسدن را دارید، حتماً از قبل بلیت و هتل خود را رزرو کنید.

 

خانه اپرای Semperoper درسدن کشور آلمان

خانه اپرای Semperoper در کشور آلمان یکی از ۱۰ خانه اپرای برتر جهان محسوب میشود و علاوه بر جاذبه های گردشگری آن سالانه برنامه های زیادی از بهترین اپرا های جهان در آن اجرا میشود .

خانه اپرا Semperoper در سال ۱۸۴۱ توسط گوتفرید زمپر یکی از بهترین معمارن  کشور آلمان ساخته شد و اولین اپرای  انجام شده توسط آهنگساز آلمانی کارل ماریا فون وبر در این ساختمان  برگزار شد. اپراهای کارل ماریا فون وبر تأثیر زیادی بر شکل‌گیری اپراهای دوره رمانتیک آلمان داشت. وبر آثار زیادی برای ساز کلارینت نوشت. علاوه بر آهنگسازی، به نگارش مقالات موسیقی نیز می‌پرداخت.

در سالیان اخیر خانه اپرا علاوه بر برگزاری برنامه های اپرا و باله میزبان گردشگرانی که از سراسر جهان برای بازدید از آن به آلمان سفر  میکنند نیز میباشد.

 

جشنواره ها و رویدادها

  1. جشنواره شهر درسدن (Dresden City Festival): این جشنواره که از ۱۴ تا ۱۶ آگوست برگزار می شود برترین جشن درسدن است که حدود پانصد هزار گردشگر را به این شهر جذب می کند. این جشنواره شامل برنامه های هنری، فرهنگی و البته طبخ غذاهای معروف ساکسونی برای پذیرایی از مهمانان است.
  2. جشنواره موسیقی موریتزبرگ (Moritzburg Festival): این جشنواره که در نزدیکی شهر درسدن و در موریتزبرگ برگزار می شود شامل اجرای موسیقی کلاسیک توسط برترین نوازندگان آلمان و جهان است. دور بعدی این جشنواره از ۱۵ تا ۳۰ آگوست برگزار خواهد شد. ناحیه موریتزبرگ در ۱۶ کیلومتری شهر درسدن واقع شده است.

جشنواره موسیقی درسدن

هر ساله در فصل بهار جشنواره موسیقی درسدن در “فلورانس البه” برگزار می گردد که تاریخچه آن به جشن های موسیقی دربار امیران منطقه زاکسن بر می گردد. این جشنواره به شکل امروزی در سال ۱۹۷۸ در جمهوری دموکراتیک آلمان آغاز گردید لیکن این سنت سی ساله پس از اتحاد دو آلمان نیز ادامه یافت. در این جشنواره علاوه بر اجراهای ارکستری یا تکنوازی موسیقی کلاسیک ، موسیقی ملل، جاز، و رقص نیز بصورتی متنوع متناسب با پیام جشنواره که هر سال تغییر می یابد اجرا می گردد.
جشنواره موسیقی درسدن امسال از تاریخ ۱۳ ماه می الی ۷ ژوئن تحت شعار “یخ آتشین” برگزار خواهد شد و به تاثیر محیط زندگی و موطن بر آثار آهنگسازان خواهد پرداخت. در این راستا موسیقی آهنگسازانی از منطقه اسکاندیناوی مانند ادوارد گریگ و ژان سیبلیوس در مقابل آهنگسازانی از جنوب اروپا مانند ژرژ بیزه و جوزپه وردی اجرا خواهد گردید.

 

دیدنی ها

  1. کلیسای فروئن (Frauenkirche)؛ ۲٫ نقاشی دیواری پروسشن آو پرینسس (Procession of Princes)؛ ۳٫ تراس بروهل (Terrace Brehl )؛ ۴٫ قصر شاهنشاهی (Royal Palace)؛ ۵٫ کلیسای هف (Hofkirche)؛ ۶٫ کلیسای هولی کراس (church of Holy Cross)؛ ۷٫ پل بلو واندر (Blue Wonder Bridge)؛ ۸٫ موزه گمالده گلری آلته مایستر (Gemaldegalerie Alte Meister)؛ ۹٫ موزه گرین والت (Green Vault)؛ ۱۰٫ گالری شهرداری درسدن (Dresdon Municipal Gallery)؛ ۱۱٫ موزه تاریخ نظامی (Military History Museum)؛ ۱۲٫ موزه حمل و نقل (Transport Museum)؛ ۱۳٫ پل آگوستوس (Agustusbrucke)

خوردنی ها

  1. خوراک سبزیجات (Steckrubeneintopf)؛ ۲٫ نان کلابن (Klaben)؛ ۳٫ ساندویج ماهی (Fischbtotchen)؛ ۴٫ سوپ ماهی (AalSupe)؛ ۵٫ سالاد سیب زمینی (Kartoffelsalat)؛ ۶٫ سوسیس برت ورت (Bratwurst)؛ ۷٫ دسر ولفنپودینگ (Welfenpudding)؛ ۸٫ خوراک گوشت (Bremer Labskaus)؛ ۹٫ کیک کره (Butterkuchen)

خریدنی ها

  1. شکلات؛ ۲٫ لباس؛ ۳٫ کیف؛ ۴٫ قهوه؛ ۵٫ مجسمه و لوازم تزئینی از دیدنی های شهر

مراکز خرید برتر

  1. بازار قدیمی (Old Market)؛ ۲٫ خیابان پراگ (prague Street)؛ ۳٫ خیابان ویلسدروفر (Wilsdruffer Street)؛ ۴٫ خیابان کنیگ (Koing Street)؛ ۵٫ خیابان هاپت (Haupt Street)؛ ۶٫ گالری سنتروم (Centrum Galarie Dresden)؛ ۷٫ فروشگاه کوگلهاوز (kugelhus)

مراکز تفریحی برتر

  1. شهر قدیمی (Old Town)؛ ۲٫ قصر زوایتگر (Zwinger)؛ ۳٫ باغ پالایس گروسر (Palais Grosser)؛ ۴٫ ناحیه البه ولی (Elbe Valley)؛ ۵٫ خانه اپرای سمپر (Semper Opera House)؛ ۶٫ پارک و قصر پیلنیتز (Pillnitz Castle & Park)؛ ۷٫ ناحیه کانستهف پسج (Kunsthof-Passage)؛ ۸٫ باغ وحش درسدن (Zoo Dresden)

 

پروازهایی که به درسدن می روند!…

پرواز مستقیمی از تهران به درسدن وجود ندارد. شرکت های هوایی لوفت هانزا و ائروفلوت پرواز با یک توقف از تهران به درسدن را در برنامه پروازی خود دارند.

از فرودگاه معروف درسدن (کلوتزِش) پروازهای متعددی تقریباً به تمامی شهرهای مهم آلمان برقرار است. همچنین وجود دو ایستگاه بزرگ قطار از جمله ایستگاه راه آهن مرکزی درسدن نیز در ارائه خدمات به مسافران این شهر نقش مهمی دارد. درون شهر نیز وجود وسایل متنوع حمل و نقل نظیر اتوبوس، مترو، اتوموبیل یا حتی دوچرخه و سیستم تاکسیرانی، گشت و گذار در درسدن را تسهیل می کند.

 

ردیفهزینه های زندگیقیمت
۱یک وعده غذای ارزان قیمت۷٫۰۰
۲یک وعده غذای دو نفره با مخلفات (در رستوران متوسط)۴۰٫۰۰
۳ساندویچ با مخلفات۷٫۰۰
۴نوشابه قوطی۲٫۳۰
۵آب (۰٫۳۳ لیتر)۱٫۸۰
۶قیمت بلیت اتوبوس / مترو یک طرفه۲٫۲۰
۷ورودیه تاکسی۲٫۸۰
۸بهای تاکسی به ازای هر کیلومتر مسافت طی شده۱٫۷۵
۹بلیت سینما۷٫۵۰
۱۰سیب (یک کیلو)۲٫۰۰
۱۱یک پاکت سیگار۴٫۹۰

 

اطلاعات کاربردی
ویزانیاز دارد
جمعیت۰٫۵۲ میلیون
واحد پولEUR-Euro
برابری پول با دلار
ساعت رسمی  عقب تر از تهران
آب لوله کشیقابل آشامیدن

 

درسدن آلمان

درسدن آلمان

درسدن آلمان

درسدن آلمان

خانه اپرای Semperoper درسدن کشور آلمان

خانه اپرای Semperoper در شهر درسدن آلمان

درسدن آلمان

درسدن آلمان

درسدن آلمان

درسدن آلمان

درسدن

درسدن

ویرایش و تصحیح: تارا رادفر

منبع: نشریه مسافرت

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *