در کهن ترین هتل ایران چه خبر است ؟

کاروانسرای عباسی ، کهن ترین هتل ایران است که بعضی از خارجی ها وقتی به اصفهان سفر می کنند ، فقط می خواهند در این هتل بخوابند ، وگرنه حتی تا مرز انصراف از سفر به ایران پیش می روند .

داستان پافشاری برخی مسافران و گردشگران خارجی برای اقامت در هتل یا همان کاروانسرای عباسی کاملا واقعی است . این بارها مدیران آژانس های گردشگری گفته اند که چون نتوانسته اند اتاقی را در این هتل قدیمی که به کاروانسرایی تاریخی شهره است ، رزرو کنند ، گردشگران از رفتن به اصفهان منصرف شده اند یا آژانس طرف خارجی از فرستادن تور به ایران انصراف داده یا زمان اجرای تور در اصفهان جابه جا شده است . هتل عباسی با تبلیغ «کهن ترین هتل جهان» که روی سایت اینترنتی اش دیده می شود و نمایش تصاویری از شاهکار معماری ایرانی و مکتب اصفهان ، گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به گذراندن حتی یک شب زیر این سقف تاریخی وسوسه می کند ؛ ولی شرایط ، قیمت و نظام هتلداری در این کاروانسرای قدیمی و البته دولتی به حدی دست و پا گیر است که خیلی ها را بر آن می دارد تا خود را درگیر این بازی چالش برانگیز نکنند .

این کاروانسرای قدیمی به دستور «شاه سلطان حسین صفوی» ساخته و به مادرش پیشکش شد و در زمان یورش افغان ها نیز تقریبا متروک شد . کاروانسرا در زمان «ظل اسلطان» یک بار دیگر تعمیر و بعدها به آمادگاه پادگان اصفهان تبدیل شد . بنا را بار دیگر در سال ۱۳۳۶ تعمیر کردند که با قرار ماهانه ۳۰ هزار ریال در اجاره اداره قند و شکر اصفهان درآمد .

می گویند این بهره برداری های نامناسب ، کاروانسرای صفوی را از پا انداخت تا این که در سال ۱۳۳۶ به پیشنهاد «آندره گدار» که زمانی مشاور اداره کل باستان شناسی بود ، شرکت سهامی بیمه ایران آن را به مهمانخانه تبدیل کرد . آماده سازی کامل بنا تا سال ۱۳۴۵ طول کشید . پس از آن به مدت دو سال ، یک گروه هتلداری فرانسوی اداره این کاروانسرای تاریخی احیا شده را بر عهده گرفت تا این مدیریت آن به ایرانی ها سپرده شد ، یعنی همان شرکت سهامی بیمه ایران . بعدها از کارمندان همین شرکت به عنوان مدیران این هتل بهره گرفته شد ، روندی که ظاهراً تاکنون ادامه دارد . اقامت در این هتل دولتی برای بسیاری از ایرانی ها گران است ؛ قیمت یک شب اقامت در اتاق معمولی یک تخته ، براساس آنچه در سایت این هتل اعلام شده ، ۱۷۲ هزار تومان است . گران ترین اقامت در این هتل نیز به سوییت صفوی با معماری باقی مانده و احیا شده دوره صفوی ، به قیمت هر شب ۷۰۰ هزار تومان اختصاص دارد .

سوییت های قاجار سبز و آپارتمان سه خوابه هتل نیز بین ۵۰۰ تا ۶۷۰ هزار برای هر شب قیمت دارند که در ردیف گران ترین های این هتل به حساب می آیند . اما آنچه این روزها و با نزدیک شدن تعطیلات نوروز مورد بحث است ، شیوه خاص هتلداری در این کاروانسرای قدیمی است که دردسرهایی را درست کرده ، به طوری که آژانس های ایرانی تا زمانی که طرف خارجی اعلام درخواست نکرده باشد ، ترجیح می دهند . سراغ تنها هتل «۵ ستاره» در اصفهان نرود .

کاروانسرای عباسی

محمد علی واقفی – قائم مقام جامعه تورگردان ایران – با متفاوت دانستن نظام هتلداری تنها «۵ ستاره» شهر گردشگری اصفهان ، به خبرنگار ایسنا گفت : در قرار دادن این هتل ، بندی وجود دارد که به هر تور در ازای هر چند اتاق ، یک سوییت هم داده می شود . این تقریبا یک اجبار است که معمولا ما را برای تقسیم این اتاق ها و سوییت ها بین گردشگران به دردسر می اندازد و در بسیاری از مواقع ، گردشگران را ناراحت و معترض می کند که چرا در سوییت اقامت داده نشده اند ، بعد از همه این دردسرها و سرانجام کار ، هتل فاکتوری با قیمتی عجیب برای این بند اجباری می فرستد .

او اظهار کرد : این هتل برای این بند اجباری پول می گیرد ، در حالی که در همه جای دنیا و حتی دیگر هتل های ایران ، شرایط این طور است که وقتی برای اتاقی درخواست می دهیم و هتلدار قبول می کند ؛ اما در زمان تحویل ، آن اتاق خالی را در اختیار ندارد و مجبور می شود اتاق دیگری را حتی اگر شرایط بهتری داشته باشد ، در اختیار  گردشگر قرار دهد ، باز هم همان پول اتاق قبلی را می گیرد ؛ اما هتل عباسی اینطور نیست و شرایط خاص خود را دارد ، یعنی اگر به جای اتاق رزرو شده ، سوییت هم بدهد ، پول همان سوییت را حساب می کند نه اتاقی که از قبل درخواست داده بودیم . محمد ابراهیم ابراهیمی – دیگر عضو جامعه تورگردان ایران – نیز به این موضوع اشاره کرد که اگر به برخی گردشگران خارجی گفته شود کاروانسرای عباسی ، اتاق خالی ندارد از آمدن به ایران منصرف می شوند و گفت : بسیاری از آژانس های خارجی می دانند قرار است در چه جایی اقامت داشته باشند ، آن را قبلا دیده اند و به گردشگران خود پیشنهاد می کنند ؛ ولی وقتی اعلام می کنیم این هتل پر است آن ها سخت توجیه می شوند .

وی ادامه داد : شاید این شیوه خاصی در هتل عباسی برای رزرو اتاق اجرا می شود به رفتار برخی آژانس های ایرانی گردشگری مربوط شود که معمولا ترکیب واقعی رزرو خود را به درستی مشخص نمی کنند یا وقتی انصراف می دهند ، آن را با تأخیر اعلام می کنند . در هر حال باید این روش ها از هر دو طرف اصلاح شود ، چون ما با گردشگر خارجی طرف هستیم که برای خدماتش از قبل پول داده و امکانات متناسب می خواهد . ضمن آنکه آبروی کشوری را هم که به مهمان نوازی مشهور است باید در نظر بگیریم . سیروس اعتمادی هم که عضو جامعه تورگردانان ایران است ، به خبرنگار ایسنا گفت : واقعا عجیب است که هتل عباسی تا اردیبهشت ماه سال ۹۳ حتی دو اتاق خالی هم ندارد ، این باور کردنی نیست ، آن هم در شرایطی که آژانس های همکار اعلام می کنند . در هتل عباسی نتوانسته اند اتاقی را رزرو کنند . واقعا نمی دانم این اتاق ها را چه کسی قبل از رزرو کرده است !

اما عباس پیرمرادیان ، یک راهنمای تور با اصالت اصفهانی است که گردشگران زیادی را به این هتل می برد. او به خبرنگار ایسنا گفت : وقتی می گویند برای این هتل مسافر داریم ، واقعا به وحشت می افتم ، تفاوت و تناقضی که در قیمت اتاق ها و شرایط هتلداری این کاروانسرای قدیمی دیده می شود ، همیشه ما را در چالش با گردشگران می اندازد .

وی اضافه کرد : فکر می کنم عباسی جزو معدود هتل ها در ایران باشد که قیمت اتاق رو به حیاط با خیابان در آن ، تفاوت دارد . ما این را چطور می توانیم به گردشگر خارجی بگوییم ؟! گردشگر فقط به این فکر می کند که قرار است در هتلی پنج ستاره که کاروانسرای قدیمی نامیده می شود اقامت کند؛ اما هنگام واگذاری و تقسیم اتاق ها با اتفاقی مواجه می شویم که سرانجام آن ، شکایت گردشگر و آژانس خارجی است . ظاهراً به جز موضوع اتاق های گران با قیمت های متفاوت و شیوه خاص هتلداری در این کاروانسرای قدیمی و البته دولتی با برخی شرکت های نفتی نیز طرف قرارداد است ، مسأله هلدینگ ها (شرکت های عمده فروش)هم وجود دارد که رزرو عمده می کنند و گاه باعث می شوند این هتل ها برای مدت زیادی جای خالی نداشته باشد و دست رد به سینه آژانس های گردشگری که مسافران خارجی دارند ، بزند و درخواست گردشگر خارجی هم در نهایت بی جواب بماند و همانطور که آژانس ها می گویند ، کلا از آمدن به ایران و اصفهان منصرف شود .

کهن ترین هتل ایران

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *