دشت لوت و کویر

دشت لوت و کویر

دشت لوت و کویر پهنه ای است وسیع بین استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان که یک دهم مساحت کشور را اشغال کرده است و با این گستردگی، بیست و پنجمین کویر بزرگ دنیا به حساب می آید. با اینکه کلمه «لوت» در فرهنگ لغت، برهنه و فاقد هر چیز معنی شده اما کسانی که یا به این بیابان گذاشته اند تائید می کنند که دشت لوت زیبایی ها و عجایب بسیاری برای دیدن دارد.

 

عکس های دشت لوت

دشت لوت

دشت لوت

دشت لوت یکی از جذاب ترین نقاط گردشگری ایران و جهانگردان است، چرا که مجموعه ای از عجایب ایران و جهان را در خود دارد؛ بلندترین تپه های ماسه ای دنیا که گاهی ارتفاع آنها به ۴۸۰ متر می رسد، متعلق به این دشت است.

 

دشت لوت

دشت لوت

 

شهر کلوت ها که سال ها پیش ژنرال سایکس انگلیسی آن را به قلعه ها و قصرهای جن و پریان تشبیه کرده بود، در بخش، غربی همین پهنه قرار گرفته است. بزرگ ترین گلدان های بیابانی به نام «تیکا» در همین محدوده رصد شده اند، طبق تخفیفات سازمان فضانوردی آمریکا دشت لوت یکی از گرم ترین مناطق دنیا است و این در حالی است که یک رودخانه دایمی به نام رودخانه شور از دل این بیابان می گذرد.

 

کویر لوت

کویر لوت

 

اگر با این اوصاف هوس مسافرت به دشت لوت را کرده اید این را هم بدانید که سفر ماجراجویانه ای در پیش دارید. بهتر است با تور کویر لوت همراهی کنید و بابا کسی که سرد و گرم لوت را چشیده همسفر شوید. بیشترین و زیباترین جلوه های دشت لوت را در محدوده استان کرمان خواهید دید.

 

کویر لوت

کویر لوت

 

مطمئن باشید یکی از عجایب این سفر ماجراجویانه، منطقه سر سبز «سیرچ» است که درست در دیواره غربی دشت لوت قرار گرفته و ارتفاعاتی همیشه برفی دارد. در ادامه راهتان «شهناد» باستانی قرار دارد.

 

جاذبه های دشت لوت

جاذبه های دشت لوت

 

گذشتن از شهداد و پیش روی در جاده شهداد- نهبندان، شما را به شهر کلوت می رساند. ایستادان پای یکی از کلوت های مرتفع- که حاصل همدستی باد و باران هستند  و دیدن شان با سری رو به بالا عادت اکثر کسانی است که به این منطقه پا گذاشته اند.

 

سفر به دشت لوت

دشت لوت

 

در ادامه راه به «گندم بریان» می رسید، اینجا پایان راه هر موجود زنده ای است. در این حوالی حتی باکتری هم یافت نمی شود پس مراقب خودتان و همراهان تان باشید.

 

راهنمای سفر به دشت لوت

دشت لوت

جاذبه های توزیستی کویر لوت

دشت لوت

دشت لوت وکویر

دشت لوت وکویر

کویر لوت

کویر لوت

 

دشت لوت و کویر

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *