دو برنامه یونسکو برای احیای بناهای تاریخی ایران

رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، از دو برنامه این سازمان جهانی در بخش احیای بناهای تاریخی خبر داد. استر کیش لاروش که با مدیرعامل صندوق احیای بناهای تاریخی ایران دیدار داشت، در این خصوص توضیح داد: «یکی از این برنامه‌ها معطوف به حمایت از ورود بخش خصوصی به مقوله حفظ و احیای بناهای تاریخی است. همکاری بخش خصوصی در این حوزه زمینه‌ساز جلوگیری از تخریب و فرسایش بناهای تاریخی خواهد بود.» وی افزود: «برنامه دیگر ما در این خصوص، تعیین جوایزی ویژه برای افراد و مجموعه‌هایی است که با فعالیت‌های خود مانع تخریب آثار و بناهای تاریخی می‌شوند و با احیای آنها روح تازه‌ای به این بناها می‌دمند.»به گفته این مقام بین‌المللی، تاکنون چهار نفر از ایران در این جشنواره بین‌المللی موفق به کسب جایزه شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی صندوق احیا، رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران بر همکاری با این صندوق تاکید و تصریح کرد: «هم‌اکنون چهار کشور افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و ایران زیر نظر دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران قرار دارند و این کشورها می‌توانند از طریق دفتر منطقه‌ای یونسکو از تجربیات و توانمندی‌های صندوق احیا برای مرمت بناهای تاریخی خود استفاده کنند.»

استر کیش لاروش خاطرنشان کرد: «اگر صندوق احیا بتواند در فرآیندهای اجرای مرمت‌ها و طرح‌های آن کمک کند، دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران می‌تواند ظرفیت‌های صندوق احیا را به کشورهای منطقه معرفی کند.» وی همچنین تاکید کرد: «این امکان وجود دارد که با همکاری دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران و صندوق احیا، یک کارگاه تخصصی برای احیا و مرمت بناهای تاریخی برپا شود. در این کارگاه توضیحات تکمیلی درباره نحوه مرمت و انتقال تجربیات به کشورهای منطقه ارائه خواهد شد و از تجربیات دیگر کشورها که توانسته‌اند در این حوزه موفق باشند، استفاده می‌شود.»

 

اعلام آمادگی صندوق برای انتقال تجربیات به کشورهای منطقه

مدیرعامل صندوق احیا نیز در این دیدار با اشاره به وجود نمونه‌های مشابه صندوق احیا در کشورهای اروپایی گفت: «سازمان میراث فرهنگی تاکنون ۶۴ تفاهم‌نامه با کشورهای مختلف دنیا امضا کرده که در برخی از این تفاهم‌نامه‌ها موضوع احیای بناهای تاریخی یکی از بخش‌های مهم مورد اشاره طرفین بوده است.» محمدرضا پوینده، همچنین برای انتقال تجربه در حوزه مرمت بناهای تاریخی به کشورهای تحت نظر دفتر منطقه‌ای یونسکو اعلام آمادگی و اظهار کرد: «ما هم‌اکنون این آمادگی را داریم تا تجربیات و توانایی‌های فنی و تخصصی خود در زمینه احیای بناهای تاریخی را به کشورهای تحت نظر دفتر منطقه‌ای یونسکو منتقل کنیم و حتی در بحث احیا و مرمت بناهای تاریخی این کشورها نیز ورود پیدا کنیم.»

وی همچنین واگذاری بناهای تاریخی و فرهنگی در قالب BOT را اصلی‌ترین ماموریت صندوق احیا برشمرد و تصریح کرد: «دولت توانایی مالی لازم برای مرمت و احیای بناهای تاریخی سراسر ایران را ندارد و به همین دلیل ترجیح داد تا با تشکیل این صندوق و سپردن ماموریت مرمت و احیای بناهای تاریخی به بخش خصوصی از طریق صندوق احیا، هم تحرک اقتصادی در کشور به وجود بیاورد و هم زمینه حفظ میراث فرهنگی را فراهم کند.»

مدیرعامل صندوق احیا با اشاره به حضور و دستاوردهای صندوق احیا در نشست بین‌المللی راه ابریشم در ارومیه تاکید کرد: «صندوق احیا در این نشست بین‌المللی مذاکرات چندجانبه متعددی با کشورهای منطقه داشت؛ چرا که ما معتقدیم احیای بناهای تاریخی در مسیر جاده ابریشم می‌تواند تاثیر بسزایی در جذب توریست و همکاری‌های چند جانبه با کشورهای این مسیر داشته باشد.»پوینده با تاکید بر موقعیت خاص و منحصربه‌فرد ایران در منطقه افزود: «بناها و محوطه‌های تاریخی منحصربه‌فرد موجود در ایران، این کشور را به منطقه‌ای تبدیل کرده است که گسترش همکاری‌های آن با کشورهای دیگر می‌تواند ظرفیت بسیار بزرگی برای جذب و تبادل گردشگر را ایجاد کند.»براساس این گزارش، در پایان این دیدار مقرر شد تفاهم‌نامه‌ای برای گسترش همکاری‌های دو جانبه، تدوین و به امضای طرفین برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.