دیدنی های طبیعت و حیات وحش تهران

طبیعت و حیات وحش تهران

اسم تهران که می آید ، چهره ای از شهری بسیار شلوغ و آلوده و پر رفت و آمد و با ترافیکی سنگین در ذهن ها تداعی می شود. البته درست است ، تهران این مشکلات را دارد اما تهران فقط دود و ترافیک و آلودگی و ازدحام و شلوغی نیست. از هیاهوی شهر تهران چند کیلومتر که خارج شوید ، به مناطق طبیعی بسیار زیبا و  آرامش بخشی خواهید رسید که شاید  در بسیاری از استان های دیگر نظیر آن ها را هرگز نتوانید پیدا کنید.

در این مطلب با جاذبه های طبیعی و حیات وحش  تهران آشنا می شویم.

 

  1. توچال

دامنه های جنوبی رشته کوه البرز را  کوهستان «توچال » می نامند. کوهستان توچال یکی از اصلی ترین مکان های کوه نوردی تهران است. توچال محل های زیاد و زیبایی برای رفت و آمد کوه نوردان و دوستداران طبیعت دارد که از آن میان می توان به : کلک چال، پلنگ چال ، اسپید کمر ، شیرپلا  و شروین اشاره کرد. این مسیرها همگی بر شهر تهران مشرف هستند.

پیست اسکی توچال مکان بسیار مناسبی برای دوستداران ورزش زمستانی اسکی است.

 

رزرو هتل

دیدنی های طبیعت و حیات وحش تهران

۲٫پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی بسیار زیبای چیتگر از بزرگترین پارک های جنگلی استان تهران است که از سمت جنوب به آزاد راه تهران – کرج ، از طرف غرب به آزاد شهر و پیکان شهر، از سمت شمال به زمین های چیتگر و از طرف شرق به منطقه ای به نام خرگوش دره می رسد. مساحت این پارک جنگلی نزدیک به هزار هکتار می باشد که درختان بی شماری را در خود جای داده است که این درختان از مهمترین مراکز تولید اکسیژن تهران محسوب می شوند.

دریاچه ی مصنوعی چیتگر در کنار این پارک جنگلی ساخته شده است.

 

رزرواسیون انلاین هتل در تهران

دیدنی های طبیعت و حیات وحش تهران

۳٫پارک جنگلی پردیسان

پارک جنگلی پردیسان از پرنام و نشان ترین پارک های جنگلی تهران به شمار می رود. این پارک در شمال غربی تهران قرار دارد . این بوستان جنگلی دارای باغ وحش ، موزه ی تنوع زیستی و موزه ی آب می باشد. به سبب عبور بزرگراه ها از اطراف این پارک ، استقبال بسیار زیادی از این پارک می شود. روزهای تعطیل یکی از شلوغ ترین مکان های تفریحی تهران ، پارک پردیسان است.

تور تهران

دیدنی های طبیعت و حیات وحش تهران

۴٫پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان که به عنوان وسیع ترین فضای سبز شهر تهران به شمار می رود ، در منطقه ی شمیرانات در شمال شرق شهر تهران قرار دارد. وسعت این بوستان بسیار زیبا هزار و صد هکتار است. پارک لویزان در سیزده کیلومتری مرکز شهر واقع شده است ، و به سبب کوتاهی فاصله از مرکز شهر از پربازدیدترین مراکز گردشگری به شمار می رود.

 

دیدنی های پارک جنگلی لویزان

دیدنی های طبیعت و حیات وحش تهران

۵٫منطقه ی حفاظت شده ی لار

این منطقه در شمال و شمال شرق تهران قرار دارد. منطقه ی لار از پرآب ترین و آب خیز ترین مناطق کشور محسوب می شود. منطقه ی لار منطقه ای بسیار غنی طبیعی می باشد که دارای گونه های متنوعی از حیوانات وحشی است.گونه هایی مانند گراز ، پلنگ، شغال ، روباه ، میش و قوچ در این منطقه ی زیبا و دیدنی زندگی می کنند. گونه ای کم یاب و بی همتا از عقاب ها ، با نام عقاب طلایی در این حوزه ی زیستی زندگی می کند.

 

۶٫پارک ملی کویر

این پارک کویری و ملی در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهر تهران قرار دارد. جانوران کم یابی  مانند آهو ، پلنگ ، گور خر ، جبیر و یوزپلنگ در این زیستگاه زندگی می کنند. در مناطق کوهستانی این پارک ، بزکوهی ، قوچ و کل و میش هم زندگی می کنند.

از پرندگان بومی این کویر می توان تیهو و کبک را مثال زد. البته پرندگان مهاجری مانند فلامینگو و خوتکا هم به این منطقه مهاجرت می کنند.

کاروان سرای قدیمی عین الرشید و کاروان سرای تاریخی قصر بهرام از دیدنی های تاریخی این منطقه به شمار می روند.

 

۷٫روستای ییلاقی واریان

از راه جاده ی کرج می توان به مناطق و روستاهایی ییلاقی بسیار زیبا و خوش آب و هوایی سر زد. البته برای رفتن به روستای واریان باید با استفاده از قایق از دریاچه ی سد کرج عبور کرد. این منطقه دارای هوایی بسیار خنک و معتدل و مطلوب در فصل بهار و تابستان است اما زمستان های بسیار سردی دارد.

در هتل واریان جاده ی چالوس امکانات مناسبی برای اسکی روی آب و قایق سواری تدارک دیده شده است.

 

۸٫دره ی اوین – درکه

این دره ی بسیار زیبا و خوش آب و هوا در شمال شهر تهران قرار دارد. در این دره ، رودخانه ی بسیار پر آبی جریان دارد که در بخشی از مسیر خود ، به طرز زیبایی به صورت پلکانی می شود و استخری را به وجود می آورد که به نام هفت حوض شهرت یافته است. این دره در مسیر رفت و آمد علاقه مندان به کوهنوردی قرار دارد ، و در روزهای تعطیل بسیار پر استقبال و پربازدید می باشد.

 

۹٫منطقه ی حفاظت شده ی ورجین

این منطقه ی بسیار مهم از لحاظ زیست محیطی در بخش  لواسانات شمیرانات قرار دارد.گونه های جانوری بسیار متنوعی در این منطقه زندگی می کنند  و حضور آنها در حاشیه های جاده ، بر زیبایی منطقه می افزاید. از جانوران این منطقه می توان به خرس قهوه ای و گراز و گرگ و پلنگ اشاره کرد. جغد شاخدار ، کورکور سیاه ، کرکس و قرقی و عقاب طلایی از پرندگانی هستند که با پروازهای بلند خود  آسمان این منطقه را تماشایی می کنند.

 

۱۰٫پارک ملی خجیر و سرخه حصار

این پارک ملی حفاظت شده ۹۳۸۰ هکتار وسعت دارد و در شرق تهران واقع شده است.این منطقه دارای آب و هوایی نیمه خشک می باشد و به همین سبب اختلاف دمای روز و شب در آن بسیار زیاد است.این منطقه دارای پوشش گیاهی و تنوع جانوری بسیار بالایی است. بخش شمال شرقی این منطقه حفاظت شده نیست.آهو ، کفتار، روباه قرمز ،شاهی ،گورکن ،تشی و بوتیمار و طرلان از جانورانی هستند که در این منطقه زندگی می کنند.

دیدنی های طبیعت و حیات وحش تهران

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *