دیوار بزرگ چین

در طول قرنها، بشر آثار شگفت انگیزی را به وجود آورده که نشانه هوش، دانش و اوج خلاقیت او در هنر و معماری و مجسمه سازی و علوم گوناگون بوده است. در این میان و در دنیای کهن۷ اثر بزرگ در معماری و مجسمه سازی وجود داشته که به جز یکی، دو اثر، بقیه در گذرگاه زمان از میان رفته است.
براساس نوشته های تاریخی، عجایب هفتگانه عبارت بودند از: آرامگاه موزله (یونان(، اهرام مصر، فانوس اسکندریه، مجسمه عظیم رودِس(یونان)، باغهای معلقه بابل، مجسمه الپ و معبد آرتیمس که از این آثار تنها اهرام مصر بر جای مانده است.
اما اثر شگفت انگیز دیگری که در عصر کنونی جزو عجایب هفتگانه از آن نام برده می شود، دیوار عظیم چین است.

یکی ازعجایب هفتگانه جهان دیوار چین است. این بنا به واسطه طول، انبوه مصالح مورد استفاده و نوع معماری بکار گرفته شده در ساخت و عظمت، اهمیت ویژه ای یافته است. این دیوار در سراسر شمال چین از شرق به غرب در شاخه های مختلف کشیده شده است. طول تقریبی آن حدود۷ هزار و۳۰۰ کیلومتر است و تنها بنای ساخت بشر است که از کره ما با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. احتمال می رود ساخت دیوار چین۷۷۰ سال قبل از میلاد مسیح شروع شده و۱۳۶۶ سال بعد از میلاد به پایان رسیده باشد. در طول این مدت زمان بیش از۲۰ امپراطوری و حکومت کوچک و بزرگ در ساخت آن دخالت داشتند. میزان مصالح بکارگرفته شده در دیوار چین بقدری است که می توان با چیدن آنها کنار یکدیگر۵ بار کره زمین را دور زد.

دیوار بزرگ چین


ساخت این دیوار از شان «هایگوان»  شروع شد و پس از عبور از دهها کوه، دشت، رودخانه و دره های مختلف از۵ ایالت و۲ منطقه حکومتی مستقل عبور کرده و در گانسو پایان یافت. متوسط عرض دیوار چین۶ متر وارتفاع آن۱۰ متر است و در برخی مکانها، پهنایش تا اندازه ایست که۱۰ سرباز می توانند در کنار یکدیگر از آن عبور کنند.
در مورد مصالح مورد استفاده در ساخت این دیوار باید گفت که در اوایل ساخت از مصالح ابتدایی مانند آجرهای گلی و خشت استفاده می شد ولی بعدها سنگ و مصالح بهتر نیز برای تکمیل آن بکار گرفته شد. در حال حاضر بسیاری از بخشهای این دیوار که از مصالح ابتدایی ساخته شده بود تخریب شده است.

دیوار بزرگ چین

  

  در زمانی که سلاحهای جنگی، تنها شامل تیروکمان، شمشیر، سپر و نظایر آنها بود ساخت یک دیوار مرتفع، استراتژی بسیار خوبی برای جلوگیری از تجاوز دشمنان بشمار می رفت. این دیوار دارای برجهای نگهبانی و ارسال پیام، محل ذخیره اسلحه و آذوقه، پادگان، خندق، دروازهای عبور و امکانات دیگری بود که از نقطه نظر نظامی دارای ارزش ویژه ای بوده است. این سیستم، حکومت مرکزی را قادر می ساخت تا با تمامی بخشها و قسمتها به ویژه سطوح مختلف ارتش و بخشهای مهم و حیاتی به سهولت در تماس باشد و نیروهای تحت فرمان خود را به سرعت به نقاط مورد نظر اعزام کند.

دیوار بزرگ چینهیچکس به درستی نمی داند که نخستین سنگ بنای این دیوار دقیقاً در چه گذاشته آغاز شده است ولی بسیاری از مورخین و باستان شناسان بر این عقیده اند که دیوار چین حدود۷۷۰ سال قبل از میلاد در زمان امپراطور زوهو در مقیاس کوچکتر و به عنوان یک دیواره محافظ در مقابل تجاوز قبایل شمالی بر پا شده است. بخش ساخته شده دیوار چین در ایالت «چو» و به دنبال آن در «کوی» به طول۶۰۰ کیلومتر بوده و در مدت بیش از۳۰۰ سال ساخته شده است. معماری این بخش از دیوار بصورت حرف U بوده و به عنوان دیوار مربعی نامیده شده است. امروزه بقایای کمی از این دیوار کهن وجود دارد. این دیوار به دریای زرد چین منتهی می شد.(۴۷۶-۷۷۰ قبل از میلاد. (

دیوار بزرگ چین

 

بین سالهای۲۲۱ تا۴۷۶ قبل از میلاد ایالات مقتدر در چین شامل کوین، کوی، چو، هان، یان و زاهو می شوند که هر کدام برای محافظت از سرزمینشان به دور خود دیوار کشیدند. برای مثال در ابتدای شروع جنگهای بزرگ بین ایالات مختلف، ایالت کوین که از نظر اقتصادی ضعیف و از نزاع داخلی و حملات مختلف در رنج بود. در زمان پادشاهی کوین لیگونگ و جیانگونگ ساخت دیوار از جنوب رودخانه زرد ادامه یافت. با قدرت گرفتن ایالات زاهو دیوار در دو قسمت ساخته شد. پادشاه زاهو فردی بسیار زیرک و عاقل بود و سعی در تبادل فرهنگهای کشورهای مختلف داشت. یکی از استراتژی های وی این بود که فرهنگ هورافرا گرفت و با شناخت کامل از آن به پیکار با مردم آن سرزمین پرداخت.

 این قسمت دیوار اکنون در ناحیه درمانگولا قرار دارد. در این دوره هر یک از۷ ایالت مقتدر یاده شده دیوارهای متعددی را در سرزمین خود ساختند که امروزه بقایای برخی از آنها وجود دارد.
بسیاری بر این عقیده اند که دیوار بزرگ چین توسط امپراطوری کوین شیهانگ(۲۰۷-۲۲۱ قبل از میلاد) که توانست پس از به قدرت رسیدن بر بیشتر ایالات چین تسلط یافته و آنها را یکپارچه کند ساخته شده است. به دستور امپراطوری بنام شی هوانگ دیوارهایی که در گذشته در قسمتهای مختلف ساخته شده بود تکمیل و به یکدیگر متصل شدند.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چینشی هوانگ تصمیم داشت که برای پایداری امپراطوری خود این دیوار را توسعه دهد. بدین ترتیب پروژه متصل ساختن دیوارهای گذشته آغاز و در سراسر شمال چین از مغولستان میانه به طول۵ هزار کیلومتر ادامه یافت. طراحی و معماری جدید توسط این امپراطوری توانست کشور چین را از گزند حملات قبایل شمالی حفظ کند. این دیوار به سه بخش شرقی، میانی و غربی تقسیم شد. قسمت شرقی و غربی تکمیل دیوارهای دوره اول و جنگهای هفت ایالت بود و فقط قسمت میانی در این دوره ساخته شد.
ادامه ساخت و تکمیل این دیوار در دورهای بعدی توسط امپراطوریهای هان(۲۰۶ قبل از میلاد تا۲۴ بعد از میلاد)، وی(۵۴۳-۳۸۶ بعد از میلاد)، کو(۵۷۷-۵۵۰ بعد از میلاد)، سوی(۶۱۸-۵۸۱ بعد از میلاد)، لیائو(۱۱۲۵-۹۱۶ بعد از میلاد)، جین(۱۲۳۴-۱۱۱۵ بعد از میلاد (تکمیل، تقویت و ادامه یافت.

دیوار بزرگ چینبا به قدرت رسیدن امپراطوری مینگ(۱۶۴۴-۱۳۶۸ بعد از میلاد) چهره این دیوار تغییر کرد. در دوران این حکومت به امپراطوران توصیه شده بود که با افزایش بلندی دیوار، تقویت و ساخت برجهای نگهبانی، می توان از هر گونه تعرض و تجاوز قبایل متخاصم شمالی جلوگیری کرد. به دنبال اتخاذ این سیاست، بازسازی این دیوار شروع شد و تغییر آن بر مبنای دستور داده شده و به صورت یک پروژه عظیم درآمد. در این دوره نه تنها دیوارهای ساخت امپراطوری کوین بلند تر و مقاومتر شد بلکه برای تغییر آن روشهای مدرن مهندسی سازه و لجستیک بهره فراوان گرفته شد. در نتیجه این تلاشها و کاربرد مصالح جدیدی مانند سنگ برای رو کاری و ترمیم، چهره این دیوار به کلی عوض شد. در طول۲۰۰ سال قدرت این امپراطوری هیچگاه نقصانی در تکمیل این پروژه بوجود نیامد و کار ادامه یافت و در طول این مدت زمان، دیوار چین دارای حدود۱۸ برابر سازه نسبت به گذشته شد.

دیوار بزرگ چینعظمت این دیوار نه تنها به واسطه بزرگی آن بلکه نیروی عظیم انسانی بکار گرفته شده در احداث آن است. میلیونها نفر برای ساخت این دیوار در دوران مختلف بکار گرفته شدند. این افراد شامل سربازان، زندانیان، اسرای جنگی، کارگران، کشاورزان و مردم عادی بودند. برای مثال در زمان امپراطوری «کوین» که دیوارهای دوران اول به یکدیگر متصل شدند، ژنرال مینگ تیان از۳۰۰ هزار سرباز به مدت۱۰ سال برای ساخت بنا استفاده کرد.

در زمان امپراطوری «کو» علاوه بر تعداد سربازان از۱/۸ میلیون نفر به صورت نیروی کار اجباری در ساخت۴۵۰ کیلومتر از دیوار استفاده شد. میلیونها نفر در اثر شرایط سخت کاری، فقر، گرسنگی، بیماری و حوادث گوناگون جان خود را از دست دادند، همچنین برای ساخت این دیوار بسیاری از خانواده ها از دیدن عزیزان خود برای تمام عمر محروم شدند.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین

امروزه جهان تغییر کرده است و هیچ دیواری نمی تواند به عنوان عامل بازدارنده بکار گرفته شود. دیوار بزرگ چین نیز از آن جمله است و دیگر نقش اولیه خود را از دست داده است. این اژدهای غول پیکر که در مدت زمانی بیش از۲۵۰۰ سال به طول هزاران کیلومتر ساخته شده یکی از پربیننده ترین آثار باستانی جهان است و تمدن بزرگ کشور چین در کنار نام آن همیشه وجود دارد.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین

 

 

 

تارا رادفر

 دیوار بزرگ چین

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. […] غرب اقیانوس آرام می باشد. امروزه شانگهای شهر مدرن- سنتی چین می […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *