دیدنی های بی نظیر و طبیعی در گوشه یی از کوهپایه ی کوه دماوند

شگفتزار لار

دیدنی های بی نظیر طبیعی در این گوشه از کوهپایه ی کوه دماوند جا خوش کرده است.

حوالی تهران مناطق طبیعی زیادی برای گشت و گذارهای یک روزه و چند روزه وجود دارد. مناطق زیبایی که تصور دیدن آنها هم برای تان در کنار تهران پر سروصدا و شلوغ سخت خواهد بود.

ما در یکی از آفتابی ترین روزهای بهاری سری به یکی از این مناطق زیبا زدیم؛ به دشت زیبا و شگفت انگیز لار که بخش جنوبی و جنوب غربی آن در لواسانات شهرستان شمیران استان تهران قرار گرفته و بخش شمالی و شمال شرقی آن هم در تقسیمات کشوری جزوی از استان مازندران است. حدود ساعت ۷ صبح دل به جاده زدیم و هوای خنک بهاری خواب را از چشم مان ربود.

قرار است بعد از رسیدن به ایستگاه محیط بانی، با یکی از محیط بانان همراه شده و به گشت و گذار در این دشت زیبا بپردازیم. ساده ترین مسیر برای رسیدن به دشت لار، مسیر پلور و جاده ی هراز است که ما هم همین مسیر را در پیش گرفتیم. در این سفر همراه ما باشید تا هم بیشتر با این منطقه آشنا شده و هم لذت سفرمان را با هم تقسیم کنیم.

در مسیر رویا

پا که در راه می گذاریم، بهار کم کم زیبایی هایش را به رخ مان می کشد. حاشیه ی سبز جاده، همراه با گل های زرد و سفیدی که سر از خاک بیرون آورده اند، نوید رسیدن به یک منطقه ی زیبا را به ما می دهند.

بعد از گذر از رودهن و بومهن، به گردنه ی امامزاده هاشم (ع) می رسیم. حدود ۱۲ کیلومتر بعد از آن و کمی قبل از پلور، در دست چپ جاده، وارد خروجی دشت لار شده تا به میدان کوچکی به مجسمه ی کوهنوردی در وسط آن و تابلوی سد لار برسیم. مسیر را ادامه می دهیم تا سرانجام به دشت می رسیم؛ جایی که به خاطر آب و هوای خوش و خرمش، از زمان های دور مکانی برای گردش شاهان بوده است.

جایی که در گذشته، قسمتی از ناحیه ی تاریخی «قصران» و از توابع ری به شمار می رفته و در کتاب های تاریخی به دفعات از آن به نام «لار قصران» یاد شده است.

گرچه همچون گذشته قرار نیست با پای پیاده یا سوار بر اسب و قاطر به این منطقه بروید، اما از همان اول راه باید قید گوشی های همراه تان را بزنید چون در این دشت آنتن وجود ندارد.

بادتان باشد، کلاه لبه دار، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی هم همراه ببرید که حسابی به کارمان آمد، چرا که با وجود هوای خنک، آفتاب اینجا پوست را می سوزاند و درخت و سایه ای هم برای فرار از آن وجود ندارد. اگر قرار شد شب را هم در منطقه بگذرانید، حتما از وضعیت آب و هوا باخبر شوید، چون هوای بهاری دست متغیر است و ممکن است هوای آفتابی آن در چشم برهم زدنی تبدیل به باد و باران شود. سعی کنید کنار بستر رودخانه هم برای شب مانی چادر نزنید چون ممکن است با یک بارش ناگهانی سطح آب کلی بالا بیاید.

یکی از خوبی های منطقه این است که هیچ مکان مسکونی و روستایی در آن اطراف وجود ندارد تا چشم کار می کند فقط دشت و رود و کوه و دریاچه را می بینید. همین هم باعث شده تا این منطقه تا حدودی بکر و دست نخورده باقی بماند.

البته چرای بی رویه ی دام ها در سال های گذشته، ورود بیش از حد گردشگر، ساخت و سازهای بی رویه و غیرقانونی، شکار غیرقانونی، بهره برداری از معادن، ایجاد راه های ارتباطی بدون بررسی و ارزیابی و فعالیت های دیگری که بدون در نظر گرفتن ظرفیت موجود بوده، باعث آلودگی محیط و تخریب منطقه شده اند، به این بکر بودن صدمه زده است.

یک نکته ی دیگر را هم باید در سفر به این منطقه در نظر داشته باشید، فصل بهار موقع زاد و ولد حیوانات منطقه است و برای همین ماشین ها فقط می توانند تا محیط بانی پیش بروند و بقیه ی راه باید پیاده طی شود.

البته این موضوع، یک توفیق اجباری ست تا در این منطقه ی زیبا پیاده روی کنیم. امروز که ما به دشت رسیده ایم، تعطیل است و برای همین تعداد چادرهای مسافرتی رنگارنگی که سطح دشت را پر کرده اند بیشتر از روزهای دیگر است. حتی بعضی ها شب را هم همین جا سپری می کنند و طلوع زیبای خورشید کنار دریاچه را به تماشا می نشینند.

بی دلیل نیست که یکی از اسامی این منطقه را «سرزمین هزار چشمه» گذاشته اند. وقتی با چشم خودمان تعداد زیاد چشمه های جوشان و زیبای منطقه را می بینیم بیشتر به مناسب بودن این نام پی می بریم. همین چشمه های فراوان هم باعث به وجود آمدن این همه گیاه سرزنده و متنوع در دشت لار شده است.

شقایق های لار

«اینجا منطقه ی حفاظت شده است و مردم برای ورود باید از سازمان محیط زیست یا اداره ی محیط زیست دماوند مجوز داشته باشند.» این جزو اولین جمله هایی است که از محیط بان همراه مان می شنویم. دشت لار در سال ۱۳۵۴ به عنوان پارک ملی ثبت شد و بعد از آن هم در سال ۱۳۶۱ به منطقه ی حفاظت شده تبدیل شد. این را هم اضافه می کند که اینجا از سال ۱۳۷۰ منطقه ی شکار ممنوع هم محسوب می شود.

دیدنی های بی نظیر و طبیعی در گوشه یی از کوهپایه ی کوه دماوند

دیدنی های بی نظیر و طبیعی در گوشه یی از کوهپایه ی کوه دماوند

دیدنی های بی نظیر و طبیعی در گوشه یی از کوهپایه ی کوه دماوند

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *