دیدنی های شهر اراک

دیدنی های شهر اراک

«بازار سنتی شهر اراک»، مثل بسیاری از بازار‌های سرپوشیده ایران، راسته راسته است و پر از تیمچه و سراچه که اگرچه نه به سیاق روزهای دور، اما هنوز هم هنرمندان صنعتگر به کاری در آن مشغول‌اند و از جاذبه های گردشگری شهر اراک است. 

با آنکه نظم سنتی خرید و فروش در این بازار در سایه مراکز خرید جدید و نو ساز کمرنگ شده، اما برای خرید بعضی چیزها مثل ظرف و فرش و ادویه باید یک راست سراغ این بازار رفت.

در این مجموعه ۲۰۰ ساله قاجاری، هم می‌توان خرید مفصلی داشت و هم تماشا کرد. این منطقه دیدنی‌هایی دارد که به بیانی، عصاره تاریخ شهر اراک را از قاجار تا امروز روایت می‌کند؛ تاریخی که با حمام، مسجد، تکیه و کاروانسرا، گذر و آب انبار گره خورده است.

اولین گذرهای بازارسنتی شهر اراک، گذر دل و جگر فروش‌هاست با تک و توک کاشی‌های زیبای قدیمی که نباید دیدنشان را از دست بدهید.

 در آنجا می‌توانید غذا خوری‌های کوچکی را پیدا کنید که از دل و جگر تازه، کباب خوشبو و خوشمزه‌ای مهیا می‌کنند. در این غذا خوری‌ها اجاق و تنور و حتی صندلی‌های زیبایی خواهید دید.

بازار سنتی شهر اراک که از ۲ محور عمود بر هم ساخته شده ۴ دروازه ورودی دارد؛ دروازه حاج علی نقی که ورودی غربی بازار است در تقاطع خیابان‌های مولوی و حصار (پاسداران) قرار دارد و از دروازه «شهر جرد» که ورودی شرقی بازار است در خیابان مدنی.

 ورودی شمالی بازار هم دروازه «راهزان» است که در میدان اراک قرار دارد و برای رسیدن به ورودی دروازه قبله که در جنوب بازار است، باید از خیابان امام خمینی(ره) بروید. این دروازه جنوبی راحت‌ترین ورودی بازار است.

برای رسیدن به حوض خوش نقشه و طاق بالابلند چهار سوق بازار اراک که محل تلاقی محورهای عمودی و افقی بازار است، بهترین ورودی، دروازه قبله است.

 دروازه قبله یکی از زیباترین سردرهای بازارهای سرپوشیده ایران است و از جاذبه های دیدنی اراک است. 

 که البته در عملیات ساخت شعبه مرکزی شهر قرار دارد و هر کجای شهر که بگویید بازار، تاکسی‌ها شما را در چند قدمی دروازه قبله پیاده می‌کنند.

در بازار سنتی شهر اراک، هم می‌توانید خوردنی بخرید و هم چیزهایی که با زحمت دست بافته شده‌اند.

 قره قروت: کنار همان چند حجره اول، بوی کشک تازه و قره قروت را حس‌ می‌کنید.

گیوه:

تا همین چند سال پیش، سنجان، روستایی خوش آب‌وهوا و پر برکت در ۱۰ کیلومتری اراک بود، اما حالا بخش مرکزی شهر «سه ده» است.

گیوه سنجانی، ۲ سالی است که نشان اصالت یونسکو را دریافت کرده و هنوز در آنجا، کارگاه‌های گیوه دوزی را در میدانی به نام گیوه می‌توانید سراغ بگیرید.

 این پاافزار سنتی خنک را باید در فاصله گذر دوم تا چهار سوق پیدا کنید که جابه‌جا کفش فروشی است و بعضی‌هایشان چند جفت گیوه سنجانی برای نمایش و فروش دارند.

فتیر: نان تردی که محصول «خشکه‌پزی‌های اراکی» است. در گذررهای شرقی سوم، چهارم و پنجم بازار که خیابان‌ محسنی منتهی می‌شوند، چند خشکه‌پزی معروف هستند. اراکی‌ترین سوغات اراک، فتیر است.

قالی ساروق:

بازار فرش اراک: ساروق روستایی است پر قدمت و مذهبی در ۵۰ کیلومتری اراک با قالی‌های خوش نقش حسابی معروف شده. از سال ۸۸ دیگر ساروق تبدیل به شهر شده، اما قالی‌هایش هنوز هم خوب در بازار فرش اراک می‌فروشند. این قالی و فرش‌ها را می‌توانید در سراهای اکبریان، ناظمی، هزاوه‌ای‌ها یا نوذری ببینید.

عکس از شهر اراک

بازار اراک

بازار اراک

جاهای دیدنی اراک

جاهای دیدنی اراک

دیدنی های شهر اراک

دیدنی های شهر اراک

حمام چهار فصل

حمام چهار فصل

شهر محلات

شهر محلات

غار چال نخجیر

غار چال نخجیر

معماری بازار اراک

معماری بازار اراک

مکان های دیدنی اراک

مکان های دیدنی اراک

مکان های گردشگری اراک

مکان های گردشگری اراک

کوچه باغ شهر محلات

کوچه باغ شهر محلات

غار نخجیر اراک

غار نخجیر اراک

 بازار اراک

بازار اراک

موزه چهارفصل اراک

موزه چهارفصل اراک

دیدنی های شهر اراک

دیدنی های شهر اراک

تالاب میقان اراک

تالاب میقان اراک

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *