رئیس موزه لوور در فرانسه و پژوهشگران فرانسوی در راه ایران

رئیس موزه لوور در فرانسه که با هیاتی ۷نفره به ایران آمده است، ضمن دیدار با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نیز معاون میراث فرهنگی این سازمان، با اشاره به اینکه تبادل کارشناسان در حوزه موزه و باستان‌شناسی از موضوعات همکاری بین موزه لوور و سازمان میراث فرهنگی است، گفت: «بسیاری از پژوهشگران فرانسوی در فضای جدید امروز ایران و لغو تحریم‌ها در آستانه سفر به ایران هستند.»

به گزارش میراث آریا، جان لوک مارتنیس گفت: «امیدوارم این همکاری‌ها و تعاملات تداوم پیدا کند و من در پاریس پذیرای صاحب‌نظران حوزه میراث فرهنگی ایران باشم». وی با بیان اینکه آثار و تمدن ایران در موزه لوور جایگاه ویژه‌ای دارد، افزود: «موزه لوور از دوره باستان تا دوره هخامنشی آثار بسیار باارزشی دارد و این فرصت بسیار بزرگی برای پژوهشگران و کارشناسان فرانسوی خواهد بود تا با سفر به ایران فرهنگ ایرانی را مطالعه کنند.»

برگزاری نمایشگاه‌های مشترک، زمینه همکاری دو کشور
در ادامه رئیس موزه لوور با بیان اینکه فرانسوی‌ها به شدت به فرهنگ ایران علاقه‌مند هستند، تاکید کرد: «برگزاری نمایشگاه‌هایی از آثار دو کشور در ایران و فرانسه می‌تواند به عنوان یکی از زمینه‌های مهم همکاری مورد توجه قرار گیرد.»  وی همچنین با ابراز خرسندی از سفر به ایران و بازدید از استان اصفهان، خاطرنشان کرد: «بازدید از شهرهای بزرگ و زیبای شیراز و یزد و سایر شهرهای ایران، بهانه‌ای بسیار خوب برای سفر مجدد من به این کشور است.»

مارتنیس که برای نخستین بار است به ایران سفر می‌کند، یادآور شد: «آرزوی من و همسرم دیدن ایران بود. از نظر من ایران یک تمدن بزرگ است و نام بردن از ایران همراه می‌شود با هنر و ادبیات. درحال حاضر نیز با دیدن ایران یکی از آرزوهای من محقق شد.»

تاکید بر توسعه فضای موزه‌‌ها
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان نیز در این دیدار نسبت به توسعه همکاری‌ها در بخش‌های موزه‌ای و پژوهشی ابراز امیدواری کرد.

مسعود سلطانی‌‌فر تصریح کرد: «در فضای سیاسی جدید که پس از توافق جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ به وجود آمده و همچنین لغو تحریم‌های ناعادلانه، امیدواریم مجموعه فعالیت‌های فرهنگی، پژوهشی، تحقیقاتی و باستان‌شناسی ایران با سایر کشورها از جمله فرانسه و به‌ویژه موزه لوور، گسترش یابد.» وی با تاکید بر اینکه همکاری در زمینه فعالیت‌های باستان‌شناسی یکی از زمینه‌های مناسب برای تبادل تجربیات بین موزه لوور و سازمان میراث فرهنگی است، اضافه کرد: «ایران با دارا بودن سابقه تاریخی ۱۱-۱۰ هزار ساله، دارای محوطه‌ها، مکان‌ها و بناهای تاریخی بسیار ارزشمندی است که بخش قابل توجهی از این داشته‌های فرهنگی به‌کار باستان‌شناسی نیاز دارند.»

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اقدامات و برنامه‌های این سازمان در بخش میراث فرهنگی و توسعه موزه‌ها، یادآور شد: «با گسترش موزه ملی ایران در حال حاضر فضا و شرایط بهتری برای استفاده بازدیدکنندگان از این مجموعه ارزشمند فراهم شده است؛ این در حالی است که استفاده از فضاهای جنبی موزه ملی ایران و توسعه فضای این موزه در سال‌های آتی نیز در دستور کار سازمان میراث فرهنگی است.» وی افزود: «با توجه به برگزاری موفق نمایشگاه‌های مشترک بین ایران و بسیاری از کشورها و علاقه‌مندی فرانسوی‌ها به شناخت فرهنگ ایران، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی بدون شک با استقبال خوبی مواجه خواهد شد.»

توسعه موزه های ایران در همکاری با موزه‌های بزرگ
معاون میراث فرهنگی کشور هم در ادامه برنامه حضور مدیر موزه لوور در ایران، به همراه او و هیات همراهش از مجموعه جهانی کاخ موزه گلستان درحالی بازدید کردند که به گفته محمد‌حسن طالبیان، بیش از یک دهه است که فعالیت‌های علمی و بین موزه‌ای کمرنگ شده و زمان آن رسیده که همکاری‌های علمی و فرهنگی ایران با موزه‌های بزرگ دنیا از جمله لوور توسعه پیدا کند.

محمد حسن طالبیان با اشاره به اینکه هر پژوهشگر فرانسوی و شرق‌شناسی که در ایران فعالیت علمی داشته شیفته سرزمین ایران و فرهنگ آن شده است، گفت: «پژوهشگران فرانسوی و شرق‌شناسان بسیاری در ایران فعالیت‌های علمی انجام داده‌اند و در سال‌های گذشته نیز آثار علمی قابل توجهی به جا گذاشته‌اند.» او ادامه داد: «فعالیت‌های فرهنگی ایران تنها در زمینه مباحث موزه‌ای نیست بلکه بحث حفاظت نیز موضوع مهمی است که هم‌اکنون ایران با دیگر نهادهای بین‌المللی از جمله یونسکو در تعامل است.» طالبیان اظهار کرد: «مدیر موزه لوور با سفرهای متعدد به ایران می‌تواند از آثار و محوطه‌های باستانی ایران دیدن کند تا به صورت واقعی و عملیاتی همکاری و فعالیت‌های مشترک را تدوین کنیم.» مارتنیس هم پس از بازدید از بخش‌های مختلف کاخ موزه گلستان اظهار کرد: «کاخ گلستان مربوط به دوره قاجار و دوره‌ای است که رابطه ایران با فرانسه شکوفا شد. به همین دلیل بسیار خوشحالم که در این کاخ جهانی حضور دارم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.