راهنمای سفر به استانبول

سفر به استانبول با هواپیما

 اغلب پروازهای تهران به استانبول در فرودگاه آتاتورک استانبول فرود می‌آیند. این فرودگاه در غرب شهر است و بیست کیلومتر با مرکز استانبول فاصله دارد. از فرودگاه، راه‌های بسیاری برای رفتن به شهر وجود دارد. تاکسی‌ها هرچند معمولاً سریع‌اند – البته اگر ترافیک نباشد – و راحت، اما کرایه‌شان بالاست و تا حول و حوش میدان تقسیم یا سلطان احمد بین ۴۰ تا ۵۰ لیر می‌شود.

اتوبوس‌های سریع‌السیر که به ترکی هاواتاش (Havatas) نامیده می‌شوند، هر نیم ساعت یکبار از فرودگاه‌ به سمت محله‌های توریستی شهر ازجمله تقسیم و آکسارای می‌روند و کرایه‌شان ده لیر است. یک سری اتوبوس معمولی با کرایه‌ی پنج لیر هم هست که تعدادشان از اتوبوس‌های هاواتاش کمتر است.

متروی استانبول که از شش صبح تا نیمه‌شب کار می‌کند، گزینه‌ی دیگری است که مسافران می‌توانند انتخاب کنند. از بخش تحویل چمدان که گذشتید، به دنبال علامت Light Rail بروید تا به ایستگاه متروی فرودگاه برسید.

اگر مقصدتان بخش قدیم استانبول باشد، می‌توانید با مترو تا ایستگاه زیتون‌‌بورنو یا آکسارای بروید و از آنجا با تراموا به مقصد برسید. برای استفاده از مترو  تراموا، باید ژتون‌های سه‌لیری را از دستگاه‌های خودکار بخرید. این دستگاه‌ها اسکناس یا سکه‌ای جز لیره‌ی ترکی قبول نمی کنند. در فرودگاه تبلیغات‌چی‌های زیادی پیدا می‌شوند که سعی دارند شما را به استفاده از اتوبوس‌های سریع‌السیر ترغیب کنند، اما این اتوبوس‌ها هزینه‌ی بالاتری دارند. پس اگر می‌خواهید در مخارج سفر صرفه‌جویی کنید و عجله‌ای هم برای رسیدن به استانبول ندارید، بهتر است از مترو استفاده کنید که هزینه‌ی پایین‌تری دارد. با استفاده از مترو و تراموا می‌شود چهل و پنج دقیقه‌ای به سلطان احمد رفت.

قیمت خوراکی‌ها در فرودگاه آتاتورک هم مثل سایر فرودگاه‌ها چند برابر فروشگاه‌های شهری است. بدنیست که وقت رفتن به فرودگاه، مخصوصاً اگر قرار است مدتی در آنجا معطل شوید، غذای سبکی همراه‌تان ببرید. در زیرگذر ایستگاه مترو هم سوپر مارکتی هست که با آسانسور و راه‌پله، به فرودگاه‌ راه دارد و جای مناسبی برای خرید کردن است.

tour terkey

راهنمای سفر به استانبول

برنامه سفر به استانبول

 روز اول سفرتان در استانبول را بدون شک باید از سلطان‌احمد و با تماشای مسجد آبی و ایاصوفیه شروع کنید. سپس به بازدید از آب‌انبار سیسترن بپردازید.

روز دوم را به بازدید از کاخ توپکاپی و موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول اختصاص دهید.

در روز سوم به امین‌اونو بروید و یکی از تورهای قایق‌سواری روی بسفر را امتحان کنید.

در روز چهارم، به غرب بهش قدیمی استانبول بروید، سری به موزه‌ی کاریه بزنید و از موزاییک‌ها و دیوارنگاره‌های زیبای دوره‌ی بیزانس آن لذت ببرید.

در روز پنجم، می‌توانید سری به محله‌ی بی‌اوغلو بزنید و صبح را در استانبول مدرن و یا در کاخ دلما بهچه بگذرانید.

ماشین

در استانبول، نه ترافیک وضع درستی دارد و نه قوانین راهنمایی و رانندگی‌! این شهر شلوغ، بیشتر از یک میلیون و پانصد هزار اتوموبیل را در خودش جای داده و تازه بزرگراه هم کم دارد. خیابان‌ها آن‌قدر شلوغ و پیچ در پیچ‌اند که بهتر است ماشین‌تان را یکجا پارک کنید و با وسایل نقلیه‌ی عمومی این طرف و آن طرف بروید.

تعداد پارکینگ‌ها در استانبول کم است و پارک ماشین در آنها، هزینه‌ی بالایی دارد، برای همین پارک کردن کنار خیابان معمول است که خود باعث ترافیک بیشتر می‌شود.

رفت‌وآمد در شهر استانبول

سیستم حمل‌ونقل عمومی استانبول کمی پیچیده است و ممکن است در نگاه اول شما را گیج کند. برای هر مسیر و رسیدن به هر مقصدی باید سوار یک – و شاید چند – وسیله بشوید. با داشتن یک نسخه از نقشه‌ی سیستم‌های حمل‌ونقلاستانبول، کار شما ساده می‌شود و می‌توانید به راحتی و فقط با دانستن مقصد خود، از تراموا، مترو، کشتی یا… استفاده کنید.

برای استفاده از تراموا، مترو، اتوبوس، کشتی و خیلی از وسایل نقلیه‌ی عمومی دیگر، نیاز به ژتون دارید. این باجه‌های بلیت‌فروشی ایستگاه‌های مختلف اتوبوس و تراموا و مترو به فروش می‌رسند. قیمت این ژتون‌ها ثابت است و برای هربار وارد ایستگاه شدن، باید یکی از آنها را مصرف کنید. از آنجا که بعید نیست خرید این ژتون‌ها هزینه‌ی شما را به مقدار قابل توجهی بالا ببرد، خرید بلیت‌ هوشمند (Akbill) ایده‌ی خوبی است.

آکبیل، کارت الکترونیکی کوچکی است که در اتوبوس‌ها، ترن‌ها، ترن‌های خارج از شهر، مترو، راه‌‌آهن محلی و… استفاده می‌شود و می‌توانید آن را هر چقدر که احتیاج دارید، شارژ کنید. بلیت‌های آکبیل هم برای چند نفر در یک ایستگاه قابل استفاده‌اند و هم ارزان‌تر از ژتون هستند.

مترو استانبول

متروی استانبول دو خط شمالی و جنوبی دارد. خط جنوبی که M1 نامیده می‌شود، از فرودگاه آتاتورک شروع می‌شود و بهآکسارای می‌رود. آکسارای علاوه بر ایستگاه مترو، ایستگاه تراموا هم دارد و دسترسی از آن به بخش قدیمی شهر و محله‌های تفریحی و توریستی بسیار آسان است.

درواقع اگر چمدان سنگینی به همراه نداشته باشید، به راحتی می‌توانید در هزینه‌ی گزاف تاکسی صرفه‌جویی کنید و مسیر فرودگاه تا هتل را ارزان طی کنید. خط شمالی، مسیر کوتاهی است بین شیشانه و حاجی‌عثمان که از میدان تقسیم می‌گذرد و اگر بخواهید به مغازه‌های متنوع و وسوسه‌کننده‌ی خیابان استقلال سربزنید، حسابی با آن سروکار خواهید داشت.

از ایستگاه متروی فرودگاه آتاتورک، راه دیگری هم برای رفتن به بخش قدیم هست. در ایستگاه زیتون‌بورنو از مترو پیاده شوید و سوار تراموای T1 شوید که به سمت کاباتاش (kabatas) می‌رود. این تراموا مسیر بسیار هیجان‌انگیز و پرکاربردی دارد: جمعه بازار استانبول نزدیک ایستگاه فیندیک‌زاده (Findikzade) برپا می‌شود. ایستگاه بعدیف نزدیک مرکز خرید لاله‌لی (Laleli) است و به همین نام نامیده می‌شود.

 ایستگاه آکسارای (Aksaray)، مرکز خرید آکسارای را نزدیک خود دارد. ایستگاه بیازیت (Beyazit) فاصله‌ی کمی تا بازار سرپوشیده‌ی کاپالی چارشی دارد و ایستگاه سلطان‌احمد هم که از اسمش پیداست: برای رفتن به مسجد سلطان احمد و البته مسجد ایاصوفیه و آب‌انبار سیسترن بهترین انتخاب است. ایستگاه بعدی که گلحانه (Gulhane) است هم نزدیک کاخ و پارک توپکاپی واقع شده است.

استانبول کشتی‌ها و قایق‌های خصوصی فراوانی دارد که از آنها به عنوان اتوبوس‌های دریایی و برای طی کردن مسیر بخش اروپایی تا آسیایی یا رفتن به جزیره‌های تفریحی پرینس آیلندز استفاده می‌کنند.

قایق‌های تفریحی تندرو که مسافران را به جزیره‌های پرینس (Prince Islands) می‌برند، از اسکله‌ی کاباتاش در بخش اروپایی و اسکله‌های کادیکوی، بوستانچی، مالتپه و کارتال حرکت می‌کنند. ایستگاه بوستانچی نه تنها پر رفت‌وآمدترین اسکله‌ی بخش آسیایی است، که قایق‌های اختصاصی جمع و جوری هم برای کرایه دارد. بیشتر مسافران ترجیح می‌دهند از بین ۹ جزیره‌ی این مجموعه، جزیره‌ی بیوک‌آدا را انتخاب کنند که از همه بزرگ‌تر است و امکانات بیشتری دارد.

مسافران می‌توانند در کوچه پس کوچه‌های زیبا و سرسبز بیوک‌آدا قدم بزنند و در کافه‌ها و رستوران‌های لب ساحل چیزی سفارش بدهند و از همه بهتر، دوچرخه یا درشکه کرایه کنند و چرخی در جزیره بزنند.

tour estanbol

راهنمای سفر به استانبول

تاکسی‌های عمومی استانبول

تاکسی همیشه به عنوان لوکس‌ترین وسیله‌ی رفت‌وآمد در سفر درنظر گرفته می‌شود و تاکسی‌های استانبول هم از این قاعده مستثنی نیستند. ماشین‌های زرد و راحت و کولردار هزینه‌ی بالایی دارند. تمام تاکسی‌ها موظف‌اند از تاکسی‌متر استفاده کنند و بد نیست قبل از سوار شدن روی این مسئله تأکید کنید.

دولموش

دولموش، ون یا مینی‌بوسی است که در مسیرهای مشخص مسافران را جابجا می‌کند.

گشت و گذار در استانبول 

استانبول، برای علاقه‌مندان شکوه باستانی و مسافرانی که از دیدن مناظر زیبا و خرید، در بازارهای رنگارنگ و متنوع لذت می‌برند، شهری فریبنده و تماشایی است. صدسال پیش از این، استانبول شرقی‌ترین شهری بود که مسافران مغرب‌زمین برای سفر انتخاب می‌کردند: آخرین مقصد قطار سریع‌السیر شرق؛ جایی که مسافران می‌توانستند جرعه‌ای از چای ارل‌گری را در هتل لوکس پراپالاس (Pera Palace) مزه‌مزه کنند، از بازار بزرگ، قالی‌های ابریشمی بخرند و از آب گرم حمام و هتلی راحت‌ برای خواب لذت ببرند. استانبول، آخرین نقطه‌ی ملاقات مسیحیان دنیا با مسلمانان بود: شهری آرام و متمدن با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر.

استانبول امروز حدود ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد که در خیابان‌های باریک و راه‌های آبی شهر، با قایق و قطار و تاکسی در رفت‌و‌آمدند و از ساختمان‌های بلند و مدرن به بناهای قدیمی می‌روند. مسیحیان و مسلمانان در کنار یکدیگر با لباس‌های سنتی و مدرن در پایتخت فرهنگی سال ۲۰۱۲ اروپا، منظره‌ی چشم‌نوازی را پیش‌روی مسافران می‌سازند.

با غروب آفتاب و پیچیدن صدای اذان در هوای گرم عصر گاهی، مشتاقان عبادت برای وضو گرفتن خارج از وضوخانه صف می‌کشند تا برای اقامه‌ی نماز مغرب آماده شوند. این البته به آن معنا نیست که استانبول در پیله‌ای از گذشته‌ی خود باقی مانده. کافی است بعداز تاریک شدن هوا سری به محله‌های شلوغ و پرهیاهو بزنید و شکفتن زندگی رنگارنگ و شلوغ شبانه‌ی شهر را ببینید. با اینکه در دهه‌ی هشتاد میلادی هتل‌های پنج‌ستاره‌ی شهر انگشت‌شمار بودند و رستوران‌ها منوهای تکراری جلوی مهمانان می‌گذاشتند، امروز بیش از ۲۰ هتل بسیار لوکس و صدها هتل با کیفیت و قیمت‌های مختلف در استانبول ساخته شده‌اند.

استانبول محله‌های زیادی دارد که هرکدام با حال و هوای خاص خود، بسیار دیدنی و جذاب‌اند. بخش اروپایی، قسمت قدیم استانبول است و محبوب توریست‌ها. محله‌های «سلطان‌احمد» و «تقسیم» در همین بخش واقع شده‌اند و پر ازتوریست‌هایی هستند که به قصد تماشای مسجد ایاصوفیه و قدم زدن در خیابان استقلال بیرون آمده‌اند.

محله‌ی اورتاکوی (Ortakoy) دربخش اروپایی، در حاشیه‌ی ساحل است و پر از رستوران‌ها و کافه‌های کنار آب و اسکله و قایق‌های تفریحی با امکان پذیرایی از مسافران. بی‌اوغلو (Beyoglu) هم در همین بخش اروپایی است و با خیابان استقلال و کوچه پس کوچه‌های تودرتو و دوست‌داشتنی‌اش، یکی از شلوغ‌ترین محله‌های استانبول به شمار می‌رود. بی‌اوغلو بین هنرمندان هم محبوبیت فراوانی دارد و دم غروب، کافه‌ها و رستوران‌هایش شلوغ و پر از جمعیت می‌شوند. خیابان چوکور کوما هم در همین محله است؛ خیابانی کوچک و کم زرق‌وبرق با سمساری‌هایی پر از عتیقه‌جات و ویترین‌هایی خیره کننده.

بشیکتاش یکی از قدیمی‌ترین و پرجمعیت‌ترین محله‌های استانبول

بشیکتاش یکی از قدیمی‌ترین و پرجمعیت‌ترین محله‌های استانبول است. که در جنوب تنگه‌ی بسفر و در بخش اروپایی واقع شده است. علاوه بر تردد یکی از مهم‌ترین خطوط اتوبوس‌های عمومی و ایستگاه‌ دولموش در بشیکتاش، اینجا یک اسکله‌ی کشتی‌رانی هم دارد که کشتی‌ها از آنجا به سمت بخش آسیایی می‌روند و چند ایستگاه در چند محله‌ی مختلف دارند.

امین اونو، تقریباً تمام بخش قدیمی مربوط به دوران بیزانس را دربرمی‌گیرد و بیشتر بناهای قدیم و مشهور استانبول را در خودش جای داده است؛ از کاخ توپکاپی گرفته تا مسجد آبی، مسجد ایاصوفیه، مسجد سلیمانیه و حتی دو بازار قدیمی و مشهور استانبول: بازار بزرگ و بازار ادویه.

 توسعه‌ی سریع استانبول تعجبی ندارد، اقتصاد پایتخت ترکیه هم روزبه روز درحال پیشرفت است. سرمایه‌گذاری خارجی در استانبول که در دهه‌ی ۹۰ میلادی به زحمت از مرز ۳ میلیارد دلار می‌گذشت؛ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا با موفقیت میزبان ده‌ها رویداد مهم جهانی شد، توانست در دنیای هنر و سرگرمی نیز جای محکمی را از آن خود کند.

آب و هوا استانبول

تابستان‌ها در استانبول معمولاً هوا گرم و آفتابی است؛ میانگین دما، در روز ۲۷ و در شب ۱۸ درجه‌ی سانتی‌گراد است و رطوبت بالا هم به گرمای هوا دامن می‌زند. تابستان، گرم‌ترین فصل سال است؛ اما کم پیش نمی‌آید که رگبارهای تابستانی هم ببارد؛ هرچند که بعدش بلافاصله هوا آفتابی می‌شود. به خاطر پستی و بلندی خیابان‌ها و سیستم‌ فاضلاب ضعیف، بعد از رگبارهای سنگین، در خیابان‌ها آب جمع می‌شود.

زمستان‌ها درعوض سرد و مرطوبند. میانگین دمای هوا در شب ۲ درجه‌ی سانتی‌گراد و در روز ۷ درجه‌ی سانتی‌گراد است، اما کم پیش می‌آید که دمای روزهای زمستانی به زیرصفر برسد. رطوبت بالای هوا و وزش بادهای زمستانی، باعث سرمای آزاردهنده‌ای می‌شود. فصل بارش برف، از دسامبر تا اواخر مارس (از اواسط آذر تا اواسط اسفند) است.

وقت دیدن استانبول بد نیست چتری به همراه داشته باشید: تابستان‌ها برای جلوگیری از آفتاب تند و باقی فصل‌ها، برای باران. البته اگر نداشته باشید هم مشکلی پیش نمی‌آید: باران که بیاید، چترفروش‌های دوره‌گرد مثل موروملخ می‌ریزند سرتان. این چترها البته جنس خوبی ندارند و می‌ارزد بگردید مغازه‌ای پیدا کنید تا با قیمتی مشابه، جنس بهتری گیرتان بیاید.

بزرگ بودن شهر استانبول و موقعیت جغرافیایی‌اش (استانبول روی چند تپه و در کنار دریا قرار دارد)، باعث گوناگونی آب‌وهوای شهر می‌شود. مثلاً پیش می‌آید که در یک ساعت از روز، در «ساریر» باران سنگین بیاید، در «لونت» نم‌نم باران بزند و در «تقسیم»، هوا آفتابی باشد. دو ماه آخر بهار و دو ماه اول پاییز، بهترین وقت سفر به استانبول است. البته تابستان‌ها که هوای شهر گرم و مرطوب است، برای جذب توریست، انواع جشنواره‌های هنری و کنسرت‌های بزرگ جهانی را در آنجا برپا می‌کنند.

gashto gozar dar terkey

راهنمای سفر به استانبول

اقامت در استانبول

برای اقامت در استانبول، اگر خیلی اهل گشت و گذار هستید و ترجیح می‌دهید از جاهای دیدنی دور نباشید، بهتر است که در یکی از دو محله‌ی تقسیم یا سلطان‌احمد هتل بگیرید.

 تقسیم اصلی‌ترین بخش جدید استانبول در قسمت اروپایی و سلطان‌احمد مرکز بخش قدیمی در همین قسمت است. هردوی اینها به مراکز خرید و دیدنی‌های تاریخی نزدیک هستند و هتل‌هایی با سرویس‌های متنوع و قیمت‌های متوسط دارند؛ ولی برای یک هتل لوکس‌تر با چشم‌اندازی به دریای مرمره، باید در بخش غربی و اطراف فرودگاه جستجو کنید.

از ما به شما نصیحت: هیچ وقت گول تعداد ستاره‌های یک هتل را نخورید.

اگر تا به حال به استانبول سفر کرده‌اید و در این هتل اقامت نداشته‌اید، حتماً حداقل یکبار از جلویش رده شده‌اید. هتل در یکی از زیباترین خیابان‌های سلطان‌احمد و پشت پارک گلحانه است. دسترسی بسیار خوبی به نقاط دیگر شهر دارد و اطرافش پر از کافه‌ها و رستوران‌های خوب ترکی است. این هتل چهار ستاره، با نمای چوبی، به قدری دل‌نشین هست که خاطره‌ی سفرتان را همیشه ماندگار کند.

هتل سلطانیا، همان‌طور که از اسمش هم پیداست، قرار است اقامتگاهی اشرافی برای مسافرانی باشد که علاوه بر لذت بردن از شهر تماشایی استانبول، می‌خواهند تشریفات اقامت‌شان، لوکس باشد. لابی و سالن‌های رستوران هتل مانند یک موزه دیدنی هستند و اتاق‌ها شبیه به اتاق‌های سلطان‌های عثمانی طراحی شده‌اند. سلطانیا، یکی از هتل‌های استانبولاست که برنامه‌های جشن شبانه ترکی دارد.

سپفایر در میان هتل‌های استانبول به ارزانی و عالی بودن شهره است، برای همین باید واقعاً خوش‌شانس باشید تا این هتل اتاق خالی داشته باشد. این هتل کوچک، تمام محبوبیتش را مدیون کارکنان بسیار خوش‌ برخورد و مهمان نوازش است. تعداد کم اتاق‌ها در کنار سرویس‌های خوبی که برای مهمانان درنظر گرفته شده باعث می‌شود مسافران این هتل را مانند خانه‌ی خودشان بدانند و نخواهند ترکش کنند. سلطان هاوس ۱۰ تا اتاق بیشتر ندارد، اما تمام‌شان تمیز و مرتب و آفتاب‌گیر هستند. صبحانه هم در رستوران‌ روی بام سرو می‌شود که چشم‌انداز خوبی به کوچه‌های سلطان احمد دارد.

سلطان هاوس در بین هتل‌های رنگارنگ استانبول مثل یک سورپرایز می‌ماند از این نظر که فضای بسیار آرامی دارد و اگر بخت یارتان باشد و در طبقه‌های بالا اتاق‌ بیایید صبح‌ها با نغمه‌ی پرنده‌های زیبا برروی درختان بلند از خواب بلند خواهید شد.

آدورا هم در مرکز شهر قرار دارد و هم به ایستگاه تراموا نزدیک است. با قدم زدن می‌توانید بازار بزرگ، ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و… را تماشا کنید.

یک بوتیک هتل بسیار کوچک اما شیک، نزدیک به اماکن دیدنی استانبول مثل کاخ توپکاپی و مسجد آبی و دیگر نقاط قسمت قدیمی شهر. تنها ۱۰ دقیقه با مسجد آبی، آن هم با پای پیاده، با قدم‌های خیلی کند و کش‌دار فاصله دارید.

هتل اربوی هم ارزان است و هم مهمتر از آن به مراکز دیدنی نزدیک است و هم رفتار کارکنان و کیفیت خدماتش در سطح خوبی قرار دارد. و این باعث می‌شود که اتاق‌های این هتل کوچک همیشه پر باشند.

یک هتل جمع و جور و زیبای دیگر، در مرکز شهر و نزدیک به اماکن دیدنی با قیمتی فوق‌العاده، رستوران مستقر در پشت‌بام را از دست ندهید؛ یکی از بهترین رستوران‌های استانبول است. جای هتل هم عالی است، هم از لحاظ نزدیکی به جاهای مهم شهر هم از لحاظ دسترسی به خدمات حمل‌ونقل هم از لحاظ دسترسی به خدمات حمل‌ونقل و هم چشم‌انداز.

نوبل هتل، یک بوتیک هتل سی اتاقه است که در مرکز شهر قدیمی واقع شده. این هتل سه ستاره، درسال ۲۰۰۰ بازسازی شده و تمام اتاق‌هایش به سیستم تهویه‌ی هوا مجهز است. لابی هتل به سبک یک اتاق پذیرایی امپراتوری عثمانی تزیین شده و رسپشن آن، برای امر چک لاین و چک‌آوت بیست‌وچهارساعته در خدمت مسافران است و همچنین صرافی، اتاق مخصوص صبحانه، و سرویس اینترنت نیز دارد. از هتل به راحتی می‌شود به اماکن دیدنی مثل ایاصوفیه و بازار رفت‌و‌آمد کرد؛ تا میدان تقسیم، تنها پنج دقیقه راه است و تا ایستگاه مترو، ده دقیقه.

کیز کولسی (برج دوشیزه)

این برج سنگی که برروی صخره‌های تنگه‌ی بسفر قرار دارد، اولین بار در سده‌ی چهارم پیش از میلاد و برای کنترل رفت‌وآمد کشتی‌های ایرانی توسط مردم یونان ساخته شد.

موزه‌ها

موزه‌ی ایاصوفیه (حاجیا سوفیا یا فرزانه‌ی مقدس)

موزه‌ی فرش و گلیم

این موزه، در قصر هونکار و در شمال مسجد سلطان‌احمد – که به مسجد آبی نیز معروف است – قرار دارد. در این قصر، سلطان‌احمد قبل از اینکه به نمازگزاران در مسجد بپیوندد، استراحت می‌کرده. این موزهف بعضی از نفیس‌ترین قالی‌ها و گلیم‌های دوران عثمانی به نمایش گذاشته شده است.

موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول

مجموعه‌های موزه‌ی باستان‌شناسی، در قرن۱۹، توسط معمار معروف، والوری و با تلاش‌های ویژه‌ی نقاش معروف ترکی، عثمان حمیدبی ساخته شدند.

موزه‌ی کاریه

این موزه، نمونه‌ی دیگری از کلیساهای بیزانسی است، که در قرن ۱۵ میلادی به مسجد تبدیل شد. امروزه اینجا موزه‌ی موزاییک‌ها و نقاشی‌های دیواری دوران بیزانس با تصاویری از حضرت مسیح و مریم مقدس است. اطراف این موزه، خانه‌هایی چوبی وجود دارند که جان می‌دهند برای نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه.

موزه‌ی موزاییک کاخ بزرگ

موزه‌ی موزاییک، پشت مسجد سلطان‌احمد واقع شده و از بقایای به‌جا مانده از کاخ بزرگ امپراتوری روم شرقی است که توسط کنستانتین بزرگ ساخته شد.

کاخها – توپ کاپی

توپ‌کاپی، نخستین کاخ عثمانی است که بعد از فتح بزرگ امپراتوری، در قرن ۱۵ میلادی به دستور محمد دوم ساخته شد.

درسال ۱۹۲۴ این کاخ تبدیل به موزه شد و امروزه یکی از جالب‌ترین موزه‌های جهان به شمار می‌رود. دیدنی‌ترین تالارهای توپ‌کاپی؛ خزانه‌داری، آثار مذهبی اسلامی، لباس‌های سلطان‌ها، دیوان، حرم، آشپزخانه‌ها و سالن ظروف چینی‌اند.

مسجدها – سلطان‌احمد (مسجد آبی)

این مسجد قرن هفدهمی که نزدیک ایاصوفیه است، بخاطر کاشی‌های آبی‌رنگ بسیار زیبایی که دیوارهایش را پوشانده، معروف شده است.

خانه‌ی دلفین‌های استانبول، بزرگترین مجموعه‌ی مسقف نگهداری از دلفین‌ها در اروپاست.

خرید در استانبول

برای خرید کردن در ترکیه، از بازارهای رنگارنگ و تودرتوی استانبول، بهتر پیدا نمی‌کنید. مهم‌ترین سوغات استانبول، فرش‌ها و قالی‌های ترکی‌اند؛ سنتی فرهنگی با تاریخی چند صدساله. جز آن، انواع صنایع‌دستی، سفالینه‌ها، ظروف مسی و برنجی، قلیان و پارچه در میان مسافران طرفدار زیاد دارند. طلا و جواهرات، لباس‌های چرمی و غیرچرمی و البته انواع شیرینی‌ها و تنقلات هم در چمدان مسافرها جای زیادی اشغال می‌کنند.

بهترین بازارهای پارچه و لباس، در خیابان استقلال، خیابان جمهوریت و خیابان روملی پیدا می‌شوند. بخصوص خیابان استقلال که پر است از برندهای خوش کیفیت اروپایی و ترک که اغلبشان یک بخش حراجی از پوشاک فصل‌های گذشته دارند.

قالی و گلیم: قالی‌های ترکی، درست مثل قالی‌های ایرانی، بیش از آن که پوششی برای زمین و زیرپا باشند، یک اثر هنری‌اند. بسیاری از توریست‌هایی که به ترکیه سفر می‌کنند، هنگام برگشت حتماً یک قالی به همراه می‌برند.

غذاها و باقی قضایا (سفره ترکی) 

معروف‌ترین غذای ترکی، کباب است که هم بصورت تاس کباب و هم به صورت بریان درست می‌شود. هرناحیه از ترکیه، کباب مخصوص خود را دارد.

بادمجان یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه‌ی غذاهای ترکی است که در غذاهایی مثل گارنی یاریخ (شک‌پاره)، سالاد و دلمه‌ی بادمجان به کار می‌رود.

دلمه در ترکیه تقریباً شبیه دلمه‌ی خودمان است، اما مزه‌اش کمی فرق می‌کند و به جای پیش‌غذا می‌خورندش.

علاوه بر غذاها، شیرینی‌های ترکیه هم برای خودشان از بین نوشیدنی‌های ترکی، می‌توان چای و قهوه‌ی ترکی، عیران، شیرا، سالگام، ساهلیپ و بزا را نام برد. قهوه‌ی ترکی از همه‌ی این نوشیدنی‌ها معروف‌تر و البته تلخ‌تر است. 

استانبول

نام شهر

استانبول

موقعیت شهر

بندر

موقعیت جغرافیایی

آسیای صغیر

جمعیت

۱۳۴۸۳۰۵۲ نفر (سرشمرای سال ۲۰۱۱)

مساحت

۵۳۴۳ کیلومترمربع

فاصله از ایران

۲۰۴۷ کیلومتر

پیش شماره

بخش آسیایی: ۲۱۶-۹۰+ بخش اروپایی: ۲۱۲-۹۰+

نشانی اینترنتی

http://english.istanbul.gov.tr

 

جهت تهیه سی دی راهنمای گردشگری ترکیه می توانید اینجا کلیک کنید.

گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

راهنمای سفر به استانبول

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *