راهنمای پرنده‌ نگری در تالاب میانکاله

پناهگاه حیات وحش تالاب میانکاله در ۴۵ کیلومتری از مرکز شهرستان بهشهر قرار دارد.

تالاب میانکاله اولین تالاب بین‌المللی ثبت شده در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر بوده و با بیش از ۱۰۰ هزار هکتار مساحت، یکی از زیستگاه های مهم و با ارزش پرندگان آبی و خشکزی می باشد.

بیش از ۴۰ گونه پرنده در آن زندگی کرده و همه ساله نیز بیش از نیم میلیون قطعه پرنده از انواع مرغابی، فلامینگو، پلیکان پاخاکستری، قوی، انواع اردک، لک لک، درناتی خاکستری، عقاب دریایی و … به این تالاب مهاجرت و زمستان گذرانی می کنند.

تالاب میانکاله

تالاب میانکاله

پرندگان بومی منطقه نیز شامل قرقاول، دراج، کبک، تیهو، زنگوله بال، چاخ لق، کبوترصحرایی بالابان، شاهین و بحری می باشند.

همچنین این تالاب که رویشگاه و زیستگاه تعداد بیشماری از گونه های در معرض خطر می باشد، در سال ۱۳۵۵ به عنوان یکی از ذخیره گاههای زیست سپهر به کمیته برنامه “انسان و کره” یونسکو معرفی و انتخاب گردید.

تالاب میانکاله به عنوان محل زاد و ولد و پرورش ماهیان گونه های مختلف چون کپور، انواع کفال، کلمه، سفید، ماش و کاراس، مورد توجه است.

پستانداران این منطقه شامل مرال، یوزپلنگ، گربه جنگلی، شغال، گراز، روباه، خرگوش، جوجه تیغی، انواع خفاش و جوندگان کوچک می باشند.

اولین تالاب بین‌المللی ثبت شده ایران، یکی از ۹ ذخیره‌گاه زیست کره و یکی از پناهگاه‌های حیات وحش ایران؛ همین صفات کافی است تا هر علاقه‌مند طبیعتی را به تالاب «میانکاله» بکشاند که با حدود ۲۸۰ هزار هکتار وسعت، انواع گونه‌های وطنی و مهاجر را درونش جا داده است.

 اما آنچه بیشتر از اینها باعث شهرت میانکاله شده، پرندگان متنوع و فراوانش است.

این زیستگاه، پاییز و زمستان بیش از یک میلیون پرنده را در خودش جای می‌دهد؛ چه آنهایی که میانکاله خانه دائمی‌شان است و چه پرندگانی که این سرزمین پر برکت منزلگاه زمستانه‌شان محسوب می‌شود.

روزگاری نه چندان دور گربه‌سان بزرگی مثل ببر مازندران و پلنگ ایرانی هم در بیشه‌های این منطقه قدم می‌زدند.

اما این روزها آنچه از میانکاله باقی مانده، صدای هزاران هزار پرنده ساکن و مهاجری است که هر قدر سرمای هوا بالاتر می‌رود. تعداد آنها هم در این زیستگاه معتدل بیشتر می‌شود.

گردش در تالاب:

اگر می‌خواهید از تمام فرصت‌تان برای پرنده‌نگری بیشترین استفاده را ببرید، بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید که ساعت ۳۰: ۶ صبح در ورودی میانکاله باشید که تا بعداز ظهر گشت و گذارتان تمام شود.

اگر شب را در خانه‌های محلی منطقه «چهار قلعه عبدالملکی» بمانید، حدود ساعت تا ورودی میانکاله فاصله دارید.

 پس از آنکه از دروازه ورودی گذشتید، اگر در سمت راست‌تان بروید، به منطقه‌ای به نام «پروانه بادی» می‌رسید و از آنجا ۵ دقیقه‌ای که پیاده‌روی کنید به تالاب خواهید رسید و می‌تواند انبوهی از پرندگان بومی و مهاجر را تماشا کنید که به حدود ۲۸۰ گونه می‌رسند.

 

پرندگان تالاب:

عقاب دریایی دم سفید، غاز پیشانی سفید کوچک، قوی گنگ، قوی فریادکش، اردک تاجدار و باکلان کوچک از پرنده‌های کمیاب، این تالاب و زنبور خوار گلو خرمایی، سار صورتی، کوکو، انواع سنگ چشم و سبز قبا از پرندگان خشکی زی بومی یا مهاجر میانکاله‌اند.

  • ×برای ورودی به میانکاله باید از اداره کل محیط زیست استان مازندران مجوز بگیرید، برای این کار با شماره تلفن ۵-۲۲۵۸۸۱۳(۰۱۵۱) تماس بگیرید.
  • ×به هیچ وجه بدون راهنمای محلی وارد تالاب نشوید؛ چون خطر گم شدن هست.
  • ×برای پیاده روی در تالاب، به خصوص در فصول بارش، حتماً چکمه همراه داشته‌باشید.
  • ×دوربین‌چشمی یادیگر ابزارپرنده‌نگری‌وکتاب‌های‌راهنما شناخت‌پرندگان‌را فراموش‌نکنید.
  • ×وقت ورود به تالاب حتماً از لباس‌های همرنگ تالاب و نیزار استفاده کنید.
Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *