راهنمای بازدید از باغ گلشن شهر طبس

گلشن در کویر

در ایران شهرهایی که به اسم نگین کویر شناخته می شوند، کم نیستند یکی هم شهر طبس است.

شاید از این جهت به این نام خوانده می شود که کوه های شرق و شمال شهر باعث سرسبزی و پرآب بودن این نقطه ی کویری شده. شاید هم به خاطر دیاری آباد و پر رونق در میان کویر مرکزی ایران که مسافران راه های طولانی کویر را، برای بیتوته به خود جذب می کرده است.

حالا در این باغ کویری، یک باغ دیگر قرار دارد که در مرکز شهر طبس، باغی سرسبز به نام باغ گلشن وجود دارد که تاریخ اش به دوره ی زندیه برمی گردد و در دوره ی قاجار توسعه پیدا کرده است.

حالا هم تفرجگاهی شده است برای اهالی این شهر و مسافرانش. این باغ هفت هکتاری، براساس نمونه ی «چهارباغ» های ایرانی ساخته شده که در آن، دو نهر همدیگر را قطع می کنند. باغی که با آن درختان کهنسال و متنوعش موزه ای از طبیعت متفاوت را در کویر شکل داده است. اگر در اردیبهشت به طبس بروید، درختان چهارصد ساله ی این باغ و عطر گیاهان جوانش، شما را مدهوش خود خواهد کرد.

کجا بمانیم؟

هم هتل هم زائر سرا

هتل های نارنجستان ۴۲۲۱۰۹۱ (۰۳۵۳) و بهمن ۴۲۲۵۹۵۱ را می توانید برای اقامت انتخاب کنید. علاوه بر این می توانید در زائرسرای امازاده حسین بن موسی (ع) با شماره ۳ – ۴۲۲۲۲۰۰ بمانید. اگر از این باغ اطلاعات بیشتری می خواهید، می توانید به نشانی اینترنتی شهرداری طبس tabas.ir سری بزنید.

چطور برسیم؟

۹۰۰ کیلومتر از مرکز

طبس در ۸۶۰ کیلومتری تهران، ۳۵۰ کیلومتری یزد، ۴۸۰ کیلومتری مشهد و ۵۶۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

خودروی شخصی:  اگر از تهران به طبس می روید دو راه در پیش روی شماست که از نظر مسافت، فرق چندانی با هم ندارند. مسیر اول: تهران، قم، کاشان، نایین، انارک، چوپانان، خور و طبس. مسیر دوم: تهران، سمنان، دامغان، معلمان، جندق، خور و طبس. اگر هم از استان های مجاور به طبس می روید، این مسیرها را در پیش رو دارید: یزد، خرانق، رباط پشت بادام، طبس. مشهد، تربت حیدریه، گناباد، فردوس، دیهوک و طبس. اصفهان، نایین، انارک، چوپانان، خور و طبس.

وسایل نقلیه ی عمومی: اگر از تهران با اتوبوس تصمیم رفتن دارید، تعاونی ۱ و ۸ و «سیر و سفر» در پایانه ی جنوب تهران، اتوبوس هایی به مقصد بیرجند دارند که از طبس هم گذر می کند.

یک روش ارزان برای رسیدن به طبس، قطار «تهران – طبس» است. این قطار یک روز در میان از تهران به طبس و بالعکس حرکت می کند و با توجه به اینکه مسیرش از تربت حیدریه می گذرد، ۱۶ ساعته به طبس می رسد. پروازهای بین تهران و طبس هم، دوبار در هفته؛ یعنی صبح روزهای یک شنبه و سه شنبه انجام می شوند.

کجا بگردیم

از پلیکان تا انار

باغ گلشن در انتهای شرقی بلوار امام یا همان خیابان گلشن و در کنار میدان «باغ گلشن» قرار دارد.

این باغ یکی از دیدنی ترین نقاط شهر طبس است. دیوارهای کهن و سردر اصلی باغ؛ در زلزله ی شهریور ۱۳۵۷ طبس تخریب شده اند، اما به آنجا که برسید آنجا را بازسازی شده می بینید. در باغ گلشن دائماً آب نهر جاری است و گونه های مختلف درختان گرمسیری مثل نخل و درختان سردسیری مثل چنار را خواهید دید که شاید بیانگر طبیعت دوگانه ی این شهر هم باشد.

این باغ دو خیابان اصلی متقاطع دارد و در مرکز آن حوضی وجود دارد که محوطه ی باغ را به چهار مربع بزرگ تقسیم می کند. هر کدام از این مربع ها با گذرگاه های کوچکی به چهار کرت تقسیم شده، که در داخل آنها درختان مرکبات و انار و خرما کاشته شده است و اصلا در آنجا احساس نخواهید کرد که در یک منطقه ی کویری هستید. در محوطه ی باغ، پلیکان های فراوانی هم می بینید که به این سو و آن سو حرکت کرده و مناظر جالبی می آفرینند.

از دست ندهید

چشمه های ازمیغان

بازدید از روستای ازمیغان و جاذبه های طبیعی اطراف آن را نباید فراموش کرد.

روستای ازمیغان در مسیر طبس به «بردسکن» در ۴۰ کیلومتری طبس و همین طور تنگه ی مرتضی علی (ع) را هم ببینید. تنگه ی مرتضی علی (ع) یک چشمه ی آب سرد و چشمه ی آب گرم دارد که آب هایشان در یک نهر می ریزند.

برای دیدن آن باید به میدان معلم در انتهای شرقی طبس رفته و جاده ی طبس به روستای «خرو» را تا انتها یعنی ۲۸ کیلومتر تا روستای خرو علیا بروید. از آن وارد جاده ی خاکی با تابلوی «ایستگاه هیدرومتری خرو» شوید و ۲ کیلومتر ادامه دهید و خودروی خود را پارک کنید و وارد آب شوید.

شهر طبس

شهر طبس

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *