دروازه گلستان

جنگل گلستان که اسمش را به سراسر استان هم داده ، آنقدر زیبا و تماشایی است که بسیاری از دیدنیهای این استان در سایه اش قرار گرفته اند و به چشم نمی آیند . اما حتی این همه زیبایی هم (( گالیکش)) زیبا و پرییلاق را نمی تواند از چشم بیندازد . شهری کوچک در استان گلستان که اگرچه از همسایگی پارک جنگلی گلستان هم سود می برد ، اما خودش پر است از مناطق ییلاقی ، آبشار ، چشمه ، غار و پارک جنگلی.

از اینها که بگذریم این شهر که اولین شهر گلستان از سمت شرق است ، یکی از پر تنوع ترین شهرهای این استان از نظر ترکب قومی هم محسوب می شوند . از ترکهای معروفبه قزلباش گرفته تا ترکمنها و بلوچ های مهاجر سیستان و بلوچستان و اقوام شاهرودی و کرد کرمانج و آذری و فارس آنجا در کنارهم زندگی می کنند . سفر مرداد ماهی به این استان ، غیر از لذت بردن از طبیعت بکر و تماشایی و جاذبه های دیدنی اش در اطراف شهر ، فرصتی است برای آشنایی با اقوام مختلف ایرانی .

کجا بمانیم؟

یک اقامت ییلاقی

گالیکش هتل و مهمانسرا ندارد اما میتوانید برای پیدا کردن خانه های ییلاقی در اطراف این شهر با آقای (( محمود قره جانلو)) به شماره ۰۹۱۱۲۷۲۸۴۰۵ تماس بگیرید . اگر هم می خواهید میتوانید تا آزادشهر بروید و در هتل عجم با این شماره ۰۱۷۴۶۷۳۱۸۴۲ اقامت کنید .

چطور برسیم ؟

سفر به شهر آخر

از تهران تا گالیکش حدود ۵۰۰ کیلومتر و ازگرگان ۱۲۵ کیلومتر راه دارید .

خودروی شخصی : اگر از تهان میروید واردجاده هرا ز یا فیروزکوه شوید و بعد از ساری و گرگان جاده را به سمت جنگل گلستان برانید . آخرین شهر استان گلستان بعد از آذر شهر و مینو دشت ، ((گالیکش)) است . اگر از مشهد راهی شده اید ، بعد از تونل جنگل گلستان و ورود به این استان به روستای (( تنگراه)) می رسید و از آنجا ۳۷ کیلومتر تاگالیکش راه پیش رو دارید .

وسایل نقلیه عمومی : از پایانه شرق تهران سوار اتوبوس های آشخانه یا بجنورد شویدتا شما را در آخرین شهر گلستان یعنی گالیکش پیاده کند . اگر از مشهد می رویداتوبوس های گنبد یا گرگان را سوارشوید تا در گالیکش شما را پیاده کند .

کجا بگردیم ؟

در هوای سبزه و آب

در فاله چند کیلومتری شهرستان گالیکش می توانید جاذبه ای طبیعی فراوانی ببینید ؛ از آبشار گرفته تا پار ک جنگلی .

یک طبیعت تماشایی در این منطقه استان گلستان منتظر شماست .

آبشار لوه : برای رسیدن به این آبشار بعد از گالیکش جاده را به سمت شرق و جنگل گلستان در پیش بگیرید . ۲۰ کیلومتر جلوتر به فرعی روستای لوه می رسید به سمت راست بپیچید و ۵ کیلومتر دیگر بعد از روستا طبق تابلوهای راهنما به آبشار می رسید . مجموعه آبشارهای لوه از چندین آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده اند و هرکدام حوضچه هایی دارند که گرمای مرداد را در زیر سایه درختان انبوه و پهن برگش مطبوع می کنند .

غار کیا رام : غار ((کیارام )) به عنوان یکی از قدیمی ترین غارهای مسکونی در شمال کشور شناخته می شود . چند فسیل انسان و قطعاتی از سنگ چخماق که در این غار پیدا شده ، کیا رام را قدیمی ترین منطقه حضور انسان در استان گلستان می دانند . برای رسیدن به این غار باید تا روستای فرنگ از توابع دهستان فارسیان بروید و شش کیلو متر تا غار را از روستائیان نشانه بگیرید . اطاف غار یک پوشش جنگلی تقریبا انبوه گرفته و نشانه نزدیک شدنتان هم یک رودخانه فصلی در ورودی غار است . قطعا برای ورود و گردش در غار علاوه بر تجهیزات لازم نیاز به همراهی بلد هم دارید .

لال چشمه : (( بش اویلی )) یکی از روستاهای دیدنی گالیکش است . برای رسیدن به این روستا باید ۲۷ کیلومتر در سمت شرق گالیکش و در جاده جنگل گلستان برانید تا بعد از لوه به روستای بش اویلی برسید . علاوه بر تمام جذابیت های این روستا یک چشمه در نزدیکی آن قرار دارد . این چشمه در یک کیلومتری روستا و در داخل جنگل است و در فضایی مسطح قرار دارد . آب چشمه لال از زیر کوه بیرون می آید ، در تابستان هم بسیار خنک است .

آبشار گلستان : اگر راهتان را کمی دور کنید به یک آبشار زیبای دیگر می رسید . آبشار گلستان حدود ۴۰ کیلومتر تا گالیکش فاصله دارد وبرای رسیدن به آن باید وارد پارک ملی گلستان شوید . و در کنار جاده بین المللی و پنج کیلومتری شرق (( تنگه گل )) آن را ببینید . ارتفاع آبشار تقریبا ۲۰ متر است و آبش همیشه جاری است .

جمعه بازار : گالیکش یک جمعه بازار معروف هم دارد . این بازار هفتگی در خیابان فارسیان یا مزار برپا می شود و می توانید انواع صیفی و میوه های تازه و حتی بعضی صنایع دستی محلی را هم از آن تهیه کنید .

پارک جنگلی : دو پارک جنگلی دانه و فارسیان هم در نزدیکی شهر گالیکش قرار دارند . جنگل دانه در دو و نیم کیلومتری شمال گالیکش و انتهای جاده معروف به سلامت قرار دارد . خیابان گلزار گالیکش را که ادامه دهید ، در انتها به جنگل دانه می رسید . جنگل دانه پوشیده از تنوع درختان کهنسال است و از میان آن هم یک رودخانه می گذرد . جنگل فارسیان هم فاصله چندانی از گالیکش ندارد و در نزدیکی روستای فارسیان است . راستی اگر تا روستای فارسیان رفتید حتما از اهالی سراغ در خت گردوی کهنسال روستا را بگیرید که بعضی می گویند ۷۰۰ سال عمر دارد.

 

jazebe hay didani galikesh

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

راهنمای تفرج تابستانه در طبیعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.