راهنمای تفریح در سه پیست اسکی معروف تهران

هیجان برفی

کوهستان البرز ، در کنار چشم اندازهای تماشایی ، آب و هوای خنک کوهستانی و دامنه های سرسبزی که نثار ساکنان تهران می کند ، یکی از مهمترین مراکز تفریح را برای پایتخت نشینان و ساکنان شهرهای همسایه اش به وجود آورده است ؛ مخصوصا تفریح های زمستانی . تقریبا از اواخر پاییز . خیلی پیش تر از آنکه برف بر سر پایتخت ببارد ، ارتفاعات و قله های پایین دست این کوهستان پر برف می شوند و زمان برف بازی و اسکی هم برای دامنه نشینان البرز آغاز می شود .

همین ارتفاعات برف گیر باعث شده است پیست های اسکی که در چند دهه اخیر در نقاط شمالی تهران کارشان را شروع کرده اند ، در ماه های برف گیر شلوغ و پر رفت و آمد شوند . مخصوصا سه پیست اسکی معروف که در فاصله تقریبا نزدیکی به همدیگر قرار دارند ؛ یعنی دیزین ، شمشک و دربندسر . بنابراین اگر برای دو روز تعطیل آخر هفته در تهران هستید و به دنبال یک منطقه خوب برای تفریح و ورزش می گردید ، یکی از بهترین انتخاب ها برف بازی و اسکی در این پیست های برفی است .

برنامه برف گردی

می توانید برای دو روز تفریح ، یکی از این چهار برنامه را انتخاب کنید : ۱- یک روز در دربندسر ، یک روز در شمشک و شب مانی در هتل شمشک . ۲- یک روز در دربندسر ، یک روز در دیزین و شب مانی در هتل شمشک . ۳- یک روز در شمشک ، یک روز در دیزین و شب مانی در هتل شمشک . ۴- دو روز در دیزین و شب مانی در هتل های شماره ۱ و ۲ دیزین .

 دوستان همیشگی برف

پیست های اسکی شمال پایتخت فاصله چندانی از تهران ندارند . می توانید یکی از آنها را که در فهرست زیر آمده انتخاب کنید و یک یا دو روزتان را در آن بگذرانید .

دیزین : پیست دیزین تقریبا بزرگترین و مجهزترین پیست اسکی ایران است . این پیست که از اواخر دهه ۴۰ کارش را شروع کرده ف بسیار مرتفع است ، ارتفاع پایین ترین نقطه این پیست که پارکینگ و هتل در آن قرار دارد ، روستای «گاجره» با حدود دو هزار و ۶۰۰ متر و بالاترین نقطه آن هم ؛ قله «سی چال» حدود سه هزار و ۶۰۰ متر است . به دلیل وسعت این پیست ، در نقاط مختلف آن از پارکینگ پایین گرفته تا قله غذاخوری های فراوان قرار دارد که معروف ترین شان غذاخوری زنجیره ای «نیم قله» است .

 در پایین پیست هم مدرسه اسکی ، دو هتل ، اورژانس ، سرویس های بهداشتی ، خانه های اجاره ای و همین طور فروشگاه های اجاره لوازم اسکی قرار دارند . این پیست دو پارکینگ اختصاصی هم دارد ؛ یکی در بالای پیست برای کسانی که از جاده فشم و لواسان آمده اند و دیگری در پایین پیست برای مسافران جاده چالوس و ولایت رود . فعلا ورودی پیست دیزین برای روزهای آخر هفته ۵۷ هزار تومان برای هر نفر و ورودی پارکینگ هم ۷ هزار تومان است . برای رزرو هتل های دیزین می توانید با شماره ۳۵۲۱۲۹۷۸ (۰۲۶) تماس بگیرید .

چطور برسیم : برای رسیدن به پیست دیزین دو راه دارید ؛ اولین مسیر ، جاده چالوس و روستای «ولایت رود» است که مستقیم به پیست می رسد . از تهران حدود ۱۱۵ کیلومتر ؛ یعنی حدود دو ساعت راه دارید . دومین مسیر به «جاده بالا» معروف است که از جاده لواسان و فشم و بعد از گذشتن از شمشک به سمت گردنه دیزین می رسد . اگر این مسیر را انتخاب کنید ، به ورودی بالای پیست می رسید حواستان باشد که این مسیر گاهی در زمستان بسته می شود . دیزین از این مسیر حدود ۵۰ کیلومتر تا تهران فاصله دارد ، اما به دلیل کوهستانی بودن جاده حدود یک ساعت و نیم تا پیست زمان دارید .

شمشک : پیست شمشک که یکی از دو پیست لواسانات است ، تقریبا هم سن پیست دیزین است ، هر چند که به اندازه آن مجهز نیست . در روزهای برفی که مسیر جاده بالا به دیزین بسته است ، می توانید به این پیست بروید ، ضمن آنکه زمان دسترسی به آنجا حدود ۳۰ دقیقه کمتر و قیمت ورودی اش هم پایین تر است ، شمشک دو پیست اصلی آفتاب و مهتاب دارد و بیشتر شهرتش هم مدیون این دو پیست و شیب زیاد آن دو است که به دیواره شمشک معروف هستند . البته شمشک غیر از این ها ، یک پیست اسکی مبتدی هم دارد . شمشک ، یک پیست شبانه هم دارد که از ساعت ۷ تا ۱۰ شب کار می کند و مناسب اسکی بازانی است که شب در هتل شمشک می مانند .

 این پیست هم ، دو خط بالا بر تله سیژ و دو خط بالا بر بشقابی ، چندین بوفه ، مدرسه اسکی ، اورژانس و مغازه های اجراه وسایل اسکی دارد . البته حواس تان باشد که پیست شمشک ، پارکنیگ اختصاصی ندارد . ورودی این پیست برای هر نفر ، در روزهای آخر هفته ۴۰ هزار تومان است که اگر این بلیت ها را به صورت بسته ۲۰ یا ۴۰ عددی تهیه کنید ، تخفیف می گیرد . برای رزرو هتل شمشک می توانید با شماره ۲۶۵۲۶۲۶۰ (۰۲۱) تماس بگیرید .

چطور برسیم : مسیر دسترسی به پیست اسکی شمشک ، از جاده لواسان – فشم است ، مسیری که اگر آن را ادامه دهید ، به بالای پیست دیزین می رسید .

دربندسر : دربندسر ، پیست دیگر لواسانات است . این پیست برخلاف پیست های قبلی خصوصی است و با آنکه کوچک است ، اما از پیست شمشک مجهزتر است ؛ دو خط بالا بر تله سیژ سریع دارد که یکی از آنها ، تنها تله سیژ ۴ نفره ایران است . در اینجا ، یک پیست کوچک مبتدی هم وجود دارد که شیب آن مناسب کسانی است که برای اولین بار اسکی می کنند . دربندسر مدرسه اسکی ، سه غذاخوری ، اورژانس ، سرویس های بهداشتی ، مغازه های اجاره اسکی و پارکینگ اختصاصی دارد .

قیمت بلیت برای هر نفر در روزهای آخر هفته ۵۰ هزار تومان و قیمت ورودی پارکینگ ۵ هزار تومان است .

چطور برسیم : برای رسیدن به پیست دربندسر هم مثل پیست شمشک ، باید وارد جاده لواسان – فشم شوید تا در نهایت به دربندسر برسید .

پیست های اسکی تهران

پیست های اسکی تهران

پیست های اسکی تهران

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. real psychic گفت:

    عالی! پست واقعا عالی، من ایده بسیار واضح دارم.
    در مورد موضوع این نوشتار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *