راهنمای تماشای حیات وحش از میانکاله به بهشهر و دشت ناز در شرق مازندران

به تماشای پرنده و گوزن

این دو واژه پیوندی ناگسستنی با شمال ایران دارد ؛ دریا و جنگل . بیشتر مسافران وقتی به طرف یکی از شهرهای شمال ایران سفر می کنند ، یا در تابستان تنی به آب می زنند و یا در کرانه ساحل به تماشای دریا می نشینند . اما در دل جنگل و دریای شمال هم دیدنی­های کمتر دیده شده­ای وجود دارد . با یک سفر یکی ، دو روزه زمستانی در بهمن ماه به شرق استان مازندران می­توانید به تماشای این دیدنی­ها بنشینید و از بودن در طبیعت و هوای سرد لذت ببرید .

 البته باید نیت­تان در این سفر بیش از هر چیز تماشای حیات ­وحش منحصر به فرد دریا و جنگل این منطقه باشد که برای این کار سفری از میانکاله تا بهشهر انتخاب بسیار خوبی است . دیدن پرواز دسته جمعی پرندگان در شمال این شهر ؛ شبه جزیره میانکاله و دویدن گوزن­های دشت ناز در غرب این شهر و در پایان ، شهر و دیدنی­هایش هم یکی از جذاب­ترین بخش­های این سفر پر رمز و راز خواهد بود . یادتان باشد ، لذت بردن از این سفر ، نیازمند داشتن اطلاعات مناسب از پرندگان و دیگر حیات وحش منطقه است که باید قبل از سفر این نیاز را تا حدی برطرف کنید .

بدون مجوز ممنوع

برای رفتن به میانکاله و دشت ناز ، مجوز سازمان حفاظت از محیط زیست لازم است . البته می توانید با آژانس­های طبیعت گردی که مجوز دارند بروید . برای گرفتن مجوز هم می­توانید با شماره تلفن ۵-۲۲۵۸۸۱۳ (۰۱۵۱) تماس بگیرید .

به سوی دشت ناز

برای رسیدن به شهرستان بهشهر ، دو راه اصلی زمینی وجود دارد که عبارتند از جاده هراز و جاده فیروزکوه . برای رسیدن به شهرهای شرقی دریای خزر جاده فیروزکوه گزینه مناسب تری است . از تهران تقریبا پس از ۶ ساعت و طی ۳۲ کیلومتر از دل کوه و جاده و گذر از شهرهای ساری و نکا به بهشهر می­رسیم . از ابتدای ورودی شهر بهشهر ، به سمت جاده زاغمرز رفته و از آنجا باید ۱۲ کیلومتر به سمت شمال شرق بروید تا به میانکاله برسید . از میانکاله هم با عبور از جاده کناره یا جاده گهرباران و طی ۳۰ کیلومتر به دشت ناز می رسید .

تماشای پرواز

میانکاله از مهم­ترین تالاب­های پرنده­نگری در ایران است . منطقه­ای وسیع که به خصوص در زمستان محلی می شود برای استراحت و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر . فلامینگوهای میانکاله از مشهورترین این پرندگان هستند که در تعداد زیاد هر ساله زمستان را در این تالاب می­گذرانند .

گونه های گوناگون

در این سفر یکی دو روزه ، می­توانید پرندگان مهاجر گوزن زرد و باغ صفوی را ببینید . این سفر از میانکاله آغاز و به بهشهر ختم می شود .

گونه ­های مختلف پرندگان در میانکاله هستند . اگر یک پرنده شناس همراهتان باشد ، سفر بهتری خواهید داشت .

میانکاله ؛ میهمانخانه پرندگان : میانکاله در فصل پاییز و زمستان خانه قشلاقی هزاران پرنده مهاجر است . برخی شان هزاران کیلومتر پرواز می کنند ، تا از سرمای شمال زمین دل به گرمای معتدل ایران بسپارند . یادتان باشد در این سفر حتما چکمه ­های پلاستیکی همراه داشته باشید . اگر می خواهید بیشترین گونه و تعداد پرنده را ببینید ، قبل از ساعت ۷ صبح آنجا باشید تا بتوانید در گشت نیم روزه تان بیشتری بهره را از پرنده­نگری­تان ببرید .

 انواع زیادی از پرندگان مهاجر نظیر اردک­های وحشی ، غاز ، قو ، فلامینگو (مرغ­آتشین) و پلیکان (مرغ سقا) به همراه پرندگان بومی مثل قرقاول ، دراج و زنگوله بال در پیرامون میانکاله زندگی می کنند .

بهتر است دوربین چشمی همراه­تان داشته باشید تا بتوانید پرندگان را با وضوح بیشتر تماشا کنید . همچنین فراموش نکنید هر چقدر به رنگ طبیعت نزدیک تر باشید ، پرندگان کمتر از شما خواهند ترسید ، پس بهتر است لباس­هایی همرنگ تالاب (خاکستری و خاکی) بپوشید تا راحت­تر به پرندگان نزدیک شوید .

دشت ناز ؛ گوزن ها در هیرکانی : برای دیدن زیبایی­های بیشتر در دل جنگل­های جلگه­ای هیرکانی ، سفرتان را به سمت غرب و تا دشت ناز ساری ادامه دهید . این دشت یکی از مهم ترین سایت­های تکثیر گونه کمیاب گوزن زرد ایرانی به حساب می آید . تماشای دویدن و جهیدن گوزن­های بزرگ در فضای جنگلی پر از درختان عظیم و کهنسال بلوط بی­شک تجربه شگفت­ انگیزی است .

بهشهر

؛ نور چشمی صفوی : وقتی شاه عباس دستور داد تا منطقه­ای روستایی به نام «خرگوران» شهری ساخته شود و «اشرف البلاد» نام گیرد ، احتمالا می­دانست که روزی به یکی از مهم­ترین گردشگاه ­های ایران تبدیل خواهد شد . بهشهر امروز شهر زیبایی است آرمیده در میان تپه ­های ماهورهای جنگلی با آثار تاریخی و طبیعی فراوان . در بازدید از این شهر گزینه اولتان می تواند مجموعه تاریخی عباس آباد باشد .

این محوطه شامل کوشک در وسط دریاچه ، حمام ، برج و جاده سنگفرش در فاصله ۹ کیلومتری جنوب شرق شهر که در میان جنگل قرار دارد . دیدن عمارت باغشاه را هم از دست ندهید که باغی به جامانده از دوره صفوی است . باغشاه ، عمارتی است در وسط باغی پر گل و درخت که هم اکنون به عنوان شهرداری بهشهر مورد استفاده قرار می­گیرد .

میانکاله به بهشهر

میانکاله به بهشهر

میانکاله به بهشهر

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *