روستای نوا و دشت آزو

تمام قد دماوند

تقریبا هر جای دامنه این کوه سپید پای دربند که باشید ، باز هم یک چشم انداز از بام ایران پیش رویتان است . حتی اگر دماوند زیبا هم در فاصله دور باشد ، باز هم پر صلابت و تماشایی است. اما اگر دنبال منطقه ای هستید که بهترین چشم نوازها را از این کوه پرصلابت پیش رویتان بگشاید، بید راهی دشت آزو شوید.

دشت آزو در جنوب استان مازندران و در همسایگی هراز، دشتی است نسبتا مرتفع و خنک . روستای نوا هم که تقریبا اسمش با این دشت گره خورده ، نزدیکترین آبادی به آنجاست . جاه ای آسفالته که با یک گلگشت خانوادگی می توان این دشت را پیمود و از هوای خنک آن در میانه تابستان لذت برد.

چشمه ی آب معدنی، چشم انداز تما م قد دماوند و قدم زدن در میان گیاهان و گلهای خوش عطر زیبای این منطقه از جاذبه های این ییلاق نزدیک به تهران به حساب می آید. اگر طالب یک سفر خانوادگی یک روزه و خوردن غذا در طبیعت و دامنه نوردی سبک هستید ، این مقصد پیشنهاد ما بری مرداد ماه است.

 

کجا بمانیم ؟

به خانه بر می گردیم

نزدیک بودن روستای نوا به تهران این امکان را فراهم میکند که بتوان سفری یک روزه به این منطقه داشت. اما اگر دوست داشته باشید شبی را هم در هوای خنک آنجا سپری کنید، می توانیددر محلی مناسب و ایمن چادربزنید یا از اهالی اتاق کرایه کنید.

 

چطور برسیم ؟

در مسیری ارجمند

روستای نوا درنزدیکی آب اسک است و بهترین وسیله برای سفر آن خودروی شخصی است.

از تهران: ابتدا وارد جاده هراز شوید ، پس از پشت سر گذاشتن رودهن و امام زاده هاشم و پلور به آب اسک می رسید، اگر راه را ادامه دهید ۵ کیلومتر بعد از آب اسک تابلوی رینه را در سمت چپ خود میبینید. حدود ۲۰۰ متر بعد از این خروجی، یک جاده فرعی در سمت راست جاده هرازاست که به روستای نوا میرود. موقعیت این سه راهی E 52.989 و N35.8888 است. وارد این جاده آسفالته شوید و در اولین یا دومین سه راهی یعنی در خروی های گیلاس و  زیبا دشت مسیر چپ را انتخاب کنید تا در نهایت بعد از طی حدود ۱۰ کیلومتردر جاده سربالایی و پر پیچ و خم به روستای نوا برسید.

 

از سمنان: وارد جاده فیروزکوه تهران شوید و ۱۰ کیلومتر برانیدتا خروجی  ارجمند را در سمت راست خود ببینید وارد آن شوید ولیتا خودارجمند نروید . حدود ۳ کیلومترمانده به ارجمند مسیر (( لاسم )) که سمت چپ قرار دارد را انتخاب کنید تا پس از گذر این جاده کوهستانی و پشت سر گذاشتن لاسم سر از جاده هراز در بیاورید. هراز رابه سمت راست بپیچید تا به آب اسک برسید و ادامه مسیر را مثل قبل بروید.

 

کجا بگردیم؟ 

روستای نوا و دشت آزو یکی از مناطق خنک نزدیک تهران هستند، اما مهم ترین مزیت این منطقه آن است که چشم انداز زیبایی از دماوند را پیش چشمتان می گشاید.

روستای نوا: در همان ابتدای ورود به نوا، کارخانه آب معدنی این روستارا خواهید دید. اگر به سمت کارخانه بروید و مسیر سمت چپ را ادامه دهید به رودخانه خواهید رسید.در این روستا غیر از حاشیه های خوش آب هوای رودخانه می توانید در کوچه باغ های تابستانی آن گردش کنید.بعد از گشت و گذار در روستا با یک پیاده روی تقریبا دو کیلومتری در حاشیه رودخانه که حداکثر ۴۵ دقیقه طول می کشد به دشت سر سبز آزو می رسید و می توانید منظره زیبای قله دماوند را در جهت غرب روستای نوا ببینید.آبشار یخی نوا هم در غرب روستاست که در نیمه دوم سال باید با تجهیزات یخ نوردی به آنجا رفت.

دشت آزو: چشمه آزو که کارخانه آّ معدنی نوا را سیراب می کندبالای این دشت قرار دارد.پیمایش این مسیر و رسیدن به دشت سرسبز آزو برای بیشتر افراد راحت است.اگر هم اهل کوهنوردی باشید می توانید مسیر را ادامه دهید و گردنه ((عبرت)) را هم رد کنید تا به قله چهار هزار متری پاشوره برسید که البته هفت ساعت کوهنوردی می طلبد و مستلزم کمپینگ کوهستانی است.برروی این قله،دماوند در یک طرفتان است و خط الراس دوبرار در پشت سر آن دیده می شود.از دست ندهید

 

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت در فاصله از روستای نوا قرار دارد. اگر جاده هراز را به سمت آمل ادامه دهید و گزنک را هم رد کنید، ۵کیلومتر بعد از گزنک به وانا می رسید و اگر وارد این روستا در سمت راست جاده شوید و مسیر شاهاندشت را انتخاب کنید به آبشار سهل الوصول شاهاندشت خواهید رسید.

در گوشه و کنار از باغات و کوهستان های شمال استان تهران، می توان جایی برای لذت بردن از طبیعت استفاده کرد. روستای نوا و دشت آزو یکی از این مناطق است. جایی که یکی از بهترین چشم اندازها را از قله زیبای دماوند به شما می دهد. با چند ساعت رانندگی در جاده هراز می توانید به این طبیعت تماشایی برسید.

دماوند

راهنمای سفربه روستای نوا و دشت آزو

دماوند

راهنمای سفربه روستای نوا و دشت آزو

دماوند

راهنمای سفربه روستای نوا و دشت آزو

دماوند

راهنمای سفربه روستای نوا و دشت آزو

دماوند

راهنمای سفربه روستای نوا و دشت آزو

دماوند

دماوند

دماوند

دماوند

دشت آزو

دشت آزو

نوا تا دشت ازو

نوا تا دشت ازو

 راهنمای سفربه روستای نوا و دشت آزو

Please follow and like us:

2 دیدگاه ها

  1. زیبا گفت:

    ممنون از سایت خوبتون.

  2. نیما گفت:

    آبشار یخی نوا خیره کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *