راهنمای سفر چهار روزه در مسیر جیرفت تا زابل

بشر نخستین برای انتخاب محل سکونت خود، یک معیار اصلی داشته؛ منابع پایدار آب. به همین خاطر است که یادگارهای تمدن‌های نخستین را باید در کنار رودخانه‌ها و چشمه‌ها سراغ گرفت. دو تمدن کهن جنوب شرق ایران هم از این ویژگی مستثنی نبوده‌اند. تمدن جیرفت در کنار هلیل‌رود و تمدن سیستان یا همان شهر سوخته در کنار هیرمند جان گرفتند و تمدن‌هایی همچون شهداد و سیلک هم به دلیل تغییر مسیر رودها افول کردند.

 اما این تمدن‌ها هم از بین رفتند؛ گفته می‌شود جیرفت بر اثر سیل تخریب شد و شهر سوخته هم با آتش سوزی از میان رفت. تمدن‌های جیرفت و شهر سوخته، همچون تمدن عیلامی، قدمتی شش هزار ساله دارند و برخی مورخان این سه را مرتبط با یکدیگر می‌دانند.

هر چه باشد این دو تمدن نزدیک به هم، گنجینه‌ای از تاریخ کهن این مرز و بوم را دارند و برای مشاهده آثار به جا مانده از آنها و طبیعت زیبا و گرم آن منطقه، کافی است که در فصل پاییز راهی شوید. در مسیر جیرفت تا شهر سوخته، فرصت دیدار ارگ جهانی بم فراهم می‌شود.

راهنمای سفر از جیرفت تا زابل

راهنمای سفر از جیرفت تا زابل

نکته

کلپورگان مانا

یکی از مهم‌ترین صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان، سفال‌های کلپورگان است. گرچه در این سفر برنامه‌ای برای رفتن به این منطقه تدارک ندیده‌ایم، اما بد نیست درباره‌اش این را بدانید که این سفال‌ها قرن‌هاست که همچنان بدون چرخ سفالگری درست می‌شوند.

چطور برسیم؟

از جنوب شرقی

جیرفت در ۲۲۰ کیلومتری کرمان و زابل در ۲۱۰ کیلومتری زاهدان قرار دارند.

اگر مسیرتان از شهر کرمان است باید وارد جاده کرمان به بم شوید و حدود ۴۰ کیلومتر مانده به بم، جاده سمت راست را انتخاب کنید که بعد از ۹۰ کیلومتر شما را به جیرفت می‌رساند. از بندرعباس هم می‌توان به کهنوج و سپس به جیرفت رسید، طول این مسیر ۳۲۰ کیلومتر است و اول به عنبرآباد محل تپه تمدن جیرفت خواهید رسید.

چطور بگردیم؟

سفر به روزگار شگفت‌انگیز

از جیرفت تا زابل حدود ۳۲۰ کیلومتر راه دارید و پیشنهاد ما برای طی آن، یک سفر چهار روزه است.

روز اول، جیرفت و عنبرآباد : از کرمان که وارد جیرفت شوید، ابتدا به میدان امام حسین (ع) و بعد خیابان اصلی را که تا انتها بروید، به بلوار هلیل در حاشیه «هلیل رود» می‌رسید. پارک ساحلی و موزه باستان شناسی اینجاست و در آن اشیای منحصر به فردی از تمدن پنج هزار ساله جیرفت وجود دارد. شماره موزه ۲۲۱۷۵۵۳ (۰۳۴۸) است. برای دیدن محوطه شهر قدیم جیرفت معروف به شهر دقیانوس باید از روی پل به آن طرف هلیل رود بروید. اما خاستگاه اصلی تمدن جیرفت در تپه‌های کنار صندل است که در ۷ کیلومتری غرب «عنبرآباد» است. برای دیدن این تپه‌ها، جاده حاشیه هلیل رود را ۲۵ کیلومتر به طرف کهنوج ادامه دهید تا به عنبرآباد برسید.

روز دوم، بم : روز بعد را از جیرفت به سمت جاده کرمان ـ بم برگردید، بعد از ۱۳۰ کیلومتر به شهر بم می‌رسید. گرچه زلزله سال ۱۳۸۲ ارگ بم را تخریب کرد، اما هنوز هیبت بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان را می‌توان در این ارگ دو هزار و ۵۰۰ ساله دید. محوطه گردشگری «ارگ جدید» در حومه شهر و کیلومتر ۱۰ جاده زاهدان را از دست ندهید که امکانات تفریحی و اقامتی متنوعی دارد. برای گرفتن اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های : ۲۳۱۱۲۸۱۹، ۲۵۱۱۵۶۰ (۰۳۴۴) تماس بگیرید.

روز سوم، زاهدان : طول مسیر این روزتان ۳۴۰ کیلومتر است. حدود ۳۰ کیلومتر بعد از بم به «نرماشیر» می‌رسید و باید در دو راهی، مسیر سمت چپ را انتخاب کنید. در مسیر شهرهای «فهرج» و «نصرت آباد»، پمپ بنزین، غذاخوری و سرویس بهداشتی وجود دارد. موزه زاهدان با شماره تماس ۳۲۲۵۳۰۱ و ۳۲۲۴۸۳۹ (۰۵۴۱) در ابتدای بلوار مطهری قرار دارد. خانه ابویی در خیابان شریعتی و بازار سنتی زاهدان را هم از دست ندهید. پکوره، از غذاهای محلی جنوب هم در این شهر فراوان است.

روز چهارم، زابل : در مسیر ۲۱۰ کیلومتری زاهدان تا زابل، سه‌راهی دشتک را باید به سمت راست بپیچید، بقیه مسیر سر راست است. حدود ۵۰ کیلومتر مانده به زابل، تابلویی شما را به سمت شهر سوخته در سمت چپ جاده راهنمایی می‌کند. روبه‌روی شهر سوخته موزه‌ای نوساز وجود دارد که گورها و اسکلت‌ها و برخی اکتشافات جدید شهر سوخته را نگهداری می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۳۲۲۴۴۹۹، ۳۲۲۵۳۰۱ (۰۵۴۱) تماس بگیرید. در ادامه مسیر، ۲۵ کیلومتر بعد از شهر سوخته به «اوتک» می‌رسید و جاده فرعی سمت چپ، شما را به محوطه «کوه خواجه» می‌رساند. موزه مردم‌شناسی زابل که محل کنسولگری وقت انگلستان بوده، بنایی تاریخی است که کشفیات اولیه شهر سوخته را در خود جای داده و در خیابان مصطفی خمینی قرار دارد. در روز انتهای سفر هم می‌توانید از زابل خارج شوید و با گذراندن ۳۶۰ کیلومتر و عبور از شهرهای نهبندان و سربیشه، به بیرجند برسید

راهنمای سفر از جیرفت تا زابل

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *