چرخش بر فراز تالش

تصور اینکه در مرداد ماه جایی را بتوان یافت که دور از گرما و آب و هوای بهاری در آن دوچرخه سواری کرد ، چندان هم دور از ذهن نیست . یک از این مناطق ف منطقه مشترکی است بین دو استان اردبیل و گیلان . البته منظور ما از این منطقه خوش آب و هوای مشترک ، همان جاده کوهستان معروف اسالم به خلخال نیست.مسیری را که دذر این شماره برای دوچرخه سواری به ش.ا معرفی میکنیم ، در زیبایی شانه به شانه همین جاده می زند ؛ پر ابر ، خنک و پر از چشم اندازهای زیبا که در گپوشه و کنارش گله های سفید گوسفند جا خوش کرده اند .

دراین ارتفاعات هم جوار با جنگل های شمال ، در یک سمت زمین پوشیده از چمن اند و در سوی دیگر جنگلی است که بیشتر اوقات با ابر پوشیده شده . این مسیر تقریبا هفتاد کیلومتری از روستاهای نزدئیک خلخال شروع می شود و با گذر از مسیرهای کم رفت و آمدتر در نهایت به تالش ، شهر هشت پر و دریای خزر می رسد . برای همین می توانیم یک روزه تقریبا سنگین پر رکاب را با شنا در ساحل زیبای خزر خاطره انگیز تر کنید

چه میبینیم ؟

زیباییهای ییلاق

مراتع سرسبز منطقه سنجه بد و تیلار با دشتهای پر گل در کنار چشمه های زلالی مثل چشمه ((آب کلیه)) و همینطور چادرهای عشایری و گله های گوسفندان بخشی از دیدنیه ای مسیر است اگر هوا مه آلود باشد ، تمام این زیبایی ها دو چندان می شود .

چطور برسیم

به سوی لنبر

محل آغاز این برنامه دوچرخه سواری روستای لنبر است در فاصله دو شهر خلخال وگیوی

یک جاده فرعی و آسفالت از شمال خلخال جدا میشود و به سمت روستا می رود . هر جا که هستید می توانید با اتوبوس به خلخال برسید تا بتوانید یک روزه برنامه را تمام کنید ، در غیر اینصورت باید به فکر شب مانی در طول مسیر باشید . از خلخال تا لنبر بیست کیلومتر راه دارید که سیزده کیلومتر اول سراشیبی و مابقی سربالاست . مینی بوس یا وانت بگبرید و تقریبا بیست دقیه های به مقصد برسید .

چگونه برگریدیم

از خلخال تا ابر

مسیر که از لنبر شروع میکنیم ، بعد از هفتاد کیلومتر به هشبر می رسد

لنبر تا دشت سنجد(چشمه آب کلیه)؛هشت کیلومتر حدود دو ساعت : لنبر حدود یک هزارو نهصد متر ارتفاع دارد . باید تا چشمه آب کلیه رکاب بزنیم به حدود دو هزارو سیصد متر از سطح دریای آزاد بالاتر است . از لنبر مقصد بعدی روستای ((گلستان پایین )) است ، باید حدود سه کیلومتر در جاده اسفالته رکاب بزنید . بعد از زوستا به یک دوراهی می رسید که باید وارد مسیر خاکی سمت چپ شوید و یکجاده سربالایی را رکاب بزنید . مسیر روی یک یال پیش می رود  و به تدریج که ارتفاع میگیرید مراتع و سر سبزی مسیر بیشتر می شود . اگر خوش شانس باشید ، هوا را مه آلود خواهید دید . دشت ((سنجه بد)) شرقی پوشیده از چمن است و اگر هوا صاف باشد ، میتوانید در شمالی این دشت یک دره زیبای جنگلی ببینید . دراین دشت یک چشمه آب معدنی به نام ((آب کلیه)) وجود دارد که مردم محلی برای آوردن آب به آنجا رفت و آمد می کنند .

چشمه آب کلیه تا مریان و هشت رود ؛ پنجاه کیلومتر حدود پنج ساعت : بعداز کمی استراحت در اطراف چشمه و صرف یک نیم چاشت وارد یک جاده خاکی سراشیبی با شیب تند در شمال شرقی می شوید که به سمت دشت های (( تیلار )) و روستای ییلاقی (( مریان)) می رود . چشم اندازخای این قسمت از مسیر تکرار نشدنی است ، بنابراین با عجله گذر نکنید . روستای مریان در ارتفاع حدود یک هزار و دویست متری است .

در مریان سراغی هم از حمام تاریخی آنجا بگیرید . بعد از مریان جاده آسفالته می شود و رفت و آمد خودروها به سبب ییلاقی بودن منطقه بیشتر شده و به همین دلیل هم باید احتیاط کنید . در ادامه مسیر (( شیه وشت )) و بعد تر به (( کیش دیبی )) و (( ریگ )) می رسید . از مریان تا هشت پر حدود سی و گنج کیلومتر اره دارید . در هشت پر می توانید به مست ساحل قروق بروید و در پلاژ آنجا می توانید شرجی و گرمای آخر مسیر را از تن تان بیرون کنید

نکات طلایی

شیب تند و پر شن

در ابتدا مسیر سرازیری که از آب کلیه شروع می شود ،د راه خاکی و در بعضی نقاط شیب جاده تند و پر از شن های کوچک می شوند ؛ پس با احتیاط رکاب بزنید .

تمام مسیر بعد از مریان کاملا سرازیری نیست . چندین سربالایی و پیچ تند و خطر ناک وجود دارد . با احتیاط در سمت راست جاده رکاب بزنید و خلوتی مسیر شما را وسوسه نکند تا وسط جاده بیایید .

تقریبا در تمانم مسیر آنتن تلفن همراه وجود دارد .

تلفن های ضروری را در تلفن همراه چند نفر ذخیره کنید

هرگز به تنهایی برای این سفر اقدام نکنید و حتما چند نفری سفر کنید.

 

cheshmeh ab gileh ta marian

راهنمای سفر از خلخال تا تالش

jazeb hay talesh

راهنمای سفر از خلخال تا تالش

tour talesh

راهنمای سفر از خلخال تا تالش

rahnamay safar be talesh

راهنمای سفر از خلخال تا تالش

jazebe hay didani asalem

راهنمای سفر از خلخال تا تالش

tour asalem

راهنمای سفر از خلخال تا تالش

guilan

راهنمای سفر از خلخال تا تالش

راهنمای سفر از خلخال تا تالش 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.