راهنمای سفر به بازار قیصریه لار در استان فارس

سفر و خرید، دو یار جدا نشدنی اند، مخصوصا اگر سفرتان به یک شهر تاریخی باشد. بازار قیصریه شهر لار، یکی از بازارهای تاریخی در جنوب استان فارس است که گفته می شود قدمتی کهن تر از بازار وکیل شیراز دارد. در دوران صفویه، لار در مسیر تجاری اصفهان پایتخت به بنادر خلیج فارس قرار داشت و رونق تجارت در این دوره، رونق این بازار را بیشتر از سابق کرد و حالا با سفر به لار، با شهری مواجه اید که بازاری یک هزار ساله دارد.

بازار قیصریه لار در زمان شاه عباس صفوی ساخته و در دوره ناصرالدین شاه تعمیر شد اگر چه زلزله سال ۱۳۳۹بخش هایی از شهر را خراب کرد، اما استحکام این مجموعه بزرگ، مانع از تخریب کامل آن شد. بعد از زلزله، نوسازی شهر بیشتر در قسمت جنوبی آن انجام شد و اکنون شهر دارای دو منطقه «شهر قدیم» و «شهر جدید» است. بازار قیصریه و بیشتر آثار تاریخی لار در شهر قدیم قرار دارند. آب و هوای گرم شهر لار، سفر در نیمه دوم سال به این شهر و بازارش را لذتبخش تر می کند.

 

کباب لاری

معروف ترین غذای محلی لاری ها، کباب کنجه لاری است که در بیشتر غذا خوری های شهری می توانید طعمش را بچشید. اما در بین این غذا خوری ها، غذاخوری فولاد در «شهر قدیم» رو به روی شهرداری از بقیه معروف تر است.

 

از زمین و هوا

مسیرهای متنوعی برای رسیدن به لار وجود دارد.

خودروی شخصی: بلافاصله بعد از خروج از شیراز به سمت فسا، سه راهی «پل فسا» را به سمت راست بپیچید. ۲۰ کیلومتر جلوتر هم سه راهی را به سمت چپ به طرف جهرم بروید. همین که به جهرم رسیدید جاده سمت چپ را انتخاب کنید که یکراست به لار می رود. از بندرعباس به سمت بندر لنگه خارج شوید و سپس سه راهی را به طرف راست بپیچید تا به «کهورستان» بروید. در کهورستان مسیر مستقیم را ادامه دهید تا به شهر لار برسید.

 

وسایل نقلیه عمومی: در شیراز هم می توان از اتوبوس های متعدد شیراز به لار، در ترمینال کار اندیش استفاده کرد. ترمینال بندرعباس هم سرویس روزانه به لار دارد. فرودگاه بین المللی لار روزهای دوشنبه، سه شنبه و جمعه به تهران پرواز دارد. این فرودگاه پروازهایی هم به شیراز و مشهد دارد.

 

شیرین و شور لار

دربازار قیصریه لار، می توانید از پارچه های ارزان گرفته تا مسقطی سوغاتی بخرید.

 

انواع نان و کلوچه از متفاوت ترین سوغاتی های شهر لارند.

مسقطی: مهمترین سوغاتی لار، حلوای مسقطیه یا همان مسقطی است. قدیمی ترین مسقطی فروشی لار «توکل» است در میدان قیصریه. مسقطی فروشی های رز در خیابان مدرس جنوبی، کارکیا در چهارراه باقر پوریان، عادلی در خیابان مدرس جنوبی رو به روی پارک کوثر و بهار در خیابان سی متری هلال احمر قرار دارند. هر کیلو مسقطی چهار مغز اعلاء را به قیمت حدود ۲۰ هزار تومان می توانید بخرید.

 

نان و کلوچه: لارنان و کلوچه های فراوانی هم دارد. اما یادتان باشد، بیشتر این نان ها و حتی کلوچه ها شیرین نیستند. «شل شلتو» و «بالتوه» از نان هایی است که بیشتر در خانه پخته می شود، اما کلوچه «تفتو» و نان«رگاگی» را در بیرون از خانه هم می توان خرید. کلوچه تفتو را از قنادی حافظ نرسیده به باغ ملی و نان رگاگی را هم از چند دکان در سطح شهر می توانید بخرید. نان ها و کلوچه های لاری که چاشنی «مهویه» یا «مهوه»، یک طعم دهنده معروف لاری، را در ترکیب شان دارند، شور هستند.

 

پارچه: پارچه فروشی ها را می توانید در تمام راسته های بازار قیصریه پیدا کنید، اما تمرکز بیشتر آنها در راسته جنوبی و مرکز بازار است. به دلیل قیمت نسبتا پایین پارچه در این بازار، بسیاری از مسافران، به صورت عمده از این بازار انواع پارچه می خرند و سوغاتی می برند. غیر از پارچه های معمولی، به دلیل عشایر اطراف این شهر انواع پارچه های رنگین و پر زرق و برق هم می توانید در این بازار پیدا کنید.

 

انواع ادویه: لاری ها ادویه های معروفی دارند. غیر از ادویه های محلی، فلفل سیاه، زردچوبه و حنا هم در این بازار فراوان است. بیشتر عطاری ها در راسته جنوبی قرار دارند و عطاری لطافتی از دکان های معروف این قسمت بازار است.

 

تاریخ زیر پوست بازار

بازار قیصریه در شهر قدیم و در ضلع شمالی خیابان طالقانی قرار دارد. در مرکز بازار، یک هشت ضلعی بزرگ است که بر روی گنبدی پا برجاست. تاق ضربی بالای چهارسوق، ۱۸ متر ارتفاع دارد. بازار بادگیر هم دارد تا مشتریان حتی در تابستان هم خنک بمانند. در بازار، تماشای کتیبه سنگی سر در جنوبی آن را از دست ندهید.

 

لار در استان فارس

راهنمای سفر به بازار قیصریه لار

 بازار قیصریه

راهنمای سفر به بازار قیصریه لار

لار

راهنمای سفر به بازار قیصریه لار

بازار قیصریه

راهنمای سفر به بازار قیصریه لار

لار در استان فارس

راهنمای سفر به بازار قیصریه لار

بازار قیصریه

راهنمای سفر به بازار قیصریه لار

لار در استان فارس

راهنمای سفر به بازار قیصریه لار

راهنمای سفر به بازار قیصریه لار

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *