راهنمای سفری پاییزی به تالاب سلکه و تماشای پرندگانش

اینجا مامن پرندگان است؛ همچون دیگر تالاب‌های ایران. زمستان که از راه برسد، هزاران پرنده آبزی سفر طولانی‌شان را از مناطق سردسیر شمال کره زمین شروع می‌کنند تا به مناطق گرم‌تری مثل تالاب‌های ایران برسند. به تالاب‌های پربرکتی مثل «سلکه» که تمام زمستان را در آن سر کنند و دوباره راهی سرزمین جوجه آوری خودشان شوند.

تالاب سلکه که در محدوده شهرستان صومعه‌سرا قرار دارد. با ۳۶۰ هکتار وسعت، بخشی از تالاب بین‌المللی انزلی است. سلکه با آنکه تالاب کوچکی است، اما به دلیل تنوع پرندگان آبزی‌اش مخصوصاٌ در فصل سرما و فراوانی‌شان از سال ۱۳۴۹ تاکنون به عنوان پناهگاه حیات‌وحش نام گذاری شد. اواخر پاییز و اوایل زمستان این تالاب، مکانی ایده آل برای پرنده نگران است. می‌توان این تالاب را به عنوان نخستین سایت پرنده‌نگری ایران هم معرفی کرد؛ چرا که علاوه بر برجک پرنده نگری‌اش که مشرف به تالاب است، یک مسیر مناسب برای پیاده‌روی در حاشیه تالاب هم دارد.

نکته

نکات پرنده‌نگری

بهتر است بدون راهنما وارد تالاب نشوید. برای پیاده‌روی در تالاب هم به خصوص در فصول بارش، چکمه همراه داشته باشید. دوربین دو چشمی یا دیگر ابزار پرنده‌نگری و کتاب‌های راهنمای شناخت پرندگان را هم فراموش نکنید.

راهنمای سفر به تالاب سلکه

راهنمای سفر به تالاب سلکه

چطور برسیم؟

در مسیر پرواز

برای رسیدن به تالاب «سلکه» اول باید به شهر رشت برسید.

از رشت باید وارد جاده‌ای شوید که در نهایت به «ضیابر و سپس رضوان شهر» می‌رسد. حدود ۵ کیلومتر بعد از رشت به «پیربازار» می‌رسید. بعد از آن هم مسیر جاده «ضیابر» را در پیش بگیرید تا در میانه‌های مسیر به روستای «هندخاله» برسید. پس از آن باید راه‌تان را به سمت شمال کج کنید و چند دقیقه‌ای برانید تا به تالاب برسید. تابلوی راهنمایی برای تالاب در منطقه وجود ندارد و باید با کمی پرس‌وجو از اهالی روستا به پاسگاه و تالاب سلکه برسید. از رشت تا تالاب حدود ۲۵ کیلومتر راه دارید.

چه می‌بینیم؟

از سرسبز تا فریادکش

اگر قصد بازدید از این تالاب زیبا را دارید؛ اول باید از اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان مجوز ورود به منطقه را بگیرید. برای این کار می‌توانید با شماره ۸۸۲۴۶۲۶ (۰۱۳۱) تماس بگیرید.

تاکنون در تالاب سلکه بیش از ۱۶۷ گونه پرنده شناسایی شده که می‌توانید یک نیم روز برای تماشای آنها وقت بگذارید.

پرنده‌نگری : جمعیت پرندگان آبزی زمستان گذران تالاب سلکه، در ماه‌های کم‌آبی تالاب کمتر از ۵ هزار می‌رسد، اما در روزهای پرآبی بیش از ۱۵ هزار پرنده آبزی که بیشترشان از تیره مرغابیان هستند، مهمان این تالاب می‌شوند. در تالاب سلکه می‌توانید پرندگان مختلفی را ببینید، مخصوصاً اردک‌های روی آبچر مثل : «خوتکا»، «سرسبز»، «اردک ارده‌ای»، «نوک پهن»، «فیلوش» و «گیلار»، «قوی گنگ»، «قوی فریادکش»، «پلیکان خاکستری»، «پلیکان سفید»، «طاووسک»، «باکلان کوچک»، «عقاب دریایی دم سفید»، «عقاب تالابی»، انواع «حواصیل» و «آبچلیک» از دیگر گونه‌های ارزشمند این تالاب است که از پرندگان زمستان گذران این تالاب هستند.

راهنمای سفر به تالاب سلکه

راهنمای سفر به تالاب سلکه

برجک و پیاده‌روی : تالاب سلکه، یک ویژگی متفاوت دارد و آن وجود برج پرنده‌نگری مشرف به فضای تالاب است. قبل از آنکه بخواهید از این برج بالا بروید، با محیط‌بانان تالاب هماهنگ کنید. علاوه بر این می‌توانید از مسیرهایی که در حاشیه تالاب برای پیاده‌روی و تماشا ایجاد شده، استفاده کنید.

 راهنمای سفر به تالاب سلکه

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *