راهنمای سفر پنج روزه به استان خراسان جنوبی

کمتر ایرانی را می‌شود پیدا کرد که پلوی زعفرانی یا ته‌چین خوش رنگ زعفرانی دوست نداشته باشد. غذاهایی با این چاشنی گرانقیمت و پر خاصیت که طعم و رنگ را به حد اعلا می‌رساند و دل از خورندگان ایرانی و خارجی این غذاها می‌برد. معدن زعفران جادویی، شرق ایران است؛ شهرهایی در جنوب خراسان و مخصوصاً استان خراسان جنوبی و شهر قائن که مزارع‌شان از بقیه مشهورتر است.

 آبان که به نیمه برسد، می‌شود راهی مزارع زعفران خراسان جنوبی شد و برداشت طلای سرخ را از نزدیک دید و سوغات‌های تازه خرید. البته می‌توان با این تیر، یک نشان دیگر هم زد و در میان دیدنی‌های تاریخی و طبیعت کویری این منطقه گشت و گذار کرد. علاوه بر اینها صنایع دستی، موسیقی مقامی و بازی‌های محلی در این استان، اصالت خود را تا حد قابل توجهی همچنان حفظ کرده‌اند و بنابراین در این سفر می‌توان سراغی هم از عناصر غیر ملموس‌تر فرهنگ غنی این منطقه گرفت. اگر می‌خواهید راهی چنین تفرجی شوید، یک برنامه‌ریزی پنج روزه کفایت می‌کند.

چطور به بیرجند برسیم؟

سه گدار تا بیرجند بیرجند در ۴۷۰ کیلومتری مشهد و ۱۳۰۰ کیلومتری تهران قرار دارد.

خودروی شخصی : از تهران سه راه پیش روی شماست: اول از تهران، قم و کاشان تا طبس و بیرجند دوم؛ تهران، دامغان تا طبس و بیرجند. سوم هم تهران، سبزوار تا قائن، بیرجند. مسافران سایر شهرها هم می‌توانند از این مسیرها وارد بیرجند شوند: ۱٫ مشهد، تربت حیدریه، گناباد، قائن و بیرجند ۲٫ یزد، خرانق، رباط پشت بادام، طبس و بیرجند ۳٫ کرمان، شهداد، نهبندان، سربیشه و بیرجند یا اینکه کرمان، راور، دیهوک و بیرجند ۴٫ زاهدان، نهبندان، سربیشه و بیرجند.

اتوبوس : از شهرهای مختلف می‌توان به خراسان جنوبی رفت. از پایانه جنوب تهران هم به بیرجند، فردوس و قائن می‌روند.

قطار : قطارهای «تهران ـ خواف» و «تهران ـ طبس»، به صورت یک روز در میان از تهران به سمت این شهرها حرکت می‌کنند.

هواپیما : فرودگاه بیرجند هر روز به تهران و هفته‌ای سه روز به مشهد پرواز دارد. پروازهای بین تهران و طبس هم دوبار در هفته انجام می‌شوند. فرودگاه زابل هم با سه پرواز در هفته به تهران، در ۱۶۵ کیلومتری نهبندان قرار دارد.

راهنمای سفر  به خراسان جنوبی

راهنمای سفر به خراسان جنوبی

در بیرجند چطور بگردیم؟

خراسان جنوبی در چهار مسیر

در استان خراسان جنوبی، مسیرهای گردشگری متفاوتی وجود دارد. می‌توانید با محوریت بیرجند یکی از آن مسیرها را انتخاب کنید.

در این سفر شش روزه، ما چهار مسیر اصلی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بیرجند تا نهبندان؛ ۲۰۰ کیلومتر، یک روزه : در این مسیر از شهرهای «سربیشه» و «شوسف» گذر خواهید کرد. شهر کوچک «مود» بین بیرجند و سربیشه قرار دارد و باغ و عمارت تاریخی‌اش بسیار معروف است. در شهر بیشه خانه یاوری و قلعه کهنه را ببینید. از سربیشه می‌توانید به سمت اسدیه رفته، قلعه زیبای «فورگ» را در روستایی به همین نام ببینید، یا به جاده فرعی «دُرُح» بروید و در میانه راه و در یک فرعی روستای «ماخونیک» و معماری جالبش را ببینید. به مسیر اصلی برگردید و در شوسف، قلعه دختر و ساختمان ژاندارمری قدیم را ببینید در شهر نهبندان هم به تماشای قلعه خشتی دوره اشکانی ـ ساسانی و موزه مردم شناسی بروید.

بیرجند تا قائن؛ ۱۰۰ کیلومتر، یک روزه : در این مسیر از شهر «سده» می‌گذرید که قلعه‌ای تاریخی دارد. در شهر قائن، مسجد جامعی متعلق به دوره ایلخانی ـ صفوی، آرامگاه بوذر جمهر حکیم، خانه قاجاری «قارنی» و کوه قلعه قائن هم با آثاری از دوره سلجوقی خواهید دید. جاذبه اصلی قائن، مزارع زعفران آن است. برای دیدن آنها می‌توانید با شرکت «تَروَند زعفران قائن» ۵۴۳۳۴۸۸ و ۵۴۳۳۴۷۷ (۰۵۶۲) هماهنگ کنید یا از تورهای یک روزه دفاتر مسافرتی مثل قائن سیر ۵۲۲۷۱۳۷ و قائنات ۴۸ و ۵۲۲۵۷۶۴ (۰۵۶۲) استفاده کنید.

بیرجند تا بشرویه؛ ۳۰۰ کیلومتر، دو روزه : در این مسیر ابتدا به سده رفته و بعد از آن باید دو راهی را به سمت چپ بپیچید تا از شهرهای «سرایان» و «فردوس» گذر کنید. کاروانسرای دو ایوانی، برج «حصار سه قلعه» و مقبره توران‌شاه در سرایان که «شهر آب‌انبارها» نام دارد قرار دارند. در فردوس دیدن شهر باستانی «تون»، مسجد جامع و آبگرم روستای «برون» را در ۲۰ کیلومتری آن فراموش نکنید. فردوس را «سرزمین انارهای سرخ» و بشرویه را «سرزمین بادگیرهای بلند» می‌نامند. در بشرویه به دیدار مسجد و آب‌انبار صفوی میانده، باغِ خان و خانه‌های قاجار مستوفی و موزه مردم‌شناسی بروید. ضمناً از بشرویه می‌توان ۱۲۰ کیلومتر راند و به طبس رسید تا شب را در آنجا ماند.

بیرجند تا طبس؛ حدود ۲۷۵ کیلومتر، دو روزه : در مسیر طبس، به «خوسف» می‌رسید که «دیار گل‌های نرگس» است. آرامگاه ابن‌حسام و چند خانه قدیمی درون شهر و روستای ییلاقی «اَرک» در ۳۵ کیلومتری شمال خوسف که یک راه فرعی اما آسفالته دارد، از جاذبه‌های این منطقه‌اند. از خوسف به بعد اقلیم بیشتر کویری می‌شود. حمام و قلعه روستای «خور» ۵۰ کیلومتر بعد از خوسف و ۱۹۰ کیلومتری طبس قرار دارد. در شهر طبس هم باغ گلشن و که ندژ را دیده و به زیارت امامزاده حسین ‌بن ‌موسی (ع) بروید.

راهنمای سفر  به خراسان جنوبی

راهنمای سفر به خراسان جنوبی

 یک شب در طبس بمانید تا بتوانید روستای زیبای «ازمیغان» را در ۴۰ کیلومتری مسیر طبس به «بردسکن» ببینید. برای دیدن تنگه مرتضی علی باید جاده طبس به روستای «خَرو» را تا انتها (یعنی ۲۸ کیلومتر تا روستای خرو علیا) بروید. بعد از آن وارد جاده خاکی با تابلوی «ایستگاه هیدرومتری خرو» شوید و ۲ کیلومتر بعد به آنجا می‌رسید. این تنگه یک چشمه آب سرد و چند چشمه آب گرم دارد که آب‌هایشان در یک نهر جریان دارند. بعد از این چشمه‌ها به بند «طاق عباسی» هم می‌توانید بروید.

راهنمای سفر  به خراسان جنوبی

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *