راهنمای سفر به سیم ریپ – کامبوج

راهنمای سفر به سیم ریپ – کامبوج

شهر سیم ریپ مرکز استانی با همین نام در کشور کامبوج است و یک شهر منحصر به فرد در این کشور آسیای شرقی محسوب می گردد. این شهر زیبا و دیدنی در حقیقت دارای معنی Siam Defeated به عنوان نام خود است که این کلمه به معنای شکست سیام ها است. سیام در حقیقت نام قومی است که امروزه از آنها با نام تایلندیها یاد می شود و این شهر کامبوجی نیز پس از سالها تحت کنترل تایلند بودن از این کشور جدا و مستقل شده و نام این شهر نیز براساس همین امر انتخاب گردیده است . تاریخچه تأسیس شهر به نبرد میان قوم سیام و خمر باز می گردد که در قرن پانزدهم میلادی صورت پذیرفته است. 

در درگیری های بین دو قوم سرانجام پادشاه قوم خمر با نام آنگ چان پس از شکست دادن دشمنان و به اسارت گرفتن بیش از ۱۰ هزار سرباز سیامی این روز را روز شکست نهایی و قطعی دشمنان خود خواند و به همین دلیل نیز این شهر را به این نام تأسیس نمود . در این میان در طول سال ها پادشاهان مختلفی بر این سرزمین حکومت کردند و نکته مهم اینجاست که این داستان امروز به عنوان یک افسانه شناخته می شود و هنوز دلیل یا سند صحیح و قابل اتکایی برای اثبات آن وجود ندارد تا بتوان به این ادعای محلیان درباره تاریخچه تأسیس شهر اعتماد کرد ولی در مجموع می توان این داستان را یکی از منطقی ترین و قابل قبولترین روایت ها برای چگونگی نام گزاری این شهر دانست.

طریقه رسیدن به شهر سیم ریپ – کامبوج

ورود از طریق آسمان: فرودگاه بین المللی سیم ریپ در فاصله ۷ کیلومتری از این شهر واقع شده است و با تعداد زیادی از خطوط بین المللی و منطقه ای در ارتباط مستقیم است . این فرودگاه به صورتی بنا شده است که دارای دو پایانه مجزا برای پروازهای داخلی و خارجی است و همچنین امکانات رفت و آمد به شهر نیز از این محل مهیا خواهد بود. گردشگران می توانند با پرداخت ۲ دلار مسیر فرودگاه تا شهر را با تاکسی پشت سر گذاشته و به اقامتگاه خود برسند .

ورود از طریق آسمان با هلیکوپتر: سیستم استفاده از هلیکوپتر برای ورود به سیم ریپ بسیار پر هزینه بوده و برای گروهی متشکل از ۵ تا ۶ نفر حدود ۱۰۰۰ دلار هزینه خواهد داشت.

ورود از مسیرهای زمینی با تاکسی : تاکسی های این شهر در وضعیت اشتراکی بوده و می توان به صورت چند نفره از یک تاکسی برای رسیدن به شهر استفاده کرد که این سیستم تا حدی به کشور ایران و سیستم مرسوم خطوط بین شهری ما شبیه است . براساس شرایط و مقصد شما تعرفه مسافرت متغیر است و می تواند از ۲۵ تا ۵۰ دلار برای مسافت هایی که ۲ تا ۳ ساعت به طول می انجامد متغیر باشد .

ورود از مسیرهای زمینی با اتوبوس: به علت کوچک بودن بسیاری از کشورهای منطقه رفت و آمد با اتوبوس در این کشورها یک امر طبیعی و مرسوم محسوب می شود و به این دلیل نیز سیم ریپ به راحتی به سیستم حمل و نقل پایانه های متعدد اتوبوس رانی داخلی و بین المللی نیز مجهز است و به راحتی می توانید در آژانس های مسافرتی شهر با پرداخت حق الزحمه ای بین ۱ تا ۲ دلار برای رزرو بلیت اتوبوس اقدام کنید . البته دقت داشته باشید که از خطوط اتوبوس رانی معتبر مانند فتوم پنا سوریا (Phnom Penh Srya Transport) ، کپیتال تورز (Capitol Tours) و جی اس تی اکسپرس (GST Express) استفاده کنید . همچنین از استفاده از اتوبوس های مستقیم بین سیم ریپ و بانگکوک نیز پرهیز کنید زیرا سرقت در این مسیر یکی از عادی ترین مسائل منطقه محسوب می شود .

ورود از مسیرهای آبی با قایق: استفاده از سیستم قایق رانی برای ورود به این شهر بسیار جذاب و متفاوت خواهد بود و قایق هایی از سراسر کامبوج و یا کشورهای منطقه با رقم هایی برابر با ۲۰ تا ۲۵ دلار برای یک ساعت حاضر به جابجایی شما خواهند بود.

حمل و نقل در شهر سیم ریپ – کامبوج

سیستم تاکسی رانی: سیستم تاکسی رانی در این شهر تا حدی غیر مرسوم بوده ولی در صورت نیاز می توانید از تاکسی به عنوان یک وسیله نسبتا لوکس برای حمل و نقل داخل شهر بهره مند شوید.

استفاده از موتور سیکلت: سیستم اجاره موتور سیکلت در این شهر بسیاری محبوب و مرسوم است و می توانید با پرداخت ۱۰ دلار برای یک روز یک موتور بدون دنده را کرایه نموده و در شهر به گردش بپردازید.

سیستم قایق رانی داخلی: مناطق خاصی در شهر با کمک قایق قابل دسترسی هستند که البته برای گردشگران بیشتر از بومیان کارایی خواهد داشت زیرا استفاده از این ابزار بیشتر جنبه تفریحی خواهد داشت.

استفاده از وسایل نقلیه ویژه شهر با تام تاک تاک (tuk-tuk): تاک تاک ها وسایل ویژه ای هستند که امکان جابجای مسافرین در این شهر را با قیمتی پایین و نزدیک به ۱ دلار تأمین می کنند . هر تاک تاک ظرفیت جابجایی نهایتاً ۴ مسافر را خواهد داشت .

استفاده از خودروی شخصی: استفاده از خودروی شخصی برای زمان هایی کمتر از یک هفته چندان به صرفه نخواهد بود و برای اجاره یک خودروی مناسب باید هزینه ای برابر ۴۰ تا ۵۰ دلار را پرداخت کنید که البته این رقم شامل هزینه بهره مندی از راننده انگلیسی زبان نیز هست .

استفاده از دوچرخه: استفاده از دوچرخه در شهر بسیار به صرفه بوده و یک دوچرخه با کیفیت برای یک روز برابر با ۲ دلار هزینه خواهد داشت و به کمک آن می توانید از ترافیک شهری به راحتی پرهیز کنید.

گشت و گذار در شهر سیم ریپ – کامبوج

شهر سیم ریپ شهری متفاوت با سایر شهرهای گردشگری در غرب و بیشتر مناطق دنیاست و شما در آن در فضایی خاص و ویژه قرار گرفته و محیطی متفاوت را تجربه می کنید .

اگر چه سیم ریپ را نمی توان شهری بزرگ محسوب کرد ولی با توجه به وجود تعداد نسبتا قابل توجهی از مراکز دیدنی و بازارهای مختلف ، برای گشت و گذار شهری بهتر است با تهیه نقشه گردشگری شهر و با توجه به برنامه زمانی خود نسبت به انتخاب مراکز دیدنی در یک محدوده شهر اقدام کرده و در طول یک روز از آنها دیدن کنید . اگر هم در زمان جشنواره های متعدد این شهر به سیم ریپ سفر کرده اید نیز بازدید از همه دیدنی های شهر ، حضور در جشنواره و خرید سوغاتی مستلزم برنامه ریزی دقیق و کامل است .

بهترین فصل سفر به کامبوج

بهترین زمان برای سفر به این شهر در بازه زمانی خشک و دارای دمای مناسب تر است به این ترتیب که از ابتدای پاییز تا شروع بهار را می توان زمانی مناسب برای حضور در سیم ریپ به حساب آورد زیرا در طول این مدت کمترین میزان بارش و متعادل ترین هوای ممکن را تجربه خواهید نمود و همچنین دردسر مواجهه با باران های سیل آسای این شهر را نخواهید داشت . باران هایی که ممکن است موجب شود نتوانید از محل اقامت خود خارج شوید.

دیدنی های سیم ریپ 

مجموعه معابد آنگکوروات : اگرچه این معابد در داخل شهر سیم ریپ قرار ندارند ولی با توجه به یکسان بودن ایالت و همچنین فاصله نزدیک دو شهر که برای رفت و برگشت باید تنها چند ساعت زمان بگذارید بهتر است حتما در سفر به سیم ریپ از معابدآنگکوروات دیدن نمائید . این معابد به سبک هندی برای پرستش ویشتو خدای مذهب هندوئی در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده و بزرگترین مجموعه معابد در سراسر جهان به شمار می روند . این مجموعه را می توان مهمترین مرکز گردشگری کشور کامبوج تلقی کرد. اهمیت معابدآنگکور وات به حدی است که سمبل ملی این کشور و طرح پرچم کامبوج از این مجموعه الهام گرفته است .

موزه ملی آنگکور : این موزه ه روز از ۸ تا ۶ و نیم عصر باز بوده در آن می توان به مجموعه بسیار متفاوتی از آثار تاریخی دست یافت ، بیش از ۱۰۰۰ اثر تخصصی در زمینه فرهنگ بودایی در این موزه قرار دارند که به آن ارزش ویژه ای بخشیده اند . قیمت بلیت این موزه برابر با ۱۲ دلار است .

کشت گاه ابریشم آنگکور : دیدن کشت گاه ابریشم در این شهر در نوع خود یکی از برنامه های اصلی هر گردشگرعت  خواهد بود زیرا با رفتن به این محل تجربه ای بی نظیر و متفاوت را شاهد خواهید بود . این کشت گاه ها از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر فعال هستند و در آنها می توانید تمام مراحل تولید ابریشم را مشاهده کنید .

معابد شهر : این شهر دارای معابد بسیار زیادی است که بیشتر آن ها براساس فرهنگ بودایی ساخته شده اند و به خوبی آینه ای از تاریخ ۵۰۰ ساله شهر هستند . مهمترین معابد شهر این فهرست هستند :

  • WatProhmRath
  • WatPreahEnkosa
  • WatPreahEnkosei
  • Wat Po Lanka
  • Wat Bo
  • WatDamnak
  • WatKaeraram

امکانات ماساژ حرفه ای در شهر: یکی از مراکز شلوغ و پر از توریست مراکز ماساژ این شهر هستند که در نوع خود دارای جمعی از ماساژورهای حرفه ای هستند و می توان به قیمتی مناسب انواع ماساژ را در این مکان تجربه کرد.

کلاس های  آموزش آشپزی: در این شهر دو مدرسه آموزش آشپزی برای گردشگران وجود دارد که می توان در هر یک از آن ها با فرهنگ پخت غذاهای شرق دور آنا و در صورت علاقه حتی دوره آشپزی غربی را نیز تجربه کرد.

آب و هوا و موقعیت جغرافیایی

آب و هوا – مسلماً نخستین چیزی که با اسم آسیای جنوب شرقی به ذهن هر مخاطبی خواهد آمد هوای شرجی و استوایی همراه با بارش های سنگین است و سیم ریپ نیز از این قاعده مستثنی نیست . در این شهر در بیشتر فصول سال می توان انتظار باران را داشت و تقریبا در تمام طول سال شرایط زندگی در این شهر تحت سلطه آب و هوای به شدت مرطوب برنامه ریزی می شود . شاید بهترین نکته رای مسافران این شهر رابتوان این پند دانست که با خود باید همیشه چتر به همراه داشته باشند زیرا آب و هوای سیم ریپ به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست و هر آن ممکن است با بارشی سیل آسا روبرو شوید .

البته این حجم بارش دلیل بر خنک بودن هوای این شهر نبوده و در بیشتر دوران سال می توانید انتظار هوایی بسیار گرم را در این منطقه داشته باشید که برای مدت طولانی می تواند حتی آزار دهده باشد . به صورت کلی هوای این شهر در گرم ترین ماه های سال یعنی ماه های نخست سال شمسی به ۳۶درجه بالا صفر صفر می رسد و پایین ترین دما در این شهر نیز در ماه های آبان ، آذر و دی خواهد بود که در شرایط حداقل دماسنج های سیم ریپ درجه ۲۰ را نشان خواهند داد . کمترین میزان بارش در این شهر در بازه زمانی میانه پاییز تا پایان زمستان خواهد بود و در سایر زمان های سال باران های بسیار شدید و حتی با رکوردهایی بسیار بالا مانند ۲۷۶ میلی متر در این شهر به چشم خواهند خورد .

موقعیت جغرافیایی از نظر موقعیت جغرافیایی این شهر در شمال غربی کشور لائوس واقع شده است و ارتفاع آن از سطح آب های آزاد برابر با ۱۸ متر است . جمعیت این شهر در آمار گیری انجام شده در سال ۲۰۰۸ نزدیک به ۱۷۵ هزار نفر برآورد شده است و همچنین به خاطر موقعیت ویژه جغرافیای بیشتر شاهد معماری چینی در این شهر هستیم . در این شهر یکی از موارد مهم ویژه را می توان وجود دریاچه ای به نام تونله ساپ دانست (Tonle Sap Lake) . سیم ریپ در منطق آنگکور کشور کامبوج به عنوان مهم ترین شهر محسوب شده و همچنین اعتبار بالایی از نظر گردشگری برای این منطقه خاص جغرافیایی به ارمغان آورده است . این شهر به صورت رسمی با دو شهر باگان در میانمار و فانتین بلو در فرانسه شهرهای دوقلو نام گرفته است .

مراکز خرید شهر سیم ریپ – کامبوج

مرکز تجاری انگکور: این پاساژ یک مرکز خرید سنتی به سبک کامبوجی است که در سیم ریپ بسیار محبوب و مشهور است و می تواند در آن به تنوع بالایی از اجناس دست یافت و البته باید یادآور شوم که تخفیف در این فروشگاه به هیچ عنوان معنی ندارد .

بازار مرکزی در این مرکز می توانید بهذ برندهای مختلف و بین المللی پوشاک دسترسی پیدا کنید و البته تمامی موارد یاد شده با قیمت هایی پایین و شگفت انگیز عرضه می شوند که این مرکز خرید را به گزینه مطلوبی برای خرید تبدیل کرده است .

بازار ساخت کامبوج: این بازار یک بازار عرضه محصولات محلی است که تنها تولیدات داخلی کامبوج را عرضه می کند و در نخستین شنبه هر ماه می توانید شاهد برگزاری این بازار منحصر به فرد باشید.

بازار پسار چاس : این بازار به نوعی همه چیز فروشی است و مکانی مناسب برای خرید سوغات به حساب می آید و می توان از آن برای خرید موارد مختلفی استفاده کرد .

مرکز خرید آی وان: این مرکز خرید به عنوان ارزان ترین مرکز برای خرید محصولات اپل محسوب می شود زیرا فاقد افزونه های مالیاتی است می توان با قیمتی بسیار خوب محصولاتی مانند آیفون و آیپد را در این محل خریداری نمود.

مرکز فروش کتاب دیز بوک: این فروشگاه مرکز کتاب شهر است و می توان در آن کتاب های بسیار منحصر به فردی را خریداری نمود و از کتاب های جیبی تا کتب لوکس را به راحتی در دسترس داشت.

رویدادها و جشنواره ها شهر سیم ریپ – کامبوج

فستیوال عکاسی آنگکور: این جشنواره به صورت سالانه برگزار می شود و عکاسان در سطح بین المللی به رقابت پرداخته و هنر خود را به معرض نمایش می گزارند  این فستیوال ۷ روزه ادامه خواهد داشت و در طول آن کارگاهی برای آموزش افراد علاقه مند به عکاسی نیز برقرار است .

جشنواره آب: این جشنواره منحصر به فردترین رخداد شهر است زیرا در آخرین ماه کامل ماه اکتبر به مدت سه روز تقریبا تمام شهر غرق در جشن خواهند شد ولی این جشن تنها منحصر به آب بازی نیست و در طی آن انواع مراسم ویژه و جشن برگزار می شود ، علت اصلی این رخداد زنده نگاه داشتن یاد افرادی است که در جنگ های تاریخی پیش از شکل گیری این شهر در رودخانه آن کشته شده اند .

جشنواره سالانه خیابانی عروسک ها : این جشنواره از سال ۱۹۹۲ شروع شده است و در طول آن در خیابان ها شاهد عروسک گردانی های بسیار زیبایی خواهیم بود.

رستورانها و غذاهای محلی و محبوب شهر سیم ریپ – کامبوج

رستورانهای ارزان قیمت –رستوران چوسکا (Chosska) : این رستوران ارزان قیمت تنها غذاهای گیاهی ایتالیایی را عرضه می کند و در میان اهالی شهر بسیار محبوب است .

رستوران کاری والا (Curry Walla): این رستوران بر خلاف نام خود بیشتر غذاهای آمریکایی و آسیایی دارد و با پرداخت رقمی بین ۳ تا ۷ دلار می توانید از یک وعده کامل غذا در رستوران لذت ببرید .

پیتزا اکستیتیک (Ecstatic Pizza) : در این رستوران مدل های مختلف پیتزا در اختیار شما خواهد بود و می توانید از میان ۳ تا ۷ دلار به عنوان هزینه یک پیتزا را برای خود در نظر بگیرید. 

رستوران های رده متوسط :

رستوران پدر (Father’s Resturant) : این رستوران به صورت کاملا تخصصی طعم واقعی غذاهای چینی را به شما عرضه می کند و قیمت مناسبی نیز دارد و می توان یک وعده غذا را در این رستوران با هزینه ای بسیار پایین خورد که برای نودل برابر با ۲ دلار بوده و برای غذاهای دیگر کمی بالاتر خواهد بود .

رستوران ماکان ماکان (MakanMakan) : این رستوران نیز از جمله رستورانهای خوش نام شهر است که غذاهای متنوع و مناسبی دارد که می تواند سلایق مختلف گردشگران بین المللی را راضی نگاه دارد .

رستوران ماروم (Marum) : این غذاخوری آشپزخانه اسلامی داشته و در آن تمامی غذاها به صورت صد در صد حلال و با طبخ اسلامی عرضه می شوند . هزینه یک وعده غذا بین ۳ تا ۶ دلار است . این رستوران نام خود را از درخت حیات در فرهنگ شرق دور گرفته است و منوی آن نیز از تنوع بالایی برخوردار است .

رستورانهای گران قیمت رستوران آها (Aha) : این رستوران بین ساعت های ۱۱ و نیم تا ۲ و نیم بعدازظهر برای ناهار و از ساعت ۶ تا ۱۰ شب برای شام باز بوده و انواع غذاهای بین المللی را به مشتریان خود با سرویسی ویژه ارائه می کند . قیمت یک وعده غذا در این رستوران بین ۷ تا ۱۸ دلار است .

رستوران پیانوی سرخ (The Red Piano) : غذای ویژه و مشهور این رستوران نوع خاصی از مرغ است که با پنیر سرخ شده است و به همین دلیل نیز بسیار در میان اهالی شهر محبوب است ، این رستوران در فیلم مهاجم مقبره (tomb rider) به غذاخوری محبوب آنجلینا جولی هنرپیشه مطرح هالیوودی تبدیل شده بود .

رستوران له آنجلو (L’Angelo): این رستوران گرانترین گزینه برای خوردن غذا در شهر است و برای هر دو نفر نزدیک به ۱۰۰ دلار هزینه خواهد داشت.

غذاهای محلی و محبوب شهر سیم ریپ – کامبوج

غذاهای محبوب و سنتی این شهر شباهت زیادی به غذاهای چینی دارند و بیشتر غذاهای سنتی سیم رپ بر پایه سوپ یا سوپ نودل هستند که به همراه مرغ و گوشت و سبزیجات سرو می شوند و تنها دارای تفاوت های اندک از نظر ادویه جات با نسخه های اصلی هستند . علاوه بر این مهم ترین غذاهای این شهر شامل موارد زیر هستند :

پراهوک (Prahok) : این غذا در حقیقت در آشپزی بیشتر غذاهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد و شامل نوعی پودر ماهی در برگ تازه گیاهان است .

بان چیانو (Banhchiao ): این غذای بسیار لذیذ شامل برنج و سبزیجات تازه می باشد.

نکات امنیتی در شهر سیم ریپ – کامبوج

بیشتر مردم شهر سیم رپ سعی می کنند زندگی صادقانه و درستی داشته باشند ولی باز هم عده ای از افراد هستند که برای سو استفاده از توریست ها اقدام کرده و سعی می کنند از آن ها دزدی و کلاه برداری کنند . در این شهر دقت کنید تعداد زیادی کیف قاپ و گدا وجود دارند که بسیار راحت جیب شما را خواهند زد بنابراین از آنها دوری کنید و در محیط های شلوغ از دارایی های با ارزش خود محافظت کنید. یکی از روش های مرسوم دزدی در این شهر این است که زنی به ظاهر بسیار فقیر با یک نوزاد به شما نزدیک می شود و درخواست پول می کند ، در صورتی که به این دست افراد پول بدهید کمتر از چند ثانیه با لشکری از کودکان گدا روبه رو خواهید شد که دور شما را شلوغ می کنند و به صورت طبیعی فضای ایده آلی برای کیف قاپی به وجود می آورند .

گاهی اوقات نیز برخی مغازه داران با این دست افراد شریک هستند ، در برخی موارد زن گدا از شما درخواست می کند تا برای کودک او شیر خشک بگیرید و در صورت انجام این کار زن پس از رفتن شما شیر خشک را به مغازه دار باز گردانده و نیمی از سود را از مغازه دار دریافت می کند . همچنین احتیاط کنید که در راه آمدن از فرودگاه به شهر تنها از تاک تاک های استاندارد و دارای مجوز استفاده کنید زیرا در برخی موارد مشاهده شده است که در تاک تاک ها در بین راه اقدام به اخاذی از مسافرین کرده اند.

سوغاتی و صنایع دستی شهر سیم ریپ – کامبوج

صنایع دستی این شهر به علت دارا بودن مراکز ویژه برای کشت ابریشم در نوع خود بسیار زیبا و ظریف هستند و هنرمندان محلی پارچه ها و محصولات بافت ویژه ای را برای گردشگران مهیا می کنند که می تواند سختگیرترین سلیقه ها را نیز مجذوب خود کند . در شهر بازارهای فراوانی برای فروش صنایع دستی کامبوجی وجود دارد و یکی از محبوبترین سوغات های شهر تابلوهای نقاشی بر روی ابریشم است که در سطح جهانی شهرت بالایی دارد.

آداب و رسوم شهر سیم ریپ – کامبوج

آداب و رسوم این شهر در نوع خود تلفیقی از فرهنگ غالب محلی و همچنین فرهنگ چینی است . اهالی این شهر در تمام کامبوج به نزدیکی فرهنگ با چین مشهور هستند و همانطور که پیش از این نیز اشاره شد این شهر دارای معماری سبک چینی است . همچنین وابستگی شهر به ابریشم نیز به نوعی بر روی فرهنگ مردمان شهر تأثیر مستقیم داشته است و اهالی سیم ریپ احترام فراوانی برای طبیعت قائل هستند.

راهنمای سفر به شهر سیم ریپ – کامبوج

 شهر سیم ریپ – کامبوج

راهنمای سفر به شهر سیم ریپ – کامبوج

مایل به دریافت وقت سفارت توسط ما هستید؟

لطفا جهت بررسی امکان تعیین وقت سفارت در تاریخ مورد نظر و کشور مدنظر با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید.

وب سایت سون تارا کارگزار رسمی اخذ ویزا ، رزرو ، خرید بلیط ، هتل و تور می باشد شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت ویزا و رزرو و خرید بلیط و هتل از طریق راه های ارتباطی سایت با ما در تماس باشید.

 

اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید کمتر از یک روز پاسخ شما را می دهیم.

با کارشناسان ما در آژانس هواپیمایی جهت اطلاعات بیشتر و یا درخواست ویزا شینگن تماس حاصل فرمائید.

۷۷۶۱۹۸۰۹-۰۲۱

۰۹۳۷۹۲۵۸۴۸۰

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *