راهنمای سفر به شمال ایران

راهنمای سفر به شمال ایران

کوه و دریا، دشت و جنگل، آفتاب و باران، وسوسه‌های دلپذیری برای سفر به گیلان است. گرچه سفر به شمال و به خصوص رشت و انزلی از مشهورترین سفرها و مسیرش از پرتردترین مسیرهای سفر به حساب می‌آید، اما ما فاصله بین رشت تا انزلی را در مسیری متفاوت برایتان در نظر گرفته‌ایم تا با هم دیدنی‌های کم‌دیده این مسیر را ببینیم.

مسیر معروف رشت تا انزلی تقریباً ۴۰ کیلومتر است، اما می‌توانید راه‌تان را کج کنید و در یک سفر دو تا سه روزه دیدنی‌های دیگر نزدیک آن را تماشا کنید. در این سفر مقصد شهر رشت است و با عبور از جاده‌های فرعی و روستایی سری هم به ماسوله و فومن می‌زنید و پس از گذر از ماسال و رضوانشهر، سفرتان را در بندر انزلی پایان دهید. اگر وقت و زمان کافی دارید، می‌توانید از ساحل تا آستارا هم بروید که البته این مسیر، خود برنامه‌ای جداگانه می‌طلبد.

خودروی شخصی: اصلی‌ترین مسیر به سوی رشت به خصوص برای تهرانی‌ها و استان‌های جنوبی، بزرگراه قزوین ـ رشت است، اما گردشگران از استان‌های غربی کشور می‌توانند از جاده اردبیل به آستارا و گردنه زیبای حیران به گیلان سفر کنند. اگر هم کسی بخواهد از مازندران به گیلان بیاید می‌تواند در امتداد ساحل از جاده کناره به رودسر، لاهیجان و از آنجا به رشت برود.

اتوبوس: همه روزه اتوبوس‌های فراوانی در بیشتر ساعات روز برای رشت از ترمینال‌های غرب تهران و بسیاری از استان‌های ایران وجود دارد.

مسیر جنگل و دریا

این سفر در مسیری متفاوت بین رشت و انزلی است که می‌توانید در بین راه فومن، صومعه‌سرا، ماسال و رضوانشهر را هم ببینید و در آخر از انزلی سر در بیاورید. برای گردش در این مسیر پیشنهادی باید دو تا سه روز برنامه‌ریزی کنید.

رشت: جاذبه های گردشگری این شهر کم نیست؛ از خانه میرزا کوچک‌خان تا بازار قدیمی، موزه تاریخ چای و دریاچه سد «سقالکسار» و … اما در نزدیکی شهر رشت یک مکان را نباید از دست داد؛ موزه روستایی گیلان که در دامن جنگل‌های انبوه همچون دهکده‌‌ای کوچک قرار گرفته و در آن می‌توانید از نزدیک با زندگی، هنر و فرهنگ سنتی همه مناطق گیلان آشنا شوید.

فومن: ۱۱ کیلومتر از فومن که به سمت شمال بروید به صومعه‌سرا می‌رسید. در صومعه‌سرا پس از دیدن مناره آجری «گسکر» و پل خشتی شهر، ادامه مسیر را از جاده دهستان «توخاله» و «هندوخاله» به سمت شمال می‌توانید ادامه دهید. در این مسیر روستاهای زیبایی در ساحل جنوبی تالاب انزلی پهلو گرفته‌اند که دیدن‌شان خالی از لطف نیست. از روستای هندوخاله که به سمت غرب (رضوانشهر) بروید، حتماً در روستای «صوفیان ده» توقف کنید و در رود «تراب خاله» قایق سواری کنید.

صومعه سرا: مسیر جنگلی روستای جیرده و شهر شفت را ادامه دهید. از آنجا از طریق جاده جنوبی به سوی روستای «احمد سر گوراب»، روستای «نصیر محله» و سپس قلعه رودخان معروف بروید؛ قلعه‌ای دفاعی ـ نظامی که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن جلوه خیره کننده‌ای دارد و از دوره سلجوقیه تا امروز توانسته تا اندازه زیادی از رطوبت این منطقه جان سالم به در ببرد.

مسیر ورودی تا قلعه را باید با پای پیاده که حدود ۵ کیلومتر است طی کرد. پس از آن، از روستای رودخان تا شهرستان فومن حدوداً ۲۵ کیلومتری راه دارید و از آنجا مستقیم، کمتر از ۴۰ کیلومتر به ماسوله شگفت انگیز می‌رسید. در ماسوله خانه‌های روستایی زیادی برای شب‌هائی با قیمت‌های متفاوت کرایه داده می‌شود.

ماسال: از جاده غربی به سمت شاندرمن و ماسال بروید تا دل به آرامش این شهر بسپارید. آبشار «ویور» در مجاورت منطقه ییلاقی «آندره» در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر و دیگر آبشارهای زیبای ماسال را می‌توانید در شهریور ماه ببینید.

رضوانشهر: در رضوانشهر می‌توانید یکی از زیباترین سواحل دریای خزر در امتداد « شفارود » و «تازه آباد» را ببینید. همچنین پل آجری پونل، خانه تاریخی سردار مقتدر در ییلاق آق مسجد، آبشار ویسادار در ۱۳ کیلومتری پره سر مناطق کوهستانی ارده و زندانه و برزکوه و بنای تاریخی « آسیبه فرگت» «دیناچال» از جمله نقاطی هستند که می‌توانید در مسیر رضوانشهر به تالش از آنها دیدن کنید.

بندر انزلی: گفته می‌شود بندر انزلی، پرباران‌ترین شهر ایران است. تلاقی دریا و چمن‌زار و مرداب با کشتی‌ها و لنج‌های کوچک و بزرگ انزلی را بندر خیال انگیزی کرده است، تالاب بین‌المللی انزلی، پل‌های تاریخی انزلی و پل غازیان انزلی پارک ساحلی (بلوار)، کاخ موزه نیروی دریایی، مناره یا برج ساعت در محوطه پشتی بازار سپه با قدمتی نزدیک به ۱۰۰ سال، گورستان لهستانی‌ها و عمارت قدیمی دادگستری برخی از جذابیت‌های انزلی به شمار می‌روند که می‌توانید در این شهر ببینید.

زمانی برای دربی‌ اسب‌ها

راهنمای حضور در مسابقات کورس اسبدوانی ترکمن می‌گویند صدای هجاهای کوتاه و بریده آوازخوانان سنتی ترکمن که شبیه «هیع. هیع. هیع.» به گوش می‌رسد، تقلیدی است از ریتم سواران ترکمن؛ سوارانی که سال‌ها و قرن‌ها در دشت‌های وسیع ترکمن صحرا رانده و حماسه‌ها خلق کرده‌اند. اسب و سوارکاری چندان با زندگی ترکمن‌ها آمیخته که فرهنگ ترکمنی را بدون اسب و سوار کار نمی‌تواند تصور کرد.

 این روزها اگرچه اسب همچون گذشته در زندگی آنان کاربرد ندارد، اما جایگاهش را در فرهنگ این مردمان حفظ کرده است. مسابقات کورس سواره ترکمن هم یکی از همین نشانه‌هاست که پس از سال‌ها برگزاری در این منطقه، خود تبدیل به سنت شده است.

ترکمن‌ها در دو فصل سال؛ یعنی بهار و پاییز این مسابقات را در سه شهر گنبد، بندر ترکمن و آق‌قلا برگزار می‌کنند و می‌توان در یکی از این فصل‌ها سراغ تماشای مسابقات پر قدمت رفت.

 اگرچه مسابقات فصل بهار به خاطر آب و هوای نسبتاً گرم منطقه وسوسه کننده‌تر است، اما اگر تماشای کورس را که از اواخر تابستان آغاز می‌شود انتخاب کنید، این شانس را دارید که هم از طبیعت رنگارنگ پاییزی منطقه لذت ببرید و هم با ترکمن‌های کشاورز که تازه از برداشت محصول فارغ شده‌اند، هم‌صحبت شوید.

اسب‌هایی برای تمام فصول

مسابقات کورس پاییزه، از اواخر شهریور و در تابستان شروع می‌شود و گاهی تا اواسط زمستان هم طول می‌کشد. کورس بهاره هم در صورت مساعد بودن هوا بلافاصله بعد از تعطیلات پنج روزه عید نوروز آغاز می‌شود و بسته به تعداد اسب‌های شرکت کننده، کورس‌ها معمولاً تا اواسط تابستان ادامه پیدا می‌کند.

سوارکاران سه شهر

هر کدام از شهرهای گنبد، بندر ترکمن و آق‌قلا پیست اسبدوانی دارند و براساس یک برنامه مشخص، مسابقات به صورت چرخشی در یکی از این پیست‌ها برپا می‌شود. پیست سوارکاری بندر ترکمن در ابتدای جاده ترکمن به کردکوی، بعد از دانشگاه پیام نور قرار دارد و برای گرفتن اطلاعات دقیق برگزاری مسابقات در این پیست می‌توانید با اداره تربیت بدنی بندر ترکمن تماس بگیرید.

 پیست شهر گنبد در ابتدای جاده گنبد به کلاله، بعد از دانشگاه گنبد قرار دارد. پیست شواره آق‌قلا کیلومتر دو در جاده مرزی؛ یعنی همان جاده‌ای که به اینچه‌برون می‌رود قرار دارد.

هیجان سواران ترکمن

برای تماشای مسابقات اسبدوانی در گنبد و بندر ترکمن باید بلیت بخرید که به صورت اینترنتی هم موجود است. برای تماشای مسابقات اسبدوانی اول از همه باید یک بلیت پنج هزار تومانی بخرید همراه بلیت، دفترچه‌ای به شما داده می‌شود که در آن اطلاعاتی مثل: قوانین مسابقات، تعداد دورهای مسابقه، نام اسب‌ها و چابک سواران و وزن‌شان، مشخصات اسب‌ها و مالک و مربی اسب‌ها آورده شده است. مسابقات معمولاً از ساعت ۲ بعد از ظهر شروع می‌شود و تا غروب خورشید ادامه دارد.

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *