راهنمای سفر به شمال ایران

راهنمای سفر به شمال ایران

سواحل دریای خزر

هوا که گرم شود، خیلی ها هوای دریا به سرشان می زند. با آنکه دریا واژه عامی است برای یک پدیده جغرافیایی خاص، اما این واژه در بیشتر ایران معنای خاصی دارد. وقتی بگویید قصد سفر دریا کرده اید، همه می دانند منظورتان همان « دریاچه خزر» است که به تناسب مرتبه اش دیگر برای خودش عنوان دریا را دارد.

اینجا دریایی است برای همه ایرانیان که در هر فصلی از سال ساحلش به روی دوستدارانش باز است. بهترین زمان سفر به شمال پیشنهاد ما در تیرماه یک سفر متفاوت و نسبتاً بلند است؛ یعنی طی حدود ۸۰۰کیلومتر نوار ساحلی و گذر از سه استان سرسبز گیلان، مازندران و گلستان. در چنین سفری علاوه بر آنکه دریا دائم پیش چشمان تان است و سرسبزی های جاده در یک سوی تان، این فرصت را دارید که با بخش وسیعی از فرهنگ گسترده ایرانی؛ یعنی آذری، گیلک، دیلمی، طالقانی، طبری و ترکمن آشنا شوید.

 می توانید برای یک هفته دل به این جاده ساحلی بزنید. برای رانندگی و تفریح در جاده ای که از آستارا در نیمه غربی خزر شروع می شود و تا بندر ترکمن در سوی شرقی آن ادامه پیدا می کند. آن هم در شرایطی که گرمای هوا هنوز به اوجش نرسیده است.

چطور برسیم؟

به سوی شمال

اگر از تهران یا از مرکز و جنوب ایران بخواهید به ساحل خزر برسید، چهار مسیر اصلی پیش روی­تان است.

بسته به اینکه بخواهید سفرتان را از کدام سوی دریای خزر شروع کنید، می‌توانید یکی از جاده‌های شمالی را برای رسیدن انتخاب کنید.

جاده چالوس: جاده چالوس زیباترین و البته کوتاه­ترین راه اصلی برای رسیدن به حاشیه خزر است، یعنی با حدود ۱۶۰ کیلومتر از تهران به حاشیه دریای خزر می‌رسید.

جاده هراز: جاده هراز بعد از چالوس نزدیک­ترین راه تا حاشیه شمالی است، به طول ۲۰۰ کیلومتر از شرق تهران شروع می‌شود و بعد از عبور از شهرهای رودهن، امامزاده هاشم، گزنک و آمل به محمودآباد می‌رسد. پیچ­ های این جاده از چالوس کمتر است، اما خطر ریزش کوه در این جاده زیاد است.

جاده فیروزکوه: این جاده بهترین راه برای رسیدن به شهرهای شرقی دریای خزر است. با ۲۴۷ کیلومتر از شهرهای بومهن، فیروز کوه، قائم­شهر می‌گذرد و بسته به مقصد شما به بابلسر یا ساری، بهشهر و بندرترکمن می‌رسد. در این جاده زیبا  پل ورسک را هم خواهید دید.

جاده قزوین-رشت: این مسیر تقریباً ۳۳۰ کیلومتری طولانی ­ترین و البته امن ­ترین راه برای رسیدن به حاشیه خزر است، آن هم به دلیل آنکه بیشتر مسیر از آزادراه می‌گذرد. البته اگر آزادراه قزوین- رشت کامل شود، اینجا کوتاه­ترین راه برای رسیدن به حاشیه دریا خواهد شد. کرج، قزوین، رودبار، رشت و از آنجا هم شهرهایی مثل بندرانزلی یا کیاشهر در حاشیه دریا در انتظار شما هستند. برای رفتن به شهرهای غربی خزر و استان گیلان این جاده بهترین گزینه است.

سواحل دریای خزر

 

سفر به شمال ایران

سفر به شمال ایران

راهنمای سفر به شمال ایران

راهنمای سفر به شمال ایران

عکس دریای خزر در شب

عکس دریای خزر در شب

عکس دریا خزر

عکس دریا خزر

سواحل دریای خزر

سواحل دریای خزر

 سفر به شمال

سفر به شمال

عکس دریای خزر در ایران

عکس دریای خزر در ایران

عکس هوایی از دریای خزر

عکس هوایی از دریای خزر

 

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. سینا ملکی گفت:

    وای خیلی خوبه ساییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *