راهنمای سفر به مشهد

راهنمای سفر به مشهد

اگر برای چند روز یا حتی چندساعت به مشهد سفر خواهید کرد، پیشنهاد میکنیم برای سفر خود برنامه ریزی نمایید. این برنامه ریزی به شما کمک خواهد کرد که ضمن آشنایی با جاذبه های تفریحی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی مشهد از جشنواره ها و رویدادهای شهری مطلع شوید و با سلیقه خوب خود سفرتان را دلپذیرتر نمایید.

پارک ها و بوستان ها مشهد

پارک کوهستانی مشهد

در جنوب مشهد در انتهای خیابان کوهسنگی، در دامنه ی کوه های جنوبی مشهد بوستانی بزرگ و زیبا قرار دارد. این پارک دارای استخری زیبا و رستورانی برای پذیرایی عمومی می باشد.

پارک ملت مشهد

پارک ملت

پارک ملت بوستانی است در غرب شهر مشهد و حاشیه ی بلوار وکیل آباد است. مساحت این پارک ۷۲۰ هزار متر مربع است. پارک ملت بزرگ ترین پارک مشهد و یکی از زیباترین پارک های ایران به شمار می رود. این پارک دارای فضای سبز بزرگ، امکانات بهداشتی، مسجد، شهربازی، میادین ورزشی، مجتمع فرهنگی – هنری، کتابخانه و استخر شنا می باشد.

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد نزدیک ترین ییلاق عمومی مشهد است که در فاصله ی ۸ کیلومتری شمال غرب مشهد قرار گرفته و بلوار عریض و بسیار زیبای وکیل آباد – میدان آزادی را به روستا و پارک جنگلی وکیل آباد متصل می نماید. مساحت وکیل آباد بیش از ۷۰ هکتار و دارای رودخانه ای فصلی است.

بزرگ ترین چرخ فلک خاورمیانه در پارک ملت مشهد در سال ۱۳۸۴ به بهره برداری رسید. این چرخ فلک با ۲۵۰ تن وزن قادر خواهد بود در یک دور کامل ۴۴۸ نفر را به ارتفاع ۸۰ متر بالا ببرد و سرنشینان این چرخ فلک می توانند تمام نقاط مشهد را ببینند. این چرخ فلک را بخش خصوصی و طی دو سال نصب و راه اندازی کرده است. گفتنی است چرخ فلک پارک ملت مشهد پس از شهرهای لندن و توکیو سومین چرخ فلک بزرگ دنیا محسوب می شود.

جاذبه های طبیعی و ییلاق های اطراف مشهد

طرقبه

بخش طرقبه در ۱۶ کیلومتری شمال غربی مشهد و در منطقه ای کوهستانی واقع گردیده و رودخانه ی زیبایی در آن جریان دارد. این بخش دارای باغ های فراوان و متنوع میوه بوده و پارک عمومی آن بسیار جالب و دیدنی است. سبدهای دستی ساخته شده توسط روستائیان از جمله صنایع دستی این بخش است. طرقبه در تابستان دارای هوایی خنک و مطبوع می باشد.

شاندیز

در ۳۷ کیلومتری شمال شرق مشهد، شهر توریستی و ییلاقی شاندیز قرار دارد. آب و هوای شهر شاندیز معتدل است و با توجه به طبیعت سرسبز، پوشش گیاهی، درختان انبوه و متراکم، رودخانه و ارتفاعات جنوبی و غربی شهر، در تابستان ها آب و هوایی خنک و زمستان هایی بسیار سرد دارد. میانگین دمای سالانه ی آن نیز ۲۵ درجه می باشد.

مهم ترین محصول تولیدی باغی در این شهر گیلاس استو سوغات مهم این شهر، صنایع دستی و به ویژه پوستین دوزی است. غذای معروف شاندیز، شیشلیک شاندیز است که از شش تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می شود و شهرت جهانی داشته و در بسیاری نقاط ایران و جهان رستوران هایی با نام این شهر زیبا وجود دارد که به عرضه ی غذای لذیذ شیشلیک شاندیز می پردازند.

عنبران

روستای عنبران در ۲۶ کیلومتری مشهد و به فاصله ی یک کیلومتری طرقبه واقع شده است. مناظر و چشم اندازهای زیبا با گیاهان خودروی خوش بو باعث شده این روستای ییلاقی را عنبران بنامند. این مکان دارای کافه ها و رستوران های متعدد و اقامتگاه های مناسب برای گردشگران می باشد.

حصار

روستای حصار در مسیر طرقبه و قبل از بند گلستان واقع شده و دارای باغ های وسیع میوه و آب و هوای معتدل در تابستان و دره های سرسبز و فضای طبیعی مصفا با چشم اندازهای زیباست. این روستا به عنوان یکی از مناطق ییلاقی در تابستان ها مورد توجه اهالی مشهد و مسافران و زائران قرار می گیرد.

نغندر

روستای نغندر از توابع بخش طرقبه و در فاصله ی ۱۰ کیلومتری آن واقع شده است و به وسیله ی جاده ای به طول ۱۲ کیلومتر به جاده ی اصلی مشهد –طرقبه متصل می شود.

این روستای سرسبز و آباد که در دامنه ی کوه های شمالی بینالود و در میان یکی از چند دره ی محصور میان کوه ها واقع شده، منطقه ای است ییلاقی و سرسبز و زیبا و مصفا که به دلیل داشتن چشم اندازهای طبیعی، به ویژه در تابستان مورد توجه مسافران و ساکنان مشهد است.

جاغرق

روستای جاغرق یکی از روستاهای ییلاقی و سرسبز است که در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی مشهد و در فاصله ی ۷ کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است و به روستاهای عنبران، طرقدر، کردینه، تغاره و دهستان شاندیز محدود می شود. درباره ی وجه تسمیه ی جاغرق نوشته اند که نام اصلی و قدیمی آن چاه غرق بوده که به تدریج به جاغرق نبدیل شده است. قدمت این آبادی زیاد و به قولی به قبل از اسلام می رسد.

روستای جاغرق دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و زمستان های سرد و تابستان های معتدل می باشد. وجود باغ های میوه و دره ی سرسبز و چشم اندازهای زیبا و محیط باصفا، جذابیت خاصی به این دره ی ییلاقی بخشیده است. جاغرق علاوه بر رودخانه ی فصلی دارای چندین رشته قنات و یک چشمه و آبشارهای متعدد است و اقامتگاه های موقت و رستوران هایی نیز در حاشیه ی رودخانه و یا به صورت جزیره در بخش های مختلف این دره ی سرسبز ایجاد شده که در فصل تابستان محل استراحت و تفرج مسافران و دوستداران طبیعت است.

جاغرق علاوه بر جذابیت های گردشگری، یکی از مراکز عهمده ی تولید میوه در استان خراسان به شمار می آید.

روستای زشک

این روستا در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه ی دره ی شاندیز واقع گردیده و به لحاظ چشم اندازهای زیبا و صفای محیط و اعتدال آب و هوا و باغ های سرسبز میوه، یکی از بهترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد به شمار می آید.

روستای کنگ

روستای کنگ که به ماسوله ی خراسان معروف است در دامنه ی کوه های بینالود و در قسمت جنوبی این رشته کوه به فاصله ی ۲۲ کیلومتری شمال غربی واقع شده است. کنگ با داشتن چشم اندازهای کوهستانی، چشمه سارها و درختان گوناگون بر دامنه ی کوهپایه هایی زیبا، همواره مورد توجه کوهنوردان بوده است.

روستای اخلمد

این تفرجگاه در ۸۴ کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد و در دل کوه های بینالود واقع شده است. این کوه دنباله ی سلسله جبال البرز است.

روستای اخلمد در ۷۵ کیلومتری مشهد و ۱۵ کیلومتری چناران و در کنار جاده ی قبلی مشهد و قوچان می باشد. آبشار اول اخلمد سه کیلومتر بالاتر از آبادی است و در آن از ارتفاع ۱۷ متری آب به زمین می ریزد. آبشار دوم نیز ۲۳ متر ارتفاع دارد. رشته کوه های اخلمد به کوه های بینالود اتصال دارد.

بند گلستان

بند گلستان در ۸ کیلومتری غرب مشهد بر روی رودخانه ی گلستان احداث شده است. این بند هم اکنون از محل های دیدنی و توریستی شهر مشهد به شمار می رود. از نظر موقعیت جغرافیایی این بند در عرض شمالی ۳۶ درجه و طول شرقی ۵۹ درجه، در ارتفاع ۱۱۹۰ متری از سطح دریا واقع شده است. با وجود اینکه حدود ۵۰۰ سال از عمر این بنا می گذرد هنوز سالم و پابرجاست. این بند از آثار دوران تیموری می باشد.

سد چالیدره

چالیدره یکی از مکان های تفریحی اطراف مشهد است. دریاچه ی سد چالیدره برای آبیاری باغ های اطراف طرقبه ساخته شده و دارای امکانات تفریحی مانند قایق سواری، ماهیگیری و رستوران است. سد چالیدره یک سد خاکی با هسته ی رسی است که به وسیله ی رودخانه ی جاغرق پرآب می شود. این سد در ابتدای جاده ی روستای نقندر و در سمت چپ جاده در دره ای با همین نام ساخته شده است.

گلمکان

گلمکان منطقه ای کوهستانی و سردسیر است که از مناطق کوهپایه ای بینالود به سمت ارتفاعات آن کشیده شده. در فاصله ی ۲۰ کیلومتری گلمکان به سمت قله ی بینالود دریاچه ی کوهستانی چشمه سبز قرار دارد که یکی از مناطق بسیار مرتفع در استان خراسان محسوب می شود.

چشمه سبز

چشمه سبز حدود ۲۰ کیلومتری روستای بزرگ گلمکان واقع است. این چشمه به وسیله ی دیواره های کوهستانی احاطه شده است و در یکی از بلندترین نقاط رشته کوه بینالود قرار دارد. اهمیت چشمه سبز به هوای مناسب و مطلوب آن است.

غار مغان

این غار در ۷۵ کیلومتری مشهد و در جنوب روستای مغان قرار گرفته است. فسیل هایی که در این غار پیدا شده، مربوط به دوران دوم زمین شناسی است. غار مغان دارای دو دهانه در جنوب و در شرق است و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۹۱۰ متر می باشد. هرچه به درون غار می رویم، ارتفاع دهانه ی غار بیشتر و شیب آن نیز فزونی می یابد. درون غار تونل هایی است که به هم راه دارند و در قسمتی از آن آب دیده می شود.

چشمه گیلاس (گلسب)

نام قدیمی این منطقه گلسب می باشد و در فاصله ی ۵۰ کیلومتری شمال غربی مشهد و حدود ۲۱ کیلومتری غرب آرامگاه فردوسی واقع شده است. به نقل تاریخ، در عهد تیموری، با اقدامات امیر علیشیرنوایی وزیر سلطان حسین بایقرا آب این چشمه به طرف مشهد هدایت شد. در عهد صفویه، با اقدامات شاه عباس، این آب به شهر مشهد انتقال یافت و از طریق نهر خیابان وارد صحن انقلاب (عتیق) شد و مورد استفاده ی زائران و مجاوران قرار گرفت و تا سال های اخیر وجود داشت.

اکنون آب چشمه گیلاس در مشهد جاری نیست اما شهرت تاریخی و دیرینه ی آن هنوز نام خوش و سابقه ی این چشمه ی تاریخی را در خاطره های مردم توس و مشهد حفظ کرده است.

اندرخ

روستایی است خوش آب و هوا از حومه ی تبادکان که در ۳۳ کیلومتری شمال شرقی مشهد و در مسیر راه مشهد به کلات واقع شده و دارای مناظر طبیعی و باغ های میوه است و آب مورد نیاز روستا از زواندرخ که به سد کارده منتهی می شود تامین می گردد.

زواندرخ یکی از تفریح گاه ها و پایگاه های ورزشی ویژه ی کوهنوردان و صخره نوردان اطراف مشهد است. دره ی اندرخ با عرض کم و صخره ها و دیوارهای بلند احاطه شده و به خاطر وجود غاری با دهانه ی بزرگ و جالب و دیوارهای مرتفع و چشمه مورد توجه کوهنوردان است.

شاهان گرماب

روستای شاهان گرماب در فاصله ی ۷۲ کیلومتری جنوب شرقی مشهد و بر فراز تپه ای قرار دارد. این روستا دارای چشمه ی آب گرم معدنی است که حرارت آن به ۴۸ درجه ی سانتی گراد می رسد. هم چنین در شاهان گرماب استخر بزرگی به طول تقریبی ۱۷ و عرض ۸ قدم وجود دارد که در حال حاضر به منظور بهره برداری بهداشتی و استحمام توسط سازمان جمعیت هلال احمر خراسان از امکانات رفاهی و بهداشتی برخوردار شده است. در اطراف چشمه امکاناتی برای استفاده ی زائران و مسافران ایجاد شده است.

آب شاهان گرماب از دسته آب های بی کربناته ی کلسیم و سدیم گرم با باقی مانده ی خشک کم و اسیدیته ی کم می باشد. مسیر روستای شاهان گرماب از طریق جاده ی فریمان است و در همه ی ایام سال به ویژه تابستان، زائران و مسافران برای استفاده از امکانات طبیعی و سیاحتی به آن جا سفر می کنند.

کلات نادر

کلات نادر جذابیت های تاریخی و گردشگری منحصر به فردی است. فصل بهار اوج رنگینی اطراف آن است. آب و هوای کلات معتدل کوهستانی است و ارتفاع آن از سطح دریا بالغ بر ۲۱۰۰ متر می باشد. باران مستمر بهاری و پاییزی باعث سرسبزی دامنه ها و کوهپایه ها شده و گله داری و دامداری را در منطقه رونق داده است. دره ی قره سو از نواحی خوش آب و هوای کلات نادر به شمار می روند.

روستا و آبشار قره سو

دره ی قره سو در جنوب غربی شهر کلات و در فاصله ی ۵ کیلومتری آن واقع شده است. برای رسیدن به قره سو قبل از تونل ورودی کلات باید توقف کنیم و حدود یک کیلومتر در جاده ی درگز برویم تا در سمت چپ جاده ای ۴ کیلومتری به سمت قره سو نمایان شود. بعد از طی مسافت ۴ کیلومتر به روستای قره سو خواهیم رسید و با حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی در امتداد رودخانه به ابتدای مسیر آبشارها می رسیم. طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی، وجود آبشارهای بلند با دره های تنگ، موقعیت قره سو را ممتاز می کند.

وجود هشت آبشار و چشمه های خنک و نردبان های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار، از عواملی هستند که مسافران را به طرف خود جلب می کند، این منطقه بر اساس مصوبه ی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جزء مناطق نمونه ی گردشگری کشور قرار گرفته است.

دره آل

دره آل در نزدیکی روستای آل از دهستان چولایی خانه، در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی مشهد و در مسیر راه به کلات واقع شده است و دره ای نسبتاً عریض با جریان دائمی آب می باشد که از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد. این دره در زواندرخ به روستایی به همین نام منتهی می شود و سد کارده در قسمتی از این دره، حد فاصل روستای اندرخ و کارده، دره را قطع می کند. هر دو قسمت دره دارای جاذبه های خاص طبیعی و مورد توجه علاقه مندان به طبیعت و کوهنوردان است.

دره انجیر یکی از جاذبه های دره آل است که با عرض کم و موانع صخره ای و پوشیده از درختان انجیر وحشی دارای منظره ای دیدنی و جالب است.

آرامگاه فردوسی

«حکیم ابوالقاسم فردوسی» بزرگ ترین حماسه سرای ایران می باشد که شاهنامه را در مدت سی سال سروده است. آرامگاه این شاعر بزرگ و نامی در ۲۴ کیلومتری شمال غربی مشهد (توس) در مسیر جاده ی مشهد – قوچان واقع شده است. آرامگاه فردوسی در باغ بسیار مصفایی قرار دارد. در داخل محوطه ی آرامگاه تابلوهای سنگی زیبا، از داستان ها و حماسه های شورآفرین شاهنامه وجود دارد. کار بازسازی این آرامگاه در سال ۱۳۴۷ به اتمام رسیده است. در غرب باغ آرامگاه، موزه ای قرار دارد. از جمله اشیاء این موزه یک جلد شاهنامه ی خطی به وزن ۳۷ کیلوگرم است.

آرامگاه نادر

در چهار راه شهدای مشهد، میان باغ مصفایی، آرامگاه نادر بنا شده است. این ساختمان توسط انجمن آثار ملی در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی ساخته شد. مجسمه ی نادر در حالی که سوار بر اسبی است و تبرزینی در دست دارد، بر فراز آرامگاه نصب شده است. این مجسمه توسط موسسه ی مجسمه سازیBruni در ایتالیا ساخته شده است. ارتفاع این مجسمه ۵ متر می باشد.

وزن تقریبی آن حدود ۱۴۰۰۰ کیلوگرم است. در داخل آرامگاه، موزه ای وجود دارد که اسلحه، کلاه خود، زره و لوازم رزمی زمان نادر که شامل تعداد ۱۳۰ نوع اسلحه ی آن زمان است نگهداری می شود. این آرامگاه در سال ۱۳۴۲ گشایش یافته است. «نادرشاه» در شوال سال ۱۱۴۸ ه.ق به سلطنت رسید و در جمادی الثانی ۱۱۶۰ ه.ق به دست افراد قزلباش در قوچان کشته شد.

گنبد هارونیه

تنها اثر برجای مانده از توس قدیم بنای آجری است معروف به گنبد هارونیه که در دهه های اخیر به همت انجمن آثار ملی و میراث فرهنگی خراسان مرمت و بازسازی شده است. مردم این بنا را زندان هارونیه می نامند و در متون و سفرنامه ها از آن به عنوان مسجد توس و آرامگاه و خانقاه غزالی نام برده شده است. تحقیقات اخیر نشان داده که هارونیه صرفاً آرامگاه یا خانقاهی است که در سده های هفتم یا هشتم هجری هم پهلو با یک بنای مذهبی دیگر و بر روی خرابه های ابنیه ی کهن ساخته شده است.

این بنا مشتمل بر یک فضای وسیع مربع گنبد دار به ارتفاع حدود ۲۵ متر و وسعت ۱۲ در ۱۲ متر است. در انتهای بنا سه حجره با اتاقک و با تزئیناتی شامل گچ بری قرار دارد که تزئینات خارجی آن منحصر به قاب های عمودی و ستون نماهای طرفین ورودی می باشد.

موزه ها و فرهنگسراها مشهد 

در سطح شهر مشهد حدود ۱۵ موزه مشغول فعالیت هستند. گنجینه های آستان قدس رضوی که در محدوده ی حرم علی بن موسی الرضا (ع) قرار دارد و یکی از بزرگترین موزه های کشور و دارای ده موزه ی جداگانه است، موزه ی توس در کنار آرامگاه حکیم توس، موزه ی نادری در کنار آرامگاه نادرشاه افشار، موزه ی آب، موزه ی علوم و تاریخ طبیعی مشهد و موزه ی بزرگ تاریخ طبیعی خراسان از جمله موزه های سطح شهر مشهد است.

مشهد دارای فرهنگسراها و مراکز فرهنگی متعددی است. برخی از فرهنگسراها و نگارخانه های مشهد عبارتند از خانه ی هنرمندان مشهد، فرهنگسرای جهاد دانشگاهی مشهد، مجتمع فرهنگی هنری امام رضا (ع)، فرهنگسرای بهشت، فرهنگسرای پایداری و مرکز آفرینش های هنری آستان قدس رضوی.

موزه ی مرکزی آستان قدس رضوی

هدف از ایجاد این مرکز فرهنگی در حرم علی بن موسی الرضا (ع) نگهداری از اشیای نفیس و گران بها و نادری بوده که در طی زمان توسط ارادت مندان به اهل بین تقدیم شده است. این مکان پس از آخرین تغییرات در سال ۱۳۷۸ شمسی افتتاح گردید.

طبقه ی همکف ساختمان به محل نگهداری و نمایش گنجینه ی هدایای رهبری اختصاص یافته است. ایم اشیاء توسط شخصیت های داخلی و خارجی هدیه شده است.

موزه مردم شناسی رباط ویرانی

این موزه با هدف معرفی جایگاه و اهمیت مشاغل سنتی و بومی مشهد در سال ۱۳۸۵ شمسی در محل رباط ویرانی از بناهای تاریخی دوره ی تیموری و صفوی ایجاد گردیده است. رباط ویرانی بنایی است سرپوشیده که در قرون و سده های پیشین در راه کاروان رو نیشابور به توس واقع بوده اما امروزه در محور گردشگری مشهد شاندیز در ویرانی ۱۹ واقع است.

بازارها و مراکز خرید مشهد

بازار رضا

بزرگترین مرکز خرید مسافران و زائران بازار رضا است که در آن انواع سوغات مشهد از قبیل فیروزه، انگشتر عقیق، طلاجات، عطریات، زعفران، نبات، مهر و سجاده و تسبیح به فروش می رسد. این بازار در فضایی به طول ۸۰۰ و عرض ۳۰ متر ساخته شده است و مجموعاً ۷۲۰۰۰ متر مربع زیربنا دارد. طول بازار در دو دالان و دو طبقه جمعاً ۳ کیلومتر می باشد. درازای هر بازار ۷۵۰ متر است.

زیست خاور

زیست خاور اولین برج تجاری مشهد و یکی از بزرگترین و زیباترین مجتمع های تجاری ایران می باشد و هر روزه مورد بازدید هزاران زائر و توریست و مجاور قرار می گیرد. این مجتمع با تلفیقی زیبا از هنر معماری ایرانی و اروپایی و با سقف و گچبری های بی نظیر و منحصر به فرد بنا گردیده است. مجتمع دارای پله برقی و آسانسورهای نفربر و حمل بار برای تمامی طبقات می باشد.

سیستم آنتن داخلی تلفن همراه، دستگاه های خودپرداز، مسجد، بانک الکترونیکی ۲۴ ساعته، بانک ارزی، آژانس مسافرتی و خدماتی، نمایندگی شرکت های بیمه، رستوران، کافی شاپ، تاکسی تلفنی و مرکز انتظامات و وجود فروشگاه های مختلف از جمله امکانات این مجتمع بزرگ تجاری می باشد.

بازار مرکزی

مجموعه ی تجاری بازار مرکزی در چهارراه شهدا واقع گردیده و محدوده ی آن فضای وسیعی را به خود اختصاص داده است. ساختمان های بازار مشتمل بر چهار طبقه است که در طبقه ی دوم آن مراکز تجاری عمده و دفاتر بازرگانی استقرار یافته اند. در طبقه ی منهای دو آن نیز تاسیسات بازار و پارکینگ واقع شده است. این بازار شامل بخش یک و بخش دو بوده که در سال ۱۳۷۴ ه ش کار احداث آن آغاز و در سال ۱۳۷۷ ساختمان آن به اتمام رسیده است. در غرفه ها و مغازه های موجود در این مکان انواع پوشاک، سوغات، زینت آلات، اجزا و عناصر و نمادهای مذهبی و لوازم و احتیاجات گردشگران عرضه می شود.

مرکز تجاری خیام

مرکز بین المللی مبادلات تجاری و خدمات گردشگری خیام در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار در حاشیه ی شمالی شهر مشهد در محدوده ی صد متری کمربندی بلوارهای خیام و ابوطالب شمالی واقع است. قرارداد احداث این مرکز در سال ۱۳۷۵ ه . ش به تصویب شورای عالی شهرسازی مشهد رسیده و از جمله پروژه های شرکت بین المللی سپاد می باشد. طرح این مرکز از عظمت و یکپارچگی خاصی در تعیین و جانمایی کاربری ها، ضوابط و مقررات ساخت و اجرا برخوردار است و به فراخور نیاز و ضرورت انجام شده است.

برنامه ریزی بر روی این مرکز تجاری به گونه ای است که می توان به عنوان بورس تخصصی کالاها و خدمات نقش مثبت و ارزنده ای را در امور بازرگانی اعم از داخلی و خارجی داشته باشد. از جمله امکانات این مکان باید به بازارهای خرید و فروش کالا، مرکز پذیرایی و رستوران، کافی شاپ و کافی نت، دفاتر شرکت های بازرگانی، بیمه و حمل و نقل بین المللی، بانک، نمازخانه، خطوط اتوبوسرانی شهری، ایستگاه تاکسی، آژانس باربری و … اشاره کرد. بازار خیام شامل ۱۹۶ باب واحد تجاری با معماری ویژه و محوطه ی فضای سبز مفرح و امکانات رفاهی برای عرضه ی کالاهای مورد نیاز گردشگران می باشد.

مجتمع تجاری پروما

احداث مجتمع تجاری پروما در سال ۱۳۷۹ با زیربنایی در حدود ۲۵۰۰۰ متر مربع در پنج طبقه آغاز و در سال ۱۳۸۳ به بهره برداری رسید.

این مجتمع در یکی از پرجمعیت ترین و بهترین مکان های شهر مقدس مشهد، در مجاورت منطقه ی سجاد و هتل همای شماره ۲ با نمایی زیبا و با شکوه یکی از زیباترین، پرابهت ترین و بزرگترین مجتمع های تجاری ایران است.

مجتمع الماس شرق

ساختمان تجاری مجتمع در شش طبقه و دارای ۶۷۰۰۰ متر مربع زیربنا و حدود ۱۱۰۰ واحد تجاری است. اکثر واحدهای این مجتمع به نمایندگی ها و کسبه ی شاغل در امر فروش و توزیع لوازم خانگی، چینی و بلور، صوت و تصویر، رایانه و تلفن همراه واگذار شده است. ساختمان پارکینگ طبقاتی مجتمع در چهار طبقه با زیربنای حدود ۲۷۰۰۰ متر مربع و دارای ظرفیت پارک حدوداً ۱۳۰۰ دستگاه اتومبیل می باشد. این مجتمع از طراحی و معماری ویژه و منحصر به فرد برخوردار است و دارای ۲۱ دستگاه پله و رمپ برقی، ۱۶ دستگاه آسانسور، آب نمای جامپینگ، سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی، سیستم صوت و دوربین های مدار بسته، شبکه ی IT، کافی شاپ، شهربازی، رستوران، نمازخانه و سالن اجتماعات و سایر تاسیسات و امکانات مورد نیاز می باشد.

بازار حکیم

این بازار در سال ۱۳۶۵ تاسیس گردید و مشتمل بر ۴ طبقه و ۱۲۰ واحد تجاری است که در آن پوشاک، اسباب بازی، بوازم آرایشی و بهداشتی، بدلیجات، نقره جات، کریستال، لوازم روزمره ی زندگی، کیف و کفش و … به فروش می رسد. این مکان به بازار روس ها معروف است، زیرا اجناس مختلف تولید شده در کشورهای آسیای میانه نیز در فروشگاه های آن عرضه می شود. بازار حکیم در خیابان امام خمینی (ره) شمالی مقابل اداره ی کل آموزش و پرورش خراسان رضوی واقع شده است.

بازار گوهرشاد

این مجتمع در حاشیه ی بلوار شهید صادقی، بین میدان راهنمایی و چهارراه ششصد دستگاه شهر مشهد واقع شده است. مساحت این مکان حدود ۲۱۰۰ مترمربع و زیربنای آن در طبقه ی همکف ۱۴۴۵ مترمربع و طبقه ی پایین ۷۲۰ مترمربع می باشد. زمین این بازار جزء موقوفات گوهرشاد بوده  و در سال ۱۳۶۸ توسط اداره ی کل اوقاف خراسان رضوی بنیان و سه سال بعد افتتاح گردید.

بازار گوهرشاد با وجود سالن های عریض دارای ۸۴ مغازه در طبقات است که در آنها لوازم برقی و خانگی، بلور و کریستال، پارچه، عطر و ادکلن، کفش، سیسمونی نوزاد، لوازم التحریر، اسباب بازی، سوغات و … عرضه می شود. از جمله تسهیلات این مجتمع باید به نمازخانه، عابربانک، آبخوری و سرویس بهداشتی اشاره نمود.

بازار هنر خراسان

این مکان با هدف احیای هنرهای بومی و سنتی خراسان در فضایی مناسب در بخشی از مجموعه ی فرهنگی – تفریحی کوهسنگی از سوی شهرداری با مساحت ۲۵۶۰ مترمربع با ۵۴ مغازه در طبقه ی همکف و چهار سالن در طبقه ی فوقانی برای سیزده گروه هنری در بیست و پنجم بهمن ماه سال ۱۳۸۴ احداث گردید. بازار هنر عرصه ای است برای ارایه ی خلاقیت های هنری هنرمندان سنتی و بومی شهر مشهد و دلیل برپایی آن حفظ آثار و میراث این مرز و بوم است.

هنرهای سنتی و صنایع دستی مشهد

بعد از چند بار زیارت، زائر به بازار می رود تا برای دوستان و اقوام هدیه ای به عنوان سوغات بگیرد. معمولاً تسبیح و مهر و سجاده و عطر و نبات و زعفران و زرشک فراوان است و بیشتر سوغات مشهد را این چیزها تشکیل می دهند.

زعفران و زرشک

زعفران از ارزشمندترین محصولات کشاورزی ایران است که امروزه کشت آن عمدتاً در مناطق مرکزی و جنوبی خراسان است و اصلی ترین سوغات شهر مشهد به شمار می رود که گردشگران و زائران از بازارهای شهر آن را تهیه می کنند. معمولاً خرید زعفران همراه با زرشک صورت می گیرد.

نقل، نبات، سوهان

نبات، نقل در انواع گردویی، بادام زمینی، بادام درختی، گلاب، گشنیزی و زعفرانی، شکلات زنجفیلی و کاک رضوی به عنوان سوغات مخصوص شهر مشهد نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

ادویه ی هفت قلم

یکی دیگر از سوغاتی های مشهد، نوعی ادویه موسوم به «هفت قلم» است که بیشتر در آبگوشت، خورشت، و دیگر غذاهای ایرانی استفاده می شود. این ادویه مخلوطی است از دارچین، سماق، گلپر، زنجبیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زردچوبه که در مراکز عرضه ی آنها، به طرز زیبایی به رنگ های مختلف در کنار هم دیده می شود. از انواع دیگر آن می توان به ادویه ی پلویی و ادویه ی هجده رنگ اشاره نمود.

عطریات

فروشگاه ها و مغازه هایی که این سوغاتی را عرضه می کنند، با چیدمان بسیار زیبای ویترین ها در رنگ های مختلف، عطرهایی با رایحه های گوناگون از جمله گل سنجد، کبری، گل مریم، گل نرگس، بهار نارنج، زعفران، گل یخ و یاس سفید ارایه می دهند. عطر حرم، عطر گل محمدی و یاس از بهترین عطریات مشهد به شمار می روند.

انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق

فیروزه تراشی و عقیق تراشی در استان خراسان رضوی از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار بوده و زینت آلات ساخته شده با نگین این سنگ ها امروزه در زمره ی سوغاتی است که زائران و مسافران شهر مشهد به رسم تبرک به شهرهای خود می برند. از این سنگ انواع گردنبند، انگشتر و … ساخته و به بازار عرضه می شود.

صنایع دستی مشهد نیز شهره ی عام و خاص است. از فرش های دست باف، گلیم و جاجیم های الوان، پارچه های الوان، پارچه های متنوع، سنگ تراشی و قلم زنی روی سنگ، ساخت ظروف از سنگ، هرکاره، پاپیه، ماشه، قلم زنی روی فلزات، پخت انواع کاشی هفت رنگ و معرق، معرق روی چوب، پیله کشی ابریشم، فیروزه تراشی، عقیق سازی، ساخت جواهرآلات و ابریشم بافی، نقاشی روی چرم، سفال و سرامیک سازی، تراش روی شیشه، مینا کاری، منبت کاری روی چوب و …

راهنمای سفر به مشهد

رزرو هتل در مشهد

راهنمای سفر به مشهد

راهنمای سفر به مشهد

راهنمای سفر به مشهد

Please follow and like us:

2 دیدگاه ها

  1. هانیه گفت:

    مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

  2. داوودی گفت:

    ممنون از مطلب خوب و کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *