گذری بر سرزمین اژدهای زرد, راهنمای سفر به پکن

راهنمای سفر به پکن

راهنمای سفر به پکن


برای سفر به هر کشور خارجی و به منظور آمادگی ذهنی ، داشتن اطلاعات هر چند مقدماتی و اولیه ضروری است . مطالب جمع آوری شده زیر حاصل تجربه سفری کوتاه به کشور چین و گردآوری آمار اطلاعاتی از این سرزمین است.

وسعت

چین با ۰۰۰/۷۸۰/۹ گیلومتر مربع ، سومین کشور بزرگ است.بلندترین نقطه آن «قله اورست» با ۸۸۴۸ متر ارتفاع ، در مرز مشترک با نپال و تبت واقع شده است.

جمعیت

این کشور یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر پرجمعیت ترین کشور جهان به شمار می رود.

نژاد

بیش از ۹۴ درصد ، مردم چین از نژاد زرد پوست و از تیره دهان هستند . بقیه اقوام این کشور از اقوام مغولی ، کره ای ، ترک و تبتی هستند .

آیین و ادیان

چینی ها پیرو کنفوسیوس ، بودا ، تائو،مسیح و اسلام ۵ درصد هستند.

خط و زبان

خط این کشور بر طبق روایات ، اختراع امپراطور چین فوهی (FOUHI) است. هر حرف چینی اساساً متشکل است از یک «رئیسه» یا کلید و یا یک «فونتیک» است. امروزه ، قصد بر این است که حروف فرهنگ چینی را از ۲۱۴ کلید(ریشه) استخراج و کار ببرید! زبان این مردم، زبان چینی است که یکی از کهن ترین زبانهای زنده جهان است.

حکومت کشور 

حکومت کشور  چین ، جمهوری خلق(کمونیستی)است و رئیس این کشور ، بعد از درگذشت دنگ شیائوپینگ ، جانشین وی ،جیانگ زمین می باشد. بعد از تحویل هنگ کنگ به چین در سالهای اخیر ،تنگ چی هنرا به سمت نخستین فرماندار این منطقه تعیین شده است. چین از سال ۱۹۴۹ میلادی کشوری کمونیستی بوده است . پس از تسلط کمونیست ها برسرزمین اصلی چین ، رهبر حکومت قبلی این کشور ،چانک کای شک، حکومت دیگری در جزیره فرمز(تایران) تشکیل داد که خود را چین ملی می نامد. دولت چین قصد دارد این سرزمین را نظیر هنگ کنگ ،مجدداً به سرزمین اصلی ملحق نماید.

پایتخت

پایتخت چین ، شهر پکن یا بیجینگ است. این شهر با بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت ، یکی از ده شهر بزرگ جهان محسوب می شود.

قوه مقننه

جمهوری خلق چین از یک مجلس بنام کنگره ملی خلق با ۵۰۰/۳ عضو که برای مدت ۵ سال انتخاب می شوند ، تشکیل شده است. انتخاب نمایندگان به این نحو است که از هر ۸۰۰ هزار نفر جمعیت در هر استان ، یک نماینده انتخاب می شود . اقلیت های قومی دارای ۳۸۱ نماینده ، نیروهای مسلح دارای ۵۰۰ نماینده و چینی های مقیم خارج از کشور چین نیز ۳۵ نماینده را انتخاب می کنند .

قانون اساسی چین در سال ۱۹۸۷ ، تهیه ، تدوین ، تصویب و به مورد اجرا گذاشته شده است.

تقسیمات کشوری

 چین از ۲۱ استان ،۵ ناحیه خود مختار و سه ناحیه شهری تشکیل شده است که مستقیماً زیر نظر مقامات محلی خود اداره می شوند. «کمیته های انقلابی» و «مجالس خلقی محلی» نیز قدرتهای عمده تصمیم گیری ها هستند.

صنایع

چین یک کشور مهم صنعتی است. صنایع عمده این کشور شامل صنایع ذوب آهن (ذوب فلزات)، ماشین آلات ،اسلحه سازی و شیمیایی ، هسته ای ، مواد غذایی،سیمان،برق،پلاستیک،نساجی و دارو سازی است.

کشاورزی

با توجه به مساحت ، جمعیت و نیروی انسانی ، چین یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی در جهان است. محصولات عمده کشاورزی این کشور شامل برنج، گندم، ذرت،سویا،سیب زمینی، مرکبات ، پنبه، صیفی کاری و سبزیجات است.

معادن مهم

با توجه به وسعت و غنای طبیعی سرزمین چین ، این کشور دارای معادن غنی فراوانی است. از جمله معادن مهم این کشور ، می توان از معادن اورانیوم ، زغال سنگ ، سنگ آهن ، قلع ، تنگستن ، جیوه، منگنز، نمک، مس، سرب، روی، بوکسیت، گوگرد، نفت و مولیبدن نام برد.

نیروی انسانی و اشتغال

حدود ۶۹ درصد از کل نیروی کار چین ، در بخش کشاورزی و ۳۱ درصد مابقی شاغل در بخش های خدمات ،عمران، اداری و سیاسی است.

تعداد ثابت افراد ارتش (برطبق اخرین آمار) حدود ۵ میلیون نفر و نیروی شبه نظامی (ملیشیای مردمی) ۱۲ میلیون نفر است.

ارتباطات

در چین، ارتباطات (رادیو،تلویزیون و مطبوعات) تماماً دولتی هستند. طبق آمار موجود، ۴۶۱ ایستگاه فرستنده تلویزیونی ، ۳۰۰ میلیون دستگاه گیرنده رادیویی و ۳ میلیون گیرنده تلویزیونی و ۱۰ میلیون خط تلفن مورد استفاده است. به موجب آمار جدید، سالیانه ۶۴/۲۰ نسخه روزنامه های ملی و محلی،۶۶/۲ میلیارد نسخه مجله و ۲۸/۶ میلیارد نسخه کتاب منتشر می شود.

بهداشت و درمان

در این کشور برای هر ۹۰۰ نفر یک تخت بیمارستان و هر ۷۵۰۰ نفر یک پزشک وجود دارد. در حدود ۶۸ درصد مردم با این کشور باسوادند و ۷۸ درصد جوانان در سنین ۵ تا ۱۹ سال، سرگرم تحصیلات هستند .تعداد دانش آموزان چین ، متجاوز از ۳۵۰ میلیون نفر است که در یک میلیون و چهارصد مدرسه و دبیرستان در حال تحصیلات هستند . برای ۳۹ نفر دانش آموز یک آموزگار وجود دارد. تعداد دانشجویان این کشور بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر است.

واحد پول

واحد پول چین ، یوان است. ظاهراً هر دلار آمریکا معادل ۷ یا ۸ یوان است.

ویژگی های توریسم در چین

عمده عواملی که جهانگردان را به چین می کشاند، در وهله اول ، سابقه تاریخی و تمدن باستانی و چند هزار ساله چین و پس از آن، طبیعت و گستردگی این کشور است. با تجربه ای که برای نگارنده بدست آمده، فرودگاه پکن احتمالا دارای ساده ترین و آسان ترین مراسم تشریفات گمرکی در جهان است. سادگی و صداقت مردم ، تواضع و خوشرویی آنان به دل هر جهانگردی می نشیند. ناگفته نماند که کشوری با این عظمت نیازمند پلیسی مقتدر و منظم است که ایند چنین هم هست و تمامی شهروندان چینی از هر صنف و دسته ای که باشند ، به شدت مراقب رفتار و کردار خود هستند . بدین ترتیب برخوردهای خشن فیزیکی را بندرت در چین شاهد هستیم.

پکن یا بیجینگ   

پایتخت کشور چین ، یکی از بزرگترین شهرهای جهان است که با حومه خود متجاوز از ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد. ا آنجایی که شهر «پکن» بیش از ۷۰۰ سال مرکز سیاسی – فرهنگ کشور بوده ، تعداد بناهای تاریخی با سبک معماری سنتی چین و همچنین بناهای جدید آن از همه شهرهای دیگر چین بیشتر است. به عبارت دیگر ، پکن به عنوان موزه آثار هنری و فرهنگی قدیم و جدید چین ، از اهمیت خاصی برخوردار است. ساخت بناهای مدرن و قدیمی برخورد دارند ، چهره شهر را بکلی دگرگون ساخته است.یکی از بناهای مهمی که بعد از سال ۱۹۴۹ ساخته شده ،«تالار بزرگ خلق چین» یا «پارلمان جمهوری خلق چین» است. این بنای بزرگ در ضلع جنوب غربی میدان تین آنمن قرار دارد و زیر بنای آن در مقام و مقابسه از مساحت کل کاخ های موجود در شهر ممنوعه بیشتر است. پکن شهری با خیابان های وسیع ، شبکه گسترده مترو ، اتوبوسهای پرکار و تاکسی های درکشویی و انبوهی از دوچرخه سوار است که به شهر تنوع و شناسنامه خاصی داده اند. پکن دارای فرستنده تلویزیونی به ارتفاع حدود ۱۳۷ متر است که در بخش فوکینک من واقع شده و با زیربنایی در حدود ۸۰ هزار متر مربع دارای ۱۹ استودیو در ابعاد و اشکال مختلف است.

هرچند که در پکن جاذبه های توریستی و مراکز باستانی زیادی هست، طبق برنامه یک هفته ای که دو روز «تور شهر» دارد، جهانگردان ایرانی می توانند از حداقل چهار مرکز اصلی ، شامل میدان صلح آسمانی ، شهر ممنوعه ، قصر باستانی و دیوار چین، همچنین از سال آمفی تئاتر و عملیات اکروبایت چینی ها که معروفیت خاص جهانی دارد دیدار نمایند. دو محل دیگر به نام های معبد بهشت ، که بنایی مذهبی – تاریخی است و برای نیایش باران به دعا دست برمی داشتند و نیز مقابر سلاطین مینگ، که در ۲۰ کیلومتری شمال غربی پکن در قسمت جنوبی کوههای تیان شو واقع است و اجساد ۱۳ امپراطور خاندان مینگ مدفون هستند ، از مکان هایی هستند که توریست ها در صورت تمایل می توانند به دیدار آنها نیز بروند.

فروشگاههای و بازارها

از جمله سرگرمی های جالب و دلشین برای هر مسافر و جهانگرد ، گردش در بازارها و فروشگاهها است زیرا ضمن آشنایی با تولیدات و محصولات هنری و سنتی و حتی وارداتی کشور میزبان ، لذت خرید نیز جای دارد. شهر پکن با بازارها و فروشگاهها متعدد و قیمت های بالنسبه ارزان و عادلانه کالاها و خلق و خوی آرام و همراهی فروشندگان و مغازه داران و ابتکارات مدیران فروشگاههای بزرگ خود ، باعث رونق و رفت و آمد جهانگردان و حتی شهروندان چینی می شود.

  • ۱-فروشگاه خون جیااز جمله ارزان ترین و اقتصادی ترین فروشگاههای پایتخت چین که معروفیت جهانی دارد فروشگاه خون جیا است. به طوری که خدمه و کادرهای پروازی شرکتهای هواپیمایی و افرادی که قصد خرید کالام های چینی را دارند، با عنایت به فرصت کم و محدود خود ، بازدید و خرید از فروشگاه مردمی خون جیا را یکی از برنامه های حتمی خود در پکن قرار می دهند. این فروشگاه در ۶ طبقه و پر از کالاهای متنوع و غرفه های بسیار است به طوری که هر بیننده ای را راضی می کند. بویژه که یکی دو غرفه صرافی در طبقه فوقانی فروشگاه ، مبادله دلار با یوان را با بهترین شرایط انجام می دهند.
  • ۲-مرکز خرید لوفت هانزااین مرکز خرید (لوفت هانزا سنتر) در محدوده هتل لندمارک واقع است.
  • ۳-فروشگاههای زنجیره ای فرندشیباین فروشگاهها در خیابانها و میادین اصلی و مرکزی شهر پکن واقع شده اند.
  • ۴-بازار هنگ کنگی هااز جمله مناسب ترین بازارهای برای موجود برای توریستهای خارجی از نظر اقتصادی است و تا شب هنگام دایر می باشد . این فروشگاه در خیابان وانگ فوچینگ قرار دارد.
  • ۵-مراکز خرید خیابان یابالو

یابالواستربت در حومه و حوله حوش هتلهای معروف و در پیاده روی خیابان های بزرگ اصلی قرار دارد و ساکنان پکن انواع و اقسام کالاهای سبک هنری و سنتی و غیره را در بساطهایی هر چند ساده ارائه می کنند و می دانند که تنها جهانگردان هستند که مشتریان آنان خواهند بود ؛ ضمن اینکه به دلیل سخت گیری پلیس پیوسته در بیم جمع شدن بساطشان هستند . لذا سعی می کنند که کالاهایشان را در اسرع وقت و یا با سود کم و همراه بفروش برسانند.

دیگر فروشگاهها  

فروشگاه طاووس سفید(که در حاشیه شهر است) – فروشگاه SHIDAN و مارکویولو و ایتالیایی ها و …. از فروشگاههای مشهور پکن به شمار می روند . گفتنی است که مسئله چانه زدن و دریافت تخفیف فوق العاده در بازارهای سنتی و پاره ای از فروشگاههای دیگر معمول است. تقریباً ۸۰ درصد از فروشندگان و خریداران ، ماشین حساب بدست ، از طریق «ماشین حساب» و «یادداشت قیمت ها بر روی کاغذ» و معدودی هم با چاشنی مکالمات انگلیسی که در محدوده کار خودشان آموخته اند معاملات را جوش می دهند . در پکن به ندرت هم به افرادی با زبان ترکی و تعداد بسیار کمی هم فارسی زبان برخورد می کنیم. با توجه به تجربه های گذشته و معمول کار ، پیشنهاد می شود روزهای نخست و حتی دوم را مسافران بیشتر به بررسی ، مطالعه و مقایسه بازارها و فروشگاهها بگذارنند. ضمن اینکه هر یک از اعضای گروه نیز دیده ها و شنیده های خود را در اختیار یکدیگر قرار بدهند . که در این صورت می توانند خریدهای اقتصادی و باارزش انجام داده و سوغاتی معنا مفهوم واقعی و منطقی خواهد داشت.

تبدیل ارز

تبدیل ارز در چین به نسبت راحت تر از کشورهای همجوار و دیگر کشورهای آسیایی است(به علت نظم و کنترل بازار) است. با توجه به نظرسنجی های به عمل آمده از ایرانیانی که به دفعات از چین دیدن کرده اند . پیشنهاد می شود که بهتر است برای تبدیل  ارز خارجی به پول محلی ، به بانک ها ، صرافیها و به ویژه صندوق هتل ها مراجعه شود؛ مگر اینکه راهنمایان چینی شما پیشنهاد بهتری داشته باشند . اغلب افرادی که در بازارها ، خیابان ها و اطراف هتل ها به کار خرید و فروش ارز مشغول هستند ، با اینکه ممکن است داوطلب پرداخت اندکی بیشتر برای پول شما باشند . احتمالاً با کف زنی و تقلب و معاملات غیرعادلانه مسافران را مغبون می کنند . طبق آخرین اطلاع هریک دلار با حدود ۷ الی ۸ یوان داد و ستد می شود.

غذا

هر چند چین سالانه دهها هزار جهانگرد خارجی را پذیرا است، لیکن علاقه و سلیقه خاص ایرانیان به غذا و تا حدی وسواس آنان به خوردن لذیذ ، گاهی کار را مشکل می کند . توریست های ایرانی گاهی با همراه آوردن غذاهای کنسرو شده از ایران (چون تن ماهی ، لوبیا،خورش ها و … ) حداقل شام را براحتی سر می کنند . وعده صبحانه نیز در عموم هتل ها بسیار مفصل است. برای صرف نهار بهتر است با حضور در مرکز شهر و خیابانهای اصلی شهر پکن به سراغ دهها رستوران و غذاخوری که غذاهایی مانند میگو سرخ کرده با سیب زمینی،غذای مغولی ، خوراک ماهی سرخ کرده با سیب زمینی سرو می کنند و معمولاً با نوشته ها و تابلوها و تبلیغات رنگی در انتظار مشتری هستند . رفت. دیگر غذاهای مطبوع در رستورانهای بسبک اروپایی و غربی در هتل های ممتاز و در محله های اعیانی نشین (سفرتخانه ها و …. ) قابل دسترسی است. وبالاخره در هتل های هووادو ، دون لو ، هیلتون و شرایتون در فصول متفاوت و به مناسبت های مختلف ، برنامه های هنری و تفریحی (سازهای سنتی و … ) برگزار می کنند و همراه با آن از میهمانان با شام سبک پذیرایی می شود . با توجه به خصوصیات اخلاقی و علایق اقتصادی ایرانیان، شاید به جرأت بتوان گفت که تور چین از جمله مناسبت ترین و جالب ترین سفرهای جهانگردی است. زیرا ضمن اینکه دیدار از چین ، که از جمله بزرگترین و باستانی ترین کشورهای جهان است . هزینه قابل قبولی داشته و سفری است برای سیاحت ، تجارت و استراحت.

از ویژگی های این پرجمعیت ترین کشور جهان ، نظم قابل ستایش آن ، بهداشت عمومی و ارزانی قیمت ها است. ضمن اینکه در چین ، علیرغم درآمد محدود اغلب شهروندان ، بندرت به متکلبان سمجی که برای مثال در کشور همسایه آن ، هند ، به فراوانی وجود دارد. برخورد می کنیم. روی هم رفته چینی ها مردمانی هستند قانع، نجیب و خوش برخورد که به لحاظ توسعه همه جانبه شهری و منطقه ای خود ، ناخودآگاه رفتاری سنجیده و دلنشین با گردشگران کشورشان دارند.

باغ وحش پکن

باغ وحش پکن به خاطر داشتن خرس های پاند ا ، این حیوان کمیاب و محبوب بچه ها ، از معروفیت خاصی برخوردار است . از آنجایی که باغ وحش پکن در مقام مقایسه با دیگر باغ وحش های معروف اروپا بسیار کوچکم بوده و قابل مقایسه با باغ های وحش سایر شهرهای بزرگ دنیا از نظر تنوع حیوانات نمی باشد، لیکن بهرحال بی مناسبت نیست در فرصتی بچه ها را به دیدن آن برد.

شهر زیرزمینی پکن

این شهرزمینی که به منظور پناهگاه در مواقع بمباران های احتمالی ساخته شده، یکی از مراکز دیدنی پکن محسوب می شود که در روزها و ساعات مخصوصی و طبق مقرراتی می توان تماشای آن رفت. تاریخچه ساخت و اینکه چگونه مردم زحمت کش با وسایل ابتدایی این شهر زیرزمینی را بنا کرده اند نخستین همگان را بر می انگیزد.

۳-سه پارک جالب «بی هاری پارک»«پارک جینگ شاق»«پارک فرانک هیل»نیز طی روزهای اقامت در پکن مراکز خوبی برای استراحت ، ورزش و صرف ناهار هستند.

۴- دو موزه «تاریخ هنری»و«موزه قصر» که در صبح روزهای تعطیل قابل دیدن می باشند. ساعات کار آنها معمولا از ۹ صبح الی  بعدازظهر است.

فروشگاه دوستی

در سخنی دیگر از امکانات و محل های خرید و تماشا در شهر پکن ، باید گفت نظر به بافت سیاسی – اقتصادی چین ، فروشگاه ها و مراکز خرید در پکن مانند سایر شهرهای کشورهای سرمایه داری نامحدود و یا خیلی متنوع نمی باشد؛ با این حال ، در این شهر، محل های ویژه ای برای خارجیان وجود دارند که جهانگردان می توانند علاوه بر خرید از این فروشگاهها،از فروشگاههای عادی نیز استفاده کنند. یکی از بزرگترین فروشگاههای ویژه جهانگردان ، «فروشگاه دوستی» (Friendship Store) است که مجموعه گسترده و متنوعی از لوازم و وسایل   زندگی را به همراه کارهای دستی و هنری ، انواع پوشاک، کفش و کیف ، لوازم صوتی ، انواع منسوجات و پارچه های ابریشمی و مواد غذایی و بهداشتی ، درصد بالایی از نیازهای خریداران را برطرف می سازد. به علاوه، این فروشگاهها به عنوان محلی برای تجمع توریستها و قرار ملاقاتهای آنان تلقی می شود. استفاده از شعبه بانک ، دستشویی های بهداشتی مدرن و تبدیل ار در جوار این فروشگاه بسیار گرم است.

خیابان وان فوجینگ

دیدار از خیابان و بازار هنگ کنگیها در منطقه «چین من»، مرکز هنری و فروشگاه جهانی طاووس سفید نیز خالی از لطف نیست.

داروخانه های طب سنتی

دیدار و خرید از عطاریهای مدرن و داروخانه های که اقدام به راهنمایی مراجعین و عرضه داروهای گیاهی و تهیه اقلام داروئی نایاب چینی می کنند می تواند برای جهانگردان ایرانی بسیار باشد.

فروشگاه سویک

این فروشگاه در ناحیه یابالو قرار دارد.

بازار خون چیار

این بازار نیز یکی دیگر از بازارهای متعدد پکن است.

دانشگاه

از سال ۱۹۴۹ پکن به صورت یکی از مراکز مهم آموزشی عالی در آمده است. بزرگترین مجتمع دانشگاهی چین ، دانشگاه مشهور پکن است که در سال ۱۸۹۸ تأسیس شد. از دیگر مراکز آموزش عالی در این کشور می توان به دانشگاه معروف فنی چینگ هائو ، دانشگاه خلق چین ، مؤسسه آموزشهای ایدئولوژیکی ، انیستیتوی مرکزی ملیتها ، کالج پزشکی پکن ، سرانجام ،هنرستان مرکزی موسیقی اشاره کرد.

۱۱- کتابخانه ملی چین

این کتابخانه حوالی «پارک ارغوانی بامبو»، در غرب پکن واقع شده و با مساحتی حدود ۷ هکتار ، بنائی در حدود ۱۴۲ هزار متر مربع و مجموعه ۲۰ میلیون جلدی کتاب، بزرگترین کتابخانه آسیا است.

میدان تیان آن من(میدان صلح آسمانی)

این میدان وسیع و بزرگ که روبه روی دروازه صلح آسمانی قرار دارد، مرکز یا قلب چین مدرن محسوب می شود.در زمان امپراطوری جینگ چنین میدانی در محل کنونی وجود نداشت و بجای آن در دو سمت محل عبور و مرور عمومی ساختمانهایی قرار داشت کهد از شمال به قصر سلطنتی منتهی می شدند. این منطقه وسیع به مساحت ۴۰ هکتار ، که در اوایل نیمه اول قرن بیستم بتدریج از وجود ساختمانها پاک شد، شاهد تغییرات بنیادی در تاریخ چین بوده است. برخی از تظاهرات مهم سیاسی دوره جمهوری (۱۹۴۹-۱۹۱۱) در این مکان انجام شدند. مائو در اول اکتبر ۱۹۴۹ ، موجودیت جمهوری خلق را از همین میدان اعلام کرد. بیست و هفت سال پس از آن واقعه ، در تظاهراتی که جمعیت تظاهر کننده ، حمایت خود را از نخست وزیر وقت ، چوئن لای اعلام کردند برپا شد. این تظاهرات ، خاتمه دوره مائو و سقوط چهار گروه چهار نفره را به جهانیان اعلام کرد. در این بهار سال ۱۹۸۹ این مکان باز هم در مرکز تظاهراتی قرار گرفت که به شدت سرکوب گردید.

دروازه صلح آسمانی ، شامل یک ساختمان بسیار بزرگ قرمز رنگ با سقف مجوف از آجرهای به رنگ زرد، در بخش شمالی میدان مستقر می باشد، است. از اول ژانویه ۱۹۸۸ اجازه ورود و بازدید از این محل – مکانی که امپراطوران چین در طی قرون متمادی احکام خود را آنجا صادر می کردند و مائوتسه دونگ تأسیس جمهوری خلق چین را از همین محل اعلام کرد – به جهانگردان داده شد. این جایگاه که مشرف به موزه انقلاب و تالار بزرگ خلق می باشد، علاوه بر اهمیت تاریخی ، چشم اندازی زیبا از پکن را نیز در معرض دید قرار می دهد. در طول قرن ها ، این نخستین باری است که این مکان مقدس به عموم مردم باز شده است.

تارا رادفر

 راهنمای سفر به پکن

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *