راهنمای سفر تابستانی و چهارروزه از شهرکرد تا یاسوج

همراه با زاگرس

بلندای کوهستان‌های غرب ایران، جان می‌دهند، برای روزهای گرم تیرماه. کوه‌های سرسخت و جوان، دره‌های پرآب و دشت‌های سبز که تابستان‌ها میزبان دامدارانی از روستاهای پایین­دست می‌شوند. دو استان «چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد» که بر دامنه زاگرس جا خوش کرده­اند، چنین حال و هوایی دارند.

 به ­همین خاطر عنوان «بام ایران» نه فقط برازنده یکی دو شهر از آن‌ها که سراسر این منطقه است. بسیاری از مناطق این دو استان به جز نیمه غربی استان کهگیلویه و بویراحمد در دامنه‌های کوهستانی واقع شده ­اند، به طوری که شهرهای چلگرد، سی­سخت، بروجن، شهرکرد، فارسان و شلمزار شهرهایی با ارتفاع بالای دو هزار متر ایران، در مرزهای این دو استان قرار گرفته ­اند. در روزهای تابستان، هوای معتدل، چشمه‌ها، آبشارها و ییلاق‌های سرسبز و خنک این مناطق مسافران بسیاری را روانه این بخش از ایران می‌کند.

 می‌توان برای تعطیلات تیرماهی و پایان تعطیلات مدرسه‌ها، یک سفر چهارروزه ترتیب داد و از شهرکرد تا یاسوج را پیچاپیچ جاده‌های کوهستانی راند و از مناظر تماشایی و طبیعت بکر آن‌ها حسابی لذت برد.

چطور برسیم؟

برویم شهرکرد

مسیر پیشنهادی ما آغاز سفر از شهرکرد است. این شهر در ۹۰ کیلومتری اصفهان و ۵۰۰ کیلومتری تهران قرار دارد.

خودروی شخصی : انتهای آزادراه تهران – اصفهان یا همان کمربندی غربی اصفهان به زرین­شهر است که تابلوهای اطراف زرین­شهر شما را به سمت شهرکرد هدایت می‌کنند. زرین­ شهر تا شهرکرد کمتر از ۵۰ کیلومتر فاصله دارد. از اصفهان هم می‌توانید از جاده ذوب­ آهن به زرین­شهر برسید.

اتوبوس : علاوه بر اتوبوس­هایی که از اصفهان و شهرهای دیگر به مقصد شهرکرد حرکت می‌کنند، در تهران تعاونی‌های یک و هشت پایانه جنوب و تعاونی همسفر پایانه بیهقی، اتوبوس‌هایی در ساعات مختلف به مقصد شهرکرد دارند. برای برگشت هم، از پایانه یاسوج هرروز عصر اتوبوس‌هایی به مقصد اصفهان و تهران حرکت می‌کنند.

چطور بگردیم؟

هر روز در یک بام

اگرچه علت سفر به دو استان چهارمحل و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد، طبیعت گردی است. اما این دو استان دیدنی‌های تاریخی فراوان هم دارد.

اگر مطابق با برنامه ما پیش بروید، در یک سفر چهارروزه می‌توانید دیدنی‌های معروف این منطقه را ببینید.

روز اول: شهرکرد : در داخل شهرکرد می‌توان موزه‌های باستان­شناسی و هنرهای سنتی، اتاق آیینه، مسجد خان جامع و امامزاده حکیمه و حلیمه خاتون را دید. همچنین می‌توانید به چالشتر بروید که کمتر از ۱۰ کیلومتر با شهرکرد فاصله دارد.

در چالشتر مجموعه تاریخی شامل قلعه، حمام ستوده و موزه مردم­شناسی در یک نقطه قرار دارند. از چالشتر هم به سمت شهر «سامان» بروید و پل تاریخی «زمان­خان» را بر روی زاینده­ رود ببینید. این پل در ۲۵ کیلومتری شهرکرد است. اگر می‌خواهید قایق­سواری کنید، بهترین فرصت حالاست. یکی از نقاط برای قایق­رانی در آب‌های خروشان زاینده ­رود، نزدیک پل زمان­خان است. در اینجا چند مرکز برای قایق­رانی در زاینده­ رود وجود دارد که امکانات لازم هم دارند.

روز دوم: بروجن: صبح از شهرکرد خارج شوید و جاده بروجن را در پیش گیرید. بعد از ۱۵ کیلومتر به فرخ­شهر می‌رسید. اینجا از راه اصلی جدا شده و به سمت روستای «دستگرد امامزاده» بروید تا قلعه درَک را ببینید که یادگار سرداران ایل بختیاری است. داخل قلعه، اتاق‌های آیینه کاری شده و موزه لباس‌ها و سازها و سلاح‌ها را می‌توانید ببینید.

 از دستگرد امامزاده به سمت «فرادنبه» بروید تا دوباره در جاده بروجن قرار بگیرید. فاصله فرادنبه تا بروجن ۱۰ کیلومتر است. موزه تاریخ طبیعی و چند خانه قدیمی در داخل شهر بروجن و نیز تفرجگاه مرتفع و خنک «سیاسرد» در ۵ کیلومتری شهر، پذیرای مسافرانند. در پارک جنگلی سیاسرد امکانات کمپینگ و چادرزنی برقرار است.

روز سوم: سی­ سخت: از بروجن وارد جاده لردگان شوید. اگر صبح زود بیدار شده باشید این فرصت را دارید که بعد از عبور از گردنه حلوایی، جاده «بلداجی» را در سمت راست خود انتخاب کرده و بعد از ۱۲ کیلومتر به شهر بلداجی بروید و گز بخرید و تالاب چغاخور را هم در ۳۰ کیلومتری بلداجی ببینید. گندمان و دوراهان را هم رد کنید تا در منطقه­ای به نام «گوشکی»؛ یعنی ۶۵ کیلومتر بعد از بروجن به سه­راهی یاسوج برسید. به سمت چپ پیچیده و جاده را ادامه دهید تا از «مال­خلیفه» و «پاتاوه» گذر کنید.

مرز دو استان بین این دو شهر قرار دارد، حدود ۵ کیلومتر بعد از پاتاوه، خروجی سی­سخت را در سمت چپ خود می‌بینید و ۲۵ کیلومتر جاده سربالایی شما را به این شهر در دامنه کوه دنا خواهد رساند. باغ‌های سیب در حاشیه شهر و چشمه میشی و دریاچه و آبشار کوه­گل در حومه غربی شهر را از دست ندهید. برای رفتن به آبشار «کوه­گل» نیاز به یک پیاده­روی نیم تا یک­ساعته و دریاچه کوه­گل کوهپیمایی متوسط دارید.

روز چهارم:یاسوج: از سی­سخت تا یاسوج ۲۵ کیلومتر مسیر سرازیری در پیش دارید و از تنگه زیبای «گنجه­ای» هم عبور خواهید کرد. در یاسوج هم آبشار یاسوج و پارک جنگلی در حاشیه شمال شرقی شهر و موزه باستان­شناسی انتظار شما را می‌کشند.

 شهرکرد تا یاسوج

شهرکرد تا یاسوج

شهرکرد تا یاسوج

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *