راهنمای سفر دو روزه در جاده ساری به پل سفید

سراسر پاییز

رودخانه‌های پر آب، شالیزارهای رنگارنگ و کوهستانی که با درختان انبوه پوشیده شده، مناظری هستند که در سفر به شمال ایران، انتظار شما را می‌کشند. حالا اگر سفرتان پاییزی باشد، اگرچه تمام عناصر در رویای‌تان خواهد بود، اما چشم‌انداز پیش روی شما کمی تغییر خواهد کرد. آن وقت است که تمام منطقه جنگلی مثل یک جعبه مدادرنگی می‌شود و از سبز، زرد و سرخ، طیف‌های رنگ در اطراف‌تان پخش شده. علاوه بر این، این چشم انداز رنگین روی آب شالیزارهای تازه برداشت شده می افتد و مثل یک آیینه، این زیبایی را دو برابر می‌کند.

 جاده جنوبی ساری که به جاده کیاسر معروف است. در پاییز مصداق چنین توصیفی می‌شود. جاده‌ای که در میانه راه دو شاخه می‌شود، یکی در انتها از جاده فیروز کوه سر در می‌آورد و دیگری به سوی دامغان می‌رود. این مسیر کمتر شناخته شده، دیدنی‌های بی‌نظیری دارد. می‌توانید از ساری شروع کنید و از سوی دیگر سر در بیاورید، یا مسیر را برعکس طی کنید. به هر حال انتخاب مبدأ سفر با شما، یک برنامه‌ریزی دو روزه کنید و راه بیفتید.

کجا بمانیم؟

مهمان راه

در تمام این مسیر، اقامتگاه‌های محلی و اتاق‌های اجاره‌ای وجود دارد. مثلاً تکیه «پهنه کلا» زائرسرای خودش را دارد که برای اجاره اتاق باید به دفتر زائرسرا بروید. برای گرفتن اطلاعات بیشتر از اقامتگاه‌های محلی می‌توانید با «محمودرضا علامه» راهنمای محلی با شماره ۰۹۳۳۶۱۸۰۰۶۶ تماس بگیرید.

کجا بگردیم؟

پاییز جاده

از ساری به سمت جنوب راه بیفتید و از دیدنی‌های مسیر ساری به کیاسر و همین طور ساری به پل سفید لذت ببرید.

خروج از ساری : حدود دو کیلومتر بعد از ساری به منطقه جنگلی «سکوتیه» می‌رسید که قرار است تبدیل به بزرگ‌ترین پارک جنگلی صخره‌ای کشور شود. اگر در جنگل پیاده‌روی کنید، به کلبه‌هایی چوبی ـ گلی می‌رسید که مردم محلی به آن «گالش منزل» می‌گویند و معمولاً سکونتگاه موقت گاوداران است.

تکیه پهنه کلا : ۱۲ کیلومتر بعد از ساری در جاده کیاسر در سمت راست‌تان به فرعی روستای «پهنه کلا» و تکیه معروفش می‌رسید. این تکیه یکی از شلوغ‌ترین اماکن مذهبی در مراسم مذهبی است. در تکیه پهنه کلا یک سقانفار زیبای قاجاری را هم می‌توانید ببینید.

سد سلیمان تنگه : کیلومتر ۳۰این مسیر، به دو راهی «تاکام» می‌رسید. در این بخش از مسیر انتخاب متفاوتی پیش روی‌تان است، اگر وارد مسیر سمت راست شوید، وارد جاده سد سلیمان تنگه یا سد شهید رجایی می‌شوید که بعد از تقریباً ۱۰ کیلومتر به یکی از سدهای زیبای مازندران می رسید.

جنگل سنگده : باید مسیر را به سمت فریم ادامه دهید. بعد از سد، روستای محمدآباد را می‌بینید و بعد از آن هم به یک چهارراه می‌رسید که دوباره باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید تا به «فریم» برسید. از آنجا به بعد هم تا روستای سنگده مسیر مستقیم است. بعد از روستا به یکی از جنگل‌های زیبای این منطقه می‌رسید که با راش‌هایش به راشستان هم معروف است. برج‌هایی تاریخی لاجیم و رسکت هم در همین منطقه قرار دارند.

راهنمای سفر دو روزه در جاده ساری به پل سفید

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *