مهمان مازنی ها

یک پای ثابت در رویدادهای شاهنامه مازندران است و شاید به همین دلیل است که بعضی اسامی فعلی شهرها و روستاهای  این استان پهناور را به اساطیر، اتفاقات واسامی اساطیری و شاهنامه ای نسبت می دهند. «روستای کوات» یکی از همین روستاهاست که بعضی آن را با نام قباد شاهنامه یا قباد ساسانی مرتبط می دانند. کوات یک روستای تاریخی و زیبای جنوب مازندران است که در بخش چهاردانگه ساری قرار گرفته.

نه فقط امامزاده سفید و تماشایی این روستا که معماری سنتی مازندرانی آن هم حکایت از قدمتش دارد. اگر چه این روستا هم از موج مهارت جوانان در امان نمانده، اما خوبی این روستا آن است که ساکنان ثابت آن بسیار به سبک زندگی سنتی وفادار مانده اند و می توان بخشی از فرهنگ قدیمی مازندران را در آن دید و لذت برد. بیشتر ساکنان روستا دامدار و کشاورزند. به همین دلیل در خنکای مهرماه که راهی این روستا شوید، غیر از یک بافت روستایی تماشایی، محصولات لبنی تازه هم در انتظار شماست.

در جاده کیاسر

برای رسیدن به روستای کوات باید وارد جاده ساری به کیاسر شوید.

با خوردوی شخصی: از تهران وارد جاده فیروز کوه یا هراز شده به سمت ساری بروید. از آنجا وارد جاده ساری به کیاسر شوید. بعد از رسیدن به کیاسر به سمت سه راه تلما دره رفته سپس از آنجا وارد فرعی سمت چپ شوید تا بعد از روستای «پشترت» به کوات برسید. اگر از سمنان راهی شده اید، بعد از شهمیرزاد وارد جاده کیاسر شوید و در سه راه تلما دره به راست بپیچید.

وسایل نقلیه عمومی: از تهران می توانید با قطار یا با اتوبوس از ترمینال شرق به ساری برسید. در ساری هر روز از پایانه راهبند، که نزدیک ایستگاه راه آهن قرار دارد، دو مینی بوس به سمت «پشت کوه» ساری و روستای کوات راه می افتد؛ یکی ساعت هفت و نیم صبح و دیگری هم ساعت یک و نیم بعد از ظهر. اگر هم به کیاسر رفته اید، می توانید سواری های کوات را دور میدان کیاسر سوار شوید.

در هوای روستا

کوات در مهر ماه اگر چه کمی خنک است، اما همچنان دیدنی است

امامزاده: روستای کوات یک امامزاده کوچک به نام امامزاده شمس الدین (ع) دارد که نسب آن به امام موسی کاظم (ع) بر می گردد.این اثر در فهرست آثار ملی هم ثبت شده، بنای فعلی امامزاده در دوره قاجار ساخته شده.مقبره یکی از علمای قدیمی منطقه را هم در جوار امامزاده می توانید زیارت کنید.

معماری روستا: خانه های قدیمی با معماری قدیمی مازندرانی و بومی کوهستان های مازندران مهم ترین جاذبه روستای کوات است. دیوار بیشتر خانه ها از چوب و کاهگل و سقف خانه ها هم شیروانی است. غیر از معماری سنتی زیبای روستا در اطراف آن جنگل و رودخانه هم گشت و گذار در آنجا را به یادماندنی تر می کند.

محصولات بومی: شغل بیشتر مردم کوات دامداری است و بنابراین اینجا روستایی است که می توانید انواع محصولات لبنی مثل شیر، ماست و پنیر و همین طور تخم مرغ و انواع صیفی جات را بخرید. علاوه بر این هنوز بعضی از زنان روستایی، در خانه تنور دارند و می توانید از آنها نان تازه بخرید.

خرید از محلی ها

غیر از گشت و گذار در روستا و خرید محصولات محلی، در اطراف کوات هم دیدنی فراوان است. روستای کوات در پنج کیلومتری چشمه های معروف باداب سورت قرار دارد. می توانید پیش یا پس از سفر به این روستا، سری هم به این چشمه ها بزنید. خودروی سواری را در فاصله دور از چشمه پارک کنید و با کفش روی لبه های چشمه نروید.

 

روستای کوات

راهنمای گردش در روستای کوات

روستای کوات

راهنمای گردش در روستای کوات

روستای کوات

راهنمای گردش در روستای کوات

کوات

راهنمای گردش در روستای کوات

راهنمای گردش در روستای کوات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.