راهنمای گشت و گذار در میان آثار تاریخی شهر دامغان

تا دروازه های صددروازه

 

شهر صد دروازه یا «هکتام پلیس» یک جایی در همین حوالی بوده؛ در نزدیکی دامغان امروزی. شهری که زمانی یکی از مهم ترین شهرهای اشکانی و به روایتی یکی از پایتخت های آنها محسوب می شده. شهری که به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم رونق فراوانی داشت و فراوانی و آثار پر قدمت در دامغان و اطرافش را هم نشانه ای از شکوه روزگاران سپری شده اش می دانند.

 

گنبد زنگوله

راهنمای گشت و گذار در دامغان

 

 

دامغان امروزی شهری است پر از آثار تاریخی. غیر از آثاری که در اطراف و اکناف این شهر مثل محدوده تپه حصار و برج و باروی باستانی شهر یافت شده در محدوده شهر هم آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که بیشتر از دوره سلجوقی تا قاجار به یادگار مانده اند. آثاری همچون مسجد تاریخانه که خود یکی از زیباترین مساجدیه به جا مانده از قرون نخست اسلامی است. مهرماه خنک که راهی دامغان شوید، یک عالم شوید. یک عالم مکان تاریخی از مسجد و کاروانسرا گرفته گرفته تا برج و خانه تاریخی برای تماشا و گشت و گذار در هوایی خنک پیش روی شماست.

 

آثار تاریخی شهر دامغان

راهنمای گشت و گذار در دامغان

از بازار تا چشمه علی

دامغان یک بازار تاریخی دارد که هنوز بیشتر مغازه هایش سقف گنبدی شان را حفظ کرده اند. در وسط بازار هم یک در چوبی بزرگ قرار دارد که به کاروانسرای بازار راه داشته. محوطه تپه حصار، برج طغرل و چشمه های طبیعی و زیبایی مثل چشمه علی و چشمه قل قل در منطقه ای خوش آب و هوا و در فاصله تقریبا نزدیک از هم قرار دارند.

 

آثار تاریخی شهر دامغان

راهنمای گشت و گذار در دامغان

تمام راه های شهر

دامغان از تهران حدود ۲۶۸ و از سمنان ۱۱۶ کیلومتر فاصله دارد.

دامغان از شمال با مازندران و گلستان، از شرق با شهرستان شاهرود، از جنوب با استان اصفهان و از غرب با شهرستان سمنان همسایه است. برای رسیدن به دامغان از تهران باید از شهرهای ایوانکی، گرمسار و سمنان بگذرید و از سمت مشهد، باید از شهرهای نیشابور، سبزوار و شاهرود بگذرید. از تمام شهرهای اطراف دامغان مثل سمنان و شاهرود، مینی بوس و تاکسی و از تهران و مشهد اتوبوس برای این شهر وجود دارد. علاوه بر این قطار تهران- مشهد در ساعت های مختلف روز از این شهر عبور می کند.

 

تاریخی شهر دامغان

راهنمای گشت و گذار در دامغان

 

تاریخ در قلب ایران

مسجد تاریخانه: معروف ترین اثر تاریخی دامغان مسجد تاریخانه است؛ اثری تماشایی که در قرون اولیه اسلامی ساخته شده، تاریخانه، یکی از اولین مساجد مناره دار ایران محسوب می شود که در دوره ای تاریخی مختلف به بنای اولیه آن اضافه شده. این مسجد را در خیابان شهید مطهری می توانید ببینید. در مسجد هر روز به غیر از شنبه ها از ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ و عصرها از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۹:۳۰ با ورود به یک هزار و ۵۰۰ تومان به روی گردشگران باز است.

 

مسجد تارخانه

راهنمای گشت و گذار در دامغان

 

برج پیر علمدار: یکی از نمونه های ارزشمند معماری قرن پنجم ایران در دامغان برج پیر علمدار است. این برج ۱۳ متری که به صورت مخروطی پیازی شکل ساخته شده، یک بنای آرامگاهی است. این برج در محله خوریا نزدیک مسجد جامع دامغان و در خیابان شهید مطهری قرار دارد.

 

 آثار تاریخی شهر دامغان

راهنمای گشت و گذار در دامغان

 

مسجد جامع: از زمان ساخت بنای اولیه مسجد جامع اطلاعات دقیقی در دست نیست. بعضی تاریخش را به پیش از دوره سلجوقی می دانند. اما در گاه ورودی مسجد کتیبه ای نصب شده که برآن فرمانی از شاه طهماسب صفوی نگاشته شده. با همه اینها مسجدی که امروز می بینید، در دوره قاجار تقریبا به طور کامل بازسازی شده. در گوشه شمال شرقی مسجد، از مناره آجری اش غافل نشوید، یک مناره با ۱۰۵ پله و ارتفاعی حدود ۳۱ متر، مسجد جامع در نبش خیابان شهید مطهری قرار دارد و گردشگران می توانند هر روز و البته رایگان به تماشایش بروند.

خانه های تاریخی: دو خانه تاریخی دامغان از دوره قاجار باقی مانده اند. خانه اطفی شامل اندرونی و بیرونی، خانه مستخدمین و اصطبل بوده خانه لطفی هم که موزه تاریخ شهر دامغان است، یک عمارت دو طبقه زیباست، این خانه ها در محله «بالا محله» دامغان در میدان امام خمینی (ره) قرار دارند. برای تماشای این خانه ها باید یک هزار و ۵۰۰ تومان ورودیه بپردازد.

 

آثار تاریخی شهر دامغان

راهنمای گشت و گذار در دامغان

 

امامزاده سید جعفر (ع): امامزاده جعفر(ع) را از نوادگان امام سجاد (ع) می دانند. بنای این امامزاده را به دوران سلجوقی و حتی بیش از آن قرن چهارم نسبت داده اند. مجموعه بنای امامزاده با بنای تاریخی چهل دختران، امامزاده محمد(ع) و خانقاه و آرامگاه شاهرخ تیموری فضای تاریخی باشکوهی تشکیل داده، این مجموعه در خیابان امام خمینی (ره) دامغان، کنار چهار راه لاله شهر قرار دارد.

 

برج طغرل

برج طغرل

گردکوه

گردکوه

آثار تاریخی شهر دامغان

آثار تاریخی شهر دامغان

آثار تاریخی شهر دامغان

آثار تاریخی شهر دامغان

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *