جی­.­آی­.­اس راهکاری اجتناب ناپذیر در عرصه گردشگری

امروزه ، صنعت گردشگری نقش بسیاری در اقتصاد کشورها دارد و یکی از منابع مهم درآمد در کشورهای توسعه یافته است .

بازدید از جاذبه های تاریخی ارتباط تنگاتنگی با ویژگی های طبیعی و جغرافیایی مناطق دارد ؛ بنابراین ، توجه به ویژگی مکانی در گردشگری قابل توجه است . این ویژگی های مکانی از انتخاب بهترین مکان ها برای ساخت تجهیزات انسانی و عوامل رفاهی و اجتماعی مربوط به آن شروع و به استفاده از نقشه های دقیق یا نقشه های با هم پوشانی های مختلف و … ختم می شود .

 برای آنکه در انتخاب مکان و استفاده از نقشه یا در تصمیم گیری ها موفق تر عمل کنیم، به علمی به نام سیستم اطلاعات جغرافیایی (جی آی اس) نیاز داریم

جی­.­آی­.­اس فراهم کننده ابزاری است که به وسیله آن می توان اطلاعات جغرافیایی را در بخش وسیعی از کاربردها استفاده کرد .

برای آنکه بتوان داده های جغرافیایی را برای تصمیم گیری های صحیح به کاربرد ، کیفیت آن باید قابل پیش بینی باشد . در این صورت ، یکی از مهمترین توانایی های جی آی اس ، ترکیب مجموع داده های متفاوت است که قبلا نمی توانستند با یکدیگر مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند . به عنوان مثال ، در یک گردشگری دریاچه ای را معرفی می کنیم .

سطح آب این دریاچه در فصل های مختلف سال نوسان دارد ؛ بنابراین ، سطوح مختلف آن با توجه به اینکه داده ها در چه فصلی جمع آوری شده باشد ، متفاوت خواهد بود .

این گونه داده ها از لحاظ موقعیت صحیح هستند ، ولی از لحاظ دقت سازگاری منطقی ندارند. سازگاری منطقی سطحی کوچک به نام سیلور SLLVER را به وجود می آورند که در محدوده بین دو مرز قرار دارد ، مهمترین مزیت علم جی­.­آی­.­اس به ویژه در حیطه گردشگری ، وجود توابع تحلیل مکانی است که این توابع داده های مکانی و غیر مکانی و رقومی و غیر قومی را هم زمان مطالعه می کند و می تواند نتایج فعالیت های پیشنهادی و طرح ریزی شده را پیش بینی کند .

از انواع این توابع ، توابع تحلیلی نزدیکی است که بر اساس فاصله عوارض عمل می کند و در ایجاد منطقه حریم موثر است . در توابع شبکه مجموعه ای از عوارض خطی متصل به یکدیگر اساس کار هستند که یک الگو یا چهار چوب را تشکیل می دهند و به کارگیری جی آی اس برای اجرای سه نوع عمده آنالیزهای شبکه شامل پیش بینی بار شبکه ، بهینه کردن مسیرها و تخصیص منابع استفاده می شود .

واژه ­نامه جغرافیایی :

سیستم اطلاعات جغرافیایی (جی­ آی­ اس)

:(GEOGRAPHICINFORMATION SYSTEM)(GIS)

سازگاری منطقی : LOGICAL CONSISTENCY

توابع تحلیلی نزدیکی : PROXIMITY

رقومی : RASTER

غیر رقومی : RECTORY

انتخاب مکان : SITESELECTION

 

منابع :

۱٫ GIS و کاربردهای نظامی با تاکید بر نرم افزار Globalmapper ، داوود امینی ، دانشکده افسری امام علی .

۲٫ سیسان اطلاعات جغرافیایی GIS ، علی شکوری و ابوالفضل سپهری راد ، دانشکده فرماندهی و ستاد .

۳٫ مفاهیم پردازش تصویر با تاکید بر نرم افزار ERDAS ، سلام ادهمی و سام خلاتی ، امید .

۴٫ سیستم اطلاعات جغرافیایی برای برنامه ریزی شهری ، محمد هادی خلیل نژاد ، پردازش . 

۵٫ گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *