روزهای کویری یزد در بهمن ماه، با آب و هوایی بهاری و دلپذیرِ , کویر یزد

پرسه در شهر تاریخ

سفر به یزد ، سفری به تاریخ است ؛ به شهری ساخته شده از خشت­ و­گل ، به آرامش کویر و آفتاب تابان روز و آسمان پرستاره شب .

سفر به «دارالایمان» است ، شهر هزار مسجد . در این سفر ، در کوچه پس کوچه ­های بزرگ ترین شهر خشتی جهان ، که پر است از بناهای قدیمی و خاطره انگیز ، با زندگی کویری آشنا می­شوید . در میان بادگیرهای برافراشته شهر ، خنکای دلچسب خانه در روزهای داغ و کویری تابستان یزد را حس خواهید کرد . در یزد به تاریخ سفر می­کنید و میان پیروان ادیان الهی پرسه می­زنید .

 در میان آتشکده های باستانی و معبدی که زرتشتیان آتش آن را هزاران سال است روشن نگاه داشته اند ، قدم می­زنید ، یزد شهری است یک طبقه و هنوز قد گنبدها و گلدسته ­ها از بیشتر خانه ­ها بلندتر است ، طوری که با نگاهی گذرا می توانید گنبدهای فیروزه ای مسجدها را نشان کنید . سفر به این شهر تاریخی را برای بهمن ماه شما و طی دو روز در نظر گرفت ه­ایم ، در اواسط زمستان که هوای روز شهر بهاری است و شب هایش سوزناک و سرد ، خود را آماده یک سفر هیجان­ انگیز کنید .

گردش در حوالی

می­توانید جاذبه های طبیعی یزد و اطراف آن هم سری بزنید . «ده­بالا» و «دره­گاهان» در ۴۵ کیلومتری یزد و نزدیک شهر تفت منطقه­ای خوش آب­و­هوا است . سرو ابر کوه ، با عمری معادل ۴ هزار سال و شاید بیشتر و زیارتگاه پیر سبز در نزدیکی اردکان هم جاذبه­

های دیگری هستند که دیدن آنها و شنیدن داستان­هایشان خالی از لطف نیست .

تا شهر خشتی

یزد از تهران حدود ۶۳۰ کیلومتر ، از شیراز ۵۰۰ کیلومتر و از اصفهان ۳۸۰ کیلومتر فاصله دارد .

هواپیما : از بیشتر فرودگاه ­های ایران می توانید با هواپیما به یزد سفر کنید . فاصله تهران تا یزد ، ۶۵۰ کیلومتر است که با هواپیما حدود ۷۵ دقیقه طول می کشد .

قطار : از ایستگاه های قطار شهرهای بزرگ هم می توانید راهی یزد شوید . از تهران با قطار عادی طی ۹ ساعت و با قطار سریع السیر طی ۶ ساعت می توانید به این شهر برسید .

اتوبوس : پایانه های شهرهای مختلف ایران به سمت یزد اتوبوس دارند . اتوبوس های معمولی و وی آی پی شما را از تهران حدود ۸ ساعته به یزد خواهند رساند .

خودروی شخصی : از تمامی شهرهای اطراف ، جاده آسفالته و راحتی برای یزد وجود دارد . از تهران تا یزد مسیرتان از کویر می گذرد که از زیبایی جاده کویری هم می توانید لذت بسیاری ببرید .

پیاده روی در  کویر یزد

پیشنهاد ما این است که گشت و گذارتان در یزد را با پای پیاده انجام دهید تا با حال و هوای شهر بیشتر صفا کنید . در این سفر دو روزه می توانید از دیدنی های این شهر تاریخی لذت ببرید .

مسیر پیاده روی : گردش را از حوالی محله «فهادان» آغاز کنید و به سمت جنوب شهر بروید. در این مسیر می توانید از خانه «عرب زاده» (موزه سکه) ، خانه «نواب و کیل» ، زندان «اسکندر» ، هتل موزه «فهادان» ، خانه «لاری ها» ، مسجد جامع یزد ، حمام و بازار «خان» ، آب انبار ، مجموعه میدان «امیر چخماق» ، زورخانه ، موزه آب ، باغ «دولت آباد» ، میدان «مارکار» ، آتشکده و موزه آیینه و روشنایی ، دیدن کنید و این کار احتمالا یک صبح تا غروب وقت تان را خواهد گرفت .

مجموعه امیر چخماق : این مجموعه شامل تکیه و نخلی مشهور ، حمام ، کاروانسرا ، خانقاه ، قنادخانه ، چاه آب سرد و یک مسجد تاریخی است که همگی توسط یه سردار عهد تیموری ساخته شده است . در مسیر ، به جز مکان های شاخص تاریخی که به پیش تر آنها اشاره کردیم ، از خانه ها و کوچه ها و بافت شهر که خود موزه زنده مردم شناسی و شهرشناسی یزد است ، غافل نشوید .

میدان تیموری

معروف­ترین میدان شهر یزد ، امیر چخماق است که تصویر آن را می بینید . این میدان مجموعه­ای است تاریخی و منحصر به فرد که قدمت آن به دوره تیموریان بر می گردد . این مجموعه را امیر جلال الدین چخماق که از سرداران شاهرخ تیموری و حاکم یزد بود ، بنا گذاشت .

ترمه و قطاب

بازارهای معروف یزد ، همگی در بافت مرکزی و تاریخی شهر و در نزدیکی میدان امیر چخماق قرار دارند .

بازارهای «خان» ، «شاهزاده فاضل» ، «زرگری» و «مسگرها» از بازارهای معروف و دیدنی شهرند که با گشت زدن در آنها علاوه بر تاریخ گردی ، انواع سوغات­های شهر یزد را هم می توانید تهیه کنید . پارچه ترمه ، معروف ترین سوغاتی غیر خوراکی یزد و ترمه رضایی معروف ترین آنهاست . دارایی ، روفرشی ، پشتی و حنا هم سوغات های دیگر یزد هستند .

 باقلوا ، قطاب ، لوزبیدمشک ، حاجی بادام و لوز پسته ها معروف ترین سوغات های خوراکی یزد هستند که می توانید آنها را از تمام قنادی ها و نیز مغازه­های اطراف میدان امیر چخماق تهیه کنید . باقلوا و قطاب معروف حاج خلیفه رهبر را هم می­توانید در چهارراه شهدا ، ضلع راست میدان امیر چخماق تهیه کنید .

کویر یزد

کویر یزد

کویر یزد

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *