سیمین اَبَرو

بازدید از روستاها یکی از اولویت های اصلی هر گردشگر داخلی و خارجی است و استان همدان با داشتن یازده روستای هدف گردشگری در این حوزه حرف های زیادی برای گفتن دارد .

روستای زیبای «سیمین ابرو» در دامنه های الوند کوه همواره سرافراز و در طول جغیرافیایی ۳۴ درجه و ۴۱ دقیقه قرار گرفته و با ارتفاع ۲۲۶۰ متری از سطح دریا از جمله روستاهای کوهستانی کشور است .

برای رسیدن به این روستای ۳۵۰ هکتاری باید ۱۲ کیلومتر از همدان به سوی جنوب حرکت کرد و پس از طی چهار کیلومتر دیگر در جاده های شیب دار و کوهستانی ، می توان این روستای ۳۰۰ ساله را مشاهده کرد که یادگار عصر قاجار است .

ویژگی و مزیت خاص گردشگری روستایی «سیمین ابرو» بافت معماری ، شکل ابنیه و نوع مصالح به کار رفته در آن و استفاده از مصالح بومی و ارگانیک و درون زا در بافتی فشرده و متصل به هم آن را در زمره روستاهای شگفت انگیز قرار داده است .

در قسمت های مختلف این روستای کهنسال ، کوچه های کم عرض و باریک از زیر ساختمان ها رد می شوند که نتیجه آن آفرینش سایه روشن های زیبا بوده و به لحاظ اقلیمی نیز دمای هوا در محیط محصور این گذرها معتدل تر از فضای رو باز است .

با توجه به کوهستانی بودن منطقه ، روستای «سیمین ابرو» زمستان های بسیار سرد و تابستان های معتدل دارد و به همین دلیل ، بافت درون زای این منازل از مساحت بیشتری در مقایسه با حیاط و ایوان برخوردار است . گفتنی است در هر دو محله بالا و پایین روستا پنجره ها و منافذ بناها به سمت جنوب و بام ساختمان ها نیز بدون شیروانی بوده و به وسیله تیرهای چوبی و کاهگل مستحکم شده است .

عمده مصالح ساختمان های این روستای شگفت انگیز را سنگ لاشه ها و سنگ قواره ها تشکیل داده و با ترکیب ملات گچ ، آهک و گل آنها را به هم متصل ساخته اند که حاصل این آمیزش ، آفرینش دیوارهایی با قطر ۵۰ یا ۶۰ سانتی متر بوده و قطر پی ها نیز گاهی به یک متر می رسد . قوس های سنگی به کار رفته در معابر عمومی و منازل افراد تاثیر بصری ماندگاری در ذهن بازدید کننده داشته و تداعی کننده معماری شاخص ساسانی است .

ساکنان هوشمند روستای «سیمین ابرو» برای تقویت یکپارچگی دیوارها و افزایش توان تحمل بار سنگین از تیرهای چوبی افقی در بطن دیوارها استفاده کرده اند .

این روستا علاوه بر بافت خاص و تاثیر برانگیز معماری خود ، یکی از شاخص ترین مناطق دیدنی آن منزل کدخدای ده است  که جوشش چشمه ای دائمی فضایی دل انگیز را در آن به وجود آورده است . از جمله محصولات فوق العاده با کیفیت این روستا ، گردوی مرغوب آن است که از اشتهاری ملی برخوردار است . روستای «سیمین ابرو» در سال ۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و گویش عمده مردمان آن لری است .

روستای زیبای سیمین اَبَرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.