روستای زیبای سیمین اَبَرو

سیمین اَبَرو

بازدید از روستاها یکی از اولویت های اصلی هر گردشگر داخلی و خارجی است و استان همدان با داشتن یازده روستای هدف گردشگری در این حوزه حرف های زیادی برای گفتن دارد .

روستای زیبای «سیمین ابرو» در دامنه های الوند کوه همواره سرافراز و در طول جغیرافیایی ۳۴ درجه و ۴۱ دقیقه قرار گرفته و با ارتفاع ۲۲۶۰ متری از سطح دریا از جمله روستاهای کوهستانی کشور است .

برای رسیدن به این روستای ۳۵۰ هکتاری باید ۱۲ کیلومتر از همدان به سوی جنوب حرکت کرد و پس از طی چهار کیلومتر دیگر در جاده های شیب دار و کوهستانی ، می توان این روستای ۳۰۰ ساله را مشاهده کرد که یادگار عصر قاجار است .

ویژگی و مزیت خاص گردشگری روستایی «سیمین ابرو» بافت معماری ، شکل ابنیه و نوع مصالح به کار رفته در آن و استفاده از مصالح بومی و ارگانیک و درون زا در بافتی فشرده و متصل به هم آن را در زمره روستاهای شگفت انگیز قرار داده است .

در قسمت های مختلف این روستای کهنسال ، کوچه های کم عرض و باریک از زیر ساختمان ها رد می شوند که نتیجه آن آفرینش سایه روشن های زیبا بوده و به لحاظ اقلیمی نیز دمای هوا در محیط محصور این گذرها معتدل تر از فضای رو باز است .

با توجه به کوهستانی بودن منطقه ، روستای «سیمین ابرو» زمستان های بسیار سرد و تابستان های معتدل دارد و به همین دلیل ، بافت درون زای این منازل از مساحت بیشتری در مقایسه با حیاط و ایوان برخوردار است . گفتنی است در هر دو محله بالا و پایین روستا پنجره ها و منافذ بناها به سمت جنوب و بام ساختمان ها نیز بدون شیروانی بوده و به وسیله تیرهای چوبی و کاهگل مستحکم شده است .

عمده مصالح ساختمان های این روستای شگفت انگیز را سنگ لاشه ها و سنگ قواره ها تشکیل داده و با ترکیب ملات گچ ، آهک و گل آنها را به هم متصل ساخته اند که حاصل این آمیزش ، آفرینش دیوارهایی با قطر ۵۰ یا ۶۰ سانتی متر بوده و قطر پی ها نیز گاهی به یک متر می رسد . قوس های سنگی به کار رفته در معابر عمومی و منازل افراد تاثیر بصری ماندگاری در ذهن بازدید کننده داشته و تداعی کننده معماری شاخص ساسانی است .

ساکنان هوشمند روستای «سیمین ابرو» برای تقویت یکپارچگی دیوارها و افزایش توان تحمل بار سنگین از تیرهای چوبی افقی در بطن دیوارها استفاده کرده اند .

این روستا علاوه بر بافت خاص و تاثیر برانگیز معماری خود ، یکی از شاخص ترین مناطق دیدنی آن منزل کدخدای ده است  که جوشش چشمه ای دائمی فضایی دل انگیز را در آن به وجود آورده است . از جمله محصولات فوق العاده با کیفیت این روستا ، گردوی مرغوب آن است که از اشتهاری ملی برخوردار است . روستای «سیمین ابرو» در سال ۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و گویش عمده مردمان آن لری است .

روستای زیبای سیمین اَبَرو

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *