روستای کوات

راهنمای گردش در روستای کوات در شمال ایران

بعضی اسامی فعلی شهرها و روستاهای این استان پهناور را به اساطیر، اتفاقات واسامی اساطیری و شاهنامه ای نسبت می دهند. روستای کوات ساری یکی از همین روستاهاست که بعضی آن را با نام قباد شاهنامه یا قباد ساسانی مرتبط می دانند. کوات یک روستای تاریخی و زیبای جنوب مازندران است که در بخش چهاردانگه ساری قرار گرفته.

اگر چه این روستا هم از موج مهارت جوانان در امان نمانده، اما خوبی این روستا آن است که ساکنان ثابت آن بسیار به سبک زندگی سنتی وفادار مانده اند و می توان بخشی از فرهنگ قدیمی مازندران را در آن دید و لذت برد. بیشتر ساکنان روستا دامدار و کشاورزند. به همین دلیل در خنکای مهرماه که راهی این روستا شوید، غیر از یک بافت روستایی تماشایی، محصولات لبنی تازه هم در انتظار شماست.

در جاده کیاسر

برای رسیدن به روستای کوات باید وارد جاده ساری به کیاسر شوید.

با خوردوی شخصی: از تهران وارد جاده فیروز کوه یا هراز شده به سمت ساری بروید. از آنجا وارد جاده ساری به کیاسر شوید. بعد از رسیدن به کیاسر به سمت سه راه تلما دره رفته سپس از آنجا وارد فرعی سمت چپ شوید تا بعد از روستای «پشترت» به کوات برسید. اگر از سمنان راهی شده اید، بعد از شهمیرزاد وارد جاده کیاسر شوید و در سه راه تلما دره به راست بپیچید.

وسایل نقلیه عمومی: از تهران می توانید با قطار یا با اتوبوس از ترمینال شرق به ساری برسید. در ساری هر روز از پایانه راهبند، که نزدیک ایستگاه راه آهن قرار دارد، دو مینی بوس به سمت «پشت کوه» ساری و روستای کوات راه می افتد؛ یکی ساعت هفت و نیم صبح و دیگری هم ساعت یک و نیم بعد از ظهر. اگر هم به کیاسر رفته اید، می توانید سواری های کوات را دور میدان کیاسر سوار شوید.

 

کوات در مهر ماه اگر چه کمی خنک است، اما همچنان دیدنی است

قدمت روستای کوات

معماری روستا: خانه های قدیمی با معماری قدیمی مازندرانی و بومی کوهستان های مازندران مهم ترین جاذبه روستای کوات است. دیوار بیشتر خانه ها از چوب و کاهگل و سقف خانه ها هم شیروانی است. غیر از معماری سنتی زیبای روستا در اطراف آن جنگل و رودخانه هم گشت و گذار در آنجا را به یادماندنی تر می کند.

محصولات بومی: شغل بیشتر مردم کوات دامداری است و بنابراین اینجا روستایی است که می توانید انواع محصولات لبنی مثل شیر، ماست و پنیر و همین طور تخم مرغ و انواع صیفی جات را بخرید. علاوه بر این هنوز بعضی از زنان روستایی، در خانه تنور دارند و می توانید از آنها نان تازه بخرید.

خرید از محلی ها

غیر از گشت و گذار در روستا و خرید محصولات محلی، در اطراف کوات هم دیدنی فراوان است. روستای کوات در پنج کیلومتری چشمه های معروف باداب سورت قرار دارد. می توانید پیش یا پس از سفر به این روستا، سری هم به این چشمه ها بزنید. خودروی سواری را در فاصله دور از چشمه پارک کنید و با کفش روی لبه های چشمه نروید.

 

عکس روستای کوات

روستای کوات

راهنمای گردش در روستای کوات

روستای کوات

راهنمای گردش در روستای کوات

روستای کوات

راهنمای گردش در روستای کوات

کوات

راهنمای گردش در روستای کوات

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *