زندگی در دبی 

زندگی در دبی

تثبیت دبی به‌ عنوان مرکز مالی بین‌المللی: 

امارات عربی متحده، در سال ۱۹۷۱ به‌عنوان یک کشور مستقل ظهور کرد. طی قرن نوزدهم و بخش اعظم قرن بیستم، بریتانیای کبیر این سرزمین‌ها را، به‌ عنوان تحت‌ الحمایه‌ی امپراتوری بریتانیا، اداره می‌کرد. هنگامی‌که انگلیسی‌ها سرانجام به استعمارزدایی از آن کشور اقدام کردند، وزارت خارجه‌ی انگلستان پذیرفت، دولت جدیدی که قرار بود ظهور کند، قطر و بحرین را نیز در برگیرد.
با این حال، این دو امارت، از پیوستن به امارات عربی متحده خودداری کردند و به‌ نوبه خود تبدیل به دولت‌هایی مستقل شدند. رأس الخیمه نیز می‌خواست مستقل شود ولی فاقد امکانات و حمایت‌های جهانی کافی برای بقا با تکیه‌ بر منابع خود بود. امروز امارات متحده عربی، متشکل از ابوظبی، دبی، شارجه، رأس الخیمه، فجیره، ام القیوین و عجمان است.
بزرگ‌ترین امارت در بین این‌ها ابوظبی است که مساحتی معادل ۸۷ درصد کل کشور را شامل می‌شود و ۹۰ درصد نفت و گاز و ۶۰ درصد تولید ناخالص ملی را تولید می‌کند. در ضمن، مقر دولتی مرکزی نیز می‌باشد. با این حال، در سال‌های اخیر، امارت دبی با امکانات خود درخششی آغاز کرده و تبدیل به یکی از مراکز عمده‌ی مالی خلیج‌فارس و تمام جهان شده است. دبی، واقع در حوزه‌ای به مساحت ۳۹۰۰ کیلومترمربع دارای جمعیتی معادل یک میلیون نفر است که ۸۰ درصد آن‌ها خارجی هستند. همچنین، عده‌ی بی‌شماری از مدیران مؤسسات و شرکت‌های لبنانی، ایرانی، هندی و انگلیسی در آن مقیم هستند. در رابطه با نیروی کار، باید گفت که به‌طور اعم متشکل از پاکستانی‌ها و هندی‌ها می‌باشد.

کار و زندگی در دبی

زندگی شهری در کرانه‌ی جنوبی خلیج‌فارس، نه‌تنها در جهت تکامل شیوه‌های دیرین زندگی مردمان این سرزمین‌ها استمرار پیدا نکرده، بلکه با جهشی ناگهانی به‌ گونه‌ای کاملاً متفاوت از گذشته سازمان شکل گرفته است. تحولات اقتصادی و سیاسی دهه‌های اخیر، شیوه‌ی غالب زندگی را که کوچ‌نشینی با سازمان قبیله‌ای و دیر آشنایی با دنیای خارج بوده، ناگهان به‌ نوعی از شهرنشینی شبه مدرن سوق داده است. این تحولات، زندگی قبیله‌ای قرن‌های هجدهم و نوزدهم و نیمه‌ی نخست قرن بیستم را که محیطی آکنده از دشمنی‌ها، جنگ‌ها و توطئه‌ها فراهم آورده بود، به موجودیت‌های سیاسی نیمه‌ مستقل تبدیل کرد. نقش‌آفرینی قدرت‌های خارجی نیز مزید بر علت شد تا قبایل گذشته موجودیت‌های سیاسی کنونی را تشکیل دهند [مجتهد زاده، ۱۳۷۹:۳۰۸] و متعاقب آن، الگوهای ویژه‌ای از شهر و زندگی شهری را عرضه دارند.
در این مقاله، شمه‌ای از ویژگی‌ها و خصیصه‌های متمایز چهره و ساختار شهرها در کشور «امارات عربی متحده و الگوهای متمایز زندگی شهری در آن‌ها که نمونه‌های آشکارتر آن در بندر دبی متجلی است، با بهره‌گیری از تجربیات، مطالعات و مشاهدات، ارائه شده است.

اطلاعات درباره دبی

امارات عربی متحده و شیخ‌ نشین‌های آن: کشور امارات عربی متحده فدراسیونی متشکل از هشت امارات ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، ام القوین، رأس الخیمه و فجیره است که با مساحتی در حدود ۶۰۰/۸۳ کیلومترمربع و جمعیتی حدود ۰۰۰/۱۰۶/۴ نفر در کرانه‌ی جنوبی خلیج‌فارس قرار گرفته است. همه‌ی این امارات با دریا مجاور هستند و شهر مرکزی هرکدام از آن‌ها در کنار دریا قرار دارد. کرانه‌های این کشور در مجاورت خلیج‌فارس که بیش از ۶۴۰ کیلومتر طول دارد، دندانه‌دار و ماسه‌ای است و وجود خورها و شبه جزایر فراوان مرجانی و ماسه‌ای و آب کم‌ ژرفا، از مشخصات آن به شمار می‌رود. فقدان منابع آب شیرین و خاک‌های کشاورزی و وجود پهنه‌های وسیعی از بیابان‌های ماسه‌ای
نیروی کار در دبی امارات با واردات آزادانه نیروی کار در حال شکل‌دهی به اقتصاد آینده خود است. هیچ نقطه دیگری در روی کره زمین این‌گونه امکانی را ندارد.

نیروی کار و اقتصاد دبی

ارقام، کلید کشف ماهیت نیروی کار و اقتصاد دبی هستند. بر اساس گزارشی که دولت امارات در سال ۲۰۰۵ منتشر کرد، ۹۷/۱۳ درصد از مجموع نیروی کار دبی خارجی هستند. لوکزامبورگ پس از دبی رقم ۵۹/۷۵ درصد را برای سهم نیروی کار خارجی خود رقم‌ زده است و پس از آن‌ هم این رقم به کمتر از ۲۵ درصد سقوط می‌کند که تنها ۱۰ کشور رقمی بالاتر از ۱۰ درصد را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند؛ اما این تنها یکی از سه رقم بسیار مهم و حیاتی دبی است. رقم دوم تعجب‌برانگیز دبی که معمولاً هم شناخته نشده است، درصد کارگران خارجی است که به این نتیجه رسیده‌اند که دبی را خانه خود بدانند و می‌خواهند دبی محل زندگی دائمی آن‌ها باشد.

بسیاری از آن‌ها ۱۵ تا ۲۰ سال پیش به آنجا رفته‌اند و به‌رغم آنکه در ابتدای عزیمت شان قصد داشتند تنها ۲ سال در آنجا بمانند، از آنجا خوششان آمد و همان‌ جا ماندند. رقم مهم سوم که دولت آن را اعلام کرده این است که تنها ۵ درصد از اماراتی‌ها در بخش خصوصی استخدام‌ شده‌اند. با توجه به همه این نکات و بر اساس ارقام بیان شده، دبی موقعیتی بی‌همتا محسوب می‌شود. روی بد سکه این است که همه کارکنان در دبی از مدیران گرفته تا کارگران ساختمانی باید از خارج به این کشور وارد شوند. اما روی خوب سکه این است که دبی می‌تواند نیروی کار خود را شکل دهد و از این طریق اقتصاد آینده خود را بسازد. هیچ جای دیگر در کره زمین از چنین امکانی برخوردار نیست.
پنج سال پیش، وضعیت با اکنون متفاوت بود چون دبی از جنبه بین‌المللی جایی تلقی می‌شد که باید در آن سختی‌ها و دشواری‌های بسیاری متحمل می‌شد. مهاجران تنها به این دلیل به دبی مهاجرت می‌کردند که دستمزدهای خوبی می‌گرفتند و این موضوع برای آن‌ها امکان پس‌انداز بیشتری را فراهم می‌کرد.
از سوی دیگر پنج سال پیش مهاجران به دلیل دیگری هم به دبی آمدند.

به نظر آن‌ها دبی بهترین محل برای کار در خاورمیانه بود. مایک هاینز یکی از مدیران شرکت استخدامی کرشا لئونارد با ذکر این مطلب می‌گوید: «یک دلیل این بود که امکان کسب تجربیات وسیعی در زمینه‌های مختلف در دبی فراهم بود.» اما اکنون دبی دیگر راهی برای دستیابی سریع به ثبات مالی کارکنان نیست. هاینز می‌گوید خارجیانی که پیش از این در وطن خود به کار مشغول بودند این موضوع را کشف می‌کنند که هزینه‌ها در دبی بسیار بالا است. کارفرمایان نیز گزارش می‌دهند که مشکلات بیشتری برای استخدام و حفظ و آموزش مهاجران دارند.

افزایش هزینه‌ها به این معنا است که اگرچه دستمزدها برای سبک زندگی در دبی کفایت می‌کند اما برای برنامه‌های بلند پروازانه پس‌انداز به هیچ وجه مناسب نیست. بنابراین آن‌هایی که برای مدت کوتاهی به دبی می‌آیند، با ناامیدی به وطنشان باز می‌گردند. بدتر آنکه به عقیده هاینز برخی از کارکنان کوتاه‌مدت دبی به دلایل بسیار بی پایه‌ای به دبی می‌آیند.
یک توریست در تعطیلات خود به این نتیجه می‌رسد که دبی «چه جای فوق‌العاده‌ای» است و شانس خود را در یافتن یک شغل در بازار می‌آزماید. هاینز به یاد می‌آورد که در یک مصاحبه نمی‌توانست دلیل اصلی بک خانم انگلیسی را برای کاریابی درک کند. به همین دلیل از آن خانم پرسیده بود: «چرا دبی؟» و پاسخ آن زن این بود: «در اینجا می‌توان بدون مزاحمت باران تنیس بازی کرد.»
اما نیروی کار دبی چه از لحاظ کمیت و چه از لحاظ کیفیت در حال قدرتمند شدن است. اگر چه تعداد کارکنان طی چند سال اخیر به ناگهان جهش‌یافته است. تقاضا برای این نیروی کار هم حداقل با همان سرعت افزایش‌یافته است.

منبع: امانسر دل نوئورسیگلو

 

زندگی در دبی

زندگی در دبی

زندگی در دبی

زندگی در دبی

زندگی در دبی

زندگی در دبی

 

وب سایت سون تارا کارگزار رسمی اخذ ویزا و رزرو و خرید بلیط و هتل و تور می باشد شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت تور، ویزا، رزرو و خرید بلیت، هتل و تور دبی از طریق راه های ارتباطی سایت با ما در تماس باشید.

اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید کمتر از یک روز پاسخ شما را می دهیم.

با کارشناسان ما در آژانس هواپیمایی جهت اطلاعات بیشتر و یا درخواست ویزا شینگن تماس حاصل فرمائید.

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *