آیا سفرهای هوایی واقعاً امن است؟

آیا سفرهای هوایی واقعاً امن است؟

رویدادهای مربوط به هواپیما ربایی به خصوص آنچه اخیراً در ایالات متحده شاهد آن بودیم حکایت از عدم امنیت مطلق در فرودگاهها دارد. شپهبد بازنشسته نیروی هوایی ارتش هند Naretoe Cupta معتقد است اصولاً وقوع هواپیما ربایی در واقع نشانه غفلت یا شکست سازمان های اطلاعاتی مربوطه است که نتوانسته اند پیش بینی کنند.

هواپیما رباها در حال طراحی چه برنامه هایی بوده اند و چگونه این برنامه ها جلو رفته و به هدف رسیده است. اما در کوتاه مدت، به عقیده وی ، این امر نتیجه فقدان احتیاط های لازم و پیش بینی های کافی برای حفظ ایمنی پرواز به هنگام سوار کردن مسافران و بازرسی بارهای همراهشان و نیز اقداماتی که می باید به هنگام پرواز صورت گیرد.

 در ایالات متحده تا همین سه شنبه سیاه (۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱) بازرسی های امنیتی مسافران و بارهای همراه آنها به حداقل رسیده بود یعنی منحصر به بازرسی بار مسافران از طریق اشعه x و احراز هویت هر مسافر قبل از اجازه ورود برای سوار شدن بود . بنابراین تعجبی ندارد که چهار هواپیما به این سادگی ربوده شود به نظر این سپهبد هوایی بازنشسته حفظ امنیت هوانوردی مسئولیت مشترک همه سازمانها و آژانسهایی است که در این زمینه فعالیت دارند ، مانند خطوط هواپیمایی ، نیروهای امنیتی ، مقامات فرودگاهی ، پلیس دولتی ، شرکت های خاصی که امنیت فرودگاهها به عهده آنها سپرده شده و سرانجام سازمانهای اطلاعاتی هر کشور است.

شدیدترین بازرسی

به لحاظ تجربیات قابل توجه این گونه سازمانها در رابطه با هواپیماربایی سختگیرانه ترین و شدیدترین بازرسی ها در پرواز های اسرائیل صورت می گیرد. بازرسی امنیتی در ناوگان هوایی آنها به طور کامل و قبل از برخاستن هواپیما به شیوه زیر انجام می شود. ابتدا وضعیت هر مسافر از طریق مرکز اطلاعاتی احراز می شود، تا معلوم گردد آیا این شخص سابقه خلبانی دارد یا خیر؟

مأمورین مخفی ، نه تنها تمام فرودگاههای اسرائیل بلکه تمام ترمینالهای حتی در ماورا دریاها را نیز زیر نظر دارند. همه مسافران بازجویی می شوند. محتویات بسته های همراه آنها دقیقاً بازرسی می شود.

با استفاده از تجهیزات بسیار مدرن و پیشرفته یابنده مواد منفجره ، تمامی محتویات بار همراه مسافر بازبینی مجدد می شود .

اصولاًوقوع هواپیما ربایی در واقع نشانه غفلت یا شکست سازمانهای اطلاعاتی مربوطه است که نتوانسته است پیش بینی کنند که گروهی در حال طراحی برنامه هایی بوده اند.

 در همه پروازهای ELAL ماموران مسلح(لباس شخصی) حضور دارند و مانند مسافران عادی روی صندلیهای خود نشسته اند . و سرانجام اگر همه اقدامات با شکست مواجه شود و یابنده قادر نیست به کابین خلبان وارد شود . زیرا به محض اینکه خدمه هواپیما وارد قسمتهای خود شدند در کابین هواپیما از داخل قفل می شود (با همه اینها انفجار هواپیمای توپولف روسی بر روی دریا سیاه که روز ۱۲ مهر ۱۳۸۰ از تل آریو عازم روسیه بود کاملاً سؤال برانگیز است)

در هند 

درهند به خصوص بعد از اینکه چند سال قبل هواپیمای ۱۵۸۱۴ خطوط INDIAN AIRLINE از کاتماند به دریتال ربوده شد بازرسی های هوایی کاملاً شدت یافت . هنگام سوار شدن مسافر به هواپیما کیف دستی ، حتی بسته هایی که قبلاً از زیر اشعه x گذشته است دوباره به طور فیزیکی هم بازرسی می شود .

از مسافران بازرسی بدنی به عمل می آید حتی اگر کارت سوار شدن به هواپیما و قبلاً دریافت کرده است و یا از دستگاههای الکترونیکی گذشته باشند . علاوه بر آن ، چمدانها و بسته های مسافران که قبلاًبازرسی شد ، می باید قبل از اینکه به داخل هواپیما برده شود به وسیله صاحبان آنها شناسایی شود . این کار بدین جهت صورت می گیرد تا اطمینان حاصل آنها شناسایی شود . این کار بدین جهت صورت می گیرد تا اطمینان حاصل شود  که فقط بسته های مسافرانی که حضور فیزیکی دارند وارد هواپیما شود .

 و سرانجام قبل از اینکه به مسافران اجاره نهایی برای سوار شدن داده شود یک بار دیگر بسته های دستی بازبینی و از مسافران بازرسی بدنی به عمل می آید . گفتنی است که این اقدامات یعنی حضور مأموران مخفی امنیتی و یا پوششهای هوایی فقط در برخی خطوط هوایی آنهم به طور انتخابی انجام می شود که لازم است در همه خطوط شود . شاید این امر هم باید مایۀ نگرانی و مورد توجه باشد که هواپیماربایان ممکن است با برخی از کارکنان زمینی یک شرکت هوایی با فرودگاه ارتباط خاصی برقرار کرده باشند تا بتوانند به داخل هواپیما ببرند . همچنین از این امر نباید غفلت شود و به هنگام بارگیری بار مسافر نیز بازرسی های دقیقی انجام گیرد.

چند نکته:

  • وسط هواپیما فقط در زمان آتش سوزی امن‌ترین قسمت هواپیما است چون با درب خروج ۵ ردیف فاصله دارد. مهندسین خبره با بررسی اطلاعات مربوط به تصادفات هواپیمایی مسافربری بین سالهای ۱۹۷۱_۲۰۰۵ به این نتیجه رسیدند که افرادی که در انتهای هواپیما نشسته اند ۴۱ % بیشتر از دیگر افراد شانس نجات پیدا کردن دارند .
  • افزایش قابل توجهی در میزان برخورد پرندگان با هواپیما ها وجود داشته است, همه ما واقعه شگفت انگیز هادسون رابه خاطر می آوریم ، زمانی که موتور هواپیما ایرباس ۳۲۰ متعلق به یکی از خطوط هوایی آمریکا مورد اصابت غازهای کانادایی قرار گرفت و باعث خاموش شدن موتورها شد درست قبل از اینکه خلبان تصمیم به تغییر جهت بگیرد اما لازم به ذکر است که موتور هواپیما توانایی برخورد با پرندگان ۴ پوندی را دارد ، و هر چیزی بزرگتر از آن می تواند فاجعه آفرین باشد .
  • اگر افراد در طی ۹۰ ثانیه اولیه یک حادثه بتوانند خونسردی خود را حفظ کنند شانس بیشتری برای نجات یافتن دارند.۹۰ ثانیه اولیه به دلیل اینکه در صورت نترسیدن و خونسرد ماندن افراد شانس نجات یافتن را برای آنها افزایش می دهد به “لحظات طلایی ” معروف شده است . ترس حتی می تواند باعث شود که افراد فراموش کنند که چگونه می توانند کمربند ایمنی خود را باز کنند چه برسد به انجام دادن کارهای ضروری دیگر برای زنده ماندن .
  • ترس از پرواز به عنوان یک اختلال عصبی_ روانی شناخته شده است. ۱۵ ۲۵ % از جمعیت دچار ترس از پرواز هستند . اما خبر خوشحال کننده این است که این اختلال قابل درمان است و افراد می توانند بر این اختلال خود غلبه کنند .
  • ۹۵ % از کل افرادی که در یک حادثه هواپیمایی حضور دارند ، نجات پیدا می کنند . بیشتر تصادفات در واقع بدون تلفات جانی هستند ، در حالی که در باقی تصادفات برای مثال حادثه شهر سیوکاسی در سال ۱۹۸۹ (هواپیمای آمریکایی،پرواز ۲۳۲ ) در شرایطی که به نظر غیر ممکن می رسید نیمی از مسافرین نجات یافتند .
  • اغلب اطلاعاتی که در مورد تصادفات هوایی داریم غلط هستند اغلب مردم تصور می کنند که نجات یافتن از یک سانحه هوایی غیر ممکن است در حالی که این فقط یک باور غلط است بزرگترین تراژدی های هوایی در ذهن ما باقی می مانند آنها فجایعی واقعی هستند . حوادثی که در آنها همه جان خود را از دست دادند : valajet 592در فلوریدا ۸۰۰ TWAدر آتلانتیک Swiss air 111 در نوا اسکاتیا Egypt Air 990 برف از آتلانتیک pan Am 103 بر فراز لاکربی.
  • صرف نظر از این فجایع حقیقت این است که در بیشتر سوانح هوایی افراد نجات پیدا می کنند . در واقع ، طبق آمار ۹۵٫۷% از مسافرین در یک تصادف هوایی جان سالم به در می برنند . زمانی که کمیته ایمنی حمل و نقل ملی آمار سوانح هوایی را بین سالهای ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۵ را که شامل ۵۳۴۸۷ مسافر می شد مطالعه کرد به این نتیجه رسیدند که ۵۱۲۰۷ نفر از آنها نجات یافته اند .

منبع: روزنامه هندی THE HINDU

گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

سفرهای هوایی واقعاً امن است

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *