سفری خاطره انگیز به گرجستان

گرجستان کشوری است در شرق دریای سیاه و یکی از دیدنی‌ترین و زیباترین مناطق جهان محسوب می‌شود. در اسطوره‌های گرجی آمده است که این سرزمین بهترین و مرغوب‌ترین زمین است که هدیه‌ خداست به مردم آن.

تنوع آب‌وهوایی واقعاً در این کشور شگفت‌انگیز است. رشته‌ کوه‌های میان مرز گرجستان و روسیه همچون سدی در برابر سرمای وحشتناک روسیه است. شما سدی در برابر سرمای وحشتناک روسیه است. شما می‌توانید وسایل اسکی خود را بردارید و ساعت‌ها اسکی کنید و هرگاه خسته شدید در ساحل شنا کنید. دوسوم کشور گرجستان کوهستانی است. زیباترین سواحل دریای سیاه نیز در این سرزمین قرار دارد. گلستانی معروف در منطقه‌ آجارا وجود دارد که در آن گیاهان متعددی از نقاط گوناگون جهان جمع‌آوری شده، رشد و نمو می‌کنند. در این باغستان گیاه استرالیایی در کنار گیاه آفریقایی و آمریکایی در حال رشد و نمو است و این به خوبی اثبات می‌نماید که شرایط اقلیمی این منطقه کاملاً خاص و ویژه است.

 

سواحل سحرآمیز

مناطق ساحلی گرجستان از دیرباز پذیرای هزاران جهانگرد در هر فصل از سال بوده است. در دوران شوروی سابق این منطقه از بهترین نقاط تفریحی امپراطوری شوروی شناخته می‌شد و هنوز آثار مربوط به تفریح گاه‌های سران کشور شوروی سابق در این مناطق وجود دارد. در نزدیکی بندر باتومیمنطقه‌ای قرار دارد به نام اورکی که به آن ساحل، ساحل سحرآمیز یا ساحل مغناطیسی گفته می‌شود. باور براین است که شنا کردن در این منطقه و افتاب گرفتن بر روی شن‌های ساحلی منجر به درمان بیماری‌های شخص می‌شود. براساس تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان ترکیبات ماسه‌های ساحل این منطقه حاوی مواد معدنی ویژه‌ای است که اثرات درمانی آن در مورد بیماری‌های قلبی، عروقی و عصبی به اثبات رسیده است.

اثرات درمانی آن در مورد بیماری‌های قلبی، عروقی و عصبی به اثبات رسیده است.سفر به گرجستان

چند روز استراحت و تفریح در این منطقه می‌تواند عامل درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها باشد. کوهستان‌های گرجستان سرچشمه رودها باشد. کوهستان‌های گرجستان سرچشمه رودهای متعددی است و عبور رودخانه از شهرها و روستاهای این کشور سیمای آن‌ها را دیدنی‌تر ساخته است.

 

تاریخ و معماری

انسان‌های اولیه را می‌توان در ماوراء قفقاز، به ویژه در گرجستان، خیلی پیش از دوره پارینه سنگی ردیابی کرد. در دوره‌ مربوط به آثار دوره پارینه سنگی در ارضی گرجستان، انسان در گستره وسیعی سکونت داشت.

کشور گرجستان بخشی از منطقه قفقاز است. از ویژگی‌های کشورهای این منطقه تاریخ پرفراز و نشیب آن است. سفر به گرجستان

این کشور بخشی از شاهنشاهی مادها، هخامنشیان ساسانیان و فویه محسوب می‌شده است.

گرجستان دارای آثار تاریخی گوناگونی باشد. به طوری که بازدید از این کشور و بناهای تاریخی آن به منزله بازدید از موزه‌ای تاریخی از فرهنگ باستانی شرق و غرب است.

جشن‌های گرجستان

مردم زنده دل و شاد گرجستان به بهانه‌های مختلف چه ملی و چه مذهبی جشن‌های باشکوهی برپا می‌کنند. از مهم‌ترین جشن‌ها جشن سال نو میلادی (کریسمس) از ۱۵ دسامبر تا ۱۵ ژانویه، جشن علیلو ۱۵ روز پس از سال نو که ریشه ملی و مردمی دارد، کارناوال سنتی، رقص با لباس‌های محلی به صورت جمعی که مناظر زیبایی می‌آفریند، جشن پاک که پیش از سال نو، جشن برکت خواهی و سبز کنی و جشن تخم‌مرغ رنگ‌کنی که همزمان با عید نوروز ماست و در فصل گل، جشن بزرگ گل که با شکوه‌ترین و زیباترین جشن ملی و مردمی است که همزمان با جشن گل رز و انقلاب مخملی آن‌ها است.

 

حمام‌های آبگرم

این محله در کرانه راست رودخانه کورا و در مجاورت خیابان قدیمی تفلیس (old Tbilisi) واقع شده و جزو قدیمی‌ترین، تاریخی‌ترین و دیدنی‌ترین مناطقتفلیس به شمار می‌آید.

علت ساخت حمام‌ها در این منطقه بر می‌گردد به وجود چشمه‌های آب گرم طبیعی سولفوری که در این منطقه به وفور یافت می‌شده است.

جهانگردان، مورخان و جغرافیدانان معروفی در آثار به جا مانده از خود در مورد وجود این چشمه‌ها سخن رانده‌اند. سفر به گرجستان

جهانگرد معروف و نیزی «مارکوپولو»، بازرگان روسی «واسیل گاگارا» و همچنین «واخوشتی باگراتیونی» به این چشمه‌ها اشاره کرده‌اند. حمام‌های به جا مانده در محله کذکور براساس معماری ایرانی بین قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی ساخته شده‌اند و همگی در مکان فوق‌الذکر و در مسیر باغ بوتانیک واقع شده‌اند. از این حمام‌ها در قدیم نه تنها به منظور درمان بلکه برای تفرج و برگزاری جشن‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در حال حاضر نیز می‌توان از این آبگرم جهت استحمام و بهره‌گیری از خواص درمانی آن استفاده کرد.

 

تفلیس

شهر تفلیس از دیرباز به عروس شهر‌های آسیای میانه و قفقاز شهرت داشته است. وجود پارک‌های بی‌نظیر و رودخانه متکواری که از وسط شهر تفلیسعبور می‌نماید و چشم اندازهای کم‌نظیری در این شهر پدید آورده است. بزرگترین، پرجمعیت ترین و مهمترین شهر گرجستان می باشد.

به علت چشمه های آب گرم،آن را به نام شهر چشمه های آب گرم نیز می شناسند و این شهر شباهت زیادی به استانبول دارد. ۵ دریاچه قابل شنا و قایق سواری در شهر تفلیس وجود دارد که یکی از آن‌ها آنقدر بزرگ است که گرجی‌ها آن را دریا می‌نامند، پارک آبی و از همه مهم‌تر مجسمه‌های هنری و زیبایی که شهر را تبدیل به موزه سر گشوده‌ای نموده‌اند. تفلیس دارای مکان های تاریخی مختلفی چون کلیساها، حمام های سولفور، مسجد دو محراب، آتشکده، موزه تاریخ تفلیس، موزه باستان شناسی و … است.

 در گرجی این شهر تیفلیسی یا تهبیلیسی مشتق از واژه تپهیلی (به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب‌گرم تفلیس) و در عربی تفلیس نامیده می‌شود. هوای تفلیس به سبب نسیمی که از کوهستان‌ها در دره‌های اطراف می‌وزد همیشه پاکیزه است.

تفلیس در جاده ابریشم قرار دارد که به این علت یکی از پل های ارتباطی بین شرق و غرب محسوب می شود. تفلیس دارای آب و هوایی معتدل است.

متوسط درجه حرارت آن ۲، ۱۳ است. در گرم‌ترین ماه تابستان درجه حرارت به ۲، ۲۵ و در سردترین ماه زمستان به ۹/۰- می‌رسد. از آذر تا اسفند (بین ۳۰ تا ۳۵ روز) دمای هوا به زیر صفر می‌رسد. حدود ۲۵ روز از فصل تابستان آن بسیار گرم است و دمای هوا تا ۳۰ بالا می‌رود.

 

میدان آزادی

میدان آزادی تفلیس (Freedom square) که با نام یروان (Ervan) نیز شناخته می‌شود، در شهر تفلیس و در خیابان‌ معروف روستاولی واقع شده است. این میدان قبلا میدان پاسکوویچ یریوانسکی (Paskevich Yerevanski) نامیده می‌شد و بعداً میدان لنین و در حال حاضر میدان آزادی نامیده می‌شود. این میدان به طو مختصر میدان یروان نیز نامیده می‌شد. پاسکوویچ یروانسکی یک سرهنگ روسی بود و این عنوان را به خاطر تسخیر شهر ایروان برای امپراطوری روسیه دریافت کرد. در مجاورت کناره شرقی میدان آزادی فضای باز کوچک با یک فواره موجود است. کنار این میدان ایستگاه مترو برای دسترسی به آن قرار دارد. همچنین هتل ماریوت نیز در این میدان شعبه دارد. از این میدان به قسمت قدیمی تفلیس نیز می‌توانید بروید بین مجسمه پوشکین و آن فواره، «کامو» به خاک سپرده شده است. کامو یک شخصیت معروف انقلابی بود ولی حالا سنگ قبرش در آن مکان مدفون شده و نامعلوم است.

 

کلیسای باگراتی

کلیسای جامع باگراتی به کلیسای جامع کوتایسی نیز معروف است، از کلیساهای جامع و بزرگ ساخته شده در قرن یازدهم محسوب میشود. کلیسای جامع که در حال حاضر خرابه‌های آن باقیمانده است، به عنوان یک شاهکار در تاریخ معماری قرون وسطی گرجستان محسوب می‌شود.

کلیسای جامع باگراتی به همراه با صومعه گلاتی در لیست میراث جهانی یونسکو گنجانده شد. در سال ۲۰۰۱، کلیسا جامع به کلیسای ارتدوکس گرجستان بازگردانده شد.

 

متسختا

شهر باستانی متسختا (Mtskheta) در ۲۰ کیلومتری تفلیس قرار گرفته است و دارای آثار تاریخی و دیدنی‌های بسیار است. اگر به تفلیس سفر کنید و از متسختا بازدید نکنید مثل این است که به شیراز بروید ولی تخت جمشید را نبینبد. مستختا از قرون سوم پیش از میلاد تا قرن پنجم میلادی پایتخت پادشاهی ایبریا بود و از سوی یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی شناخته شده است.سفر به گرجستان

نارین قلعه

نارین قلعه (Narikala Fortress) قلعه معروفی است در تفلیس گرجستان که هر ساله مورد توجه و بازدید بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرد. این قلعه را در گرجستان به نام (narighala) می‌شناسند. این قلعه در قسمت قدیمی یا تاریخی تفلیس واقع شده است و یکی از قدیمی ترین بناهای شهر تفلیس به شماره می‌رود که بر فراز تپه‌ای که ناظر بر تفلیس و رودخانه کورا است و بین حمام‌های گودگردی و باغ بوتانیک تفلیس قرار دارد. از فراز این قلعه تفلیس با نمای بسیار زیبایی قابل مشاهده است.

کلیسای سامبا

کلیسای جامع سامبا (cathedral of sameda) روی تپه‌ای به نام الیا در کرانه چپ رود کورا در منطقه تاریخی اولاباری واقع شده است. ساختار این کلیسای جامع در برگیرنده معماری نواحی مختلف گرجستان است که به کمک آن می‌توانید با بخش مهمی از تاریخ کشور آشنا شوید.

 

باتومی

باتومی مرکز منطقه ساحلی دریای سیاه – آجارا – بوده و یکی از زیباترین شهرهای گرجستان می باشد .
این شهر به سرعت در حال رشد است و تنوعی از زندگی شهری همراه با سرگرمی ها ، سواحل و پارک های زیبا را ارائه می دهد .
باتومی در قسمت جنوب غربی گرجستان قرار دارد که مراودات تجاری این کشور با قاره اروپا نیز از این طریق صورت می گیرد.
باتومی شامل : مراکز تاریخی چون موزه علمی، مراکز تفریحی چون سالن موسیقی ایارا، بار هینکن، شهر بازی، پارک بزرگ و دریاچه لاک پشت ها و مراکز خریدی چون بانی، مرکز تجاری مسکو و الامی دارد.
میانگین دما در این شهر ۱۴ درجه سانتیگراد است.

گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

سفری خاطره انگیز به گرجستان

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *