سفری به زیباترین غارهای جهان

ورود به محیطی تاریک و ترسناک می تواند بسیار جالب و البته هیجان انگیز باشد، غارها نیز همچنین فضاهایی را برای شما به وجود می آورند. غارهای مختلف و زیادی در دنیا هستند که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند این غارها می توانند پر از یخ و یا سنگ های زیبا باشند.

 

غار بلورین مکزیک

این ستون های عظیم از بلورهای سلنیت (سولفات کلیسم به شکل صفحات بلوری شفاف) که در غار بلورین مکزیک، صدها متر زیر صحرای چیهواهوان مکزیک واقع شده، دارای برخی از بزرگ ترین بلورهای شناخته شده روی زمین است.

کارستن پتر با ثبت این عکس از غارنوردان در میان این ستون های شفاف، عظمت غار را هرچه بهتر نشان داده است.

سفری به زیباترین غارهای جهان

 

غارهای مرمرین پاتاگونیا / چندرسانه‌ای

دریاچه کاررا که در مرز شیلی و آرژانتین واقع شده، میزبان یکی از زیباترین پدیده‌های زمینشناختی است: غارهای مرمری پاتاگونی که از حل شدن صخرهای مرمری در آب طی ۶۲ قرن اخیر شکل گرفته‌اند.

 

غار کریستال

این غار در کشور مکزیک قرار دارد و بزرگترین غار کریستال طبیعی در دنیا به شمار می رود. ارتفاع سنگ های نیمه شفاف واقع در این غار که به شکل کریستال دیده می شوند، ۱۱ متر است. خود غار نیز در عمق ۲۹۰ متری از سطح زمین قرار دارد.

 در حوالی آن معادن روی ،مس ، نقره و طلا در عمق ۷۶۰ متری از زمین وجود دارد. شکل این غار در کوه های نایکا در مکزیک همانند نعل اسب می ماند. 

گفته می شود فعالیت آتشفشانی در این منطقه در حدود ۲۶ میلیون سال پیش ، کوه نایکا را به جای گذاشته که در آن سنگ های گچی در دمای بسیار بالا شکل می گیرند و پس از آن با افت دما و سرد شدن منطقه به شکل نیمه شفاف کریستالی باقی می مانند.

 

غار ماجلیس الجین

غار ماجلیس الجین واقع در عمان است که دومین غار بزرگ جهان به لحاظ فضا محسوب می شود. این غار در منطقه دور افتاده ای در فلات سلما و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد.

 این غار در سال ۱۹۸۳ توسط زمین شناسی به نام دان دیویدسون کشف شده است. وی در زمینه سفره های آبی تحقیق می کرد که این غار بزرگ را شناسایی کرد. دیویدسون بعد از کشف این غار ، برای انجام کار دیگری ماشینی کرایه می کند و از عمان می رود و از همان زمان دیگر از او خبری نمیشود. حدس زده می شود او هم اکنون زنده نباشد.

دسترسی به این غارتنها از طریق طناب میسر است و و عمق آن ۱۲۰ تا ۱۵۰ متر است. مساحت حدودی آن نیز ۳۰۰ در ۲۰۰ متر است.

 

غار شب نمای آهکی

این غار بسیار زیبا واقع در شمال نیوزلند می باشد و به دلیل تجمع بزرگی از کرم های شب تابی که در فضای آن مشاهده می شود شهرت یافته است. این کرم های شب تاب ، لانه هایی از ابریشم ساخته و سپس آن را از سقف این غارها آویزان می کنند. بعد از آن در کمین طعمه خود می نشینند . در این زمان انتظار با نوری که ا ز خود ساطع می کنند ، منظره ای بی نظیر را خلق می کنند گویی در بخشی از بهشت خداوند سیر می کنی. هر چه این کرم ها گشنه تر باشند، نور بیشتری خواهند داشت.

صدها کرم به همین ترتیب در کنار هم قرار می گیرند و سراسر غار را با این منظره زیبا پوشش می دهند. ماده سیلیکونی که در این لانه ها وجود دارد هر چند بسیار زیبا هستند اما کرم ها برای ساخت آن ها هدفی دیگر را دنبال می کنند. این رنگ مرئی آبی رنگ همانند کپسولی در دم این حشرات وجود دارد و برای جذب و به دام انداختن سایر حشرات کاربرد دارد. در لحظه ای که حشره ای به دام بیفتد هیچ راه فراری نیست

سفری به زیباترین غارهای جهان

غار یخی ایسریسن ولت

ایسریسن ولت بزرگترین غار یخی جهان در اتریش است. در سراسر دنیا غار های یخی بزرگ و زیبایی هستند اما اسریسن ولت بزرگترین غار یخی به شمار می رود که تا به حال انسان به چشم خود دیده است. این غار در نزدیکی سالزبرگ در کوه های تننگربریج است و در مسافتی به طول ۴۰ کیلومتر در راستای این کوه کشیده شده است. تنها یک بخش از این غار به نام لبرینف به روی گردشگران باز است . اما همین بخش خود نمایی کلی از کل غار را به بازدیدکنندگان خود می دهد.

غارهای یخی بسیار متفاوت تر از غار های معمولی هستند. زمانی که وارد محوطه این غار ها می شوید گویی به نقطه ای وارد شده اید که متعلق به این سیاره نیست و حس غریبی از زیبایی های آن به شما دست می دهد.

غار روح

غار روح را که در زبان اصلی گوست (ghost) نام دارد ، می توان در کشور ونزولا از نزدیک شاهد زیبایی های آن بود . پهنای این غار به قدری زیاد است که دو هلوکوپتر به راحتی می توانند به داخل آن وارد شوند و در آن پرواز کرده و در زمان فرود نیز در کنار آبشار بسیار زیبایی که در کنار آن قرار دارند به زمین بنشینند.

غار بی نظیر حفره ای

این غار بی نظیر با حفره ای به ارتفاع ۵۶۸ متر در عمق زمین همانند تونلی است که گویی به مرکز زمین راه دارد. این غار حفره ای شکل در ایالات متحده آمریکا واقع شده است. اگر سنگی به داخل آن پرتاب شود در حدود ۸ ثانیه طول خواهد کشید تا به زمین برسد.

غار دانگز هونگ

این غار در نوع خود چندان سحرآمیز و عجیب نیست. اما زمانی که وارد آن می شوید و با تعدادی کودک که در آن در حال یادگیری هستند مواجه می شود کمی متعجب خواهید شد. دانگز هونگ در زبان چینی به معنای غار است و در روستایی به نام میائو در استان زیون واقع در جنوب چین قرار دارد. این غار مدرسه ابتدایی منطقه است که با سقف بلندی که بر روی سطح بزرگی از زمین ایجاد کرده هزاران سال است که آن محوطه را از آب و باران و طوفان حفظ کرده است . این شرایط کمک کرده است تا با استفاده از طبیعت مدرسه ای برای کودکان در این فضا درنظر گرفته شود.

سفری به زیباترین غارهای جهان


غار جعیتا در لبنان

این غار متشکل از دو بخش علیا و سلفی است و در کشور لبنان قرار دارد.

غار سکوکجن در اسلواکی

در این غار بزرگترین تپه‌های جهان قرار دارد که زیبایی خاصی به این غار بخشیده است. این غار در سال ۱۹۸۶ توسط یونسکو به عنوان یک میراث فرهنگی ثبت شد.

این غار همچنین دارای بزرگترین دره‌های جهان است.

 غار فونگ نها در ویتنام

مساحت این غار ۷۷۲۹ متر و ۱۴ غار بسیار زیبای تو در تو را تشکیل می‌دهد که در آن رودهای کوچک جریان دارد تا پس از پیوستن به هم به دریا بریزند.

عمق این غار ۴۴٫۵ کیلومتر است، اما به گردشگران تنها اجازه داده می‌شود تا عمق ۱٫۵ کیلومتری آن گردش کنند.

غار یخ در استرالیا

این غار یکی از بزرگترین غارهای جهان به مساحت ۴۲ کیلومتر و بزرگترین غار یخی جهان است.

این غار در شهر ورفن استرالیا قرار دارد که از یخ بستن آب در آن اشکال بسیار زیبایی تشکیل شده است.

غار چراغ شب در نیوزیلند

تحقیقات صورت گرفته تاکید می‌کند که عمر این غار به حدود ۳۰ میلیون سال می‌رسد و هنگامی‌که به سقف آن نگاه می‌کنید، اینگونه به نظر می‌رسد که به آسمان نگاه کرده‌اید.

برعکس غارهای دیگر این غار از نور طبیعی بهره می‌برد که از حشرات موجود در آن که از سقف این غار آویزان هستند، تامین می‌شود و همین موجب می‌شود تا به این غار زیبایی خیره‌کننده‌ای بدهد.

غار لیچگیلا در آمریکا

این غار پنجمین غار بزرگ جهان به شمار می‌آید. مساحت این غار به ۲۰۳ کیلومتر و عمق آن ۴۸۹ متر زیر زمین است.

صخره‌های موجود در این غار از جمله صخره‌های نادر روی زمین است که در غارهای دیگر مشاهده نشده است.

غار علی صدر  در ایران

عمر این غار به ۷۰ میلیون سال و ارتفاع آن به ۴۰ متر می‌رسد. از جمله ویژگی‌های این غار دریاچه‌هایی است که در آن وجود دارد به همین دلیل تردد و رفت و آمد در این غار توسط قایق صورت می‌گیرد. در این غار همچنین نقش‌ و نگارهای قدیمی و کهن نیز به چشم می‌خورد.

غار نای در چین

این غار در شمال غربی چین قرار دارد و عمر آن به ۱۸۰ سال می‌رسد. طول این غار ۲۴۰ متر است و در آن منظره‌های بسیاری زیبا و خیره‌کننده‌ای وجود دارد.

غار ناهوتل

یکی از غارهای بسیار زیبای دنیا که در مکزیک واقع شده است و به عنوان معجزه طبیعت در این منطقه به حساب می آید “غار ناهوتل” است. این غار در سال ۱۸۳۵ کشف شده است و البته در سال ۱۹۲۰ برای عموم به نمایش در آمده است. با رونق گرفتن این منطقه، در سال های بعد به پارک ملی مکزیک مبدل گردید.  بسیاری از زمین شناس ها به این غار بادام زمینینیز می گویند چرا که دیواره های آن به مانند پوست بادام زمینی است.

سفری به زیباترین غارهای جهان


غار محسور

یکی از زیباترین غارهای دنیا را می توان در برزیل و در پارک ملی “چاپادداپیدا کرد. غار محسور در برزیل و یا حتی در دنیا نظیر ندارد، این غار نزدیک به ۲۰۰ متر عمق دارد و البته دریاچه ای که در آن قرار دارد به اندازه ای تمیز است که تمامی کف غار هب خوبی قابل دیدن است. زمانی که خورشید بر روی دریاچه می تابد بازتابی به رنگ آبی ایجاد می کند که تمام فضا را به خود می گیرد.

موگاوو

یکی از غارهای دست ساخته بشر که به عنوان مهمترین غار چین به حساب می آیدموگاوو” نام دارد. این غار ۴۵ هزار متر مربع مساحت دارد و سراسر آن با نقاشی های سنتی پر شده است. در این غار بیش از دو هزار مجسمه رنگی نیز حضور داشته است و از همین رو به عنوان گنجینه اصلی آثار ملی چین شناخته می شود. مورخان قدمت این غار را به قرن ۱۴ میلادی نسبت می دهند.

سفری به زیباترین غارهای جهان

سفری به زیباترین غارهای جهان

سفری به زیباترین غارهای جهان

سفری به زیباترین غارهای جهان

سفری به زیباترین غارهای جهان

سفری به زیباترین غارهای جهان

سفری به زیباترین غارهای جهان

سفری به زیباترین غارهای جهان

سفری به زیباترین غارهای جهان

سفری به زیباترین غارهای جهان

سفری به زیباترین غارهای جهان

گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

سفری به زیباترین غارهای جهان

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *