سفر ارزان و راحت، نیاز گردشگران ایرانی

 سفر ارزانصنعت گردشگری از مهمترین عوامل رشد و توسعه اقتصادی کشورها در دوره جدید محسوب می شود .در کشور ما نیز صنعت گردشگری همواره در سخن و شعار از اهمییت خاصی برخوردار بوده اما گام هایی که به طور عملی برای توسعه این بخش برداشته شده بسیار کمتر از میزان شعار ها بوده است .

همواره صاحبنظران اقتصادی ازصنعت گردشگری به عنوان صنعتی که می تواند جایگزین درآمد های نفتی برای کشور باشد سخن می گویند اما علی رغم آنکه پتانسیل های لازم برای توسعه صنعت گردشگری در کشور وجود دارد از این پتانسیل ها چندان استفاده نمی شود. ایران ازنظر جاذبه های طبیعی و اکوتوریستی و همچنین جاذبه های گردشگری جزو ۱۰ کشور اول جهان است و از معدود کشور هایی است  که هم جاذبه های طبیعی و هم جاذبه های تاریخی دارد ، اما بهره گیری مطلوب از این پتانسیل عظیم ؟ مانده است.

ایجاد شبکه ای جامع از خدمات و محصولات گردشگری برای گردشگران و معرفی مقاصد اصلی گردشگران همراه با ایجاد بستری برای توسعه فرهنگ گردشگری مدیریت شده ، زمینه اشنایی بیشتر گردشگران با جاذبه های گردشگری را فراهم می سازد. اما توسعه سفر ، نیازمند توسعه پایدار ، توزیع انبوه و پشتیبانی مستمر سفر ، تفریح و گردش است.

مقولات مهمی که همگی در اهداف طرح «سفر کارت ملی» ؟ وملموس است. آنچه موجب شده سفر در ایران در قالب گردشگری،کمتر مورد توجه قرار گیرد و اغلب به سفر هایی با هدف دیداراز خانواده و امثال آن تعریف می شود ، مجموعه عواملی است که کم توجهی به آن موجب کاهش حجم سفر هایی با هدف دیدار از جاذبه های طبیعی و تاریخی شده است. اما این عوامل چیست؟

بررسی های کار شناسی نشان می دهد که گرانی سفر و عدم پشتیبانی از گردشگران در مقاصد تفریحی ، از مهمترین عوامل کاهش توجه به مقوله گردشگری است. مردم ، وقتی تصمیم می گیرند به سفر بروند که هم بدانند از امکان لازم برای تامین هزینه های سفر برخوردارند و هم اطمینان داشته باشند که پشتیبانی مناسبی از آنها در مقصد یا مسیر حرکت به عمل می آید ؛ مواردی که خلاء ان در کشور ما به شدت احساس می شود.

به همین دلیل ایجاد تسهیلاتی در فالب یک سازمان جامع و شبکه به هم پیوسته از امکانات که بتواند گردشگران را تحت پوشش قرار دهد می تواند این خلاء را جبران کند. در حقیقت با بهره گیری از توان و پتانسیل این شبکه جامع ، می توان در خانواده ها این اطمینان قلبی را حاصل کرد که می توانند سفری راحت بدون نگرانی از هزینه ها وامکانات مورد نیاز داشته باشند.

طرح سفر کارت ملی با هدف تحقق چنین هدفی راه اندازی شده است. به عبارت دیگر ، سفر کارت ملی تبلور الکترونیکی «بن سفر» است که به همت و ابتکار شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی از سال ۱۳۸۳ ، در قالب برگه های بهادار مشابه چک های مسافرتی موجود ، تولید شد ودر اختیار سازمان ها و شرکت های علاقمند قرار گرفت. اما به مرور زمان به کارت های الکترونیکی و بانکی تبدیل شد که از طریق پایانه های فروش ویژه (POS) نصب شده در صد ها مرکز گردشگری عضو شبکه پذیرندگان سفر کارت ملی قابلیت بهره برداری دارد.

استفاده از سفر کارت ملی،به معنای عضویت در بزرگترین شبکه گردشگری و تفریحی سراسر کشور است که می تواند رویای سفر ارزان و راحت را برای گردشگران ایرانی تحقق بخشد و گردشگری را که در کشور ما اغلب ، معنای سفر گرفته است معنایی واقعی بخشیده و جلوه ای روشن تر به آن بدهد. امیدواریم شاهد برداشته شدن گام های بلندتری در حوزه گردشگری باشیم؛ و به طور ویژه به صنعت گردشگری توجه شود.

 

 سفر ارزان:

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *