سفری سه روزه در شهریور ماه از رشت تا انزلی در گیلان

راهی به جنگل و دریا

کوه و دریا، دشت و جنگل، آفتاب و باران، وسوسه‌های دلپذیری برای سفر به گیلان است. تا آنجا که روزهای شلوغ و تعطیل، خستگی و شلوغی جاده‌های پر ترافیک شمال را به جان می‌خریم تا خنکای نسیم از کرانه خزر، مرهمی بر خستگی یک ساله‌مان باشد. گرچه سفر به شمال و به خصوص رشت و انزلی از مشهورترین سفرها و مسیرش از پرترددترین مسیرهای سفر به حساب می‌آید،

 اما ما فاصله بین رشت تا انزلی را در مسیری متفاوت برایتان در نظر گرفته‌ایم تا با هم دیدنی‌های کم‌دیده این مسیر را ببینیم. مسیر معروف رشت تا انزلی تقریباً ۴۰ کیلومتر است، اما می‌توانید راه‌تان را کج کنید و در یک سفر دو تا سه روزه دیدنی‌های دیگر نزدیک آن را تماشا کنید. در این سفر مقصد شهر رشت است و با عبور از جاده‌های فرعی و روستایی سری هم به ماسوله و فومن می‌زنید و پس از گذر از ماسال و رضوانشهر، سفرتان را در بندر انزلی پایان دهید. اگر وقت و زمان کافی دارید، می‌توانید از ساحل تا آستارا هم بروید که البته این مسیر، خود برنامه‌ای جداگانه می‌طلبد.

چطور برسیم؟

در قلب گیلان

خودروی شخصی : اصلی‌ترین مسیر به سوی رشت به خصوص برای تهرانی‌ها و استان‌های جنوبی، بزرگراه قزوین ـ رشت است، اما گردشگران از استان‌های غربی کشور می‌توانند از جاده اردبیل به آستارا و گردنه زیبای حیران به گیلان سفر کنند. اگر هم کسی بخواهد از مازندران به گیلان بیاید می‌تواند در امتداد ساحل از جاده کناره به رودسر، لاهیجان و از آنجا به رشت برود.

اتوبوس : همه روزه اتوبوس‌های فراوانی در بیشتر ساعات روز برای رشت از ترمینال‌های غرب تهران و بسیاری از استان‌های ایران وجود دارد، اما برای اینکه خیالتان از بابت بلیت راحت باشد می‌توانید از طریق سایت payaneh.ir برای هر شهری که دوست دارید بلیت اینترنتی خریداری کنید.

چطور بگردیم؟

مسیر جنگل و دریا

این سفر در مسیری متفاوت بین رشت و انزلی است که می‌توانید در بین راه فومن، صومعه‌سرا، ماسال و رضوانشهر را هم ببینید و در آخر از انزلی سر در بیاورید.

برای گردش در این مسیر پیشنهادی باید دو تا سه روز برنامه‌ریزی کنید.

رشت : جاذبه های گردشگری این شهر کم نیست؛ از خانه میرزا کوچک‌خان تا بازار قدیمی، موزه تاریخ چای و دریاچه سد «سقالکسار» و … اما در نزدیکی شهر رشت یک مکان را نباید از دست داد؛ موزه روستایی گیلان که در دامن جنگل‌های انبوه همچون دهکده‌‌ای کوچک قرار گرفته و در آن می‌توانید از نزدیک با زندگی، هنر و فرهنگ سنتی همه مناطق گیلان آشنا شوید.

این موزه در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ۱۸ جادۀ رشت ـ تهران قرار دارد. البته این روزها به دلیل نبود بودجه این موزه تعطیل شده، پس برای آنکه از قبل با برنامه‌های بازدیدان و همچنین برقرار بودنش مطلع باشید، سری به نشانی gecomuseum.com بزنید یا با شماره ۶۶۹۰۹۷۱ (۰۱۳۱) تماس بگیرید.

فومن : ۱۱ کیلومتر از فومن که به سمت شمال بروید به صومعه‌سرا می‌رسید. در صومعه‌سرا پس از دیدن مناره آجری «گسکر» و پل خشتی شهر، ادامه مسیر را از جاده دهستان «توخاله» و «هندوخاله» به سمت شمال می‌توانید ادامه دهید. در این مسیر روستاهای زیبایی در ساحل جنوبی تالاب انزلی پهلو گرفته‌اند که دیدن‌شان خالی از لطف نیست. از روستای هندوخاله که به سمت غرب (رضوانشهر) بروید، حتماً در روستای «صوفیان ده» توقف کنید و در رود «تراب خاله» قایق سواری کنید.

صومعه سرا : مسیر جنگلی روستای جیرده و شهر شفت را ادامه دهید. از آنجا از طریق جاده جنوبی به سوی روستای «احمد سر گوراب»، روستای «نصیر محله» و سپس قلعه رودخان معروف بروید؛ قلعه‌ای دفاعی ـ نظامی که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن جلوه خیره کننده‌ای دارد و از دوره سلجوقیه تا امروز توانسته تا اندازه زیادی از رطوبت این منطقه جان سالم به در ببرد.

مسیر ورودی تا قلعه را باید با پای پیاده که حدود ۵ کیلومتر است طی کرد. پس از آن، از روستای رودخان تا شهرستان فومن حدوداً ۲۵ کیلومتری راه دارید و از آنجا مستقیم، کمتر از ۴۰ کیلومتر به ماسوله شگفت انگیز می‌رسید. در ماسوله خانه‌های روستایی زیادی برای شب‌هائی با قیمت‌های متفاوت کرایه داده می‌شود.

ماسال : از جاده غربی به سمت شاندرمن و ماسال بروید تا دل به آرامش این شهر بسپارید. آبشار «ویور» در مجاورت منطقه ییلاقی «آندره» در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر و دیگر آبشارهای زیبای ماسال را می‌توانید در شهریور ماه ببینید.

رضوانشهر : در رضوانشهر می‌توانید یکی از زیباترین سواحل دریای خزر در امتداد « شفارود » و «تازه آباد» را ببینید. همچنین پل آجری پونل، خانه تاریخی سردار مقتدر در ییلاق آق مسجد، آبشار ویسادار در ۱۳ کیلومتری پره سر مناطق کوهستانی ارده و زندانه و برزکوه و بنای تاریخی « آسیبه فرگت» (مسجد سفید) «دیناچال» از جمله نقاطی هستند که می‌توانید در مسیر رضوانشهر به تالش از آنها دیدن کنید.

بندر انزلی : گفته می‌شود بندر انزلی، پرباران‌ترین شهر ایران است. تلاقی دریا و چمن‌زار و مرداب با کشتی‌ها و لنج‌های کوچک و بزرگ انزلی را بندر خیال انگیزی کرده است، تالاب بین‌المللی انزلی، پل‌های تاریخی انزلی و غازیان پارک ساحلی (بلوار)، کاخ موزه نیروی دریایی، مناره یا برج ساعت در محوطه پشتی بازار سپه با قدمتی نزدیک به ۱۰۰ سال، گورستان لهستانی‌ها و عمارت قدیمی دادگستری برخی از جذابیت‌های انزلی به شمار می‌روند که می‌توانید در این شهر ببینید.

سفر از رشت تا انزلی

سفر از رشت تا انزلی

سفر از رشت تا انزلی

سفر از رشت تا انزلی

سفر از رشت تا انزلی

سفر از رشت تا انزلی

سفر از رشت تا انزلی

سفر از رشت تا انزلی

منبع: ماهنـامه سفـر

گردآوری و تنظیم: تـارا رادفـر

سفر از رشت تا انزلی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *