سفر با اتوبوس

سفر با اتوبوس؛ سخت ولی ارزان

اتوبوس نسبت به قطار و هواپیما بیشترین سهم  جابه جایی را دارد

سفر با اتوبوس همیشه و در هر وقت از سال مشتری خود را دارد و در بین وسایل حمل و نقل عمومی سفر با اتوبوس به دلیل فراگیری ، در دسترس و ارزان بودن نسبت به قطار و هواپیما بیشترین سهم جابجایی را دارد. به طوری که طبق آمار رسمی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در سال گذشته بیش از ۹۰ درصد جابه جایی مسافران از طریق جاده بوده است و در پرترددترین روزهای سال یعنی دو هفته نوروز – نوروز ۹۲ – ۱۰۴ میلیون و ۱۳۴ هزار و ۳۷۷ نفر جابه جایی از طریق در کشور انجام شد .

به گفته مسئولان ، تهران یکی از مبادی است که بیشتر مسافران از این شهر از طریق اتوبوس های بین شهری به سایر شهرها و استان های دیگر و یا حتی مقاصد خارج از مرزهای کشورمان سفر می کنند . اتوبوس های مسافربری در سطح شهر تهران در ۴ پایانه مسافربری مستقر هستند و از هر کدام از این پایانه ها می توان به استان ها و شهرهای مختلف کشور سفر کرد و سفر به هر بخش از کشورمان در یکی از این ۴ پایه امکان پذیر است . پایانه های غرب ، شرق ، جنوب و آرژانتین یا همان بیهقی هر کدام جایه جایی های یک بخشی از کشورمان را گوشش می دهند و مسافران بر اساس مقصد خود به یکی از این پایانه ها برای خرید بلیت اتوبوس مراجعه می کنند .

ترمینال جنوب، قدیمی ترین پایانه تهران 

ترمینال جنوب، قدیمی ترین پایانه تهران  است. احداث این ترمینال به سال ۵۳ بر می گردد. در این سال ها مردم از گاراژها بلیت تهیه می کردند و گاراژها در مرکز شهر و در امتداد محور خیابان هایی که به جاده ارتباطی شهر با خارج از آن می رسید ، مستقر شده بودند . بیشتر گاراژهای آن زمان در خیابان های ناصر خسرو ، مولوی ، باب همایون و سرگرد سخائی مستقر بودند. در سال های اول راه اندازی ترمینال جنوب، خیابان ها اطراف آن محل کوره های آجرپزی بوده که بعد از جمع شدن این کوره ها ، هر کدام تبدیل به یکی از امکانات محلی شدند ؛ از جمله پارک بعثت و پایانه جنوب .

ترمینال جنوب به طور رسمی در سال ۱۳۵۸ به سامانه حمل و نقل بین شهری پیوست و بهره برداری از آن آغاز شد. دسترسی مسافران به ترمینال جنوب راحت است و مسافران می توانند با مترو با اتوبوس های «پی آر تی » خود را به ترمینال جنوب برسانند. پایانه مسافربری جنوب در پخش شمالی بزرگراه بعثت قرار دارد و این پایانه ، در منطقه ۱۶ شهرداری تهران واقع شده و از سمت شمال، به خیابان شهید تقوی (خط BRT شهید افشار) از جنوب به اتوبان بعثت، از سمت غرب به خیابان شهید بخارایی و از شرق به خیابان عباسی محدود می شود . همچنین مسافران می توانند از طریق مترو به ترمینال جنوب بروند ، ایستگاه متروی ترمینال جنوب ، یکی از ایستگاه های متروی تهران است که در ترمینال جنوب تهران واقع شده است. این ایستگاه در خط یک مترو تهران در امتداد خط کهریزک واقع شده است و مسافران می توانند از طریق شماره ۷-۵۵۱۸۵۵۵۶ با پایانه مسافربری جنوب تهران تماس بگیرند .

در حال حاضر این پایانه به تمام استان های کشور سرویس دارد؛ به جز پنج استان مازندران، گیلان، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی. روزانه به طور متوسط ۲۰هزار نفر برای سفر به نقاط گوناگون یا تهیه بلیت به پایانه جنوب مراجعه می کنند. میانگین متوسط حضور مسافران در این پایانه، ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سال است که به صورت رفت و برگشت تقریبا ۱۷ میلیون نفر از این پایانه رفت و آمد می کنند. در پایانه جنوب، ۲۴ شرکت مسافربری مختلف، مسافران را به ۱۶۰ شهر کشور جابه جا می کنند. همچنین عراق، ترکیه و سوریه، کشورهایی هستند که مسافران می توانند از پایانه جنوب به آنها سفر کنند.

بزرگترین ترمینال کشور

پس از شروع به کار ترمینال جنوب ، مدتی بود که گاراژها پلمپ شده و شرکت های مسافربری در ترمینال جنوب فعالیت خود را آغاز کرده بودند . در این مدت مشکل تردد اتوبوس ها از جنوب تهران به شهرهای غربی و شمالی برای شرکت های مسافربری باعث به راه اندازی ترمینال غرب شد. در آن زمان شرکتهای تعاونی در اطراف میدان آزادی (محل پارک سوار آزادی فعلی) که فضایی باز و خلوت بود چادر زدند و کار خود را در آن مکان آغاز کردند . مدت ها دفاتر شرکت ها در چادر مستقر بود که شهرداری تهران دست به کار شد و در سال ۷۰ گلنک بزرگترین پایانه مسافربری کشور در آن مکان زده شد و در سال ۷۵ پایانه مسافربری غرب در میدان آزادی به افتتاح رسید .

ترمینال غرب در ضلع شمال غرب میدان آزادی واقع است. این پایانه با ۵۰ هکتار مساحت ، جنوبی ترین بخش ناحیه ۶ منطقه ۵ شهرداری تهران را به خود اختصاص داده است . پایانه مسافربری غرب ، حدفاصل خیابان شهید محمدعلیذ جناح (از شرق) و خیابان شهید برادران رحمانی (از غرب ) واقع است. ضلع جنوبی پایانه به پارک سوار آزادی و در ادامه به میدان آزادی منتهی می شود و ضلع شمالی آن ، بزرگراه شیخ فضل اله نوری است. بلوار دانش، مسیر ارتباطی خیابان شهید محمد علی جناح و خیابان شهید برادران رحمانی ، پایانه غرب را به دو قسمت فاز ۱ و ۲ تقسیم کرده است . راه های دسترسی مناسبی به ترمینال غرب وجود دارد ، مسافران می توانند از طریق مترو و اتوبوس بی آر تی خود را به ترمینال غرب برسانند . همجواری پارک سوار آزادی و ایستگاه سواری های درون شهری ، ایستگاه اتوبوس های BRT و شرکت واحد ، رفت و آمد به پایانه را برای مسافران و مراجعه کنندگان تسهیل کرده است . ایستگاه متروی میدان آزادی در میدان آزادی جاده مخصوص کرج ابتدای خیابان برادران رحمانی واقع شده است . این ایستگاه در خط چهار مترو تهران واقع شده است. از ترمینال غرب می توان برای شهرهای شمالی و غربی کشور بلیت اتوبوس و سواری کرایه تهیه کرد.

سفر با اتوبوس

سفر با اتوبوس

بزرگترین ترمینال خاورمیانه در شرق تهران

بعد از افتتاح پایانه جنوب ، پایانه مسافربری شرق دومین پایانه تهران بود که در سال ۶۰ در شرق تهران در محدوده تهران پارس و خیابان دماوند و در منطقه ۱۳ به افتتاح رسید . گفته می شود این پایانه به زودی به بزرگ ترین پایانه خاورمیانه تبدیل خواهد شد . عملیات اجرایی آن از بهمن ۱۳۹۰ آغاز شده و فاز نخست آن تا پایان سال ۹۲ تمام خواهد شد . این پایانه روزانه ۱۵ هزار مسافر را جابه جا می کند که با اجرایی شدن عملیات این مقدار به ۱۲۰ هزار مسافر در روز افزایش خواهد یافت . یک خط مترو هم از زیر این پایانه عبور خواهد کرد .

این پایانه در شرق تهران واقع شده و از شمال به خیابان دماوند ، از جنوب به بزرگراه شهید یاسینی ، از شرق به توقفگاه خط یک سامانه اتوبوس های تندرو و از غرب به پارک عطار منتهی می شود . ترمینال شرق از اصلیترین مبادی برای سفر به استان های شمالی کشور و همچنین شهرهای شمالی استان خراسان است و مازندرانی ها و گلستانی ها بیشترین مراجعان به این پایانه مسافربری را تشکیل می دهند . برای دسترسی به ترمینال شرق می توان با مترو در ایستگاه تهرانپارس پیاده شد و این پایانه در مسیر اتوبوس های بی آر تی قرار دارد .

جدیدترین پایانه تهران

ترمینال بیهقی را می توان جدیدترین و به روز ترین ترمینال تهران دانست. پایانه و پارک سوار بیهقی در مهرماه سال ۱۳۷۰ به دستور شهردار وقت تهران از شرکت نوسازی عباس آباد به معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران واگذار شد و در دی ماه همان سال به عنوان پایانه و پارک سوار، در اختیار سازمان پایانه ها و پارک سوارهای شهرداری تهران قرار گرفت. این پایانه و پارک سوار از شمال به بزرگراه آفریقا، از جنوب به بزرگراه شهید مدرس، از شرق به بزرگراه رسالت و از غرب به میدان آرژانتین منتهی می شود.  شیراز (پایانه کاراندیش)، اصفهان (ترمینال کاوه و صفه)، تبریز (پایانه بزرگ تبریز)، مشهد مقدس، رشت، لاهیجان، بندرانزلی، شبستر، شهرضا ، آباده آ اهواز (ترمینال سیاحت اهواز)، اندیمشک (ترمینال بزرگ اندیمشک)، خرم آباد، بروجرد و اراک مقاصدی هستند که از پایانه بیهقی می توان به این شهرها با اتوبوس های بین شهری سفر کرد.

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. […] سفر با اتوبوس ؛ سخت ولی ارزان باسون تارا دسترسی مسافران به ترمینال جنوب راحت است و مسافران می توانند با مترو با شیراز پایانه کاراندیش اصفهان ترمینال کاوه و صفه تبریز پایانه بزرگ تبریز مشهد مقدس رشت […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *