سفر به آفریقای جنوبی

سفر به آفریقای جنوبی

سفرنامه آفریقای جنوبی: تنوع فراوان از فرهنگ ها و طبیعت در جنوبی ترین کشور قاره ی جنوبی با داشتن کوهستان ها ّدشت ها ،بوستان های جنگلی عظیم و سواحل شنی ،کشوری فوق العاده است. زندگی روستایی و شهری این کشور به اندازه طبیعت آن غنی و متنوعاست . موزه ها ، نگار خانه های هنری، رستوران های ملل مختلف ،مراکز تفریحی و خرید فراوان در سح کشور یافت می شود . آمیختگی فرهنگی زیاد در آفریقای جنوبی یافت می شود که داشتن ۱۱ زبان رسمی یکی از آثار آن است . کشوری که تا ند دهه پیش درگیر جنگ های داخلی و مشکلات شدید بود به همت بزرگانی چون نلسون ماندلا (Nelson Mandela) ،امروزه به یکی از مرکز مقصد های داغ گردشگری تبدیل شده است.

خلیج ماسل Mosel Bayیکی از گزینه های جذاب سفر به آفریقای جنوبی استاز کیپ تاون تا ماسل حدود ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد و به فاصله هر ۱۰۰ کیلومتر مجتمع های خدمات رفاهی بسیار تمیز و مرتب از مسافران خسته راه پذیرایی می کند. خلیج ماسل یکی از با ثبات ترین آبو هوا ها را دارد ۳۰۰ روز سال آفتابی است و خانه های زیبایی مشرف به دریا و ساحل ساخته شده اند .

نوع شهر و زندگی مردم نشان می دهد که این خلیج سال هاست به همین شکل باقی و دست نخورده باقی مانده است /. مهمتر آن است که برای کسانی که ارزان سفر می کنند یک بهشت رویایی است. با قیمت هایی ناچیز می توانند اتاق های زیبا برای خود دست و پا کنند و روز ها از تنوع گردشگری در این مکان لذت ببرند .

غذاهای دریایی این منطقه مملو از اسید های چرب امگا ۳ است . ماده ای که به وفور در نرم تنان و صدف های خوراکی یافت می شود. ماده ای مغذی برای مغز از هزاران سال پیش غذای مردم این منطقه بود به همین خاطر در غذاهای آبدار ،خوشمزه آن ها تجلی یافته است که به راستی سیری ناپذیرند و مغز شما را به تکاپو ی مضاعف وامی دارند.

خلیج ماسل برای کسانی که می خواهند نهنگ ها را از نزدیک ببینند و صدای نفس کشیدنشان را بشنوند موقعیت استثنایی فراهم می کند . برخی که ماجراجو ترند،به داخل قفس هایی می روند تا کوسه ها را از نزدیک ببینند و احتمالا از این که طعمه ای دست نیافتنی برای کوسه ها هستند لذت می برند . برای دیدن نهنگ ها البته به قایق های تخصصی که مجوز لازم را داشته باشد نیاز است .

خلیج ماسل را به سمت نایزنا Knaysna ترک می کنیم . نایزنا همچون این خلیج کوچک جولانگاه کشتی های باربانی و ذریانوردی است و به عنوان یکی از مقصد های گردشگری آفریقای جنوبی مطرح است .

اینجا زمانی محلی برای استخراج طلا و الوار بود . آنچه را که نایزنا برسر زبان ها انداخت مهاجرت خانواده تیسن family Thesen از نروژ در سال ۱۸۷۰ به این منطقه بود که تجارت خانه های متعدد برای خود دست و پا کرد .

در سال ۱۹۰۴ چارلز ویلیام تیسن جزیره پارادن را خرید که بعد ها به نام جزیره تیسن شهرت یافت . این جزیره محلی برای تجارت الوار در سال ۱۹۲۲ بود. ضایعات الوار به اندازه ای بود که تیسن را به فکر انداخت کارخانه تولید برق با سوخت حاصل از ضایعات الور ایجاد کند .

این ایدخ به اندازه ای قشنگ از آب در آمد که کارخانه تولید برق برای شهر حسابی خیر و برکت داشت . حالا این کارخانه متروکه تغییر کاربردی داده است اما مردم به پاس خدمات کارخانه دلشان نیامده که آن را تخریب کنند . بنابراین در سال ۲۰۱۰ به هتل پنج ستاره تبدیل شده است حفظ شود .

آخرین روز کاری این کارخانه ۲۶ جوئن ۲۰۰۱ بود و پس از آن به هتلداری به نام “جف انگل” فروخته شد و او هتل “توربین” را به طرز شگفت آوری از یک کارخانه برق قدیمی به یک هتل پنج ستاره تبدیل کرد با تمام اجزای اصلی ،توربین و لوله هایی که زمانی برای مردم شهر از ضایعات الوار منطقه برق تولید می کرد . دودکش های کارخانه در جوار آبراهی زیبا همچنان بر افراشته مانده اند تا روح صنعتی و همزیستی مسلمت آمیز با طبیعت را در خاطره ها زنده نگاه دارد . گذرتان که به این شهر افتاد شبی را در این هتل-کارخانه اقامت کنید.

نازینا یکی از صد مقصد برتر جهان شناخته شده و یکی از زیباترین مسیر باغ های Garden Route غنی از گیاهان وحشی و رنگارنگ که چشم ها را خیره می کند در خود جای داده است. جنگل های انبوه بر روی کوه های فراخ در امتداد خط ساحلی گسترده اند و رود خانه ای کهربایی رنگ با جزایر پراکنده و خلیج های کوچکی در این میان پیچ و تاب دارد . همین ویژگی ها ، امکانات متنوعی از کوه نوردی تا ماهی گیری و ورزش های متعدد دریایی را مهیا کرده است.

رودخانه به اقیانوس هند منتهی می شود . این مسیر را که با قایق تفریحی بپیمایی از کنار جزایر تیسن و لژر می گذری که با منظره ای از ویلاهای لوکس روبرو می شوی. درست در تلاقی رودخانه با اقیانوس ،تهیگاهی دهان باز می کند که یک سر آن سخره ای عظیم است و سر دیگر آن منطقه حفاظت شده ای با نام Featherbed قرار گرفته است .

نایزنا را که به مقصد الیزابت ترک کنید اقامت دو روزه در پارک حیات وحش کواندا KWANTU را توصیه می کنیم. اقامتگاهی که در دل زیستگله حیات وحش ساخته شده است. دور تا دور این پارک جنگلی در حدود ۶ هکتار با سیم و نرده محصور شده است تا حیوانات را در خود نگه دارد . از پشت خودرو تابلوی کواندو مشخص می شود ودر کنار آن تابلوی احتیاط که تصویر شیری در وسط مثلث قرمز رنگ نقش بسته است . یعنی مراقب باشید شیرها شما را نخورند.

از این نوع اقامتگاه ها که عموما با مشارکت بخش خصوصی ایجاد می شود با عنوان ذخیر گاه های تفریحی Game Reserve یاد می شود . در این اقامتگاه غذای حلال سرو می شد و اقامت دا آن کاملا مقید به آداب اسلامی است . به همین دلیل برای مسلمانان و خانواده های آنان مکانی مناسب و ویژه محسوب می شود .

صبح زود در روز بعد آماده حرکت در دل حیات وحش می شوید . اگر هوا بارانی باشد شیرها و یوزها به سبب بارانی بودن هوا در لابلای بوته ها پناه می گیرند . خودروی سرباز که گنجایش دست کم ۸ نفر را دارد به سمت جنگل و بوته زارها راهی می شود .

به فاصله کمی ظرافه ها پدیدار می شوند . بعد گاو های آفریقایی ،روباه و فیل هلی وحشی که بسیار خطرناک به نظر می رسند . به همین دلیل در سینه کش سربالایی کوه حرکت می کنید چون فیل تپه را بلا نمی آید تا دنبالتان کند . رد پای شیر در مسیر هم مشخص است. راننده سافاری ها معمولا حسابی خیره هستند و می توانند بفهمند که این رد پا تازه است یا قدیمی .

نحوه نزدیک شدن به حیوانات ، تصویر برداری و نوع برخورد با حیوانات فضا را به گونه ای غیر قابل توصیف برای شما هیجان انگیز میکند. شما و     نوع برخورد با حیوانات فضا را به گونه ای غیر قابل توصیف برای شما هیجان انگیز می کند. شما واقعا در قلب حیات وحش ایستاده اید که هر لحظه ممکن است یکی از تنومندان پنج گانه از زیر بوته ای به سمت شما بیاید .

فیل ها،شیرها،کرگدن ها،پلنگ ها و گاومیش های وحشی یا به قولی تنومندان ۵ گانه ،معروف ترین پستانداران تنومند حیات وحش آفریقای جنوبی هستند . بیابان ها و آفریقای جنوبی هنوز پر از پستانداران شاخص قاره ی آفریقا هستند.

شیرها اکنون فقط در نواحی حفاظت شده ای مانند کوانتا زندگی می کنند .

پلنگ های زیبای آفریقای جنوبی زیستگاه پهناوری دارند که قسمت اعظم کیپ جنوبی و نواحی شمالی دور دست از جمله این مناطق هستند .

زرافه و گوره خر را به تناوب می توانید در این پارک پیدا کنید . نوعی گاو وحشی آفریقایی به نام تسه سبه که تماشای آن کم تر از تماشای شیر نر هیجان انگیز نیست . تماشای نوعی گوزن به نام آنتلوب لوینگستون هم به اندازه ی فیل ها جذاب است .

یکی از دیدنی های پارک  کوانتا گنبدهای گلی است که مورچه ها درست کرده اند که گاهی اوقات ارتفا ع شان به ۱ متر هم می رسد . البته این خانه های گلی غذای مغزی مورچه خواران هم محسوب می شود .

سگ وحشی آفریقای جنوبی نیز از جمله پستانداران در خطر انقراض این کشور است که زمانی گمان می رفت حیوان کشتار گری است که به هیچ جانداری رحم نمی کند اما اکنون مشخص شده است که ارزش زیست شناختی فراوانی دارد و از رفتار خانوادگی با محبتی برخوردار است . سگ های جنوبی به تعداد کم در پارک ملی کروگر ، شمال منطقه ی کوازولو-ناتال (شامل پارک هلو هلووه اومفولوزی) ،کلاهاری و زیستگاه مادیکوه در استان شمال باختری زندگی می کنند .

از ۸۵۰ گونه پرنده ی ثبت شده در آفریقای جنوبی حدود ۷۲۵ گونه در این کشور ماندگار هستند و حدود ۵۰ گونه هم بومی هستند. هر ساله پرنده دوستان بسیاری از سراسر جهان به آفریقای جنوبی می آیند تا پرندگان بسیار متنوع این کشور را تماشا کنند و. برخی از پرنندگان بومی این کشور در جای دیگر جهان وجود ندارد.

افزودن بر این آفریقای جنئبی پرندگان بسیاری هم دارد که لز قطب شمال و جنوب ،اروپا،آسیای مرکزی،چین و سایر کشور های آفریقا هر ساله به این کشور می آیند . فقط در ناحیه ی تالابی کوچکی در اطراف شهر وریهاید در شمال کوازولا-ناتال بیش از ۳۸۰ گونه پرنده زندگی می کنند. که در شمار آینده این منطقه را معرفی خواهیم کرد.

 

آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی

 

بهترین زمان سفر به آفریقای جنوبی: اسفند و فروردین

تجربه های ویژه

 • تماشای شهر کیپ تاون از بالای کوه تیبل ( Moutain Table)

 

 • انجام ورزش های آبی در آب های گرم کوازولو – ناتال ( Kwazulu – Natal)

 

 • گردش و تماشای نهنگ ها در شهر هرمانوس ( Hermanus)

 

 • بازدید از معدن الماس بیگ هول ( Bhg Hole)

 

 • پیاده روی در منطقه ی زیبای کوهستان در اکنسبرگ ( Drakensberg Mountains)

 

 • دیدن حیات وحش فوق العاده آفریقا در پارک جنگلی کروگر (Kruger National Park )

 

 • خریدن صنایع دستی چوبی ،زیور آلات چوبی ،تخم شترمرغ نقاشی شده

 

حیات وحش آفریقا

حیات وحش آفریقا

 

نشان های منحصر به فرد      

شهر زیبای کیپ تاون افریقای جنوبی،کوه تیبل ، معدن های الماس و طلا ، نلسون ماندلا ، پارک جنگلی کروگر ، قبیله زولو

 

چند کلمه

سلام :       (هلو) به انگلیسی یا       (هالو) به زبان افریکنس

خداحافظ :     (بای) به انگلیسی یا          (تتسین) به زبان افریکنس

تشکر :           (دانکی ) به زبان افریکنس

بله :     (یس) به انگلیسی یا    (یا ) به زبان افریکنس

 

غذاهای مشهور

 • رولت های مرغ و گوشت مشهور کیپ تاون گتسبی

 

 • خورشت گوشت با گوجه فرنگی با نام توماتو بریدی

 

 • نوشیدنی محلی اوموبو  که شبیه به دوغ است .

 

 • شیرینی کک سیسترز

 

شهرهای مهم   

 • پرتوریا

 

 • کیپ تاون

 

 • ژو هانسبورگ

 

 • سان سیتی

 

شهر «کیپ تاون» در افریقای جنوبی

شهر «کیپ تاون» در افریقای جنوبی

 

شهر ژوهانسبورگ از شهرهای مهم آفریقای جنوبی

شهر ژوهانسبورگ از شهرهای مهم آفریقای جنوبی

 

چند نکته  ی جالب

 • مجموعه ی هتل پالاس واقع در شهر سان سیتی بزرگترین هتل – استراحتگاه دنیا است و بزرگترین ساختمان نیم کره ی جنئبی است .

 

 • کشور آفریقای جنوبی از نظر موسیقی جاز، معماری ،غذا ،نقاشی و هنر ،جاذبه های گردشگری ،رقص های بومی متنوع بسیاری دارد . هشت اثر در آفریقای جنوبی در فهرست میراث فرهنگی جهانی ثبت شده است .

 

 • مردم این کشور به چهار زبان زولو ، هوسو ،آفریکانس و انگلیسی صحبت می کنند . علاوه براین زبان ها ، ۹ زبان غیر رسمی دیگر هم هست .

جمعیت :۴۹،۰۰۴،۰۳۱  (۲۰۱۱)

مساحت :۱،۲۲۱،۰۳۷  کیلومتر مربع

زبان رسمی : آفراکانس ،انگلیسی

پول کشور : راند

نوع حکومت :جمهوری پارلمانی  دیدار و گشت در آفریقا

 

سفر به آفریقا

سفر به آفریقای جنوبی

آفریقا بکر و سیاه

آفریقا بکرترین قاره ی جهان باشد که تمدن مدرن سیمای آن را کمتر تغییر داده اسا . شمال و مکز آفریقا را صحراهایی خشک و سوزان فرا گرفته اند ،اما دریاچه ویکتوریا در شرق آفریقا و در جنوب مدار استوا اقلیمی سبز را پدید آورده که تنوعی اعجاب آور از گونه های مختلف جانوری و گیاهی دارد و این همه در کنار کوه بزرگ کلیمانجارو ،قبایل متعدد سیاه پوست و در آن سو ،سواحل اقیانوس هند و جزیره ی زیبای زنگبار ، مجموعه ای از دیدنی ترین های جهان را در گسترده ای نه چندان وسیع (شرق آفریقا )گرد هم آورده اند.

پارک های وحشی گرونگرو و مانایارا ،قبایل بدون ماسایی،کوه کلیمانجارو،شهر های نایروبی و دارالسلام و در آخر ،جزیره ی تاریخی ،و منحصر به فرد زنگبار جاذبه هایی هستند که با کشتی، هواپیما، جیپ به تماشای آن ها می رویم .

 

سفر به آفریقا

سفر به آفریقا

 

ماسایی ها 

      شرق آفریقا مکانی است که انسان در آن جا پدید آمده است . در زنجیره تکامل جانداران نخستین شبه انسان هایی که پنج ملیون سال قبل توانستند برای شکار ابزار بسازند؛چرنگان را اهلی کرده و به اختیار خود در آورند در شرق آفریقا به منصه ی ظهور رسیدند .

اما گویی تقدیر ایشان جنین بود که مردمان دیگر نقاط جهان تکامل یابند ،تمدن را بسازند و امروز پا از زمین فراتر گذاشته و در فکر تسخیر فضا باشند اما این اولین انسان ها هنوز به شکل بدوی به زندگی خود ادامه می دهد.

اقوام ماسایی هنوز در کومه هایی به سر می برند که از پهن گاو ها ساخته شده است , مخلوطی از شیر و خون گاو ، قوت روزانه ایشانرا می سازد , گله های خود را در دشت هایی پر از شیرهای درنده به چرا می برند و برای محافظت خود و رمه هایشان از شمشیر ئ نیزه ای که هیچ لحظه ای از ایشان جدا نمی شود ، استفاده می کنند.

در تور ویژه ای به میان قبیله های ماسایی می رویم و آن ها با رقص های بومی خود به استقبالمان می آین و می توانیم آزادانه در لابلای کومه هایشان بگردیم و همراهشان به زندگی هزاران سال پیش برگردیم .

 

سفر به آفریقا

سفر به آفریقای جنوبی

 

سفر به راز بقا

سفر به راز بقا

     

     بیش از ۸۰ درصد فیتم های مستند زندگی حیوانات که در ایران به فیلم های «راز بقا» موسوم شده اند ، تنها در سه – چهار پارک ملی در شرق آفریقا تهیه می شوند که در دویست کیلومتری دریاچه ویکتوریا در کشور نانزانیا و کنیا قرار دارند. پارک های ملی گرونگرو و مانایارا از این جمله اند که در برنامه های تورها در نانزانیا با جیپ های سافاری بازدید کاملی از آن ها ترتیپ داده شده است . گله های انبوه بوفالو و گوره خر که دشت های مسیر مهاجرت را سیاه می کنند؛در زندگانی چون شیر ، یوز پلنگ ، و کفتار که در مسیر عبور گله ها به کمین نشسته اند ؛ فیل های غول آسا ،زرافه ها و اسب های آبیو … همگی مناظری که نه از نظر گاهی دور دست که با جیپ های مخصوص سافاری به میانشان می رویم و به تماشایشان می نشینیم .

 

آفریقا بکر

آفریقا بکر

 

کلیمانجارو

در دنیا ،هفت قله بلند هر قاره را «قلل هفت گانه» جهان می خوانند . هر کدام از این قله ها خود به تنهایی دارای تقدس و احترام ویژه ای نزد مردمان بومی منطقه هستند در این میان «کلیمانجارو»با ۵۸۹۶ متر ارتفاع ، بلند ترین قله ی فاره ی سیاه ، آفریقا ،محسوب می شود . صعود این کوه نه تنها  یک برنامه ی خوب کوه نوردی است ،بلکه دیدار از آفریقا و حیلت وحش رنگ رنگش ، آن را به یکی از پر مخاطره ترین برنامه های کوه نوردی برای هر کوه نوردی تبدیل می سازد. عبور از جنگل های انبوه کلیمانجارو ، راه پیمایی در دشت های زیبا در دامنه ی صخره های سر به آسمان کشیده ی کوه ماونزی ، دیدار با انبوه کوه نوردان دیگر تقاط جهان ،اقامت در پناه گاه های مجهز و مدرن ، صعود به دهانه ی آتشفشان بزرگ کلیمانجارو و ذیذن یخچال های مهیب و معلق قله ، از خاطرات فراموش  نشدنی این صعود پنج روزه خواهد بود .

 

تصاویری از کلیمانجارو، بلندترین قله آفریقا

تصاویری از کلیمانجارو، بلندترین قله آفریقا

 

کلیمانجارو

کلیمانجارو

 

کلیمانجارو، بام آفریقا

کلیمانجارو، بام آفریقا

 

دیدار از شهر ها

نایروبی پایتخت کنیاست . شهری مدرن و زیبا همچون پلیتخت کشور های اروپایی ، دیدار از رقصنده هیی سنتی قبایل مختلف شرق آفریقا که با ارکست های بزرگ بومی در سالن های آمفی تئاتر نایروبی دهر روزه برگزار می شود ، از جاذبه های معروف شهر است . علاوه بر آن ها ، دیدار از پارک های زرافه ، کرو کودیل و مارها از دیگر زیبایی های نایروبی است . کافه های نایروبی که شب هب به اجرای برنامه ی متنوع موسیقی می پردازند ، شهرت زیادی در سراسر آفریقا دارند .

دار السلام پایتخت نانزانیا به معنی شهر اسلام است  و این نامگذاری توسط اعراب که زمانی بر آن محدوده تسلط داشته اند انجام شده است .

زیور آلات و صنایع دستی چوبی ، البسه ی رنگارنگ آفریقایی ، از جاذبه های این شهر است و دیدار از این شهر در آخرین روز تور امکان خوبی برای خریدن سوغات و یادگاری های این سفر به یاد ماندنی خواهد بود .

 

سفر به آفریقا

 

زنگبار

جزیره ی «زن زیبار» که به گویش فارسی« زنگبار » گفته می شود ، در تاریخ و فرهنگ کهن ایران جایگاه ویژه دارد . در زبان قدیم سیاه پوستان را «زنگی» می خواندند که بر گرفته از نام جزیره بود .

امروز بسیاری از هموطنان که در جنوب ایران زندگی می کنند چهره ی آفریقایی دارند که نیاکانشان از زنگبار به خلیج فارس آمده اند ،همچنین وقتی به زنگبار نیز می رویم  ، مردمانی را می بینیم با جهره های آشنای ایرانی که سواحیلی صحبت می کنند و قرن ها پیش به آن جا رفته اند .

در آب های ساحلی زنگبار ، جزایر مرجانی زیبایی وجود دارد که اطراف آن بهترین محل برای غواصی و لسنو کلینگ است . در این جزیره های کوچک ، لاک پشت های غول پیکر را خواهیم دید که از دستان ما غذا می خورند و آهوانی کوچک در اندازه گربه های خیابانی ،که این سو و آن سو می دوند . در زنگبار در شهر سنگی موسوم به « شانگانی » و در هتل هایی شیک که به صورت سنتی آراسته شده اند ، اقامت خواهیم داشت . در ایوان های دویست ساله رو به اقیانوس بی کران هند و منظره ی قایق های بادبانی و …. دیدار از تپه های ادویه ها ، بازار تاریخی خرید و فروش بردگان  ، شنا در محل تجمع دلفین ها و سفر هایی به جزایر اطراف با قایق های باد بانی از سرگرمی های لذت بخش زنگبار است .

سفر دریایی با کشتی مدرن و سریع استار از زنگبار به شهر دارلسلام در آخرین روز ،خاطره ی این اقامت لذت بخش را برایمان جاودانه خواهد کرد.

 

سفر به آفریقا

سفر به آفریقای جنوبی

 

سفر به آفریقا

سفر به آفریقا

 

کلیمانجارو

کلیمانجارو

 

سفر به آفریقا

سفر به آفریقا

 

سفر به آفریقا

آفریقا

 

سفر به آفریقا

سفر به آفریقای جنوبی

 

مایل به دریافت وقت سفارت توسط ما هستید؟

لطفا جهت بررسی امکان تعیین وقت سفارت در تاریخ مورد نظر و کشور مدنظر با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید.

وب سایت سون تارا کارگزار رسمی اخذ ویزا ، رزرو ، خرید بلیط ، هتل و تور می باشد شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت ویزا و رزرو و خرید بلیط و هتل از طریق راه های ارتباطی سایت با ما در تماس باشید.

 

اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید کمتر از یک روز پاسخ شما را می دهیم.

با کارشناسان ما در آژانس هواپیمایی جهت اطلاعات بیشتر و یا درخواست ویزا شینگن و یا ویزای آفریقای جنوبی تماس حاصل فرمائید.

۷۷۶۱۹۸۰۹-۰۲۱

۰۹۳۷۹۲۵۸۴۸۰

 

Please follow and like us:

13 دیدگاه ها

 1. ارش حبیبی گفت:

  همشون مخصوصا قله هه خیلی عالی بودن
  تابه حال دهنه به این وسعت ندیده بودم.

 2. مینا اسدی گفت:

  سایت خوبی دارید موفق باشید

 3. ایلیا گفت:

  سلام.سایت خوبی دارید. موفق باشید

 4. رویا گفت:

  ممنون از سایت خوبتون

 5. faradad گفت:

  با تشکر از سایت خوب شما.

 6. پویا گفت:

  ممنون از سایت خوب و مطالب مفیدی که در این سایت قرار دادید

 7. شیرین بیات گفت:

  با سلام
  ممنون از وب سایت عالیتون
  با تشکر از شما
  موفق باشید.

 8. سامان گفت:

  با سپاس از سایت و مطالب خوبی که تهیه کرده اید.

 9. امید پناهی گفت:

  مطالب خوبی دارید.

 10. فرانک محمدیان گفت:

  از اطلاعات و مطالب مفیدی که در این سایت ارائه میشه بسیار استفاده کردم. سپاس

 11. علی گفت:

  سایت خوبی دارید، ممنون و موفق باشید.

 12. داود علیزاده گفت:

  سلام سپاس فراوان بخاطر مطالب آموزنده و خوبتون

 13. شیوا ساعتچی گفت:

  سایت خوبی دارید موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *