سفر به ارمنستان با خودرو شخصی

شاید روزی که آصف الدوله به نمایندگی از فتحعلی شاه قاجار وبه تاوان بی کفایتی او و عدم حمایتش از عباس میرزا،پیمان ترکمنچای را امضا نمود، اصلا گمان نمی کرد که نفرین ابدی هموطنانش را برای خود خریده است وشاید هم گمان نمی برد روزی فرزندان ونوادگانش به کلی فراموش کنند که ارمنستان روزگاری جزئی از خاک ایران بود. به هر حال در دنیایی که مناسبات انسانی در حال پیشرفت است وخط کشی های قراردادی به دور کشورها هر روز بیشتر از دیروز به نفع روابط انسانی رنگ می بازد،در این سوی دنیا، هنوز هموطنان دیروز ،امروز را به بیگانگی می گذرانند. انتخاب ارمنستان برای سفر با هر مقیاسی انتخاب بسیار مناسبی است ،تاریخ وفرهنگ مشترک ،طبیعت بسیار زیبا، اماکن دیدنی، هزینه کم، عدم الزام به اخذ ویزا در مبدا، همه وهمه ارمنستان را به مقصدی ایده آل جهت سفر تبدیل نموده .من نیز به همراه همسرم به همین دلایل این کشور را برای مسافرت یک هفته ای انتخاب نمودیم. بسیاری از هموطنان ما سفربه این کشور را به صورت هوایی و به مقصد پایتخت کشور ( شهر ایروان ) به انجام می رسانند. اگر چه ایروان به تنهایی به اندازه کافی جاذبه های گردشگری برای یک هفته اقامت دارد،اما برای ما که آشنایی با رفتار وباورهای مردم ،طبیعت وآثار باستانی کشورها از جذابیت بالایی برخوردار است ، سفر با ماشین واز راه زمینی قطعا انتخاب اول بود. برای مسافرت ورانندگی در هر کشور گواهی نامه بین المللی، مجوز خروج اتومبیل (کاپوتاژ) و اخذ پلاک بین المللی برای خودرو لازم است.درایران کانون اتومبیلرانی واقع در تهران خیابان خرمشهر خیابان عربعلی پلاک ۲ و یا سایر نمایندگیهای این کانون که معمولا آژانسهای مسافرتی هستند این کار را انجام می دهند.

اگر گواهینامه پایه یک ویا دو داخلی داشته باشید با ارائه مدارک معمول از جمله کپی واصل گواهینامه وکارت ملی وواریز مبلغی کمتر از پنجاه هزار تومان وصرف حدودیک ساعت زمان به راحتی می توان گواهی نامه مزبور رادریافت کنید ،و در مورد اخذ مجوز خروج خودرو از کشور ؛ در تهران گمرک غرب تهران واقع در کیلومتر ۵ جاده قدیم کرج مجوز مربوط را صادر می کند. مراجعه من به گمرک غرب تهران همزمان بود با صف دراز کامیونهایی که از بنادرجنوبی کشورمنتظرترخیص محموله های خود بودنداما خوشبختانه کارها کاملا تفکیک شده بود. پس از ورود به محوطه گمرک وتعیین وزن ماشین توسط باسکولی که در قسمت ورودی قرارداشت، به بخش مربوطه راهنمایی شدم ،ماشین را در پارکینگ پارک کردم وبا مراجعه به اولین اتاق پس از اخذ وتکمیل اوراقی که عمدتا مربوط به مشخصات خودرو بود وتهیه کپی از مدارک شامل گواهینامه، سند و کارت خودرو، کارت ملی، پاسپورت و بیمه نامه خودرو به قسمت دریافت نوبت وسپس به سالن اصلی راهنمایی شدم در آنجا خانمی که مسئول ورود اطلاعات به کامپیوتر بود با حوصله وآرامش وبدون اتلاف وقت کار مرا انجام داد و مرا به باجه بعدی فرستاد که مسوول آن آقایی بود که حدود ۱۵ دقیقه را با تلفن صحبت کرد بعد از آن بدون توجه به من مشغول صحبت با همکارش در مورد کیفیت شام عروسی همکار دیگرش شد و بالاخره بعد از اعتراض من و احتمالا بخاطر ادب کردن این مراجعه کننده پر رو، بلند شد و رفت.به ناچار به مسوول آن قسمت رجوع کردم و به اجبار وی آقای متصدی مجددا برگشت اما این بار به بهانه اینکه من مالک ماشین نیستم و مهلت وکالتنامه من نیز گذشته است دوباره رفت. با مراجعه مجدد به مسوول قسمت و تذکر اینکه از نظر حقوقی وکالتنامه بلا عزل تابع زمان نیست و به اجبار ایشان بالاخره حضرت آقای متصدی برگه کاپوتاژ صادر شده را ممهور فرمود و مرا فرستاد به همان قسمتی که در بدو ورود رفته بودم. به هر حال پس از حدود سه ساعت صرف وقت که می توانست نیم ساعت باشد و صرف هزینه ای حدود یک صد وبیست هزار تومان کاپوتاژ ماشین صادر شد .اخذ پلاک بین المللی نیز، از کانون اتومبیلرانی ویا از طریق آژانس های مسافرتی سطح شهر که ازکانون نمایندگی دارند امکان پذیر است با مراجعه به یکی از آژانسهای مسافرتی و صرف وقتی کمتر از نیم ساعت این کار انجام شد ودر مجموع کل هزینه های مربوط به اخذ کاپوتاژ وپلاک بین المللی چیزی کمتر از دویست هزار تومان شد.

مرز مشترک ایران وارمنستان برای خروج زمینی در منطقه ای واقع در ۲۰ کیلومتری شهرستان سیه رود بنام نوردوز قرار دارد هشتم خرداد ماه ساعت ۲ بعد از ظهر تهران را به مقصد تبریز ترک کردیم وپس از طی مسافت ۸۱۵ کیلومتر به مرز ایران و ارمنستان رسیدیم (تهران تا تبریز ۶۰۰ کیلومتر، تبریز تا جلفا ۱۳۵ کیلو متر، جلفا تا سیه رود ۶۰ کیلو متر و سیه رود تا نوردوز ۲۰ کیلومتر ). به غیر از توقف یکی دو ساعته در جلفا وتوقفهای کوتاه مدت برای بنزین زدن در هیچ نقطه ای توقف نکردیم. بعد از تبریز منطقه کم کم زیبا تر می شود خصوصا بعد از جلفا، در مسیر سیه رود مناظر زیبای حاشیه رود ارس را می توان دید. سیه رود آخرین مکانی است که می توان باک بنزین خودرو را با بنزین ۷۰۰ تومانی پر کرد در زمان مسافرت ما هر درام ارمنستان پنج تومان بود که با محاسبه بنزین لیتری ۵۰۰ درام قیمت هرلیتر بنزین در ارمنستان ۲۵۰۰ تومان بود البته مانند هر جای دیگر دنیا قیمت بنزین به صورت روزانه تغییر میکند اما تغییرات آن معمولا بیش از بیست درام نیست ضمنا قیمت بنزین در شهرها معمولا ۱۰ تا ۱۵ درام ارزانتر از پمپ بنزینهای خارج شهرهاست. حدود ساعت ۱۱ شب به مرز نوردوز رسیدیم. بیرون محوطه مرزبانی مغازه هایی است که در طول بیست وچهار ساعت باز بوده وبه محض ورود خودرویی، متصدیان آن ها، فروش سیم کارت ارمنستان ،تبدیل ارز ویا فروش اجناس خرد وریز را به شما پیشنهاد میکنند از آنجا که به ما توصیه شده بود که از این گروه خرید نکنیم بی توجه به اصرارهای آنها وارد محوطه مرزبانی شدیم ومستقیما به سالن ترانزیت مراجعه کردیم .درآنجا بعد از کنترل پاسپورتها شخص مودبی که مسئول بازدید خودرو وبار همراه ما بود با مابه سمت ماشین آمد وچون ما بار زیادی نداشتیم بعد از کنترل مختصر داخل خودرو از ما خواست چمدانها را ازگیت مخصوص عبور دهیم. بعد از عبور چمدانها از گیت و حیرت از دیدن مامور نیروی انتظامی مستقر در سالن که گمان میکرد به صرف داشتن درجه نظامی بر روی شانه خود اجازه شوخیهای البته بسیار بی مزه و سبک با همه را دارد، پلاکهای بین المللی راباگیره های پلاستیکی روی پلاکهای عقب وجلو خودرو نصب کرده وبا ارائه کاپوتاژ از گیت خروجی از خاک ایران خارج و وارد نقطه صفر مرزی شدیم که در واقع پلی بود که بر روی رودخانه ارس بسته شده بود. دراین نقطه ارس به معنی اخص کلمه مفهوم یک رودخانه مرزی را به خود می گیرد.

سفر به ارمنستان با خودرو شخصی

سفر به ارمنستان با خودرو شخصی

درست ساحل شمالی خاک ارمنستان است و ساحل جنوبی خاک ایران. حدود ۱ بامداد وارد مرزبانی ارمنستان شدیم. بیش از دودهه پس از فروپاشی شوروی همه چیز به شدت یادآور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود. ساختمانهای قدیمی ورنگ ورورفته با دیوارهایی که از بیرون با تخته عایق کاری شده بود وسربازانی با جثه های درشت وبی بهره از ادب . بعد از کنترل ابتدایی پاسپورت کمی جلوتر مقابل دو یا سه اتاقک کهنه، ماشین ها را متوقف کردند و به غیر از راننده بقیه سرنشینان فاصله دویست متری تا سالن ترانزیت را می بایست پیاده طی کنند. ویزای ورودی برای راننده خودرو در این قسمت صادر می شد وبرای سایر سرنشینان در سالن ترانزیت .همه چیز هم همانند همه کشورهای جهان سوم ،پلیس بی ادب که البته به شیرینی به مفهوم خاصش علاقه مند است و معطل کردن بی مورد وتشریفات زاید. به هر حال پس از یک ساعت سربازی برای تفتیش اتومبیل آمد همراه با سگی که احتمالا مسئول کشف مواد مخدر بود. قبل از عزیمت چندین بار به ما خاطر نشان شده بود که ارمنی ها به شدت به مواد مخدرحساس هستند ومجازاتهای سنگینی برای حمل کنندگان این مواد اعمال می کنند. این قاعده در مورد دارو خصوصا داروهایی از نوع مخدر یا انواع داروهای کدئین دار هم صادق است به همین دلیل ما همه داروهایی را که همراهمان بود به همراه نسخه پزشک داخل داشبورد گذاشته بودیم. مسئول تفتیش که ابتدا با سوء ظن تمام با چراغ قوه ای قوی، تا کوچکترین جزییات داخل موتور ماشین را کنترل میکرد پس از اینکه خونسردی مرا دید وداروها را نیز کنترل کرد (البته نه از داروها چیزی فهمید ونه نسخه ها را توانست بخواند) با نگاهی به سرتا پای من احتمالا به این نتیجه رسید که همه چیز مرتب است فقط محض اطمینان با دو سه کلمه فارسی که می دانست پرسید کدیین، تریاک و دوسه چیز دیگر که من نفهمیدم چه بود را همراه دارم یانه وبا پاسخ منفی من، مرا به یکی از اتاقکهای زهوار در رفته راهنمایی کرد،جایی که ماموری با گرفتن ۴۰۰۰ درام ویزای ۱۰ روزه صادر و به گذرنامه الصاق کرد. هیچ محدودیتی برای مدت زمان اخذ ویزا وجود نداشت وبا درخواست افراد ویزای سه ماهه نیز صادر می شد فقط قیمت آن کمی گران تر بود. بعد از آن در اتاق دیگری خانمی که تنها شباهتش به خانمها موهای بلندش بود با گرفتن ۱۰۰۰ درام دیگر کاپوتاژ ماشین را تایید وممهور کرد وحال اجازه داشتم با ماشین تا سالن ترانزیت بروم در آستانه سالن ترانزیت مامور دیگری مجدا ماشین را تفتیش کرد وخواست تا چمدانها را از گیت مخصوص درداخل سالن عبور دهیم. برای کلیه مسافران نیز در این سالن ویزا صادر می شد. پس از گذراندن چمدانها از گیت و صدور ویزای همسرم؛ سه مرحله دیگر برای اتمام تشریفات اداری لازم بود صدور مجوز ورود خودرو به داخل کشور، کپی مدارک و تایید مجوز صادر شده. سخت ترین قسمت این مراحل تحمل رفتار بی ادبانه ونیز دود به شدت غلیظ سیگار متصدیان مربوطه بود که انگار به عنوان یک وظیفه اداری سیگار می کشند ودر بیش از یک ساعتی که این عملیات انجام شد حتی یک لحظه این سیگارها خاموش نشد.

این قسمت نیز ۱۱۳۰۰ درام هزینه در برداشت .حالا چمدانها را می شد از درب خروجی سالن خارج نمود. بنابراین مجددا به ماشین رجوع وپس از عبور ماشین از باسکول وتفتیش نهایی مختصری، حدود ساعت سه و نیم بامداد آماده خروج از مرزبانی بودیم.کم بودن تردد در آن ساعت از شبانه روز باعث شد تمام مراحل وتشریفات اداری در کمتر از سه ساعت به پایان رسد. تا روشن شدن هوا در محوطه مرزبانی ماندیم وبا طلوع خورشید بعد از آخرین کنترل مدارک وپاسپورتها، درب مرزبانی باز وعملا وارد خاک ارمنستان شدیم. برای تردد در کشور ارمنستان داشتن بیمه برای ماشین الزامی است. شب گذشته، از ابتدای ورود به محوطه مرزبانی افراد زیادی جهت پیشنهاد فروش بیمه نامه به ما رجوع کردند وپیشنهاد فروش بیمه یک هفته ای با قیمتهای ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ درام دادند. درست در پشت درب مرزبانی کیوسکی است که نماینده چند شرکت بیمه ارمنی است .در اینجا با قیمت ۵۰۰۰ درام بیمه ای بیست روزه خریدیم و پس از الصاق برچسب آن برروی شیشه ماشین، به سمت ایروان به راه افتادیم. البته داخل سالن ترانزیت هم یکی دو شرکت بیمه نمایندگی داشتند اما در آن ساعت تعطیل بودند. در فاصله چهار کیلومتری از مرزبانی، شهر مرزی مقری قرار دارد. شهری بسیار کوچک که در قیاس با شهرستانهای ایران، حکم روستای لب جاده را دارد. به غیر از چند شهر بزرگ ،اصولا شهر نشینی در ارمنستان با مفهوم رایج در ایران متفاوت است .شهرها عمدتا متشکل از ساختمانهای مسکونی با معماری کاملا سوسیالیستی با نمای سیمانی وسنگهای تراش نخورده است که هر بلوک مسکونی حدود بیست تا سی آپارتمان را در بر می گیرد . خانه هایی شبیه خانه های سازمانی. آنچه بسیار جالب است بند رخت های مملو از لباس است که از پنجره خانه ای به پنجره خانه ی روبرو وصل شده است و با قرقره ای محصول مهندسی ارمنستان کار می کند. انگار ساکنان این آپارتمانها هر روز همه لباسها ورختخواب های خودرا می شویند. و در هیچ شهری شما از دیدن این صحنه محروم نمی شوید.

مراکز خرید بسیار محدود در حد چند سوپر مارکت وصرفا تامین کننده نیازهای اولیه اهالی است .در هیچ یک از شهرستانها ی کوچک مسیر اثری از ساختمانهای اداری رایج در شهرها مانند پست ،فرمانداری یا بخشداری ،اداره برق و… ندیدیم مهم ترین نهاد دولتی موجود فقط نیروهای نظامی بودند . اما آنچه در این شهرهای کوچک ویا شهرهای بزرگتر کاملا مشهود است تمیزی ونظافت محیط واهالی است .در تمام شهرهای کشور دو چیز کاملا مشهود است اول تمیزی محیط دوم خانمهای خوش لباس و زیبایی که حتا برای لحظه ای بیرون آمدن از منزل آراستگی را به حد اعلا رعایت میکنند. در امتداد جاده و در دل طبیعت سرسبز و هوش ربا به مسیرمان ادامه دادیم. تمیزی محیط نیز در به رخ کشیدن طبیعت بسیار زیبا وبکر منطقه بسیار تاثیر گذار بود. درست بر عکس ایران که متاسفانه در اثر رفتارهای نادرست ما تمام طبیعت زیبا در حال تبدیل شدن به زباله دانیهای بسیار بزرگ است و هر جا نشانی از عبور انسان است تنها چیزی که بر جای مانده زباله است و تخریب محیط زیست. کمی بعد از شهر مقری جاده به دوشاخه تقسیم می شود. برای رفتن به سمت ایروان می بایست به سمت چپ جاده پیچید وبه طرف شهر کاپان ادامه مسیر داد. یکی از بزرگترین مشکلات در سفر زمینی به ارمنستان عدم وجود تابلوهای راهنمادر جاده ها ی این کشور است در هیچ یک از تقاطع ها تابلوی راهنما نصب نشده است .تنها چند ده متر قبل از تقاطع آنهم به ندرت، تابلویی کوچک تعبیه گردیده که گاه آنچنان کوچک است و یا در محل نامناسبی نصب شده که اصلا به چشم نمی آید .انتظار دیدن تابلو نشان دهنده مسافت هم تقریبا مانند انتظار وجود آبشار درست وسط کویر لوت است. مسافت مقری تا ایروان چیزی حدود چهارصد کیلومتر است. اما اگر کسی بخواهد مستقیما به پایتخت برود، به دلیل موقعیت کوهستانی و نیز جاده نامناسب، هشت تا نه ساعت می بایست رانندگی کند. مسیر مقری تا ایروان جاده ای است مشابه جاده چالوس البته با آسفالتی به مراتب بدتر و پیچهایی تندتر. اما طبیعت آن به مراتب زیبا تر از چالوس و حتا طبیعت استان گلستان است. در تمام مسیر زمین گویی با کف پوشی سبز فرش شده است و یا گلها وگیاهان علفی مناظر بدیعی را بوجود آورده اند و البته درختان انبوه و هر از گاه نهر، رود یا آبشاری کوچک همراه با صدای پرندگان جنگلی؛ آرامشی بی نظیر را به ارمغان می آورد به خصوص در زمان سفر ما که آخرین ماه فصل بهار بود زیبایی طبیعت بیشتر از هر وقت به چشم می خورد اگر چه این زیباترین جاذبه ارمنستان نیست .

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *