سفر به مجارستان

سفر به مجارستان

راهنمای سفر به مجارستان: 

جلگه‌ی سرسبز دانوب. نقطه‌ای دیدنی در دل قاره‌ی سبز. سال‌های سال پیش، گروهی از مردم آسیا و سرزمین‌های سرد سیبری، در جستجوی سرزمینی پربار و غنی، به این تکه از خاک زمین رسیدند. سرزمینی به معنی سرزمین قوم مجار که ما امروز آن را به نام پیشینیانشان مجارستان می‌نامیم.راهنمای سفر به مجارستان

مجارستان هم مثل بسیاری از کشورهای دیگر، تاریخ بلند بالایی دارد و در این چند صد سالی که از ماندگار شدن آدم‌ها در آن می‌گذرد، سرد و گرم زمانه را چشیده. آمدن و رفتن اقوام مختلف، جنگ و ستیزها، شورش‌ها، خرابی‌ها و آبادکردن‌ها، همه و همه کشوری ساخته که امروزه برای جهانگردان جذابیت‌های زیادی دارد. تا جایی که هم‌اکنون به عنوان یکی از پانزده مقصد گردشگری برتر دنیا شناخته می‌شود. هرچند سهم ایران از این دید و بازدیدها زیاد نیست. شاید به این دلیل که ما ایرانی‌ها چیز زیادی درباره‌ی مجارستان نمی‌دانیم. یا شاید به این دلیل که بیشتر دوست داریم از شهرهای پرآوازه‌تری مثل پاریس و رم و لندن بازدید کنیم. اما کسانی که مجارستان و دیدنی‌هایش را دیده‌اند، هم از زیبایی تاریخی و طبیعی این کشور حرف می‌زنند و هم از میهمان‌نوازی مردمش خاطرهای خوش دارند.

سفر به مجارستان

سفر به مجارستان

دیدنی های بوداپست

بوداپست، پایتخت کشور مجارستان و بزرگ ترین شهر این کشور است. بوداپست را ملکه‌ی دانوب می‌دانند که گشت و گذار در آن، آدم را در زیبایی طبیعت و آثار هنرمندانه‌ای که از قرن‌ها پیش در آنجا مانده، غرق می‌کند. بوداپست از ۱۴۰ سال پیش پایتخت شده تا گفتنی‌های چند صدسال گذشته‌اش را پیش‌ چشم دیگران بگذارد. بوداپست بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر مجارستان است.

از بالای کوه گلرت می‌توان تمام شهر بوداپست را در زیر پا دید. در هر گوشه‌ای بنایی دیدنی خودنمایی می‌کند. کاخ سلطنتی، کلیسای جامع، پارلمان و بناهای دیگری که هرکدام نگینی دیدنی برای شهر هستند و دانوب، رود آرام، از میان آنها می‌گذرد.راهنمای سفر به مجارستان

از کنار رود می‌توانید زیبایی شهر را ببینید. به خصوص در شب‌های آرام بوداپست. وقتی آسمان در تاریکی فرو می‌رود، بوداپست رنگ عوض می‌کند و لباسی تازه می‌پوشد. چراغ‌های شهر چون پولک‌هایی طلایی بر چهره‌ی شهر می‌درخشند. نورپردازی ساختمان‌ها و بناهای دیدنی شهر، شب‌هایش را روشن‌تر از روز می‌کند.

اگر بخواهید بوداپست را خوب ببینید و از دیدنی‌های شهر لذت ببرید، دست‌کم باید سه روز میهمان این شهر باشید. بازدید از بناهای تاریخی، موزه‌ها، تئاترها و مهم‌تر از همه اپراهای مشهور این شهر برای علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر غنیمتی بزرگ است.

کسانی‌که به دیدن آثار تاریخی و فرهنگی علاقه دارند بیشتر وقت خود را در قسمت غربی می‌گذرانند. بخشی که بودای شهر بوده. قسمت شرقی که پیشتر «پست» نام داشته، پر است از مغازه و رستوران. کسانی‌که بیشتر به تفریح علاقه دارند خیلی زود راهشان را به این گوشه باز می‌کنند.

یکی دیگر از جاذبه‌های بوداپست که جهانگردان را از سراسر دنیا به سوی خود می‌کشد، وجود چشمه‌های آب گرم است. حمام‌های بخار این شهر بسیار معروف است و خستگی سفر را از تن مسافران بیرون می‌کند. راهنمای سفر به مجارستان

دیدنی های بوداپست

دیدنی های بوداپست

فصل سفر به مجارستان

زمستان‌های مجارستان سرد است. آنقدر سرد که شاید بعضی از گردشگران حاضر شوند از لذت گردش در این کشور بگذرند. بعضی از مسافران هم گرمای تابستان دشت‌های وسیعش را طاقت نمی‌آورند. اما بهترین فصل سفر به مجارستان بهار بوداپست، هیچ عیبی نمی‌شود گذاشت. به خصوص شب‌ها در کرانه‌ی رود دانوب و دیدن منظره‌ی چشم‌نواز شهر و لمس نسیم خنکی که میهمانان رود را نوازش می‌کند. اگر شما هم از هوای خوش بهار لذت می‌برید و دوست دارید بدون نگرانی از سرما و گرما در خیابان‌های بوداپست قدم بزنید، پیشنهاد می‌کنیم یک سفر بهاری را برای گردش در مجارستان برنامه‌ریزی کنید.

خودتان آستین بالا زده و بلیط هواپیما و رزرو هتل و گرفتن ویزا را انجام دهید یا تورهای مجارستان غالباً ترکیبی هستند. یعنی در ترکیب مثلا سفر به لهستان و چک یا آلمان

وسایل حمل و نقل در بوداپست

اگر برای گردش در بوداپست با تورهای گردشگری همراه نشده‌اید و به صورت شخصی سفر می‌کنید، بد نیست درباره‌ی حمل و نقل عمومی در این شهر اطلاعاتی داشته باشید.

فرودگاه بوداپست در شانزده کیلومتری جنوب این شهر قرار گرفته. برای رسیدن به شهر می‌توانید از مینی‌بوس‌های فرودگاه استفاده کنید. این سرویس‌ها با کرایه‌ای مشخص مسافران را به هتل‌های مختلف می‌رسانند.

در شهر بوداپست می‌توانید از اتوبوس، مترو، قطار برقی و تاکسی استفاده کنید. اگر می‌خواهید سوار تاکسی شوید، بهتر است از مسئولان هتل بخواهید که برایتان تاکسی خبر کنند. تاکسی گرفتن در خیابان‌های شهر کار هر کسی نیست! به علاوه یادتان باشد فقط از تاکسی‌هایی که پلاک زرد دارند، استفاده کنید. از همه‌ی این‌ها که بگذریم، می‌ماند پیاده‌روی در بلوارهای پهن و سرسبز بوداپست. پیشنهاد می‌کنیم دست‌کم یک بار قدم زدن در این خیابان‌ها را تجربه کنید.راهنمای سفر به مجارستان

راه‌های دسترسی به مجارستان

برای رسیدن به مجارستان چند راه دارید. اول از همه اینکه می‌توانید در یک تور گردشگری ثبت‌نام کنید تا خیالتان از بقیه‌ی کارها راحت باشد. اما اگر اهل ماجراجویی بیشتر هستید، یا دوست دارید تنهایی سفر کنید، باز هم سفر به مجارستان یکی از گزینه‌های خوب فهرست شماست.

بعضی از گردشگران دوست دارند با خودروی شخصی پا به سفر بگذارند. در این صورت با یک گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی و اجازه‌ی سفر با ماشین، می‌توانید سفرتان را از راه ترکیه آغاز کنید و بعد وارد اروپا شوید. مجارستان در مرکز اروپا منتظر شماست. اگر دوست دارید زودتر به مقصد برسید و می‌خواهید از جذابیت‌های مسیر چشم‌پوشی کنید، بهترین وسیله هواپیماست. در یکی دو سال گذشته تلاش‌های زیادی برای برقراری خط مستقیم پرواز تهران – بوداپست انجام شده اما هنوز امکان سفر هوایی مستقیم به مجارستان وجود ندارد. به همین دلیل بعد از دریافت ویزای شنگن می‌توانید در یکی از کشورهای نزدیک، تغییر مسیر بدهید. از آنجا که مجارستان در قلب اروپا قرار گرفته، بسیاری از کشورها خط پرواز مستقیم به بوداپست را راه انداخته‌اند. استانبول و وین، مناسب‌ترین شهرهایی هستند که مسافران ایرانی به مقصد بوداپست را به خود می‌خوانند.

سفر به مجارستان

سفر به مجارستان

هتل های بوداپست

اگر در بوداپست اقامت می‌کنید می‌توانید به راحتی هتل پیدا کنید. تعداد هتل‌های شهر زیاد است. البته قیمت هتل‌ها و امکاناتشان با هم فرق دارد. اگر برایتان مم است که کم‌خرج سفر کنید، می‌توانید در هتل‌های ارزان‌تر بمانید. به علاوه اگر هتلی که می‌روید تعداد زیادی اتاق خالی داشته باشد، شما را به این راحتی‌ها از دست نمی‌دهد. پس دستتان برای چانه‌زدن سرقیمت باز است.

امکانات گردشگری

در شهر بوداپست برای گردشگران کارت‌های مخصوصی درنظر گرفته شده. بسته به زمان اقامت خود در این شهر می‌توانید از کارت‌های ۷۲ ساعته یا ۴۸ ساعته استفاده کنید. با خرید این کارت‌ها، راهتان به ۶۰ موزه‌ی مختلف در شهر باز می‌شود. همچنین می‌توانید برای ورود به بعضی مکان‌های تفریحی و گردشگری، از تخفیف ویژه‌ی گردشگری استفاده کنید.

 

موسیقی مجاری

در شهر بوداپست می‌توانید یکی از معروف‌ترین سالن‌های اپرا را ببینید. حتی اگر علاقه‌ی زیادی به اپرا ندارید. پیشنهاد می‌کنیم برای یک بار هم که شده نشستن در سالن اپرای شهر بوداپست را تجربه کنید. اپرای دولتی مجارستان از سال ۱۸۸۴ تا امروز فعال است و از هنرمندان و هنردوستان بسیاری پذیرایی کرده. البته اگر می‌خواهید حتماً از دیدن و شنیدن اپرا لذت ببرید، بلیت خود را از قبل رزرو کنید تا ناامید نشوید. راهنمای سفر به مجارستان

گذشته از اپرا، در مجارستان می‌توانید از شنیدن موسیقی محلی هم لذت ببرید. نوازندگان دوره‌گرد هم با نوای موسیقی خود گوش شما را نوازش می‌دهند. به همه‌ی این ساز و آوازها، رقص فولکور مجار را هم اضافه کنید. از دیدنش پشیمان نخواهید شد.

 گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *