سفر دریایی در جنوب کشور

 سفر دریایی در جنوب کشور در حال حاضر از ۴ بندر خرمشهر – بوشهر – بندر عباس – بند لنگه انجام می گیرد. برای سفر های دریایی نیز باید از قبل به ذخیره جا – خرید بلیط – دارا بودن گذر نامه ی معتبر برای  سفر دریایی به سایر کشور های خلیج فارس اقدام کرد. در سفر دریایی از مسافران برای ناهار یا شام با غذای گرم که در داخل کشتی تهیه شده پذیرایی می شود. البته میوه و تنقلات نیز عرضه می شود. در طول سفر مسافران ضمن تماشای دریا می توانند از قسمت های مختلف کشتی دیدن کنند و یا با تماشای فیلم های سینمایی که نمایش داده می شود خود را سرگرم کنند.

 سفر دریایی در دریای خزر نیز توسط کشتیرانی دریای خزر و با استفاده از کشتی زیبای میرزا کوچک خان انجام می گیرد.

 

 سفر دریایی: سفر به بوشهر 

عمده ترین امتیاز بوشهر ، موقعیت خاص ارتباطی و جغرافیایی آن است : نزدیکی به دریا ، حمل و نقل دریایی و دریانوردی ، کار و زندگی را در بوشهر رونق بخشیده و باعث شده افراد زیادی به این استان کوچ کنند. علاوه بر این ، عوامل دیگری نظیر نیروگاه هستهای و پاره ای از کارخانه های صنعتی ، جمعیت استان را از ۱۵۳ هزار در سال ۱۳۵۵ به ۶۰۰ هزار سال ۱۳۶۵ افزایش داده است.

 

بوشهر : خانه ها ، اسکله ها و کشتی ها!

بوشهر بسان لاک پشتی که سرش را در آب فرو برده و پشتش را در خشکی جای داده ، بندر جوانی است که خود قصه ای قبل از حکومت نادر به یاد ندارند ، اما در دل سه شهری قرار گرفته که : «راویان عصمت غمگین اعصارند».

بوشهر یعنی : مشتی خانه ، دیوار ، چند اسکله وکشتی و بوی نم و رطوبتی که در نخلستان می پیچد و به مشام می رسد ، دیوار ها ، خیابان های نه چندان تمیز ، شهر در آب فرو رفته و بیرون آمده. این است تصویر کلی بوشهر اما:

پاره ای خیابان ها همانند مرداب به نظر می رسند ، آب و گل ، لجنی به وجود آورده که عبور و مرور از آن ها برای پیاده ها مشکل است و برای سواره مشکل تر.

خاک و شن و ماسه کنار خیابان ها ریخته شده و چنین به نظر می رسد که خیابان ها در حال تعمیر و مرمت و آسفالت است ، اما چنان که از صحبت مردم بر می آید ، این تل شن و ماسه نه امسال که از پار و پیرار به یادگار مانده اند و این یادگار – که می توانسته شکل شهر را دگرگون کند و این همه گل و لای را ناپدید سازد چهره شهر را تغییر دهد و زیبا و دوست داشتنی کند – خود مزید بر علت است و آمد و تردد ماشینها را مشکل و عبور ومرور عابر و رهگذر پیاده را به سختی ممکن کرده است.

شهر از دوبافت کهنه و نو شکل گرفته و در کنار هر ساختمان نو ساخته ای ف عمارت کهنه ای به چشم می خورد که دیوار هایش فرو ریخته و سقفش شکاف برداشته و این حکایت همه جای شهر است. کوی و کوچه و برزنی نیست که در آن ساختمانی به جای مانده از گذشته های نه چندان دور به چشم نخورد. ساختمان هایی از دوران قاجار به یادگار مانده اند با معماری خاص ایتالیایی ها ، پنجره های مشبک و رنگین و در هایی که از چوب ساج آماده و پرداخته شده اند.

سقفها همه از تیر چوب درست شده و دیوار ها از گل ؛ جایی که بنا فرو ریخته ، محل انواع حلبی و سطلهای کهنه و قدیمی و آت آشغال خانه هاست.

کوچه پس کوچه های شهر همه کوچه های آشتی کنان اند : تنگ و باریک و پیچ در پیچ.

هر کوچه پس از یکی دو پیچ و خم به میدان کوچکی ختم می شود که تک درختی کهنسال بر آن سایه گسترده و چند کودک خردسال و سوخته از آفتاب سه چرخه های زنگ خورده و کهنه را دو ترکه و سه ترکه سوار می شوند و می گردند.ساده و صمیمی با هم حرف می زنند ، دعوا می کنند و بعد می خندند

بوشهر که تقریبا در منتهی الیه خلیج فارس واقع شده،از سه ناحیه در محاصره آب است و همچنان از کمبود آب می نالد.

شهری در عمق آب فرورفته و لب بر لب دریا نهاده از بی آبی خشکیده و مردمانش با مشک و دبه وکوزه به دنبال آب می دوند و این حکایتی است که گفتنش تلخ است و دیدنش تلختر.

ما صحبتهای یکی از مسئولان را شنیده بودیم که می گفت : «مشکل عمده بوشهر آب است. عدم وجود آب شیرین به اندازه کافی مهمترین معضل است. بیشتر از شهر ، استان با آن مواجه است و کشاورزان استان برای دسترسی به آب ناچارند هزینه های زیادی متحمل شوند.»

استان بوشهر با مساحتی حدود ۲۵ هزار و ۳۵۷ کیلومتر مربع بیش از ۶۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است و ۱۶ بخش و ۱۱ شهر را در قلمرو خویش آورده است : اهرم پاتنگستان ، دشتستان یا برازجان ، دیر ، کنگان ، گناوه و دشتی یا خورموج که بزرگترینشان برازجان است ، با جمعیتی معادل ۱۷۲ هزار نفر و کوچکترینشان دیر با جمعیتی حدود ۳۵ هزار نفر.

عمده ترین امتیاز بوشهر موقعیت خاص ارتباطی و جغرافیایی آن است. نزدیکی به دریا ، حمل و نقل دریایی و دریانوردی را رونق بخشیده و باعث شده مردمان بسیاری به اینجا بکوچند. علاوه بر این ف عوامل دیگری نظید وجود نیروگاه هسته ای و پاره ای کارخانه های صنعتی ، سبب شده رشد مهاجرت به سوی این شهر فزونی یابد تا جایی که رشد سالانه جمعیت در این استان از شتاب بیشتری برخوردار شده و با نرخ ۲۷٫۷۱ درصد جمعیت استان را از ۱۵۳ هزار و ۴۲۲ نفر در سال۱۳۵۵ به ۵۷۸ هزار و ۵۶۶ نفر در سال ۱۳۶۵ افزایش داده است. این افزایش هنوز هم ادامه دارد و آمار دقیقی از آن در دسترس نیست.

بعد از شروع جنگ به دلایل کوچ بسیاری از مرزنشینان به این دیار از یک سو و بلااستفاده ماندن بنادر نزدیک آتش جنگ و استفاده از بندر بوشهر به عنوان بندر جایگزین از سوی دیگر بر اهمیت این استان افزوده است ، طوری که جمعیت آن به نحو چشمگیری افزایش یافته است ، خصوصا برای ساخت نوع خاصی لنج و سایر وسایل ماهیگیری عده ای از اتباع کشور های همسایه نظیر هند و پاکستان و افغانستان نیز به این شهر ، مهاجرت کرده اند.

در کنار همه اینها کارگران ساختمانی که وجودشان در همه جای کشور یافت می شود در بوشهر هم کم نیستند. این گروه که جزو کارگران فصلی به حساب می آیند در فصل های سرد و بارانی که امکان کار در سایر نقاط کشور فراهم نیست به این استان می آیند تا در محیطی گرم تر و کم باران تر به کار بپردازندو همانها هستند که با شروع فصل گرما شهر را ترک می کنند تا در مکان های خنک تر و سردسیر ، آستین کار را بالا بزنند.

 

 سفر دریایی:

بوشهر : گذار از گذشته به حال

اولین مداخلات کالیدی در شهر قدیم به دوران پهلوی اول «رضاخان میرپنج» باز می گردد. در این دوران موج تخریب حصار ها و دروازه های قدیمی موجب تخریب این آثار می شود. در مراحل بعدی با احداث خیابان ششم بهمن (انقلاب فعلی) در سال ۱۳۴۱ ، شهر به دو بخش کاملا مجزا (شرقی – غربی) تقسیم می شود.

در سال ۱۳۴۵ بخش حاشیه ای تجاری بندرگاه (جبهه شرقی شهر) به طول ۸۰۰ متر و به عرض ۶۰ متر کاملا تخریب می شود.این بخش از شهر که نزدیک به سه قرن تجارت بندر بوشهر را سامان داده است ، شامل مجموعه ای از سراها ، تیمچه ، تجارتخانه ها و مجموعه های تجاری مسکونی شده که با شاخه ای از بازار که در امتداد ساحل کشیده شده بود ، پیوند داشته است.

ایجاد و گسترش مناطق نوساز در پیرامون شهر و عدم رسیدگی به محلات قدیمی بین سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۶۴ موجب شد تا اغلب ادارات دولتی که همگی آنها تا آن زمان در بافت قدیم مستقر بودند به محلات جدید منتقل شوند و به تبع این سلب اعتبار از بافت قدیم و حرکت تجدد گرا در شهر ، مردم نیز از محلات قدیم به مناطق نوساز مهاجرت کردند.

در حال حاضر بیش از ۲۵ در صد از بناهای بافت قدیم تخریب شده و یا قابل تخریب است و از سایر بناهای موجود ۳۰ درصد آنها به سختی قابل نگهداری است.

بنا به گزارش طرح تفصیلی جامع بوشهر فقط ۵۰ درصد ساکنان ناحیه بافت قدیم متولد بوشهر بوده اند ، در حالی که این رقم در ناحیه ۶(نوساز) به ۸۰ درصد بالغ می شود و از طرفی ۷۰ درصد ساکنان بوشهر بین ۳ تا ۷ سال سابقه اقمت در بافت قدیمی را دارند. با توجه به موارد فوق ، می توان نتیجه گرفت که بافت قدیمی بوشهر به طور کلی اقشار و طبقات با درآمد کمتر را بخود جلب می کند و در مقابل ف ساکنان بومی که از رفاه نسبی برخوردار می شوند به محلات جدید کوچ می کنند.

 

سفر دریایی:

سفر دریایی

سفر دریایی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *