چند نکته برای کسانی که به دیدن آرمیتاژ می‌روند

آرمیتاژ

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

 

موزه‌ی آرمیتاژ روسیه یکی از این نشانه‌ها و پشتوانه‌‌های دیدنی و باشکوه است که سالیانه بیشتر از هشت میلیون گردشگر را به سوی خود می‌کشاند. این معماری زیبا در سنت پترزبورگ، شهر باشکوه کاخ‌ها بنا شده است. ساختمانی اصلی، همان کاخ زمستانی و محل اصلی زندگی رسمی تزارها بوده که در دو طبقه با یک ورودی پرشکوه، روی رودخانه «نوا» و در میدان کاخ که زیباترین میدان شهر است ساخته شده.

تنوع بی‌نظیر رنگ در بناهای مجموعه، ظاهر مجلل، ستون‌های سفید با مجسمه‌هایی که گاهی قسمت‌هایی از آنها در میان ابرها گم می‌شود، دروازه‌ای با سه طاقی، گچ‌بری‌های دیدنی، قرنیز‌های عجیب و گلدان‌هایی با پایه‌های سنگی و عظیم، انسان را با شکوه و عظیمتی شگفت روبرو می‌کند.

آرمیتاژ یا همان کاخ زمستانی در واقع مجموعه‌ای است از پنج ساختمان. اولی همان آرمیتاژ یا محل اقامت خاندان سلطنتی روسیه بوده است که یک معمار ایتالیایی از ۱۷۵۴ تا ۱۷۶۲ در زمان الیزابت.

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

 دختر پترکبیر آن را ساخت. بعد از آن آرمیتاژ کوچک به دستور کاترین کبیر ساخته شد. ساختمان سوم از سال ۱۷۷۱ تا ۱۷۷۷ بنا شد. ساختمان چهارم. تأتر آرمیتاژ است که ساخت آن مربوط می‌شود به سال‌های ۱۷۸۳ تا ۱۷۸۷ و ساختمان آخر هم طی سال‌های ۱۸۴۲ تا ۱۸۵۱ ساخته شد که همان آرمیتاژ جدید است.

معنای کلاسیک همراه با سبک باروک، هارمونی خوشایندی در مجموعه این بنا ایجاد کرده که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

خشت اول این موزه که حالا شعبه‌هایی در آمستر دام، لندن و لاس و گاس هم دارد، در سال ۱۷۶۴ گذاشته شد. در واقع، کاترین کبیر با خرید ۲۰۰ نقاشی اروپایی، مجموعه‌ای شخصی برای خودش درست کرد و نام آن را آرمیتاژ یا هرمیتاژ گذاشت به معنی «خلوتگاه». دلیلش هم این بود که به جز خودش فقط تعداد محدودی می‌توانستند از آن بازدید کنند.

 او در یکی از نامه‌هایش با تأسف گفته: «فقط من و موش‌ها می‌توانیم این همه زیبایی را تحسین کنیم». کاترین کبیر که آلمانی الاصل بود برجسته‌ترین سفرا و هنرمندان روس را برای خرید مجموعه‌های ارزشمند هنری به اروپا فرستاد و موزه‌ را گسترش داد.

امروزه سه میلیون اثر هنری از تمام نقاط و تمدن‌های جهان در موزه‌ی آرمیتاژ نگهداری می‌شود که هیچ‌کس نمی‌تواند تمام این مجموعه را از نزدیک ببیند چون اگر برای دیدن هر اثر یک دقیقه هم وقت بگذارد باید حدود ۱۰ سال از عمرش را در این موزه بگذارند!

موزه‌ی آرمیتاژ در قرن ۱۹ به تدرریج و با اضافه شدن مجموعه‌های ارزشمند سلطنتی، آثار باستانی یونان و سایر تمدن‌ها و نیز حفاری‌های انجام شده در پازیریک و مقبره‌های باستانی جنوب روسیه، گسترده‌تر شد و حالا علاوه‌ بر طلاهای باستانی، بخشی از گنج طلای «تروا» را نیز در خود نگهداشته است.

 این گنج که از زیر خاک بیرون آمده بود به وسیله‌ی آلمان‌ها در جنگ به عنوان غنیمت گرفته شد ولی در سال ۱۹۴۵ ارتش سرخ آن را باز پس گرفت. پس از جمع‌آوری بخشی از این آثار ارزشمند، یک ساختمان عمومی برای موزه طراحی شد و از سال ۱۸۵۲ نیز در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

موزه‌ی آرمیتاژ از زمان انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ به عنوان اموال خصوصی اعلام شد. در واقع، انقلاب به نوعی موجب رشد و گسترش بیشتر آن شد. مجموعه‌های هنری هنرمندان روس و معروف‌ترین نقاشان اروپایی مانند «گوگن»، «پیکاسو»، «ون گوگ» و بزرگ‌ترین مجموعه‌ی آثار «رامبراند» از جمله آثاری بود که در همین دوران انقلاب به موزه اضافه شد.

در سنت پترزبورگ به دیدار آرمیتاژ می‌روید کاخ موزه‌ی آرمیتاژ که سومین موزه‌ی بزرگ جهان است در یکی از زیباترین شهر‌های روسیه یعنی سنت پترزبورگ واقع شده است.

برای این که بهتر بتوانید نمای موزه را در شهری که قرار گرفته تصور کنید خوب است کمی هم از سنت پترزبورگ بدانید. این شهر یکی از زیباترین شهر‌های دنیاست که سال ۱۷۰۳ ساخته شده و حدود ۶۰۷ کیلومتر مربع است با ۴۲ جزیره و ۵۶۰ پل که آن‌ها را به هم وصل می‌کند. یک شهر باشکوه و قدیمی که پایتخت دوم روسیه و پرجمعیت‌ترین شهر اروپایی و شمالی آن محسوب می‌شود.

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

 این منطقه‌ی شگفت‌آنگیز، پر از کاخ‌های خیره کننده با محوطه‌هایی مثل بهشت‌های کوچک است که فقط ۱۰۰۰ کیلومتر با مدار قطب زمین فاصله دارد و این همه سرسبز است! این شهر بالاترین کیفیت زندگی در روسیه را دارد و به داشتن اسب سفید معروف است. شب‌هایش سفید است چون روز‌هایش در تابستان، بسیار طولانی است و نهایت تاریکی آن، حالت گرگ و میش صبحگاهی خودمان است. در واقع، سب‌های ماه اول تابستان در سنت پترزبورگ، سفید و پر از گردشگر است.

 گرم‌ترین زمان آن مرداد و اوایل شهریور و بهترین وقت مسافرت به این شهر خرداد و تیر است.

 

چند نکته برای کسانی که به دیدن آرمیتاژ می‌روند

شاید یکی از اولین چیزهایی که در مورد یک سفر می‌خواهیم بدانیم، جدا از دیدنی‌ها و جاذبه‌ها که دلیل اصلی سفر می‌تواند باشد، مسافرت و هزینه‌های آن است. پس باید بدانید که مثل اغلب کشورها روسیه هم ویزا می‌خواهد و خطوط هوایی برای رسیدن به این کشور از جایی که ما هستیم یعنی ایران، بسیار محدود است. پنج ساعت را تا مسکو و ۲ ساعت هم تا پترزبورگ.

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سفر به روسیه ارزان نیست. اگر با تور مسافرت می‌کنید به احتمال زیاد ۲ بار از موزه آرمیتاژ دیدن می‌کنید چون حتی بخش کوچکی از آثار موزه، از اجساد اهرام ثلاثه‌ی مصر و قالی‌های ابریشمی ایران گرفته تا گنج‌های طلای تروا و مجسمه‌های غول پیکر تمدن‌های چین و روسیه و هزاران اثر ارزشمند ریز و درشت دیگر را نمی‌توانید در یک بازدید ببینید! البته تورها شما را به دیدن چند کاخ دیگر، رقص‌های قزاق‌های روس، مراکز خرید و چند جای دینی دیگر می‌برند.

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

یادتان باشد که هزینه‌ی تاکسی در سنت پترزبورگ زیاد است پس بهتر است اگر خودتان می‌خواهید جایی بروید از نقشه‌ و مترو استفاده کنید. متروهای این شهر در عمق زیادی ساخته شده‌اند ولی پله برقی سریع، فاصله تا سطح زمین را خیلی زود برایتان کوتاه می‌کند. بخشی از مترو هم از زیر رودخانه‌ی «توا» می‌گذرد.

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

* اگر دنبال غذاهای خوشمزه و ارزان هستید خیلی تلاش نکنید چون غذا گران است. مثلا همبرگرها کوچک‌تر و گران‌تر از اینجاست. خاویار از غذاهایی بود که در گذشته فقط تزارها و خاندان بود که در گذشته فقط تزارها و خاندان سلطنتی مجاز به استفاده از آن بودند ولی حالا می‌توانید ۳۰۰ گرم خاویار تازه را حدود ۸۰ دلار تهیه کنید.

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

* فقط غذا و تاکسی گران نیست. کمبود مکان‌های اقامتی مناسب و متناسب با تعداد گردشگران، یکی از مشکلات این شهر جذاب توریستی است که باعث بالا رفتن هزینه‌ی اقامت می‌شود.

* خیلی‌ها می‌گویند که روس‌ها ظاهر خشک و مغروری دارند و پول دوست هستند. آن‌ها عموماً انگلیسی بلد نیستند و به این زبان صحبت نمی‌کنند بدتر این که نوشته‌های روی تابلوها هم به زبان روسی است!

* توصیه می‌کنیم اگر به دیدن کاخ آرمیتاژ رفتیت حتماً هر ۲ بلیط ورودی برای کاخ و محوطه را تهیه کنید چون فضای سبز و خیال انگیز کاخ در کنار دیدن موزه بسیار ارزشمند است.

* اگر به سنت‌پترزبورگ زیبا و دیدن کاخ موزه‌ی با عظمت و رویایی آرمیتاژ رفتید مطمئن باشید که یکی از بزرگترین مجموعه‌های تاریخی و هنری جهان را در یک معماری بی‌نظیر و در سرزمینی باشکوه، زیبا و منظم دیده‌اید.

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

 تارا رادفر

سومین موزه‌ی بزرگ جهان

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *