سونامی توریست در راه ایران / آینده درخشان و پرسود در انتظار صنعت هتل داری

به گزارش گروه ایرانشناسی خبرگزاری دانا(داناخبر) به نقل از پول نیوز،  دیروز در نشست تجلیل از چهره های گردشگری کشور که توسط شرکت گردشگری مارکوپولو در برج میلاد تهران برگزار شد، تعدادی از مدیران آژانس ها ادعا داشتند که ظرفیت آنها برای پذیرش توریست های خارجی در سه ماهه نخست سال ۹۳ تکمیل شده است.

حتی یکی از آژانس های معتبر که همه ساله تورهای داخلی شیراز و اصفهان و گلابگیری کاشان برگزار می کرد، به دلیل آن که تمام ظرفیت هتل های طرف قراردادش در این شهرها توسط توریست های خارجی رزرو شده، در بهار آتی، به جز ایام نوروز ، تور داخلی برگزار نمی کند.

takhet jamshid

سونامی توریست در راه ایران

مدیر آژانس دیگری نیز می گفت که اخیرا به آژانس های خارجی که می خواهند به ایران توریست بفرستند، اعلام کرده که برای تابستان سال ۹۳ رزرو کنند چون تا ۴ ماه آینده ، جایی ندارد .

همه این ها نشانه های بسیار نوید بخشی هستند که نشان می دهد صنعت گردشگری ایران بعد از قریب به یک دهه رکورد، بار دیگر جان گرفته است و این، تنها مقدمه گشایش در سیاست خارجی و تنش زدایی است که تنها چند ماه از عمر آن گذشته است.

اما نگرانی جدی این است که تعداد هتل های ایران برای پذیرش این همه توریست و موج رو به رشد آن، ناکافی است به طوری که با افزایش تعداد توریست ها، هتل های شهرهای توریست پذیر از همین الان پر شده اند و پذیرش تعداد بیشتری از توریست ها، به مشکل برخورده است.

کسانی که همواره این سوال را مطرح می کنند که کدام عرصه برای سرمایه گذاری مناسب و مطمئن است ، می توانند پاسخ خود را در «هتل سازی» بیابند چه آن که این عرصه، آینده بسیار درخشان و پر سودی دارد.

برای این کار، سه سطح را می توان در نظر گرفت:

۱ – سرمایه گذاری کلان

tour dakheli

سونامی توریست در راه ایران

اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای ثروت و سرمایه کلان هستند، می توانند وارد ساخت هتل های متعارف با ستاره های مختلف شوند. این روش روتین و البته پر هزینه هتل سازی و سپس هتلداری است.

۲ – سرمایه های خرد

صاحبان سرمایه های خرد می توانند با تشکیل شرکت های تعاونی، اندوخته های اندک یا متوسط خود را تجمیع کرده، وارد هتل سازی شوند.

۳ – هتل های خاص

پیشنهاد خاص این نوشتار ، مخصوصا برای اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای سرمایه کلان نیستند ، ورود به عرصه هتل های خاص است.

tour dakheli

سونامی توریست در راه ایران

هتلی در موریس

همه ما وقتی کلمه هتل را می شنویم ، یک بنای مجلل با اتاق های بزرگ و لابی زیبا و رستوران های بزرگ و … به ذهن مان می آید در حالی که هتل های متعارف، تنها بخشی از خانواده بزرگ هتل ها در دنیا هستند و امروزه هتل های خاص که با اندک هزینه ای ساخته و تجهیز می شوند ، بسیار پرطرفدار هستند.

بسیاری از خانه های روستایی قابلیت تبدیل به هتل های ساده روستایی را دارند

به عنوان مثال، اکنون در بسیاری از نقاط دنیا و برخی مناطق روستایی ایران ، خانه های روستایی که بسیار هم ارزان قیمت هستند ، با اندکی بازسازی و زیباسازی ، تبدیل به هتل های روستایی شده اند که بسیار هم پرطرفدار هستند و از مدت ها پیش رزرو می شوند.

بسیاری از توریست ها، تمایل جدی دارند که چند شبی را در یک فضای روستایی سالم و امن به سر ببرند و مدتی را در آرامش به سر برند.

hotel dar moris

سونامی توریست در راه ایران

هتل جنگلی

hotel jangali

سونامی توریست در راه ایران

   هتل درختی

از هتل های جنگلی نیز می توان یاد کرد. این هتل ها، عمدتا کلبه های ساده و ارزانی هستند که در میان جنگل ها و یا حتی در بالای درختان ساخته می شوند.

حتی در برخی نقاط دنیا، هتل های ابتکاری می سازند تا توریست های خاص را پذیرش کنند. مثلا هتل استوانه ای که صرفا استوانه های بتونی است که داخلش را برای یک نفر یا دو نفر تجهیز شده است برای طبیعت گردان و توریست های تورهای ماجراجویانه در نظر گرفته شده است یا هتل های یخی که همه ساله در فصل سرما با یخ ساخته می شود و سپس آب می شود، یا هتل هایی که در دل کوه کنده شده اند و نظایر این.

hotel ostevanei

سونامی توریست در راه ایران

هتل استوانه ای

hotel darhavapia

سونامی توریست در راه ایران

تبدیل هواپیمای از رده خارج شده به هتل

hotel shnavar

سونامی توریست در راه ایران

هتل شناور

hotel yakhi

سونامی توریست در راه ایران

هتل یخی

بنابراین همان طور که ملاحظه می شود، برای ساخت هتل نیازی به سرمایه های کلان نیست بلکه مهم تر از هزینه، خلاقیت است که می توان با هزینه مناسبی آن را تبدیل به درآمد کرد کما این که هتل یخی سوئد از ماه ها قبل رزرو می شود هزینه هر شب اقامت در آن، گاه به ۸۰۰ دلار هم می رسد.

سونامی توریست در راه ایران 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *