سیستان و بلوچستان ، طبیعت ناشناخته، تاریخ کهن

بلوچستان بزرگ، پیش از آن‌که تغییر اقلیم، زمین آن را خشک و تقتیده کند، یکی از آبادترین سرزمین‌های جنوب آسیا بود. سیستان که نام باستانی آن “زرنک” است، از کشتزارهای عمده غلات در ایران بود و آن را انبار گندم ایران می‌نامیدند. از زاهدان، مرکز این استان، یک جاده شرقی به مرز میرجاوه می‌رود و راه جنوبی، پس از عبور از کناره‌های قله تفتان، به شهرستان خاش، سراوان، ایرانشهر و در نهایت، به بندر چابهار در کناره دریای عمان منتهی می‌شود.

نشتیفان

آسبادها

به راستی که در نشتیفان می‌باید همت بلند بادهای سیستان را دید که چگونه آسبادها یا همان آسیابهای بادی را به چرخش درمی‌آورد. بادهایی که می‌وزند و با به حرکت درآوردن پره‌های چوبی این آسبادها، باعث انتقال نیرو به سنگ‌های این آسیاب‌ها و آرد شدن گندم می‌شوند.

زهک

عمارت هخامنشی

زهک را می‌بایست یکی از برجسته‌ترین پایگاه‌های فرمانروایی و هنر هخامنشی دانست. به ویژه که یافته‌های اخیر باستان‌شناسی مربوط به دوره کوروش بزرگ دلیلی است بر این مدعا. در این میان، نباید کانون‌های اصلی باستانی در این منطقه را که عبارتند از دهانه غلامان و عمارات هخامنشی از نظر دور داشت.

زابل

شهر سوخته

این‌جا حیرت‌آورترین تمدن شرق باستان است. کشف دستاوردهای شگفت‌انگیز علمی و پزشکی ایرانیان در نزدیک به شش هزارسال پیش در آثار این شهر از میان رفته جهانیان را بهت‌زده کرده است!

بازی‌ها و سرگرمی‌های پیچیده باستانی! چشم مصنوعی! مغزی که بر روی آن جراحی انجام شده از جمله یافته‌هایی هستند که دانشمندان و باستان‌شناسان گیتی را خیره خود ساخته است.

سرباز

منطقه سرباز و به ویژه جاده ایرانشهر به سرباز تصور شما را از استان سیستان و بلوچستان دگرگون خواهد کرد. پیش از همه رود پرآب سرباز که در قلب این منطقه کوهستانی روان است و بعد نخیلات، پاپایا (خربزه درختی)، باغ‌های وسیع و سرسبز موز و سرانجام آبشار دیدنی زیارتجاه تنها بخشی از دیدنی‌های سرباز است. این شهرستان ۷ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد و تمساح پوزه کوتاه سرباز (گاندو) که حتماً وصفش را شنیده‌اید اصالتاً اهل همین‌جاست.

خاش

خاش نیز همچون سرباز فهرست بلندی از نقاط دیدنی دارد. جدای از قله تفتان که نیازی به معرفی ندارد و سه دریاچه به نام دریاسر در خود دارد، قلعه حیدرآباد در جنوب شرق خاش از جمله آثار تاریخی مهم شهرستان خاش به شمار می‌رود.

زیارتگاه‌ مرتضی‌علی نیز با توجه به نوع معماری بنا به دوره تیموری- صفوی نسبت داده می‌شود و در دو کیلومتری شرق میدان معلم در خاش ۵۰۰ متری جاده آسفالته قدیمی خاش و ۵ کیلومتری قلعه حیدرآباد در حومه شرقی خاش در فاصله حدود ۵۰۰ متری جاده آسفالته قدیمی خاش به سراوان در جوار تپه‌ای به همین نام واقع شده است. چشمه آب معدنی دوشینگ در مسیر راه خاش- زاهدان و در شمال غربی کوه تفتان و مسجد جامع خاش نیز از دیگر دیدنی‌های این شهر زیبا هستند.

باهوکلات

روستای باهوکلات، از زیباترین روستاهای استان سیستان و بلوچستان است که به دلیل عبور رودخاه باهوکلات از غرب آن و طبیعت بکر و زیبا، مورد توجه گردشگران و طبیعت‌دوستان است. درختان کنار، گز و کلیر، در اراضی داخل و پیرامون روستا به ویژه در فصل بهار، چشم‌اندازهای زیبا و دلپذیری پدید می‌آورند.

انواع جانوران مانند شغال، گرگ، روباه و خرگوش در پیرامون باهوکلات می‌زیند. تمساح پوزه‌کوتاه ایرانی مهم‌ترین جانور خزنده این روستا است که دارای ارزش‌های ملی و بین‌المللی می‌باشد. روستای باهوکلات جاذبه‌های تاریخی قابل توجهی نیز دارد. قلعه انوشیروان سنگان از آن جمله است. این قلعه، بر فراز تپه‌ای در نزدیکی روستا بنا شده و بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد.

این قلعه توسط فردی به نام انوشیروان ساخته شده است. قیچک و دهل از مهم‌ترین آلات موسیقی رایج در این روستاست. سرنا و دهل نیز، در جشن‌های عروسی و به هنگام اجرای رقص‌های محلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.سوارکاری و کشتی محلی نیز از ورزش‌های رایج در میان مردم روستاست.

گواتر

در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران، در آخرین نقطه مرزی، آن‌جا که شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاکستان می‌رسد، بندی کوچک و قدیمی قرار گرفته که چند صباحی است برای سرمایه‌گذاران کشورمان نامی آشنا شده است. آن جا گواتر است. برای رسیدن به گواتر باید کوه‌های مینیاتوری را پشت سر بگذاری و بعد به ناگاه دریای آبی به استقبالت می‌آید.

کوه‌های مریخی

کوه‌های منحصر‌به‌فرد و زیبای مریخی که در جاده چابهار به گواتر دیده می‌شوند، از زیباترین مناظر طبیعی ایران هستند که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر پس از چابهار به سمت بندر گواتر، کوه‌هایی در سمت چب جاده نمایان می‌شود که با توجه به منظره کاملاً متفاوتی که در سمت راست جاده و رو به‌سوی دریا وجود دارد، از منحصربه‌فردترین کوه‌های ایران به‌شمار می‌رود.

کوه‌های مریخی مناظری از کوه‌های کره ماه را برای انسان تداعی می‌کنند و جنس رسوبی آن‌ها و همچنین فرسایش خاص کوه‌ها موجب شیارها و تراش‌های زیبایی شده است که گویی نقاشی ماهر آن‌ها را به تصویر کشیده است.

تالاب صورتی

دشت که در میان جاده آبگیر می‌شود، تالاب‌هایی را پدید می‌آورد که در سوی دریا صورتی است و در سوی کوه خاکستری مایل به سفید. جایی که به آن تالاب صورتی می‌گویند. این جاده با سراشیبی‌ها و سربالایی‌های بسیار، نمایان شدن گاه‌به‌گاه دریا در سمت چپ و نظاره منظره از ارتفاع، از جاذبه‌های خاص گردشگری در استان سیستان و بلوچستان است.

ساحل صخره‌ای

در چابهار به دلیل موقعیت منحصربه‌فرد آن که تنها بندر اقیانوسی کشور است (اقیانوس هند) منطقه‌ای وجود دارد که به ساحل صخره‌ای (دریا بزرگ) معروف است. منظره برخورد موج و صخره و ارتفاع آب که گاه تا ۵ متر پس از برخورد با صخره‌های بند اوج می‌گیرد، انواع خرچنگ‌ها و لاک‌پشت‌هایی که روی صخره‌ها همبازی موج اقیانوس و جدال موج‌ و صخره‌اند همه و همه جلوه‌های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر می‌کشند.

گِل‌فشان

در میان دشت کهیر و تنگ در ۲۰ کیلومتری روستای کهیر در مسیر جاده تنگ گالک به فاصله چند کیلومتری، ۳ تپه کوچک گل فشان به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ متر وجود دارد که ۲ تای آن‌ها همانند تپه بوده و از چند سال پیش غیر فعال شده است و سومی شکل یک آتشفشان بوده و در حال حاضر فعال است که یک پدیده منحصربه‌فرد طبیعی است و نظیر آن فقط در سه نقطه دیگر جهان گزارش شده و همواره از دهانه آن گل سرد طوسی رنگی تراوش می‌کند.

سیستان و بلوچستان 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *